aA
Matematikos valstybinio egzamino rezultatus daugelis apibūdina kaip blogus. Antai, trečdalis abiturientų šio egzamino neišlaikė. Daugelis ieško kaltų. Kaltina egzamino užduotis (neteigiu, kad jos idealios, bet tai – kita tema), kaltina su karantinu susijusius sunkumus (neneigiu jų, bet ruošimasis gyvenimui negali orientuotis vien į šiltnamio sąlygas), kaltina mokytojus (užuot padėkoję, kad jų dar yra). Tačiau beveik niekas nekelia PATIES MOKINIO ATSAKOMYBĖS KLAUSIMO.
Pedagogo griežtas atkirtis: matematikos egzamino rezultatai nėra blogi, o problemos slypi visai kitur
© Robertas Narmontas / DELFI

Didelė dalis tėvų nesidomi savo vaikų mokslais. Jie lyg dresuotos papūgos kartoja: „mokykla privalo išmokyti, mokytojas privalo išaiškinti“. Tas „privalo“ tokių neatsakingų tėvelių sąmonėje nustelbia objektyviosios tiesos suvokimą, jog MOKYMASIS YRA INDIVIDUALAUS, O NE „GRUPINIO“ POBŪDŽIO VYKSMAS. Rūpestingi tėveliai laiku pasirūpina vaikų mokymusi, taip pat ir papildomu, jei jo reikia. Juk kiekvienas mokinys yra vis kitoks, kiekvieno mokinio pasaulėjauta bei domėjimaisi yra vis kitokie. Vienam vaikui pakanka mokymosi klasėje, kitam – ne.

Beje, yra ir tokių mokinių, kurie nori ir gali pasiekti žymiai daugiau, nei yra numatyta „programoje“ (bet kokio grupinio mokymo „šventa karvė“). Tokiems gabiems vaikams irgi nepakanka grupinio mokymo klasėje. Beje, gabūs mokiniai pas mus užmiršti. Svarbiausia, kad būtų „geri egzaminų rezultatai“. O jie „labai blogi“. Neva. Nes pas mus jau tapo tradicija kaltinti veidrodį...

Gerbiamieji! Daug blogybių yra dabartinėje švietimo sistemoje. Tačiau, jau antri metai, kaip valstybė nustojo baimintis veidrodžio, t.y. bijoti „blogų rezultatų“. Ir tai išties džiugina! Juk viskas paprasta. Patikrinus egzamino darbus, ateina dar nepaskelbtų, galima sakyti, modeliuojamų rezultatų akimirka. Nustatysi žemesnę kartelę – gausi geresnius „skelbtinus rezultatus“. O išdrįsi nemanipuliuoti kartele (apatine taškų riba) – gausi „prastesnius“ rezultatus. Tačiau jie objektyviau atspindės tikrąją padėtį! Tai kokius rezultatus laikytume geresniais: ar tuos „aukštesnius“, gaunamus manipuliuojant apatine taškų riba, ar objektyvius, kuomet to manipuliavimo nėra?

Jau 2019 metais, patikrinus matematikos egzamino darbus, paaiškėjo, jog net 21 procentas laikiusiųjų matematikos valstybinį egzaminą surinko ne daugiau 9 taškų (iš 60), 18 procentų kandidatų surinko ne daugiau 8 taškų, o 14 procentų – ne daugiau 7 taškų. Jeigu tuomet būtų nustatyta aštuonių taškų apatinė riba, tai 2019 metais egzamino būtų neišlaikę tik 14 procentų kandidatų, ir galima būtų girtis neblogais „švietimo reformos“ vaisiais. Bet buvo pasielgta principingai, buvo pritaikyta iš anksčiau numatyta devynių taškų riba. Taip ir išėjo, kad 2019 metų matematikos egzamino neišlaikė 18 procentų kandidatų. Tada irgi kai kas kalbėjo apie „blogą rezultatą“.

Pedagogo griežtas atkirtis: matematikos egzamino rezultatai nėra blogi, o problemos slypi visai kitur
© DELFI / Kiril Čachovskij

Matyt, panašiai buvo ir šiais metais. Vėl buvo pritaikyta iš anksto numatyta (projektinė) apatinė devynių taškų riba. Todėl paskelbti rezultatai objektyviai atspindi tikrovišką padėtį, ir vien jau todėl ŠIE REZULTATAI YRA GERI!

Aišku, įtakos turėjo karantino veiksnys, t.y. tris paskutinius mėnesius vykęs nuotolinis mokymas(is). Tačiau, kaip buvo taikliai pastebėjusi Švietimo Asociacijos vadovo pavaduotoja Asta Ramonytė, mokiniai egzaminui turi ruoštis kur kas ilgiau nei tris mėnesius.

Šie rezultatai yra geri ir ta prasme, kad taps įspėjimu, anokiu signalu ateinančioms abiturientų laidoms – mokykitės, nes nuolaidžiavimo nebus. Ar virusais, ar plytomis snigs – žinios bus vertinamos objektyviai.

Man nepatiko skubota bei populistinė švietimo ministro Monkevičiaus reakcija į paskelbtus matematikos egzamino rezultatus. Antai, „reikia mokinius sudominti matematika“. Tenka priminti gerbiamam ministrui, jog mokykla – ne vaikų darželis, o matematikos mokymasis – rimtas ir nelengvas darbas, o ne išlepusių vaikelių žaidimas. Gal, sakau, gerbiamas ministras nurodys ir universitetų studentus sudominti dėstomais dalykais?

Ko iš tikrųjų reikia, kad mokymo procesas vyktų sklandžiau?

Pirma, reikia mažinti mokinių skaičių klasėse. Puikus variantas būtų klasės suskirstymas į pogrupius per matematikos pamokas. Nes mokymasis, kaip jau minėjau, yra individualus, o ne grupinis vyksmas.

Antra. Ne „sudominti“ reikia, o ugdyti moksleivių ATSAKOMYBĘ ir PAREIGĄ MOKYTIS. Taip pat aiškiau apibrėžti moksleivių tėvų atsakomybę už vaikų mokymąsi. Reikia nustoti kelti moksleivius į aukštesnę klasę su neigiamais metiniais pažymiais.

Trečia. Būtina atsisakyti nuostatos, esą „visi turi tapti studentais“. Na netaps studentais valstybės finansuojamose studijose tas trečdalis, kuris neišlaikė matematikos egzamino, kur čia tragedija? Ar kitokių specialybių, kitų darbų nėra?

Ketvirta. Aštuntoje bei dešimtoje klasėse reikia TIKRŲ, o ne butaforinių, ŽINIŲ PATIKRŲ. Jei aštuntokas neišlaiko žinių patikrinimo, jis nekeltinas į devintą klasę. Jei dešimtokas neišlaiko PUPP, jis neturi būti keliamas į vienuoliktą klasę.

Penkta. Būtina didinti matematikos pamokų skaičių, atsisakant populistinės nuostatos, esą „visi dalykai vienodai svarbūs“. Reikia skirti apibrėžtą savaitinių valandų skaičių geometrijos pamokoms. Dabar geometrija yra dėstoma bendrame matematikos pamokų kontekste ir dažnai yra tiesiog apleidžiama, kas turi įtakos ir egzamino rezultatams.

Įgyvendinus minėtas griežtas priemones, per trejus-ketverius metus mokymosi vyksmo kokybė pagerėtų iš esmės. Nes tokiu atveju signalas, esą nuolaidų nebus, būtų pasiųstas ne vien dvyliktokams, bet ir kur kas jaunesnių klasių moksleiviams.

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(323 žmonės įvertino)
4.4520

Meiliai atrodanti porelė Radviliškyje apvyniojo lietuvę aplink pirštą: dabar noriu įspėti dėl šių sukčių (22)

Atrodo jie kaip vienas kitą mylinti, graži, jauna keliautojų pora. Sutikau juos Lietuvoje,...

Ką daryti, kai mokykloje vaikas sėdi su netestuotu klasės draugu: atsako ministerija (243)

Nesu už ryškią tų, kurie skiepijasi ir tų, kurie ne atskirtį, bet kai nežinai net kas...

Kėdainiškius šiurpina beatodairiškai lekiantys vairuotojai – savivaldybė saugumo iniciatyvai sako „ne“ (16)

Jei vairuotojai gatve greta mokyklos laksto dideliu greičiu, ar greičio ribojimo ženklas juos...

Po kelionės su trimis vaikais parašė patarimų rinkinį: šitai jums pravers ir savaitgaliais (11)

Atostogos su vaikais. Ar šie žodžiai kelia šiurpą, ar žodžiai „atostogos“ ir „vaikai“...

Paspirtuko įkrovimo kaina Palangoje apstulbino poilsiautojus – iki paskutinės akimirkos manė, kad pokštas (315)

10 eurų už galimybę pasinaudoti restorano elektra. Tokios kainos restorane užsisakę poilsiautojai...

Top naujienos

Du migrantai dėl neteisėto sienos kirtimo pasiųsti už grotų: labai norėjo į Vokietiją, todėl prieglobsčio Lietuvoje atsisakė (171)

Iš Baltarusijos į Lietuvą atvykę du neteisėti migrantai pareiškė, kad mūsų šalyje likti...

Viktorija Chockevičiūtė | D+

Už daugiau nei 300 mln. eurų ieškinių turintis Marcinkevičius apie galimas šios istorijos baigtis: viena jų – visiškas finansinis krachas (8)

Tai – ko gero garsiausia verslo skyrybų byla Lietuvoje. Kilus vidiniams konfliktams, tarp...

Pasiskaičiuokite: kuris elektros tiekėjas siūlo palankiausią kainą – pakanka įvesti vieną skaičių (22)

Pasirinkti elektros tiekėją tampa lengviau – antradienį startuoja skaičiuoklė, kurioje galima...

Ekspertas palygino įvairių šilumos būdų kainas: išskyrė, kuo šildytis pigiausia (112)

Vėstantis oras, norime to ar nenorime, primena apie artėjantį šildymo sezoną. Daugiabučių...

Giedrė Balčiūtė | D+

Viskas, ką norėjote sužinoti apie kraują: kiek yra grupių, kaip sužinoti savąją ir kas nutiks, parinkus netinkamą donorą (1)

Esame įpratę manyti, kad kraujo grupių yra keturios ir dar du skirtingi rezus (Rh) faktoriai....

Perspektyvi sritis, kurioje šiuo metu itin laukiami nauji talentai – per porą metų atlyginimas išaugs kelis kartus (3)

Darbą finansų srityje vis dar supa nemažai stereotipų, o vienas dažniausiai akcentuojamų, kad...

Tarsi veiksmo filme – Juodkalnijoje religinę ceremoniją lydėjo protestai (9)

Rugsėjo 5 dieną į sostą žengė naujasis Serbijos ortodoksų bažnyčios vadovas Juodkalnijoje –...

Monake – įspūdingas Jameso debiutas ir Motiejūno gimtadienis

Stambiausias „ AS Monaco “ klubo vasaros pirkinys – 31 metų Mike'as Jamesas – solidžiai...

Po vestuvių – nemalonumai: dainininkas Tomas Bagdonavičius sulaukė policijos dėmesio (36)

Neseniai vestuves atšokęs dainininkas Tomas Bagdonavičius susidūrė su nemalonumais. Ankstyvą...

Hospitalizuotas Europos Parlamento pirmininkas (15)

Europos Parlamento pirmininkas Davidas Sassoli buvo hospitalizuotas dėl plaučių uždegimo, bet jo...