aA
Šiandien ypač dažnai girdžiu visuomenės pasipiktinimą, priekaištus ir nepasitenkinimą žiniasklaida. Sutinku, kartais iš tiesų pasigendu tikros, kokybiškos žurnalistikos tame informacijos sąvartyne, kuriame šiuolaikinis žmogus gyvena, ir kurio šiukšles mums neretai bruka internetiniai portalai.
© Fotolia nuotr.

Teisinamasi, kad vis sunkiau rasti jaunų, kitaip mąstančių, kvalifikuotų žurnalistų, kurie galėtų pakeisti senąją kartą ir atnešti naują, šviežią požiūrį į Lietuvos žiniasklaidą. Iš tiesų, jaunieji Lietuvos žurnalistai nėra pavyzdiniai Pulicerio premijos laureatai, tačiau vietos, tose, neva jaunatviško entuziazmo ištroškusiose, redakcijose – jiems ne visada daug. Tokioje mažoje Lietuvos rinkoje, kur visos žiniasklaidos priemonės centralizuotos sostinėje, pretenduoti į gerai apmokamą darbo vietą – labai sunku. Nelengva ir dėl greitėjančio gyvenimo tempo, kuris diktuoja savo sąlygas – žurnalistas privalo dirbti daug, produktyviai ir, pageidautina, pigiai.

Net ir gerai rašantys, perspektyvūs būsimieji žurnalistai ne visada ryžtasi gyventi nuolatinėse lenktynėse su laiku, dėl kurių šiandien kenčia žiniasklaidos kokybė. Dėl menko užmokesčio ir nepakankamo įvertinimo daugelis jaunų žmonių anksčiau ar vėliau supranta, kad ilgai sotūs vien idėjomis ir principais nebus, todėl renkasi lengvesnį kelią ir įsidarbina geriau apmokamais viešųjų ryšių specialistais.

Regioninėje žiniasklaidoje taip pat vyksta arši kova už vietą po saule – seni vilkai, nagais ir dantimis įsikibę į šiltas darbo vietas, niekam jų užleisti nežada. Suprantama, redakcijos ne guminės, kitų alternatyvų – tiesiog nėra, o ir skurdus biudžetas riboja galimybes priimti naujus darbuotojus. Tačiau vietinės spaudos išrankumas mane nuoširdžiai stebina.

Vieno pajūrio laikraščio redaktorė, radusi mano gyvenimo aprašymą internete, pasiūlė atvykti į pokalbį dėl žurnalistės darbo ne pilnu etatu. Kadangi esu antrakursė, norėjau įgyti patirties, kuri praverstų ateityje, todėl labai apsidžiaugiau tokia sėkme ir buvau pasiruošusi dirbti net už simbolinį atlygį. Deja, mano džiaugsmas ilgai netruko.

Nepaisant valdingo tono ir atviro sarkazmo, redaktorė tiesiog mėgavosi galimybe man paaiškinti, kokia dar esu neišmanėlė, ir kiek jai laiko bei asmeninių resursų kainuoja tokius kaip aš paversti tikrais žurnalistais. Galiausiai išdidžiai pareiškė, kad „buvusių padavėjų ir pardavėjų man nereikia!“, mat juokinga, kai žmonės, studijuodami žurnalistiką, dirba kitokius, nekvalifikuotus darbus.

Po beveik valandą trukusio pokalbio, kurio metu įveikiau visus mestus iššūkius ir provokacijas (nuo temų formuluočių iki absurdiškų klausimų, ar neturiu ryšių su narkomanais), supratau tik viena – nepaisant to, kad redakcijos skundžiasi, jog sunku į mažus miestelius prisivilioti gerai rašančių žmonių, verčiau nesamdyti nieko, negu jauną ir mažai patirties turintį žurnalistą. Taip ir sukasi užburtas ratas, iš kurio ištrūkti tikrai nelengva.

Jaunajai kartai teko iššūkis kovoti ir su stereotipiniu įvaizdžiu, prie kurio formavimo pati dar nė neprisidėjo. Šiandien atrodo, kad pats žodis „žurnalistas“ jau savaime turi neigiamą atspalvį. Jaunus žurnalistus vangiai samdo ne tik redakcijos – norint gauti bet kokį darbą, koją kiša landaus bei nepatikimo „žurnaliūkščio“ etiketė. Būtent dėl to, žmonės kartais vengia kontakto su šios specialybės atstovais – tai rodo ir asmeninė patirtis. Ieškodama darbo vasarai, savo gyvenimo aprašyme nurodžiau, kad esu Klaipėdos universiteto žurnalistikos studijų programos studentė. Ilgą laiką nesulaukiau nei vieno skambučio, tačiau, kai nusprendžiau nuslėpti savo būsimą profesiją ir ištryniau ją iš aprašymo – pasiūlymai tiesiog pasipylė.

Vieno pokalbio metu darbdavys man atvirai pareiškė, kad žurnalistai – tiesiog nelojalūs žmonės, todėl sunku jais pasitikėti. Suformuotas neigiamas įvaizdis nežavi ir gabių, apie studijas universitete svarstančių jaunuolių, tad galimų žiniasklaidos atstovų ratas tik dar labiau siaurėja. Universiteto dėstytojai ne kartą minėjo, kad viliasi, kad mes būsime ta karta, kuri mažų mažiausiai sudarys sąlygas pokyčiams Lietuvos žiniasklaidoje. Tačiau žvelgiant į nuolat augantį kvalifikacijos reikalavimų ir sąlygų sąrašą, kabantį ant kiekvienos redakcijos durų, revoliucijos, atrodo, sulauksime negreit.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Motina įsitikinusi, kad tokio vaizdelio neturėtų būti trečiokų pratybose (54)

Baigėsi vasara, prasidėjo naujieji mokslo metai. Mokinukai sugužėję į savo klases, susitikę su...

Viena detalė IKI parduotuvėje sukėlė klausimų: ar tai leidžiama? (18)

DELFI vis gauna skaitytojų laiškų, kurie yra susirūpinę, ar Lietuvos prekybos tinklai tinkamai...

Statau, kaip noriu: priekabai jau leidžiama užtverti perėją? (13)

DELFI skaitytojui užkliuvo Vilniuje, Salininkuose, „Škodos“ vairuotojo netinkamai pastatytas...

Kauniečiai nusistebėjo: užsukus į parduotuvę, jiems buvo parodytos durys (15)

Į „Kas vyksta Kaune“ redakciją kreipėsi kauniečiai, kurie mandagiai arba ne taip gražiai buvo...

Skaitytoja pasibaisėjo situacija viename Lietuvos pašto skyriuje (6)

Mamoms su vežimėliais ir neįgaliesiems situacija Vilniaus Lazdynų mikrorajono Lietuvos pašto...

Top naujienos

Popiežius jau atvyko į Kauną: pasitiko minios žmonių stebėkite tiesiogiai, nuolat pildoma (380)

Tokio sujudimo Kauno Senamiestis dar nematė. Dar neišaušus į Santaką ėmė plūsti žmonės, kur...

Bene keisčiausiame mieste pasaulyje savaitgalis kainuoja tūkstančius (33)

Bemaž pusė tūkstančio už viešbučio kambarį, šimtai už įėjimą į pramogų parką, o jame...

Telefonai kaista: skelbiama apie didžiulį emigrantų susidomėjimą grįžti į Lietuvą (641)

Teigiama, kad tarp Jungtinėje Karalystėje (JK) gyvenančių lietuvių susidomėjimas grįžimu į...

Apie audringą Grafininos ir jos vyro gyvenimą prabilo kaimynai ir pažįstami: abejonių dėl jų turtų kėlė viena detalė (23)

Buvusi „Olialia“ mergaitė Sandra Grafinina yra iki šiol ieškoma policijos – vieni teigia,...

Sekmadienį daug kur palis, Kaunui pragiedrulių žadama daugiau

Vakarų Lietuvoje ir Šiaulių apskrityje sekmadienio rytą dėl buvusio ar besitęsiančio lietaus...

Gėlininkai ruošiasi naujam bumui – kas rudenį atneš pelnus (2)

Stebėtinai ilgai nesitraukianti vasariška šiluma dar nereiškia, kad ruduo niekada neateis, o...

Pasakoja apie slaptus bandymus su žmonėmis Rusijoje: instinktyviai dar mėginau įkvėpti (128)

Nepriklausomu informacijos kanalu „Proekt“, prie kurio darbuojasi tiriamąjį darbą dirbantys...

Nosį pasaulio čempionui sukruvinęs rusas turėjo brangiai sumokėti (109)

Anthony Joshua apgynė savo titulus, svarbiausioje bokso sunkiasvorių dvikovoje nokautavęs...

Gera žinia plinkantiems – atrastas naujas radikalus būdas išvengti plaukų slinkimo (10)

Mes linkę įsivaizduoti kvapus kaip tai, kas tvyro aplink mus ore, tačiau tai – šiek tiek...

Vokiečiai protestuoja prieš artėjantį Erdogano vizitą (4)

Keliuose Vokietijos miestuose šeštadienį žmonės išėjo į gatves protestuoti prieš šalyje...