aA
Šeštadienį Raseinių rajone, Biliūnuose, neseniai įkurtoje Kaštonų Respublikoje virte virė gyvenimas ir sklandė vestuvinė nuotaika. Vienas po kito, signalais sveikindami biliūniškius, suko prašmatnūs limuzinai su pakiliai nusiteikusiais vestuvininkais, ketinančiais ant „Meilės medžio“ palikti savo abipusės meilės liudijimą – spyną.
Neseniai įkurtoje „respublikoje“ surengė ypatingas vestuves
© Organizatorių nuotr.

Vestuvininkams nuotaika nenusileido ir biliūniškiai. Mažųjų dainelė „Tu man graži kaip ta gėlė, pilna medaus. Tu man gražus kaip beržas po lietaus. Prašyk ko nori. Būki geras, padainuok daugiau. Aš Tau nuskinsiu saulę nuo dangaus“ idealiai tiko ką tik susituokusiems jaunavedžiams Ramunei ir Mariui Andraičiams bei Viktorijai ir Tomui Sebeckams.

Biliūniškiai pastebėjo, kad kai kurios vestuvių tradicijos, papročiai, ritualai visai išnyksta arba gerokai keičiasi, kaip mėgstama dabar sakyti, tampa vakarietiški, pasitikdami vestuvininkus pamėgino atkurti vieną iš senovinių vestuvių apeigų – kelio užtvėrimą, liaudyje dažnai vadinamas „broma“. Kad iš svitos išpeštų kuo daugiau gardėsių, visą savo išradingumą ir išmonę rodė kelio tvėrimo sumanytojai, vykdant įvairias užduotis plušėjo ir abu vestuvininkų pulkai.

Kaštonų Respublikos prezidentė Vilma Račkauskienė tarusi sveikinimo žodį, jaunavedžiams padovanojo po abipusės meilės ir amžinos santuokos sergėtojo - kaštono sodinuką, kaip užuominą apie svarbiausius šeimyninio gyvenimo darbus: medžio pasodinimą, vaikų užauginimą ir savų namų sukūrimą.

Prieš pakabinant meilės spyną, jaunavedžiai turėjo atlikti praktinę užduotį, įrodyti, kad jų požiūris į bendrą šeimyninį gyvenimą yra panašus. Po sėkmingai atliktos užduoties jiems buvo leista spyną pakabinti ant „Meilės medžio“, o jos raktelį amžiams paslėpti čia pat kabančioje širdyje. Ta proga jaunavedžiams buvo įteiktas meilės liudijimas ir atmintinė kaip sėkmingai pasitikti savo pirmąsias „popierinių“ verstuvių metines. Už tai, kad jaunavedžiai simbolinį savo meilės liudijimą – spyną patikėjo saugoti „Meilės medžiui“, išimties tvarka jiems buvo suteikta Kaštonų Respublikos pilietybė. Biliūnų seniūnaitis Petras Kriaučiūnas įteikė tai patvirtinančius kaštonų ženklelius.

Jaunavedžius atlydėjusi svita kaštonų burtuose spėliojo kas jų laukia vestuvinėje puotoje. Iš vestuvėse dalyvavusių, girdėjome, kad daugumai ką kaštonai lėmė tą vakarą tikrai išsipildė. Veiklos netrūko ir jaunavedžiams. Dalyvaudami įvairiuose žaidimuose su kaštonais, sužinojo, kuris jų šeimoje tvarkys finansinius reikalus, dažniau suksis virtuvėje, ilgiau užtruks kelionėse ir t.t. Vėliau vestuvių kaltininkai „Laimės ratui“ patikėjo savo karščiausias svajones, kuris, jei ritualo metu viskas būna atlikta labai nuoširdžiai, svajonę realybe paverčia 7 savaičių, 7 dienų, 7 valandų, 7 minučių laikotarpyje.

Jaunavedžius lydėję fotografai džiaugėsi svarbiausios dienos fotosesijai atradę rojaus kampelį žemėje. Tam tikslui jie išnaudojo įvairiais elementais turtingą Biliūnų kraštovaizdį. Kaštonų Respublikoje dar šiandien sklando vestuvininkų palikta gera nuotaika, dalinamasi prisiminimais. Mini pasirodymas prie „Meilės medžio“ užtveriant kelią vestuvininkams - nauja biliūniškių veikla, kuri padeda vienyti kaimo žmones ir kartu prisideda prie nykstančių tradicinių lietuviškų vestuvių apeigų išsaugojimo bei Biliūnų krašto sklaidos. Tai tarsi maža repeticija prieš netrukus pradedamą bendruomenės laimėto, valstybės finansuojamo projekto „Kaštonų Respublika“ įgyvendinimą.

Įsigijus netradicinius žaidimų įrengimus, istorinius kostiumus, kitus būtinus reikmenis, įrengus muziejuką bus vykdomi edukaciniai programų pristatymai įvairaus amžiaus ir poreikių „Kaštonų Respublikos“ lankytojams, nepamirštant ir vestuvininkų. Turime pasidžiaugti gausiu į veiklą įsijungusių vietos gyventojų būriu, kartu įtraukiant ir jų vaikus bei anūkus, kurie ne tik pamatė kaip tai daroma, bet kartu sužinojo šios vienos iš vestuvinių apeigų dalies – kelio tvėrimo reikšmę, bylojančią apie bendro gyvenimo kelią su įvairiausiomis kliūtimis ir pamokymais kaip tas kliūtis įveikti. O be visa to, liaudies išmintis byloja, kad vestuvinis kelio tvėrimas būtinas sėkmingam poros gyvenimui.

Nemanome, kad sukūrėme ką nors negirdėtą ir nežinomą, tačiau mūsuose tikrai naują ir netikėtą. Prie „Meilės medžio“ vykusios apeigos buvo visiems smagios ir įsimintinos. Tokio pat smagaus ir įsimintino bendro gyvenimo linkime Ramunei su Mariumi ir Viktorijai su Tomu.

Šventėte ypatingas vestuves? Norite pasidalinti savo įspūdžiais? Patarti kitiems? Rašykite el.paštu pilieciai@delfi.lt

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Akibrokštas Vilijampolės gyventojams: sulaukė sąskaitos už laiptinės dezinfekciją, nors tokios net neturi (13)

Kaunietė Gintarė nustebo gavusi sąskaitą už laiptinės dezinfekciją. Viskas būtų įprasta, jei...

Akcijos neatitikimą patyrusi pirkėja: reikia žinoti, kuri kaina tikra (48)

Paskutinę gegužės dieną buvau prekybos centre. Bevaikščiodama pamačiau, jog nebloga akcija...

Moteris iš darbdavių sulaukė tik komentarų apie amžių: 50-mečius laiko atsilikėliais (189)

Rašau, nes labai skauda. Skaitau dar vieną ir dar vieną straipsnį, parašytą jaunų, protingų,...

Prašmatnus gyvenimas Panevėžyje – pamačius keptos duonos kainą atėmė žadą (142)

Dėžutėse parduodama kepta duona – mėgiamas užkandis. Panevėžiečiai, tiesa, stebisi...

Ko mus išmokė karantinas: finansų ekspertė pasakė paprastą formulę, kaip reiktų skaičiuoti pinigus (13)

Kas keisis atėjus pirmajam vasaros mėnesiui? Dabar jau aišku, kaip planuoti savaitės meniu,...

Top naujienos

30 eurų vertės pirkinys kaunietį pavertė ginklų kontrabandininku (8)

Įstatymų neišmanymas ir nedėkingai susiklosčiusios aplinkybės karo istorija besidomintį...

Europa dėl Kinijos pasiekė lūžio tašką: dabar viskas keičiasi (106)

Europos santykiai su Kinija iš blogų tampa dar blogesniais. Pekino sprendimas Honkonge...

Sprendžiate sveikatos problemas – galbūt jų priežastis netikėta: kuo čia gali būti dėtas sąkandis? (13)

„Neseniai kalbėjomės apie viso kūno laikyseną: kaklas, pečiai, nugara ir tai, kas žemiau....

Užkalnis: pirkau kvepalus tik dėl pavadinimo ir kaina nesvarbu (29)

Kartais būna taip, kad mano antraštė būna nei šiokia, nei tokia. Pirmiausia, žmonės klausia,...

Skelbiamas naujas sąrašas, iš kurių šalių atvykus nereikia laikytis saviizoliacijos (91)

Paskelbtas birželio 8-14 d. galiosiantis sąrašas valstybių, iš kurių atvykti leidžiama, ir iš...

Naujausia informacija apie užsikrėtusius koronavirusu: susirgęs logistikos įmonės darbuotojas lankėsi pas odontologą papildyta (394)

Šeštadienį prieš pietus Sveikatos apsaugos ministerija skelbia apie naujus koronaviruso Lietuvoje...

Zuokas, Žemaitaitis ir Paulauskas įkūrė naują partiją papildyta 14.33 (309)

Šeštadienį Artūro Zuoko vadovaujamos partijos "Laisvės sąjungos (liberalų)" pagrindu įkurta...

Nausėdai teks pareiga apibendrinti, kaip sekasi kopti į „gerovės kalną“: kalbos tonas greičiausiai skirsis nuo Grybauskaitės (119)

Seimo pavasario sesijoje bus išklausytas pirmasis prezidento Gitano Nausėdos metinis pranešimas....

Po skyrybų su Bunkumi gyventi kitur persikrausčiusi Viktorija Siegel nutraukė tylą: jei gyveni tik iš gailesčio, laimingas nebūsi (6)

Pastarosios dienos Viktorijai Siegel ir Danieliui Bunkui buvo nelengvos – pora po kelerių metų...

Ypatingas ginkluotas būrys ir slapti jo tikslai: „Vilniaus brigadai“ užteko nusiųsti vieną žinutę (266)

Prieš 30 metų, 1990-ųjų birželio 5-ąją, Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas nutarė įkurti...

|Maža didelių žinių kaina