Šiandien ypač dažnai girdžiu visuomenės pasipiktinimą, priekaištus ir nepasitenkinimą žiniasklaida. Sutinku, kartais iš tiesų pasigendu tikros, kokybiškos žurnalistikos tame informacijos sąvartyne, kuriame šiuolaikinis žmogus gyvena, ir kurio šiukšles mums neretai bruka internetiniai portalai.
© Fotolia nuotr.

Teisinamasi, kad vis sunkiau rasti jaunų, kitaip mąstančių, kvalifikuotų žurnalistų, kurie galėtų pakeisti senąją kartą ir atnešti naują, šviežią požiūrį į Lietuvos žiniasklaidą. Iš tiesų, jaunieji Lietuvos žurnalistai nėra pavyzdiniai Pulicerio premijos laureatai, tačiau vietos, tose, neva jaunatviško entuziazmo ištroškusiose, redakcijose – jiems ne visada daug. Tokioje mažoje Lietuvos rinkoje, kur visos žiniasklaidos priemonės centralizuotos sostinėje, pretenduoti į gerai apmokamą darbo vietą – labai sunku. Nelengva ir dėl greitėjančio gyvenimo tempo, kuris diktuoja savo sąlygas – žurnalistas privalo dirbti daug, produktyviai ir, pageidautina, pigiai.

Net ir gerai rašantys, perspektyvūs būsimieji žurnalistai ne visada ryžtasi gyventi nuolatinėse lenktynėse su laiku, dėl kurių šiandien kenčia žiniasklaidos kokybė. Dėl menko užmokesčio ir nepakankamo įvertinimo daugelis jaunų žmonių anksčiau ar vėliau supranta, kad ilgai sotūs vien idėjomis ir principais nebus, todėl renkasi lengvesnį kelią ir įsidarbina geriau apmokamais viešųjų ryšių specialistais.

Regioninėje žiniasklaidoje taip pat vyksta arši kova už vietą po saule – seni vilkai, nagais ir dantimis įsikibę į šiltas darbo vietas, niekam jų užleisti nežada. Suprantama, redakcijos ne guminės, kitų alternatyvų – tiesiog nėra, o ir skurdus biudžetas riboja galimybes priimti naujus darbuotojus. Tačiau vietinės spaudos išrankumas mane nuoširdžiai stebina.

Vieno pajūrio laikraščio redaktorė, radusi mano gyvenimo aprašymą internete, pasiūlė atvykti į pokalbį dėl žurnalistės darbo ne pilnu etatu. Kadangi esu antrakursė, norėjau įgyti patirties, kuri praverstų ateityje, todėl labai apsidžiaugiau tokia sėkme ir buvau pasiruošusi dirbti net už simbolinį atlygį. Deja, mano džiaugsmas ilgai netruko.

Nepaisant valdingo tono ir atviro sarkazmo, redaktorė tiesiog mėgavosi galimybe man paaiškinti, kokia dar esu neišmanėlė, ir kiek jai laiko bei asmeninių resursų kainuoja tokius kaip aš paversti tikrais žurnalistais. Galiausiai išdidžiai pareiškė, kad „buvusių padavėjų ir pardavėjų man nereikia!“, mat juokinga, kai žmonės, studijuodami žurnalistiką, dirba kitokius, nekvalifikuotus darbus.

Po beveik valandą trukusio pokalbio, kurio metu įveikiau visus mestus iššūkius ir provokacijas (nuo temų formuluočių iki absurdiškų klausimų, ar neturiu ryšių su narkomanais), supratau tik viena – nepaisant to, kad redakcijos skundžiasi, jog sunku į mažus miestelius prisivilioti gerai rašančių žmonių, verčiau nesamdyti nieko, negu jauną ir mažai patirties turintį žurnalistą. Taip ir sukasi užburtas ratas, iš kurio ištrūkti tikrai nelengva.

Jaunajai kartai teko iššūkis kovoti ir su stereotipiniu įvaizdžiu, prie kurio formavimo pati dar nė neprisidėjo. Šiandien atrodo, kad pats žodis „žurnalistas“ jau savaime turi neigiamą atspalvį. Jaunus žurnalistus vangiai samdo ne tik redakcijos – norint gauti bet kokį darbą, koją kiša landaus bei nepatikimo „žurnaliūkščio“ etiketė. Būtent dėl to, žmonės kartais vengia kontakto su šios specialybės atstovais – tai rodo ir asmeninė patirtis. Ieškodama darbo vasarai, savo gyvenimo aprašyme nurodžiau, kad esu Klaipėdos universiteto žurnalistikos studijų programos studentė. Ilgą laiką nesulaukiau nei vieno skambučio, tačiau, kai nusprendžiau nuslėpti savo būsimą profesiją ir ištryniau ją iš aprašymo – pasiūlymai tiesiog pasipylė.

Vieno pokalbio metu darbdavys man atvirai pareiškė, kad žurnalistai – tiesiog nelojalūs žmonės, todėl sunku jais pasitikėti. Suformuotas neigiamas įvaizdis nežavi ir gabių, apie studijas universitete svarstančių jaunuolių, tad galimų žiniasklaidos atstovų ratas tik dar labiau siaurėja. Universiteto dėstytojai ne kartą minėjo, kad viliasi, kad mes būsime ta karta, kuri mažų mažiausiai sudarys sąlygas pokyčiams Lietuvos žiniasklaidoje. Tačiau žvelgiant į nuolat augantį kvalifikacijos reikalavimų ir sąlygų sąrašą, kabantį ant kiekvienos redakcijos durų, revoliucijos, atrodo, sulauksime negreit.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Veterinarą vadina monstru: tokį siaubą klinikoje patyriau pirmąkart (56)

Noriu pasidalinti apie A. Mockevičius veterinarijos gydykloje, Kaune, patirtą siaubą ir košmarą,...

Iš šeimos namų liko tik degėsių krūva ir neviltis: prašo Lietuvos gyventojų pagalbos (49)

Gegužės 20 d. vakare Juodupės miestelio Palangos gatvėje kilęs pražūtingas gaisras...

Nidoje užfiksavo grėsmingai atrodantį vabzdžių debesį (4)

DELFI skaitytojas praeitos savaitės trečiadienio vėlų vakarą užfiksavo danguje spiečių...

Kelyje – ekstremali situacija: nesitikėjo tokios greitos tautiečių reakcijos (35)

Noriu pasidžiaugti situacija, kuri parodo, kad Lietuvoje dar yra gerų žmonių, pasiryžusių...

Paprastas šeimos laimės receptas – šuo, katinas ir egzotiškasis driežas (9)

Aš visą savo gyvenimą labai mylėjau gyvūnus ir nuolatos juos globodavau, tik pasitaikius progai...

Top naujienos

VSD pažymose – ne tik „MG Baltic“: atskleisti kitos įtakingos verslo grupės veiksmai (201)

Neleistinus politikų ir verslo ryšius tiriantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas...

Latvijos ekonomistas: pamirškite apie 20–30 proc. algų augimą (46)

Darbdaviai Baltijos šalyse dar puikiai pamena praėjusią finansų krizę, todėl darbuotojams...

Artimieji susikibo dėl nužudyto kovotojo Morkevičiaus palaikų: už urnos laikymą namuose velionio mylimajai gresia bauda (67)

2016 metų gruodį nužudytas garsus kovotojas Remigijus Morkevičius , kuris TV žiūrovams buvo...

Prie jūros susiruošusi moteris pateko į kuriozinę padėtį autobuse (9)

Vilnietė Marija atsidūrė gana kuriozinėje situacijoje. Moteris su keturmete dukra iš sostinės...

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas užfiksuotas pikantiškoje vietoje (156)

Antradienio vakarą Druskininkų miesto meras Ričardas Malinauskas leido kartu su šimtais...

Puiki trąša svogūnų laiškams: augs kaip išprotėję (17)

Jei norite užsiauginti stambių ir skanių svogūnų, turite atsižvelgti į daugybę aspektų....

Orai: po trumpo lietaus temperatūra pašėlusiai kils – galimas 30 laipsnių karštis (19)

Itin gražiais ir šiltais orais lepinusi gegužė nesiliaus mūsų stebinti ir toliau. Savaitės...

Odontologės įspėja: neatlikus įprastos procedūros, gresia baisios ligos ir byrantys dantys (163)

Kada paskutinį kartą jums buvo atlikta burnos higienos procedūra? Odontologės įspėja, kad...

Vyrų siaubas: ar įmanoma sustabdyti plikimą? (21)

Plikimas yra šis tas, su kuo teks susidurti daugeliui vyrų. Ir nieko nepadarysi. Mokslininkai jau...

DELFI skaitytojai atvėrė namų duris: pamatykite, kaip jie gyvena (28)

Konkursas „Interjeras, kurį sukūriau pats“ paskatino daugybę DELFI skaitytojų pasidalinti savo...