Atšalę giminaičių santykiai gali lemti, kad mirus jungiančiai grandžiai nesutarimai persikels ir į kapus. Į DELFI redakciją kreipėsi susikrimtusi moteris, kuri negalėjo patikėti tuo, kokias žinias jai pranešė vyras: mylimos sesers kapavietėje palaidotas svetimas žmogus.
© DELFI / Karolina Pansevič

Mirė prieš 27-erius metus

Vardo nenorėjusi viešinti moteris pasakojo, kad šiuo metu gyvena Kaune ir aplankyti prieš 27 – erius metus Alytuje palaidotos sesers kapą lankydavo 2-3 kartus per metus. Likusį laiką kapą prižiūrėjo velionės vyras.

„Sesuo prieš 27-erius metus mirė nuo vėžio. Jai dar gyvai esant, dvejais metais anksčiau, mirė jos naujagimis sūnelis. Jis buvo pirmasis palaidotas kapavietėje, į kurią vėliau atgulė ir sesuo. Velionės rankomis ir buvo sutvarkytas iš pradžių sūneliui skirtas kapas. Ji buvo jam nupirkusi paminklą, kuriame po sesers mirties vyras iškalė jos vardą ir pavardę. “, – skaudžią šeimos istoriją atskleidė ji.

Pasak jos, su našliu likusiu vyru bendravo, kiek galėjo, dažniausiai susitikdavo lapkričio 1 – ąją.

„Jis gyveno vienas, nors ir kartais parsivesdavo kokią nors draugę. Pats užaugino be mamos likusį kitą sūnų. Taip jiedu ir gyveno. Manau, visai neblogai, per tuos metus pasistatė namą“, – DELFI sakė ji.

Pasikeitė elgesys

Toliau moteris tęsia, kad dėl suprastėjusios sveikatos ir atliktos sudėtingos operacijos, tegalėjo lankyti sesers ir sūnėno kapą tik jau vieną arba du kartus per metus. Pastaruosius dvejus metus, kai sutikdavo velionės vyrą kapinėse lapkričio 1 – ąją, pastebėjo, kad jis pradėjo vengti jos šeimos, nebe taip noriai bendraudavo.

„Greičiausiai dėl to, kad artėjo ta įstatymo riba, kai turėjo praeiti 25 – eri metai ir ką nori, tą darai su kapais“, – garsiai svarstė ji.

Moters teigimu, apie planus, kad kapas bus perleistas svetimiems žmonėms ji nebuvo informuota ir tuomet tikrai dar nesitikėjo, kad viskas taip pasisuks.

Sprendimas šokiravo

Birželio 26 d. moterį sukrėtė iš jos vyro gauta žinia, kad sesers kapavietėje palaidotas svetimas žmogus, o apie ten buvusį velionės kapą nėra jokios užuominos, todėl prireikė laiko atsigauti.

„Patyrėme šoką, kai antradienį (birželio 26 d. – DELFI) mano vyras vežė į Birštono sanatoriją paatostogauti dukrą ir grįždamas užsuko prie sesers kapavietės, o ten žiūri ant antkapio jau veidas pasikeitęs. Paskambino ir sako, žinok, „pardavė“ tavo seserį ir su kaulais, ir su jos vaiku svetimiems žmonėms“, – teigė ji.

Tada moteris apskambino visoms giminėms ir kreipėsi į atitinkamas institucijas, kad dokumentus „pakeltų“. Jai tebuvo atsakyta, jog laidojantis asmuo buvo sesers sutuoktinis, todėl praėjus 25 – eriems metams galėjo priimti tokį sprendimą nepasitaręs ir atsisakyti kapavietės.

Būtų perlaidojusi

Moteriai buvo labai skaudu, kad jos, kaip likusios gyvos vienintelės sesers, niekas nesusiprato įspėti.

„Jo vienintelis motyvas buvo, kad atsibodo, kad per sunku ir nebepajėgia prižiūrėti tų kapų. Taip, aš suprantu. Tuo atveju galėjo mane perspėti ir pasakyti apie savo sprendimą. Aš turiu kitą kapavietę Kaune, kur būčiau ir perkėlusi sesers palaikus, atlikusi ekshumaciją“, – nuogąstavo ji.

Velionės sesuo taip pat gavo telefono numerį žmogaus, kuris ir sutvarkė visus dokumentus. Jai buvo pasakyta, kad tai padaryta dar gegužės mėnesį.

„Sakė reikėjo daug dokumentų užpildyti ir mano sesers sūnus sutiko atsisakyti visų pretenzijų į motinos kapą, o vyras – tvarkyti kapą. Dabar absoliučiai ten kiti žmonės, nespėjome net kaulelių persivežti. Mano vyras dar naiviai paklausė, ar ekshumavo kaulus ir sudegino, tačiau paaiškėjo, kad atiduota su viskuo. Ten jau palaidotas kitas žmogus ir mums ten važinėti net nebėra prasmės“, – liūdnai konstatavo moteris.

Šeimos reikalas

DELFI skambino ir į Alytaus kapines, kur palaidota sesuo, ir susisiekė telefonu su dokumentus tvarkiusiu vyru, tačiau visi atsisakė komentuoti. Jų teigimu, tai konfidenciali informacija ir patys šeimos nariai turi tarpusavyje aiškintis. Taip pat jie viską atliko pagal įstatymą.

Motyvuodamas duomenų apsauga, dokumentus tvarkęs vyras atsisakė atskleisti kapą įsigijusio vyro tapatybę ar duoti jo kontaktinius duomenis. Paprašius, ar jis negalėtų pasiteirauti, jog vyras sutiktų pats pasidalinti numeriu, jis nenoriai pažadėjo tai padaryti. Vėliau perskambinus teigė, kad visgi jam atsakyta, jog tai asmeninis šeimos sprendimas ir nenori jo viešai aptarinėti.

Tokios taisyklės

Alytaus savivaldybės atstovė Vilija Ramanauskienė teigė, kad vadovaujantis Laidojimo ir kapinių lankymo taisyklėmis, už kapavietės priežiūrą yra atsakingas laidojantis asmuo, kurio prašymu išduotas leidimas.

„Kapavietėje laidoti kitų asmenų palaikus leidžiama tik esant rašytiniam atsakingo už kapavietės priežiūrą asmens sutikimui. Kiti giminaičiai, jeigu jie neįrašyti prižiūrinčiais asmenimis, negali be kapavietę prižiūrinčio asmens sutikimo laidoti ar pertvarkyti kapavietę. Šiuo atveju, jeigu yra rašytinis kapą prižiūrinčio asmens sutikimas, nei savivaldybė, nei kapines prižiūrinti įmonė negali daryti įtakos jo sprendimui“, – informavo ji.

Žmonių palaikų laidojimo įstatyme taip pat įtvirtinta nuostata, kad laidojantis asmuo gali būti arba paties velionio valia paskirtas asmuo, arba testamento vykdytojas, o kitais atvejais – mirusiojo sutuoktinis, pilnamečiai vaikai (įvaikiai), tėvai (įtėviai), o jei jų nėra, – kiti artimieji giminaičiai. Kapo ramybės laikotarpis negali būti trumpesnis kaip 25-eri metai.

Įvertink šį straipsnį
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Veganams nepatiks: kaip jie naikindami dramblius saugo vištas (59)

Vis daugiau žmonių ir mūsų geografinėje platumoje atsisako mėsos, sparčiai daugėja veganų,...

Vaizdas Palangos „Maximoje“ stebino: ar tai normalu? (100)

Palangoje, užsukusi į Vytauto g. „Maximą“, DELFI skaitytoja labai nustebo radusi pustuštes...

Kauniečių šeimai atjungė elektrą – kaltina nesusikalbėjimu (12)

Gyvename žinomame ir brangiame name I. Kanto g. 18, Kaune , ir esame priversti kreiptis dėl...

Lietuvaitė gavo įspūdingą „Sostų karų“ žvaigždės kvietimą: neįsivaizduoju, kaip man taip pavyksta (6)

Jaunoji lietuvė menininkė Kamilė Lukrecija Lukošiūtė (19 m.) sužavėjo legendinio serialo...

Kausto nerimas: Vilniuje tvarkomos gatvės iki kitos liūties? (45)

Praeitą penktadienį Vilnių skalavusi liūtis sulaukė didžiulio miestiečių dėmesio, ypač dėl...

Top naujienos

Analizė parodė žiaurią realybę: tai, kas vyksta Lietuvos ligoninėse, netelpa į jokius rėmus (13)

Apie darbo vietų ir gydymosi paslaugų išsaugojimą regionuose garsiai kalbantys politikai dėl...

Netikėtas inspektorių reidas prekybos centre: svorį ant pakuotės atitiko ne visos prekės (2)

Vasarą galima pavadinti tikru ledų karštinės sezonu. Tačiau ar tikrai nusipirkus tam tikro...

Prabilo mįslingai mirusio kario artimieji: mirties priežastis yra visiškai neaiški (317)

Savaitgalį vykusios karių linksmybės baigėsi mįslinga tragedija – netikėtai mirė 25-erių...

Užkalnis. Kodėl gyvename blogai? Nes turime per daug atostogų ir laisvų dienų (648)

Palaukit, apie ką aš čia vėl? Apie tą patį: kad turime Lietuvoje viską, ko nusipelnome, ir dar...

Ulevičius: Palangoje sustabdytas „Cadillac“ – ne Karbauskio patikslinta 00.20 (356)

Ketvirtadienio vakarą naujienų portalas lrytas.lt paskelbė, kad Palangos prieigose vykdyto...

Serialo „Du su puse vyro“ mažoji žvaigždė užaugo, trenkė durimis ir be užuolankų išklojo filmavimo užkulisių paslaptis

Veikiausiai matėte nors vieną komedinio serialo „Du su puse vyro“ seriją ir manėte, kad ta...

Po dailidžių ir studentų sviesto iššūkio „Žalgirio“ treneris prabilo apie būtinas permainas (15)

5 tūkst. gyventojų neturinčio Klaksviko (Farerų salos) futbolininkai nepasimetė šimtą kartų...

Karolina Meschino prakalbo apie siaubingus kompleksus, kurie kamuoja nuo pat vaikystės: rengėsi net tėčio drabužiais (127)

Kompleksų, ko gero, turi kiekvienas žmogus – net ir žvaigždės prisipažįsta, kad vienu ar kitu...

Ginekologė įspėja neprisižaisti: įvardijo pačią nepatikimiausią priemonę nuo nėštumo (60)

Nors rinkoje apstu įvairių priemonių apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo, ne visi linkę jomis...

Alikantėje įstrigę lietuviai kelias valandas duso lėktuve (44)

Ketvirtadienio popietę iš Alikantės į Kauną turėjęs skristi „Ryanair“ oro linijų...