aA
Matematikos valstybinio egzamino rezultatus daugelis apibūdina kaip blogus. Antai, trečdalis abiturientų šio egzamino neišlaikė. Daugelis ieško kaltų. Kaltina egzamino užduotis (neteigiu, kad jos idealios, bet tai – kita tema), kaltina su karantinu susijusius sunkumus (neneigiu jų, bet ruošimasis gyvenimui negali orientuotis vien į šiltnamio sąlygas), kaltina mokytojus (užuot padėkoję, kad jų dar yra). Tačiau beveik niekas nekelia PATIES MOKINIO ATSAKOMYBĖS KLAUSIMO.
Pedagogo griežtas atkirtis: matematikos egzamino rezultatai nėra blogi, o problemos slypi visai kitur
© Robertas Narmontas / DELFI

Didelė dalis tėvų nesidomi savo vaikų mokslais. Jie lyg dresuotos papūgos kartoja: „mokykla privalo išmokyti, mokytojas privalo išaiškinti“. Tas „privalo“ tokių neatsakingų tėvelių sąmonėje nustelbia objektyviosios tiesos suvokimą, jog MOKYMASIS YRA INDIVIDUALAUS, O NE „GRUPINIO“ POBŪDŽIO VYKSMAS. Rūpestingi tėveliai laiku pasirūpina vaikų mokymusi, taip pat ir papildomu, jei jo reikia. Juk kiekvienas mokinys yra vis kitoks, kiekvieno mokinio pasaulėjauta bei domėjimaisi yra vis kitokie. Vienam vaikui pakanka mokymosi klasėje, kitam – ne.

Beje, yra ir tokių mokinių, kurie nori ir gali pasiekti žymiai daugiau, nei yra numatyta „programoje“ (bet kokio grupinio mokymo „šventa karvė“). Tokiems gabiems vaikams irgi nepakanka grupinio mokymo klasėje. Beje, gabūs mokiniai pas mus užmiršti. Svarbiausia, kad būtų „geri egzaminų rezultatai“. O jie „labai blogi“. Neva. Nes pas mus jau tapo tradicija kaltinti veidrodį...

Gerbiamieji! Daug blogybių yra dabartinėje švietimo sistemoje. Tačiau, jau antri metai, kaip valstybė nustojo baimintis veidrodžio, t.y. bijoti „blogų rezultatų“. Ir tai išties džiugina! Juk viskas paprasta. Patikrinus egzamino darbus, ateina dar nepaskelbtų, galima sakyti, modeliuojamų rezultatų akimirka. Nustatysi žemesnę kartelę – gausi geresnius „skelbtinus rezultatus“. O išdrįsi nemanipuliuoti kartele (apatine taškų riba) – gausi „prastesnius“ rezultatus. Tačiau jie objektyviau atspindės tikrąją padėtį! Tai kokius rezultatus laikytume geresniais: ar tuos „aukštesnius“, gaunamus manipuliuojant apatine taškų riba, ar objektyvius, kuomet to manipuliavimo nėra?

Jau 2019 metais, patikrinus matematikos egzamino darbus, paaiškėjo, jog net 21 procentas laikiusiųjų matematikos valstybinį egzaminą surinko ne daugiau 9 taškų (iš 60), 18 procentų kandidatų surinko ne daugiau 8 taškų, o 14 procentų – ne daugiau 7 taškų. Jeigu tuomet būtų nustatyta aštuonių taškų apatinė riba, tai 2019 metais egzamino būtų neišlaikę tik 14 procentų kandidatų, ir galima būtų girtis neblogais „švietimo reformos“ vaisiais. Bet buvo pasielgta principingai, buvo pritaikyta iš anksčiau numatyta devynių taškų riba. Taip ir išėjo, kad 2019 metų matematikos egzamino neišlaikė 18 procentų kandidatų. Tada irgi kai kas kalbėjo apie „blogą rezultatą“.

Pedagogo griežtas atkirtis: matematikos egzamino rezultatai nėra blogi, o problemos slypi visai kitur
© DELFI / Kiril Čachovskij

Matyt, panašiai buvo ir šiais metais. Vėl buvo pritaikyta iš anksto numatyta (projektinė) apatinė devynių taškų riba. Todėl paskelbti rezultatai objektyviai atspindi tikrovišką padėtį, ir vien jau todėl ŠIE REZULTATAI YRA GERI!

Aišku, įtakos turėjo karantino veiksnys, t.y. tris paskutinius mėnesius vykęs nuotolinis mokymas(is). Tačiau, kaip buvo taikliai pastebėjusi Švietimo Asociacijos vadovo pavaduotoja Asta Ramonytė, mokiniai egzaminui turi ruoštis kur kas ilgiau nei tris mėnesius.

Šie rezultatai yra geri ir ta prasme, kad taps įspėjimu, anokiu signalu ateinančioms abiturientų laidoms – mokykitės, nes nuolaidžiavimo nebus. Ar virusais, ar plytomis snigs – žinios bus vertinamos objektyviai.

Man nepatiko skubota bei populistinė švietimo ministro Monkevičiaus reakcija į paskelbtus matematikos egzamino rezultatus. Antai, „reikia mokinius sudominti matematika“. Tenka priminti gerbiamam ministrui, jog mokykla – ne vaikų darželis, o matematikos mokymasis – rimtas ir nelengvas darbas, o ne išlepusių vaikelių žaidimas. Gal, sakau, gerbiamas ministras nurodys ir universitetų studentus sudominti dėstomais dalykais?

Ko iš tikrųjų reikia, kad mokymo procesas vyktų sklandžiau?

Pirma, reikia mažinti mokinių skaičių klasėse. Puikus variantas būtų klasės suskirstymas į pogrupius per matematikos pamokas. Nes mokymasis, kaip jau minėjau, yra individualus, o ne grupinis vyksmas.

Antra. Ne „sudominti“ reikia, o ugdyti moksleivių ATSAKOMYBĘ ir PAREIGĄ MOKYTIS. Taip pat aiškiau apibrėžti moksleivių tėvų atsakomybę už vaikų mokymąsi. Reikia nustoti kelti moksleivius į aukštesnę klasę su neigiamais metiniais pažymiais.

Trečia. Būtina atsisakyti nuostatos, esą „visi turi tapti studentais“. Na netaps studentais valstybės finansuojamose studijose tas trečdalis, kuris neišlaikė matematikos egzamino, kur čia tragedija? Ar kitokių specialybių, kitų darbų nėra?

Ketvirta. Aštuntoje bei dešimtoje klasėse reikia TIKRŲ, o ne butaforinių, ŽINIŲ PATIKRŲ. Jei aštuntokas neišlaiko žinių patikrinimo, jis nekeltinas į devintą klasę. Jei dešimtokas neišlaiko PUPP, jis neturi būti keliamas į vienuoliktą klasę.

Penkta. Būtina didinti matematikos pamokų skaičių, atsisakant populistinės nuostatos, esą „visi dalykai vienodai svarbūs“. Reikia skirti apibrėžtą savaitinių valandų skaičių geometrijos pamokoms. Dabar geometrija yra dėstoma bendrame matematikos pamokų kontekste ir dažnai yra tiesiog apleidžiama, kas turi įtakos ir egzamino rezultatams.

Įgyvendinus minėtas griežtas priemones, per trejus-ketverius metus mokymosi vyksmo kokybė pagerėtų iš esmės. Nes tokiu atveju signalas, esą nuolaidų nebus, būtų pasiųstas ne vien dvyliktokams, bet ir kur kas jaunesnių klasių moksleiviams.

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(319 žmonių įvertino)
4.4451

„Maximoje“ įsigyto produkto etiketę nulupęs kaunietis įžvelgė nešvarų triuką (330)

„Kas vyksta Kaune“ trečiadienį sulaukė pasipiktinusio skaitytojo žinutės. Šviežių sulčių...

Priimamajame dėl nepakeliamų skausmų atsidūręs rusas: riba iki gydytojo buvo netikėta ir man pačiam (105)

Vilnietis Yevgeni Lietuvoje gyvena tik ketverius metus. Lietuviškai jis moka, tačiau, kaip...

Dėl darbuotojo klaidos – problemos ir klientui, ir įmonei: norėjo interneto, išėjo nežinia kas (33)

Praėjusią žiemą persikrausčius į naujus namus, pradėjau ieškoti naujo interneto tiekėjo ir...

Vyras pirmą kartą per 20 metų aptiko tokį lobį – svoris kaip dviejų mėnesių kačiuko (33)

Štai kokį grybą radau. Esu pamišęs grybautojas , grybauju gal 20 metų.

Žinomoje sanatorijoje moterį apstulbino tvarka: tikėjausi pasveikti – tik nervus pagadinau (36)

Norėčiau pasidalinti savo sveikatinimosi atostogomis Šventosios „ Energetike “. Gal mano...

Top naujienos

Lietuva su nerimu stebi, kokią kainą Lukašenka už paramą mokės Rusijai: tai gali virsti iššūkiu visam NATO (124)

Nors Aliaksandras Lukašenka viešai griaudėja grasinimais, kol kas realių pasekmių neįžvelgiama,...

Prabilo buvusi „Bruneros“ virėja: maisto vaikams gamybos detalės kelia šleikštulį (237)

Galimai iš atliekų pagaminto maisto moksleiviams skandalas įsisiūbuoja. Į LNK žinias kreipėsi...

Lukašenka slapta inauguruotas Baltarusijos prezidentu uždarytas visas Minsko centras (502)

Aliaksandras Lukašenka slapta inauguruotas Baltarusijos prezidentu.

Įamžino klaidą, dėl kurios vairuotojai pažymėjimą gali „padėti“ į stalčių vos per akimirką (3)

Vadovautis blaiviu protu – tokį patarimą duoda ir vairavimo instruktoriai, ir draudikai, ir...

Prie Danijos krantų susidūrė Rusijos karo laivas ir krovininis laivas (50)

Eresundo sąsiauryje, tarp Danijai priklausančios Zelandijos salos ir Skandinavijos pusiasalio,...

Navalnas paskelbė pirmą nuotrauką po išrašymo iš ligoninės: maniau, manęs iš čia niekada nebeišleis (6)

Rusijos opozicijos aktyvistas Aleksejus Navalnas į socialinį tinklą „Instagram" įkėlė...

Netikėti duomenys: kai kurios gydymo įstaigos skurdo, kitos turtėjo (2)

Koronavirusas iš esmės pakeitė gydymo įstaigų kasdienybę ir padidino kai kurias išlaidas....

Iš naujo restoraną atidaręs Liutauras Čeprackas: jaučiu baimę ir nerimą

„Restoranas – tarsi laikrodis. Sureguliuoji, paleidi, patikrini, jei reikia, dar kartą...

Nausėda konstatuoja: nei slapta, nei vieša ceremonija Minske Lukašenkai nepadės (32)

Lietuva nepripažįsta Aliaskandro Lukašenkos legitimiu Baltarusijos vadovu, ir Minske surengta...

„Orlen Lietuva“ atsisako atskleisti prekybos su Moldovos separatistais apimtis (54)

Didžiausia Lietuvos įmonė „Orlen Lietuva“ nutarė nesileisti į diskusijas apie nutekėjusių...

|Maža didelių žinių kaina