aA
Proto, racionaliajame lygmenyje puikiai suvokiau faktą, kad tėvas pats nutraukė savo gyvenimą, pasirinko tokią išeitį. Tačiau kitoje sąmonės dalyje gyveno iliuzija, kad visų tų baisių dalykų nebuvo, tarsi tai buvo tik baisus košmaras. Dėl tokio mąstymo būdo ir tėvo asmuo, jo asmenybė man buvo blanki, miglota. Tarsi jis nė nebūtų egzistavęs. Tai patvirtino ir elgesys mūsų šeimoje: po jo mirties apie jį beveik nekalbėdavome.
© Shutterstock nuotr.

Ilgą laiką maniau, kad jis kaip žmogaus, kaip tėvas neprisidėjo prie mano asmenybės formavimosi. Nepadarė man jokios įtakos. Nes jo savižudybė tarsi nubraukė viską, ką jis buvo dėl manęs padaręs, ką buvo suteikęs. Aš pykau. Jaučiau didelį skausmą, kad jis mus paliko.

Pirmą žiemą po tėvo mirties mūsų namuose buvo + 9 šilumos. Brolį nuo šalčio buvo išbėrę pūliniais. Bet mes kabinomės į gyvenimą kaip tik išmanydami. Stipriai laikėsi mama. Ji neleido sau palūžti. Bent jau to nerodydavo. Bet aš žinojau, kad jai labai sunku, nes dažnai naktį girdėdavau ją tyliai verkiant kambaryje. Kaip man tai spausdavo širdį... Labiausiai todėl, kad niekuo negalėjau padėti.

Skaudžiausia tai, kad tuo metu mes nesulaukėme nei psichologinės, nei materialinės pagalbos. Mes jos ir patys neprašėme. Mums buvo gėda. Juk mes buvome savižudžio šeima. Todėl patys vieni tyliai kentėjome ir stengėmės grįžti į „senas“ gyvenimo vėžes. Tarsi nieko nebūtų įvykę.

Taigi, gyvendama tokiomis sąlygomis aš pykau ir jaučiau didelę neteisybę, kad turime patys kovoti už savo būvį.

Nubraukiau ir „pamiršau“ viską, ką tėtis dėl manęs darė gera būdamas gyvas. Nugrūdau jį giliai į spintą į – giliausią savo sąmonės kampą. Skaudu prisiminti, kaip tėtis man pirmose klasėse sudėdavo kuprinę į mokyklą, nubraižydavo man penklinę muzikos pamokoms, darydavo kaukes vaidinimams, pindavo kasas. Jis, o ne mama mane mokė skaityti. Po jo savižudybės nenorėjau prisiminti jo rūpesčio manimi, nes man tai buvo per skaudu. Todėl jis vis blanko blanko ir mano atmintyje pasidarė vos matomas ir juntamas. Man reikėjo tėvo, todėl jo vietą užėmiau sau pati. Pati sau tapau autoritetu, pavyzdžiu.

Bet toks gyvenimas, neigimas, blokavimas, ryšio su savimi nebuvimas mane vargino. Lašėjo lašėjo ir mano asmenybėje lyg akmenyje darė randus ir žymes.

Tik pradėjusi dvasinį darbą su savimi, atidariusi visas tas paslėptas apdulkėjusias spintas, kuriose slėpėsi mano praeitis (kurią aš taip profesionaliai neigdavau pati sau) pamačiau tikrąją save. Bet man dar reikėjo ištraukti iš spintos skeletą. Tas skeletas buvo prieš daugelį metų nusižudęs mano tėvas. Būdama suaugusi, dvasiškai stipri ir sąmoninga aš galėjau pažvelgti į tą skeletą ir suvokti, koks jis buvo ir, galbūt, atsakyti į klausimą, kodėl jis taip padarė. Jaučiau, kad man to reikėjo norint vėl užmegzti ryšį su savimi.

Dabar suprantu, kad, greičiausiai, mano tėvas sirgo depresija, kurią vis bandydavo skandinti alkoholyje. Depresija, pasak psichoterapeuto Claude M. Steiner, yra gyvenimo be meilės ir džiaugsmo scenarijaus pasekmė. Turint omenyje mano tėvo biografiją, kad abu jo tėvai buvo alkoholikai, jo gyvenimo scenarijus buvo būtent toks. Alkoholis tik trumpam padėdavo sukurti laimės, nerūpestingumo ir pasitenkinimo gyvenimu iliuziją. Tačiau vidinis skausmas ir tuštuma niekur nedingdavo. Prablaivėjus ir grįžus į realybę kankindavo graužatis ir kaltės jausmas. Tėtis jautėsi nevykęs ir labai kaltas. Juk jis vaikystėje buvo išsiugdęs rūpesčio ir atsakingumo prievolę. Darau prielaidą, kad jis pyko ant savo tėvų už jam suteiktą skausmą.

Pamenu, mama pasakojo, kad tėtis naktimis grieždavo dantimis. Pasak to paties psichoterapeuto C. M. Steiner, taip elgiasi žmonės, jaučiantys didelį užslopintą pyktį. Tėtis užaugo matydamas geriančius tėvus. Kaip vyriausias vaikas šeimoje jis prisiėmė tėvų vaidmenį, rūpinosi jaunesniais broliais. Mama yra užsiminusi, kad jų draugystės pradžioje tėtis labai bijojo mamai prisipažinti, kad jo mama geria. Jis jautė didelę gėdą. Tėtis buvo labai darbštus žmogus, žmonės jį vadino auksarankiu. Tikriausiai nebuvo tokio darbo, kurio jis nepadarytų ar srities, kurioje jis nenusimanytų. Tai buvo meniška, kūrybinga asmenybė, bet kartu ir logiška, kuriai sekėsi tikslieji mokslai, braižyba. Jis pats gamindavo baldus, taisė elektros įrenginius. Iš pasakojimų ir iš savo prisiminimų fragmentų keliu hipotezę, kad tėvas savo darbštumu norėjo būti kitoks nei buvo jo tėvai. Tačiau, kaip tai dažnai būdinga žmonėms, užaugusiems geriančių tėvų šeimose, jis nepasižymėjo stipria valia, dažnai meluodavo, išsisukinėdavo. Užklupus ekonominei krizei neteko darbo. Ėmė daug gerti. Meluodavo sau, mamai, mums, išsisukinėdavo. Greičiausiai ir pats gyveno iliuzijose, apgaudinėjo save.

Manau, kad jis jautė nepakeliamą dvilypumą: viena vertus, alkoholyje jis pats rasdavo neva nusiraminimą ir paguodą, kita vertus, jis niršo ant savęs, kad geria ir yra toks pats kaip jo tėvai – alkoholikas. Jis pyko ant savęs už savo silpnumą. Juk taip jis išdavė pats save.

Man įstrigusi mamos pasakyta fazė – kad tėvas, kai jie dar draugavo, bijojo jai prisipažinti, kad jo motina geria. Tačiau vėliau jis pats pradėjo gerti ir save žaloti. Iki savižudybės porą kartų bandė tai daryti. Tėvas mamai buvo palikęs atsisveikinimo raštelį (...).

Verta paminėti, kad mano mama taip pat buvo užaugusi šeimoje, kurioje gėrė tėvas. Taigi ir ji pati pakartojo vaikystėje matytą šeimos modelį – ištekėjo už išgerti mėgstančio žmogaus, kuris vėliau tapo alkoholiku. Mama yra minėjusi, kad jau tada, kai tėvai draugavo, tėvas buvo patekęs į blaivyklą, nes per daug buvo išgėręs. Bet ji nematė šių ženklų, gal bijojo juos prisipažinti matanti, gal darė įtaką jaunas maksimalizmas, kai manė, kad po vedybų viskas pasikeis.

Mano tėvo pavyzdys atskleidžia baisų iš kartos į kartą perduodamą alkoholizmo būdą. Nors tėvas ir jautėsi kaltas, jį perėmė. Nes tai jam buvo pažįstama, matė pavyzdį. Jis pradėjo gerti sudėtingomis ekonominėmis sąlygomis, netekęs darbo. Tai jam bent trumpam padėdavo neva užsimiršti.

Tėvas buvo traumuotas žmogus, užaugęs sunkiomis sąlygomis ir matęs abiejų tėvų gėrimą. Bet, matyt, jam kaip suaugusiam alkoholikų vaikui buvo skaudu suvokti ir gyventi su tuo faktu, kad jis pats tapo toks, kaip jo tėvai. Juk jis buvo išsiugdęs neįtikėtinai ryškias alkoholikų vaikams būdingas pareigingumo, darbštumo savybes. Ir staiga, nepaisant jo pastangų, pats tapo toks, kokių nekentė, bijojo ir dėl kokių jautė gėdą. Kai labai aiškiai matau jo savižudybės kontekstą, priežasčių-pasekmių ryšius man lengviau jam atleisti. Lengviau suprasti, koks buvo žmogus. Jo paveikslas ryškėja. Man vis lengviau ir lengviau gyventi.

Visi mes turime vienokių ar kitokių skeletų (nemalonių įvykių, faktų, kuriuos norime „pamiršti“) savo spintoje. Apsimetame, kad jų nėra, jų nematome ir, neva, jie nedaro jokios įtakos mūsų gyvenime. Tačiau jie yra. Savo nebyliu tylėjimu, nemalonia būsena mumyse jie primena apie save. Kad ir kaip baisu, bet tampa lengviau ištraukus tą skeletą ir pasižiūrėjus jam į akis. Nes tik tada jo vietą gali užimti palengvėjimo jausmas, viltis, didesnis sąmoningumas. Kartais reikia tiesiog nebijoti ir padaryti – susidurti akis į akį su savo baime ar trauma.

Apie skaudžių patirčių poveikį asmenybei, savosios tapatybės paieškas kviečiu skaityti tinklaraštyje „Vidinis Sodas“.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite pasidalyti savo patirtimi ar nuomone? Rašykite el.paštu pilieciai@delfi.lt arba žemiau:

Pagalbos telefonai:

Psichologinės pagalbos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
Jaunimo linija
Budi savanoriai konsultantai
8 800 28888I-VII
visą parą
Vaikų linija
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
116 111I-VII
11:00 - 21:00
Linija Doverija (parama teikiama rusų kalba)
Budi savanoriai konsultantai. Pagalba skirta paaugliams ir jaunimui.
8 800 77277I-V
16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linija
Budi profesionalai, savanoriai konsultantai
8 800 66366I-VII
10:00 - 21:00
Vilties linija
Budi profesionalai, savanoriai konsultantai
116 123I-VII
visą parą

Skambučius į visas linijas apmoka SADM iš Valstybės biudžeto lėšų.

Emocinė parama internetu

„Vaikų linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.ltAtsako per dvi dienas
„Jaunimo linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.jaunimolinija.lt/internetasAtsako per dvi dienas
„Vilties linija“Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.comAtsako per tris darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.ltAtsako per tris dienas

Krizių įveikimo centre (Giedraičių 60 A, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Į budinčius psichologus bus galima kreiptis darbo dienomis 16-20 val., šeštadieniais 12-16 val. Darbo laikas: I, III, V 16.00–20.00

Vaikų ir paauglių krizių intervencijos skyrius. Veikia visą parą. (8-5) 275 75 64.

Visa papildoma informacija – puslapyje www.klausau.lt

Pagalba nusižudžiusių artimiesiems: savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt

Seksualinio pobūdžio prievartą patyrusios moterys iš visos Lietuvos gali kreiptis tel. 865500775, el. paštu kmd.asoc@gmail.com (teikiama profesionali teisininko,
psichologo pagalbą bei atstovavimas bylose).

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuvos beisbolo jaunimo rinktinė Floridoje iškovojo trečiąją vietą

Floridoje, lituanistinėje mokykloje „Saulėtas krantas” svečiavosi stipriausios pasaulyje...

Keturių šunelių globėja drąsina: šuniui reikia žmogaus ir tiek vietos, kiek užima atsigulęs (8)

Pradėsiu nuo seniausiai pas mus esančio labradoro retriverio Bakso. Jis, mano nuomone, buvo nelabai...

Meno platformos „BaltijosMenas.lt“ etalonas – garsieji Sotheby‘s ar Christie‘s aukcionai (4)

2018 metai buvo kupini meno renesanso Lietuvoje , tad nenuostabu, kad pamažu atsiranda ir ambicingų...

Akimirka Anykščiuose, kurios ilgai nepamirš – dėmesį patraukė kilnus jaunuolio poelgis (64)

Anykščių miestas turbūt geriausiai žinomas dėl savo garsių rašytojų, Puntuko akmens, Laimės...

Šiaulių gimnazistai galėjo susipažinti su kino industrija iš arti

Lapkričio 7 dieną nemaža grupė Šiaulių Simono Daukanto gimnazijos mokinių vyko į edukacinę...

Top naujienos

Politologas Girnius: manau, kad Skvernelis nekandidatuos (413)

Politologas Kęstutis Girnius , vertindamas dvejus praėjusius šio Seimo kadencijos metus juokavo,...

Dėl laisvės kovojančio Tibeto ypatumai: du broliai dalijasi viena žmona, o šildosi kūrendami mėšlą (57)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Britanijos vyriausybė pritarė „Brexit“ susitarimo projektui  paskelbė 585 puslapių „Brexit“ sutarties projektą, papildyta 23.22 (50)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį vakare paskelbė, kad jos...

Orai: ypač šals Rytų Lietuva

Ketvirtadienio dieną šalyje bus dar ganėtinai šilta, tačiau artėjanti žiema apie save mums...

Aistros dėl vaikų paėmimų nerimsta: tėvų forumas reikalauja atšaukti įstatymą (626)

Seime ir toliau narstoma vaiko teisių apsaugos reforma. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija...

„Mirusios“ trenerių draugystės fone Valančiūnas pažvelgė į skaudžiąją NBA realybės pusę (5)

Kyle‘as Lowry ir Jonas Valančiūnas kartu sudėjus praleido net dvylika metų tobulėdami savo...

Cukriniu diabetu suserga ne tik nutukę ir pasyvūs žmonės: Aistė papasakojo, kaip 18 metų gyvena su šia liga (29)

Kas antras pasaulyje diabetu sergančiųjų žmonių nežino, kad turi šią ligą. Lietuvoje...

Kunigas savo parapijiečius šiurpino „Porsche“ automobiliu, kurį traukė įkinkyti mažamečiai vaikai (61)

Maltos Gozo salos kunigas, sukėlęs nemenką skandalą savo sprendimu po parapiją pasivažinėti...

Psichologė išskyrė 7 mąstymo įpročius, kurie nėra teisingi, bet daro įtaką mūsų savijautai (10)

Nepaisant patirčių, amžiaus ar statuso, visus žmones retkarčiais aplanko mintys, kurios ne visada...

Skandalingasis rusų milijonierius už dyką atiduoda Kurtinaičio treniruoto klubo akcijas Rusijoje paskelbtas bankrotas (3)

Skandalingais pareiškimais ir elgesiu pagarsėjęs rusų milijonierius Dmitrijus Gerasimenka...