Noriu parašyti apie greituosius kreditus ir sugadintus gyvenimus. Konkrečiai – vienos vilniečių šeimos gyvenimą su neįgalia dukryte. Aš puikiai suprantu prasiskolinusiųjų psichologiją, suprantu baimę tartis mokėti dalimis, nes turiu vieną įrašytą pokalbį telefonu su skolų išieškojimo įmonės atstove, kuri ir grasino, ir tyčiojosi, ir nesileido į kalbas (kone tyčiojosi iš neįgalaus vaiko).
Eurai
© DELFI / Kiril Čachovskij

Aš nelabai suprantu rašančius, kad ėmė kreditus šiaip kelionėm ar pirkiniams, ir vėliau besiskundžiančius periodikoje, kad negali atiduoti kreditoriams.

Nesuprantu ir tų, kurie prašo visuomenės sušelpti. Kažkaip per dažni jau tie prašymai – ir „Aro“ vyrams liemenių (valstybei turi būti gėda), ir dėl kredituose paskendusių, prasilošusių.

Mano manymu, padėti reikia, bet matau piktnaudžiavimą. Pati iki finansinių sunkumų visada padėdavau sergantiems, į nelaimę patekusiems žmonėms ar nupirkdavau kokia laukinių gėlių puokštelę iš močiutės prie prekybos centro. Bet šiuo metu ir to negaliu.

Mano laiškas ne tam, kad sugraudinčiau: aš tiesiog noriu kažkam išsikalbėti, likdama incognito, nes gyventi nesinori, ir suprantu, kaip galima to nenorėti, kai persekioja nuolatiniai laiškai, skambučiai ir baimė. Nuolatinė baimė. Tik dukrelė mane laiko, nes dėl jos viskas ir prasidėjo.

Mano dukrelei prieš 4 metus buvo nustatytas vidutinis neįgalumas. Negalia – ne genetinė, taigi jos ateitį galima koreguoti, bet tam reikėjo didelių lėšų. Lietuva tokiems vaikams tegali pasiūlyti kartą per pusmetį nemokamą apsilankymą (gražiam Vilniaus rajone) įstaigoje su prakiurusiu stogu. Na, dar darželį su logopede porą kartų per savaitę. Visą kitą daryti turi tėvai, nes tavo problema, kad vaikas neįgalus (…).

Į paprastą darželį nuvedus raukosi tiek tėvai (jie gi turi sveikus vaikus ir tikrai jie visada bus sveiki, na, jie taip įsitikinę), tiek auklėtojos. Bet mes nesiskundžiam, laimei, turim darželį gavę vietą specialiajam darželį, juk ypatingiems vaikams ir darželiai turi būti ypatingi. Kas bus, kai reikės eiti į mokyklą, neįsivaizduoju, ir tai irgi viena papildoma baimė prie mano sąrašo. Mums su vyru jau seniai depresija, bet vaistų negeriam, nenorim būti zombiais, nenorim priprasti. Bandom surėmę pečius spręsti problemas.

Kai sužinojom vaiko diagnozę, iš pradžių buvo daug nevilties ašarų, tada ieškojome informacijos internete. Tada prasidėjo visokios terapijos, samdomi specialistai, kelionės į kitas šalis (jei Lietuvoje tos terapijos nėra), papildų siuntimąsis iš užsienio, ir daug darbo namuose.

Žinoma, visa tai – ne už ačiū, todėl palikę mažąją darželyje abu kas rytą lekiam į darbus. Algos mūsų, lyginant su minimalia alga, neblogos, tačiau jų pakaktų turint paprastą vaiką, o ne ypatingą. Apie antrą vaiką net didžiausiose svajose sunku svajoti, ir ne dėl pirmagimės sutrikimų (jos sutrikimai yra unikalaus gimdymo pasekmė, genetiškai mes sveiki), bet dėl finansinio nestabilumo. Juk per tuos pragariškus 4 metus mes įlindom į didžiausias skolas: iš pradžių pasiskolinom iš banko, trūkstant pradėjom „draugauti“ su kreditais.

Dabar bankui paskola grąžinta, o su kreditais susimovėm. Ten „dieną palauk“ pas juos nėra. Suprantama, verslas, turi generuoti pajamas. Suprantama, niekas pistoleto į smilkinį įstatęs nevertė skolintis, nors, manau, dėl tokio dalyko skolintųsi visi. Na, gal ne visi.

Dukrytei terapijos ir papildai, darbas ir specialistai labai padėjo, pradėjo suprasti kalbą, kalbėti trumpais sakinukais, mokosi kalbėti taisyklingai, mokosi skaityti, patinka piešti.

Svajojame, nedrąsiai, gal į pirmą klasę šuoliuosime jei ne spec. mokyklėlėn, o į bendrojo lavinimo su integracija? Gal mes savo angelėlį sugebėsime pastatyti ant kojų, kad ir kiek mums tai kainuotų finansinių ir nefinansinių resursų? Bet kaip gyventi, kai nebegali net dalimis susitarti mokėti? Kai palūkanos ir delspinigiai viršija skolą? Kai pasiskolinai 5000 Lt, o grąžinti reikalauja 4000 eurų?

Prašau patarimų, į užsienį negalime išvykto dėl vaiko. Vyras nevažiuos, kadangi į darželį ir iš jo veža jis, spec. darželis toli. Aš, jei likčiau viena su vaiku, nespėčiau į darbą, arba reiktų iš jo išeiti, nes vairuoti automobilio teisės neturiu, darbas toli. Laikyti teises pinigų nėra. Senelių, kurie galėtų padėti, nėra.

Psichologai dėl jos ypatingos būsenos nerekomenduoja vaiko atskirti ilgam nei nuo manęs, nei nuo tėčio. Esam akligatvy. Ieškoti antrų darbų laiko neturime, vyras aria viršvalandžius, kad gautų tuos 600 eurų, aš namie dar su vaiku po darbo dirbu, mano alga – 600 eurų. Vaiko neįgalumo pašalpa – 200 eurų. Mūsų būstas Vilniuje – nedidukas, dviejų kambarių butas senam name, šildymo sąskaitos milžiniškos, dar slegia paskola. Žinau, kad uždirbam tikrai neblogai, stengiamės, bet normalių sąlygų gyventi neturime.

Į kiną ir kavines nevaikštom. Taupom ir taupom. Bandėm imti iš kredito unijos vieną didelę sumą, paskaičiavom, kad grąžinus kreditus unijai, reikėtų mokėti tik po 100 eurų per mėnesį, tačiau kadangi kai kurios mūsų skolos jau nukeliavusios pas antstolius, mūsų kredito reitingas netinkamas, nekilnojamo turto užstatui neturime.

Tad lieka viskas pragyvenimui, terapijoms ir kreditams. Rašau ne todėl, kad nieko nenorim keisti, o todėl kad viskas jau buvo svarstyta persvarstyta. Laimei, bent vaikui kalėdinę dovaną jau nupirkome, eglutę turim plastmasinę.

Gal vėliau nebereikės tų terapijų ir papildų. Gal kada palengvės… Na, viltis, nors ir kvailių motina, bet kažkokia juk turi būti gyvenime. Gal kas iš savo patirties gali patarti kokiu teisiniu keliu eiti, kaip galima bendrauti su tomis išieškojimo įmonėmis, kad galų gale neaugintų palūkanų, perskaičiuotų skolą, ir sutiktų su sąlygom atiduoti dalimis, kurias galime mokėti?

Pusę skolų esam atidavę, su trim antstoliais susitarę mokam po 100 eurų, liko 3 bendrovės, kurios nepripažįsta jokių dialogų. Atidavę skolas antstoliams, galėtume mėnesio įmokas padidinti likusioms kredito bendrovėms, bet verslas nelaukia. Jiems reikia dabar.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Esate atsidūrę panašioje situacijoje kaip tekste aprašyta moteris? Turite jai patarimų? O gal galite papasakoti, kaip pats atsistojote ant kojų po to, kai pečius buvo prislėgusi finansinė našta? Pasipasakokite! Jūsų laiškų laukiame el.paštu pilieciai@delfi.lt. Taip pat rašinius galite siųsti naudodamiesi žemiau esančia nuoroda:

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidurvasario šventėje vandalams užkliuvo kilnojamos medžio skulptūros (2)

Kažkas Radviliškio rajone, Pakiršinio kaime, Vidurvasario šventėje (sekmadienio naktį, tarp 2-8...

Susikrimtusi mama: logopedė mano vaiką išvadino „žlugusiu“ (61)

Mano vaikui yra aštuoneri metai ir jis turi problemų su kalba. Mokykloje jam viskas sekasi, tik...

Įspėjimas lankytojams: Žemaitijos nacionalinį parką nuniokojo audra, laikinai uždarytas takas

Vakar siautusi audra neaplenkė ir Žemaitijos nacionalinio parko. Kaip jau pranešė visuomenės...

Lietuvos 100-mečio proga – Baltijos jūra perplaukta jėgos aitvarais (3)

Lietuvos 100-ojo gimtadienio proga entuziastingi jėgos aitvarų mėgėjai birželio 20 d. perplaukė...

Vilnietę nustebino neįprastas viešojo transporto grafikas (5)

Belaukiant autobuso Vilniaus stotelėje, DELFI skaitytojos akį patraukė keistai surašytas grafikas.

Top naujienos

Vadina cinišku susidorojimu: priežastis atimti darbą – teatro dulkės (3)

Skandalas Nacionaliniame Kauno dramos teatre. Informavęs apie 45 proc. nedarbingumo lygį, garsus...

Ekspertas apie dar vieną atostogautojų fiasko Vilniaus oro uoste: šių oro linijų skrydžiai – lyg tiksinčios bombos (58)

Sekmadienio rytą, birželio 24 d. Vilniaus oro uoste daugiau nei 14 valandų įstrigę keleiviai...

Imigrantą Lietuvoje parklupdė biurokratai: ligoninėje, užuot gydę, ieškojo sveikatos draudimo (63)

Ketvirtus metus Panevėžyje gyvenančiam vengrui Kristianui labai patiko mylimosios Sigitos gimtinė....

Stebi pokyčius Šiaurės Korėjoje: tai neįtikėtina (20)

Pchenjanas pirmadienį mini Korėjos karo pradžios 68-ąsias metines, tačiau į akį krito tai,...

Kam paskutinės grupės rungtynės taps lemtingos – intriguojantys FIFA 2018 scenarijai (18)

Prieš prasidedant trečiajam pasaulio futbolo čempionato grupių etapo turui pirmadienį FIFA...

Kinija ir ES imasi už rankų: žada ginti pasaulinę prekybą nuo Trumpo prekybos karo (9)

Europos Sąjunga ( ES ) ir Kinija pirmadienį prisižadėjo ginti taisyklėmis grįstą tarptautinę...

„Novaja gazeta“: Pskovo srities kapinėse atsirado naujų desantininkų kapų (12)

Rusijos leidinys „ Novaja gazeta “ informuoja apie naujus karių kapus Pskovo srityje esančiose...

Geriausiųjų sąraše – restoranas, kuriame paragausite to, ką praėjusiais amžiais valgydavo Lietuvos aukštuomenė

Trečius metus iš eilės sėkmingai besivystantis „30 geriausių restoranų“ Lietuvoje...

Planas, kaip užvaldyti gatvę: savivaldybė – lyg nuolanki tarnaitė (124)

Vilniuje esančių Pavilnio sodų gyventojai jau ilgą laiką siekia atverti visuomenei gatvę, kuria...

Paskelbė naujas didžiausias algas: dešimtuke – netikėti naujokai (161)

Daugiau kaip 18 tūkst. Eur – tokia didžiausia vidutinė alga gegužės mėnesį mokėta vienoje...