aA
Darbas žmogų puošia – sako lietuvių liaudies išmintis, tik ne emigrantus – sako lietuvių liaudis. Kad ir kaip sunkiai ir daug dirbtų į svetimas šalis emigravę lietuviai, jie vis tiek visi lyginami su bet kuo – kvailiais, vergais, arkliais, bet tikrai ne su darbščiais lietuviais, kuriais galime didžiuotis.
© DELFI (R.Lukaitytės nuotr.)

Ne, netiesa ir melas, nėra Lietuvos emigrantai tokie, kaip apie juos viešai kalbama ir skelbiama, nėra jie nei runkeliai, nei bukapročiai, nėra net išdavikai. Emigrantai yra tiesiog žmonės, savo rankomis bandantys užsidirbti laimę, kurią kol kas Lietuvoje sunku ne tik surasti, bet ir užsidirbti.

Žodis emigracija Lietuvoje jau tapo žodžio laimė sinonimu ir tai puikiai įrodo mokiniai, paklausti, ką planuoja daryti baigę mokyklas. Ir jeigu likimas būtų smarkiai pajuokavęs ir legendinės britų grupės „The Beatles“ narys Johnas Lennonas būtų gimęs Lietuvoje, ko gero, jis kaip ir daugelis kitų lietuvių, taip pat būtų emigranvęs, juk jis būdamas dar visai mažas, atsakydamas į klausimą kuo nori būti užaugęs nustebino ne tik savo tėvus. Skirtingai nei daugelis kitų vaikų, jis nenorėjo būti nei policininku, nei kosmonautu, nei muzikantu, jis norėjo būti tiesiog laimingu.

Bet netgi pats Johnas Lennonas, emigravęs iš Lietuvos, nebūtų nieko nustebines, tiesiog būtų dar vienas iš daugelio – būtų toks pat emigrantas, koks buvo prie lietuvių tautos ištakų budėjęs Kudirka, toks pat emigrantas, koks buvo prezidentas Adamkus, toks kaip pasaulyje, bet ne Lietuvoje, garsus avangardinio kino pradininkas Jonas Mekas, kaip Ilgauskas, kaip bet kuris kitas iš begalės kitų, užsienyje išgarsėjusių lietuvių.

Žmonės emigruoja dėl įvairių priežasčių, emigruoja visame pasaulyje. Visai nesvarbu iš kur ir kur emigruoji –iš Kinijos, Portugalijos ar Lietuvos, nesvarbu netgi ir kada emigruoji, prieš du šimtus, prieš šimta metų ar metus, daugelio emigrantų gyvenimas dažniausiai prasideda taip pat, nuo pripučiamo čiužinio tuščiame kambaryje ir sunkaus, alinančio darbo. Ir tik laikas ir sunkus darbas čiužinį pakeičia patogia lova, tik sunkaus darbo ir laiko dėka tuščias kambarys virsta apstatytu butu ar namu, dviratis – automobiliu, vienatvę pakeičia vaikų krykštavimas, o sunkų darbą keičia lengvesnis, geriau apmokamas.

Dešimt metų sunkaus ir, kaip sako lietuviai, negarbingo ir purvino darbo fabrikuose, sandėliuose ir kituose darbuose prireikė,kad dabar visam pasauliui žinomam menininkui Jonui Mekui, kol įsikurė Niujorke, kol vėl paėmė rašiklį ir kamerą į rankas ir tapo tuo, už ką jį šiandien žino visas meno pasaulis.

Praėjo kiek daugiau nei dešimt metų, nuo to laiko, kai lietuviai legaliai pradėjo kurtis Peterbore. Daugelis lietuvių, kaip ir emigrantai iš kitų šalių, pradėjo nuo nelengvų, kartais atrodytų vergiškų darbų, dirbo fabrikuose, laukuose, fermose, gyveno nutriušusiuose, tuščiuose namuose, kai kurie vis dar ten dirba, vis dar taip gyvena, bet tik dėl to, kad yra laimingi ir patenkinti savo gyvenimu, juk nebūtina būti advokatu, gydytoju ar biurokratu, kad būtum laimingas, arba dėl to, kad jų laikas dar neatėjo, jiems vis dar reikia užsidirbti sau tvirtą pagrindą po kojomis, nuo kurio galėtų atsispirti patys ir jų vaikai.

Peterbore gyvenu daugiau nei dešimt metų ir akivaizdu, lietuviai čia tampa vis aktyvesni, vis labiau pastebimi. Kuriasi lietuviški darželiai, yra mokyklėlė, lietuviškas verslas, kurio čia yra nemažai, noriai prisideda prie lietuvių iniciatyva kuriamų krepšinio, futbolo, regbio, tinklinio, net motokroso klubų. Žmonės vis labiau ir aktyviau dalyvauja Bendruomenės organizuojamuose tradiciniuose lietuviškuose renginiuose, minėjimuose, protmūšiuose, aukoja labdarą, patys kuria ir inicijuoja socialines iniciatyvas, maitina benamius, tvarko miestą, sodina medelius, organizuoja švenčių vakarus, lietuvių liaudies šokių vakaruškas ir daugybę kitokių lietuviškų iniciatyvų. Čia jau įsikūrusių lietuvių aktyvumo, pozityvumo ir noro, galėtų pavydėti bet kuris kitas Lietuvos miestas.

Per dešimtemtį čia, emgrantai iš Lietuvos, uždirbo ne vieną pūslę, nuospaudą, net ir žilą plauką, daugelis taip ir netapo nei advokatais, nei gydytojais ar biurokratais, bet vis daugiau jų šiandien turi laiko sau, laiko pramogoms, hobiams, vis daugiau jų yra laimingi.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Užfiksavo daugkartinius KET pažeidimus kelyje: važiuoja, kaip nori (8)

DELFI skaitytojas neapsikentė, kad vairuotojai kiekvieną kartą toje pačioje vietoje prie...

Mokytojų atlyginimų perskaičiavimas: įvertino grėsmes ir galimybes (8)

Kartais, būdami itin mokyti, elgiamės arba neprotingai, arba inertiškai. Kas dėl to kaltas? Kalta...

Lietuvaičiai investuoja į nekilnojamą turtą Ispanijoje, o ten gyvenanti verslininkė – į medžius Lietuvoje (3)

Lietuvos ateitis rūpi gyvenantiems užsienyje – Jungtinėje Karalystėje šiuo metu gyvenanti...

Vilnietei kelia įtarimų Lazdynėlių g. atnaujinimo darbai (6)

Atrodytų viskas gražu – Vilniaus miesto savivaldybė rūpinasi miestiečių gerove –...

Nuomonė. Reikia ne bendruomenių, o savivaldos! (6)

Dažnai girdžiu piliečių nepasitenkinimą valdžia. Ko skundžiatės, jei jūs ir esate valdžia,...

Top naujienos

Nuošalioje Vilniaus vietoje tiekia autentišką armėnišką maistą: stulbina kainomis ir porcijų dydžiu (16)

Jeigu nebūčiau vykusi automobiliu pro šalį, apie Valakampių paplūdimyje kepamus armėniškus...

Grigas garantuoja, kad „Žalgiris“ šį sezoną eis toli, Čeponis stabdo arklius (29)

Trys pralaimėjimai iš eilės – ne „Žalgirio“ stilius. Šarūno Jasikevičiaus pamokslo...

Lietuvių augintojus prispaudė kinai ir ukrainiečiai (29)

Šalies medaus eksportuotojai išgyvena sunkmetį – pirkėjų prireikė žvalgytis net tolimoje...

VU profesoriaus elgesį tyrusi komisija nustebino studentą: pripažino, kad esu „Karbauskio b...pys“ ir „šiukšlė“ (245)

Nors profesorius Paulius Subačius viešoje erdvėje palankiai vertino itin įžeidžiančius...

Visą Švediją šokiravęs žudikas pareikalavo Lietuvoje stabdyti įkalinimo iki gyvos galvos skyrimą (104)

Už žinomos Švedijos psichologės nužudymą iki gyvos galvos įkalintas kaunietis Vidmantas...

Nepigi pramoga vaikams, kurią galite sukurti patys: trijų vaikų mama pasidalino išbandytomis idėjomis

Vakar aktorė, ankstyvojo ugdymo mokyklėlės „Šilkaus pupa“ įkūrėja ir trijų vaikų mama...

Pragarą išgyvenusi ir dešimtmetį išnaudota sekso vergė: mane pradėjo tam ruošti nuo 11-os

Šiuolaikinės vergovė s auka per interviu BBC pasakojo šokiruojančią savo gyvenimo istoriją,...

Žvilgtelėkite į naują Erikos Vitulskienės plius dydžio kolekciją: noriu, kad moterys neatrodytų nuobodžiai pamatykite pirmieji (156)

Ketvirtadienį sostinėje startavo tradicinė mados mugė „Fashion Bazaar“, kurioje šįkart...

Pirminiai TS–LKD debatai: svarbiausi Šimonytės ir Ušacko akcentai (43)

Ketvirtadienio vakarą vyko Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų kandidatų į...