aA
Vos prieš mėnesį Vilniaus gyventojams dar kartą buvo pranešta džiaugsminga žinia: „kitąmet sostinėje bus pastatyti net 7 darželių priestatai prie jau veikiančių darželių, kurie duris atvers nuo kitų mokslo metų pradžios“. Iš pirmo žvilgsnio, viskas labai gražu ir puiku, kol nepradedi gilintis...
Nerimauja dėl Vilniaus darželių plėtros: ar tikrai savivaldybė viską apgalvojo?
© DELFI / Valdas Kopūstas

Tokių naujienų pateikimas žiniasklaidoje yra labai miglotas ir tikslingai klaidinantis, nes stengiamasi sudaryti įspūdį, o daug žmonių ir įsivaizduoja, jog modulinis priestatas yra žaismingas, greit surenkamas ir išrenkamas maždaug vagonėlio dydžio pastatėlis. Iš tiesų tai yra rimtas 870 kv. m. ploto dviejų aukštų pastatas, kuriame bus 6 vaikų grupės. Kad lengviau būtų įsivaizduoti, jis yra tokio dydžio kaip vienas įprastos statybos darželio korpusas.

Kur tas priestatas bus statomas? Darželio teritorijos, o tiksliau – vaikų lauko žaidimų aikštelių sąskaita. Viename sostinės darželyje bus nugriautos 8 iš 12 esančių ir naudojamų aikštelių. Dabar darželyje yra 11 grupių, prijungus modulį – jų bus 17. Aikštelių liks 4. Taigi, 17 vaikų grupių lauke turės sutilpti į 4 žaidimų aikštelių plotą.

Savivaldybė ramina: viskas bus gerai, teritorija darželio didelė, higienos normos nebus pažeidžiamos. Lietuvos higienos normoje rašoma: minimali neužstatyta teritorijos dalis, skirta vaikų žaidimų aikštelėms, turi būti ne mažesnė kaip po 6 kv. m ploto vienam vaikui. Tik čia yra vienas bet.

Lauko aikštelėms skirtą plotą savivaldybė ir projektuotojai skaičiuoja iš bendro teritorijos ploto atėmę užstatymo plotą. O bendram plote dar yra: įvažiavimo kelias, parkingo aikštelė, šaligatvis, konteinerių zona, takai, tarp korpusų esantys aikštelėms nenaudotini plotai ir pan. Ir lieka ta pati 4 aikštelių teritorija 17 grupių.

Jei jau šioje vietoje pasipiktinote šiuo rašiniu, praeikite pro bet kurį darželį, kai vaikai būna lauke, ir pamatysite, kiek ten judesio, o taip pat ir peštynių tik dėl dviejų sūpynių ar eilėje prie karstyklių – vaikams reikia erdvės, ir pagaliau, jie turi teisę į sveiką ir aktyvią veiklą.

Ne paslaptis, kad lankančių darželį vaikų tėvai prisideda kuriant darželio gerovę. Kas kiek gali: kas 10 eurų per metus priemonėms, kas susimeta kilimui, kas žaislams. Bet yra tėvų, kurie rimtai paremia darželį. Pvz., beveik 6 tūkst. eurų pavėsinėms įrengti. Ir dabar tas tėvas sužino: mes tavo įmonės pinigais vos prieš kelerius metus dengtas pavėsines išgriausim. Ir už kitų tėvų pinigus pastatytus aikštelių įrenginius taip pat išgriausim. Nei sutartyse, nei projekte naujų aikštelių su pavėsinėmis įrengimas nėra nurodytas. Yra projektas tik naujam korpusui.

Darželyje yra pasenusi elektros instaliacija bei senas vamzdynas, kuris pastaraisiais metais kartas nuo karto vis trūksta ir darželis kuriam laikui lieka be vandens. Naujas modulinis priestatas bus jungiamas prie tu pačių senų tinklų ir komunikacijų.

Savivaldybė žada viskuo pasirūpinti, bet žada žodžiu, sutarčių ir projektų tam nėra.

Darželio valgykla nei personalu, nei plotu, nei įranga nėra pajėgi ruošti ir aprūpinti maistu dar papildomai 150 žmonių. Savivaldybė žada viską sutvarkyti. Žada žodžiu, nei sutarties, nei projekto nėra. Ir čia iškyla klausimas: ar tai modulinio priestato prijungimas, ar pilna darželio renovacija?

Darželio direktorę savivaldybė tikina, kad darželis nebus uždaromas kol vyks darbai. Tuo tarpu tėvų atstovui savivaldybė sako, kad nemato jokios problemos, jei vasarai darželis bus uždarytas. Įdomu, kiek vaikų tėvų tame taip pat nemato problemos?

Praėjusią savaitę per televiziją rodytame reportaže teigiama, kad Vilniuje šiuo metu trūksta net 200 ikimokyklinio ugdymo specialistų, bet Vilniaus savivaldybė džiaugiasi statydama ir ruošdamasi statyti 5 modulinius darželius ir dar 7 priestatus prie jau esančių darželių. Vien tik viename prijungtame modulyje numatomos 6 grupės, kurioms reikės 12 auklėtojų ir 6 padėjėjų. Kaip jau nuo kito rudens atsiras tiek daug naujų darbuotojų?

Ir nei viena mama, dar negavusi savo vaikui vietos darželyje, neįtikins manęs, kad geriau jau bet kur ir bet kaip negu nieko (mano pačios vaikas darželyje vietą taip pat gavo metais vėliau nei priklausė). Negana to, kad nepaisant jokių higienos normų savivaldybė į lopšelio grupes nuo rudens sugrūdo po 18, o nuo šių naujų metų net po 20 vaikų, dabar dar nori ir lauko žaidimų aikšelėse jų veiklą apriboti smėlio dėže, nes daugiau lauko žaidimų įrenginių pastatyti tiesiog nebus kur.

Rašau sugrūdo, nes tikrąja ta žodžio prasme vaikai Vilniaus darželių neguminėse grupėse yra spaudžiami kaip silkės statinėse. Skaudu ir pikta, kai neteisingi ir neteisėti sprendimai yra užkraunami patiems mažiausiems ant pečių, kurie grįžta namo pikti ir pervargę.

Bet čia jau kita tema, kaip ir strateginiai savivaldybės švietimo skyriaus vingiai, kai rajonai, pvz., Pilaitė, kuriems verkiant reikia darželių jau net ne vakar, o penktus metus vežioja vaikus į aplinkinius rajonus ir vaikai dūsta perpildytose grupėse.

Vilniaus meras sausio 10 d. savo feisbuko paskyroje paskelbė Vilniaus planą emigrantams grąžinti, kur teigia, jog „per pusę darbo kadencijos jau pasiekėme, kad visi vilniečiai savo vaikams gautų darželį“. Kokia kaina, mere?

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt.

Komentuoja Alina Kovalevskaja, Vilniaus miesto savivaldybės laikinoji Švietimo, kultūros ir sporto departamento vadovė

Vilniaus miesto savivaldybė, siekdama užtikrinti visų vilniečių bendrąjį viešąjį interesą – viso Vilniaus vaikų patekimą į lopšelius-darželius – kompleksiškai sprendžia vietų Vilniaus miesto darželiuose trūkumą, norėdama užtikrinti, kad vaikai galėtų lankyti ugdymo įstaigas kuo arčiau namų.

Vilniaus miesto savivaldybėje šiemet ketina pastatyti 6 darželių priestatus prie jau veikiančių darželių, kuriuos lankys apie 700 mažųjų vilniečių. Iki 2019 metų planuojama pastatyti 4 visiškai naujus savivaldybės darželius – Verkiuose (Balsiai), Pašilaičiuose ir du Pilaitėje, kuriuos galės lankyti dar apie 880 mažųjų vilniečių.

Nauji moduliniai darželiai yra statomi ten, kur šiuo metu jų labiausiai reikia, t.y. ten, kur yra laukiančių vaikų eilėje: bus statoma prie lopšelių-darželių: „Gabijėlė“, „Vandenis“, „Atžalėlės“, „Gintarėlis“, „Strazdelis“, „Medynėlis“. Rajonai ir darželiai parinkti pagal esamą poreikį bei tinkamą statybai vietą, optimalią priestato vietą sklype bei pagal laukiančių eilėje vaikų skaičių.

Kiekviename moduliniame darželyje - 800 kv. m. ploto, dviejų aukštų patalpose -planuojama įrengti 6 (šešias) lopšelio - darželio grupes su visomis būtinomis patalpomis ir pagalbinėmis patalpomis. Bus įrengta persirengimui ir daiktų saugojimui, žaidimams, miegui, valgymui skirtos zonos, sanitariniai mazgai. Numatytos 3 (trys) grupės skirtos vaikams iki 3 metų amžiaus ir 3 (trys) grupės vyresniems nei 3 metai vaikams.

Pastačius modulinius darželius planuojama sutvarkyti ir darželių teritoriją – įrengti pavėsines, vaikų žaidimų aikšteles su uždengiamomis smėlio dėžėmis, augalų auginimo dėžėmis (darželiais), takus ir kt.

Nusiskundimai dėl Vilniaus lopšelio-darželio „Strazdelis“ priestato yra nepagrįsti. Tėvai, bendruomenė ir gyventojai artimiausiu metu bus supažindinti su galutiniais parengtais modulinio priestato projektiniais pasiūlymais. Šiuo metu yra rengiami projektiniai pasiūlymai ir ruošiamasi viešinimo procedūroms. Mielai lauksime visų besidominčių į viešą svarstymą su visuomene, kuriame bus atsakyta į visus klausimus. Visą šį laiką iki viešo susirinkimo visuomenės atstovai projektuotojui galės teikti pasiūlymus dėl projektinių pasiūlymų. Viešas susirinkimas vyks Vilniaus miesto savivaldybėje, ne anksčiau kaip 17.30 val., kad galėtų sudalyvauti visi suinteresuotieji.

Siekiant kokybiško vaikų ugdymo ir tinkamos edukacinės aplinkos sukūrimo, darželių teritorijose bus įrengtos visos reikalingos vaikų žaidimų aikštelės. Tad nuogąstavimas, kad vaikų žaidimo aikštelėms skirtas plotas bus per mažas, yra nepagrįstas, nes tiek skaičiavimai, tiek projektinė dokumentacija numato tam reikiamą plotą.

Taip pat artimiausiu metu bus sprendžiamas privažiavimo, automobilių stovėjimo vietų klausimas prie minėtos ugdymo įstaigos. Ieškosime pačių geriausių sprendimų, kad nebūtų sumažinti žalieji plotai ir būtų pasirūpinta vaikų saugumu.

Darželio priestato statybos darbai planuojami pradėti nuo jau birželio mėn., kada dauguma mažylių atostogauja. Šiuo atveju remonto metu nenumatoma uždaryti darželio. Siekiant užtikrinti visų ikimokyklinio ugdymo įstaigą lankančių vaikų kokybišką maitinimą, įstaigos virtuvėje bus atnaujinta įranga, tad pagerės ir jau dabar lankančių vaikų maitinimo organizavimo procesas.

Vilniaus miesto savivaldybė įsipareigoja užtikrinti visų vaikų, lankysiančių šį lopšelį-darželį, tinkamas ugdymo sąlygas, pasirūpinti reikiamu kiekiu vaikų žaidimų aikštelių, atitinkančių higienos normas.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Rūkytą ungurį prekybos centre įsigijusi pirkėja: išvyniojome ir žagtelėjome (205)

Ir nusipirkom unguriuką... Būtų juokinga, jei nebūtų keista. Bet apie viską iš pradžių.

Pačiame Kauno centre – nuo lietaus mirkstantys butai: pirmas butų ūkio atsakymas nustebino (46)

Pusantro mėnesio laukti atsakymo dėl kiauro stogo, kai tiesiai į virtuvę ir miegamąjį varva...

Vilnietė prie Kalvarijų turgaus jaučia tikrą gėdą – kas patys nematė, nepatikėtų (270)

Kaip ir daugelis, noriu matyti savo Vilnių gražų, šiuolaikišką, atsinaujinusį, modernų... ir...

Pateko į spygliuota viela aptvertą kalėjimo ligoninę: štai kaip atrodo mūsų išlaikomas turtas (17)

Kaip gyvenam ir kaip rūpinamasi mūsų visų turtu. Vartai buvo atviri. Viduje - jokių spynų. Dar...

Rūkoriaus išpažintis: turiu jums, draudikai, svarbiausią klausimą (167)

Aš rūkau maždaug 20 metų. Balkone. Ne todėl, kad negerbiu kaimynų ir piktybiškai siekiu savo...

Top naujienos

Žygimantas Mauricas: diržus gali tekti veržtis kitų metų antrąjį pusmetį (68)

Koronaviruso banga lapkritį ir gruodį neturėtų labai pakenkti Lietuvos „ekonominiam...

Armonaitė ir Karbauskis susirėmė dėl popiežiaus Pranciškaus citatos (90)

Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos...

Vakarėlis baigtas: po žiniasklaidoje pasklidusių vaizdų Švedija įveda ribojimą (57)

Švedija apribos naktinių klubų lankytojų skaičių iki 50-ies, po to, kai žiniasklaidoje...

Miltinio dramos teatre atšaukti spektakliai: 26 darbuotojai saviizoliacijoje

Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre iki lapkričio 5 dienos nebus rodomi spektakliai.

Lietuvos ginklai prieš koronavirusą nė iš tolo neprilygsta Europai: skaičiuoja net namo ateinančius svečius (454)

Užsienio reikalų ministerijos (URM) spalio 19 dieną parengta koronaviruso valdymo situacijos...

Paulius Gritėnas. Išsižadėti popiežiaus, arba kada Lietuvos Bažnyčia susitaikys su homoseksualumu? (29)

Popiežius Pranciškus šią savaitę viešai išreiškė pritarimą tos pačios lyties asmenų...

Neapsigaukite pirkdami būstą: vilioja fantastiškais pažadais, kurie taip ir lieka neištesėti (87)

Įsigyti naujos statybos butą galima keliais būdais: pirkti jį jau baigtame statyti daugiabutyje...

Paskutinieji Trumpo ir Bideno debatai tapo staigmena žiūrovams griežtų replikų netrūko, tačiau lemiamo smūgio suduoti nepavyko (148)

Antruosiuose JAV prezidentiniuose debatuose Donaldas Trumpas ir Joe Bidenas apsikeitė kaltinimais...

Lingienė: antrajai pandemijos bangai mokslininkai prognozuoja keletą scenarijų (88)

Lietuvoje toliau augant susirgimų COVID-19 infekcijos atvejų skaičiui ir keliolikoje šalies...

Vienu metu sirgti ir gripu, ir COVID-19 įmanoma: štai ką privalote žinoti

Nors kasdien pranešama apie vis didesnius užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičius, gyventojai...

|Maža didelių žinių kaina