aA
Abitūros egzaminai jau seniai jaunimui yra tapę tarsi egzistencijos lygtis. Tėvai transliuoja: išlaikai aukštais balais – ateitis garantuota, būsi vadybininku arba teisininku. Gal net ten kažką su kompais kombinuosi! Bus ir namas, ir nauja „Audi", ir atostogos Azijoje. Rezultatai vidutiniai – ir būsi vidutiniokas, gyvensi daugiabutyje ir važinėsi trijų metų senumo pasatu. Atostogoms tenkinsiesi Palanga, o jei pasiseks kažką apsukti ar prasukti – Nida. Egzai prasti – gyvenimo nebėra, stosi į profkę, nuomosiesi bendrabučio tipo butą, nusipirksi daužtą citroeną, kurį atgaivins kažkas Tauragėj. Ir su juo važiuosi prie vietinio karjero semkų paspjaudyti.
Neišlaikei matematikos egzamino? Puiku, turi neeilinį šansą!
© Robertas Narmontas / DELFI

Universitetas nėra savaime suprantama mokyklos tąsa

Varianto apie apskritai po mokyklos nestojimą niekur – tėvų sąraše nėra. Gi kokia sarmata kaimynui bus pasakyti, kad vaiką užauginai dorą, o tas padėjėju kažkam dirba, kavą taiso ir popieriukus nešioja! Net nesvarbu, kad ta kompanija bus iš „Fortune 500“ sąrašo, nes tėvai tokio negirdėjo. Ir jei esi gabus ir ryžtingas, tave toje kompanijoje tikrai pastebės ir žaibiškai įdarbins į aukštesnę poziciją. Ir per metus galėsi kopti dar penkiais laipteliais iki pats pradėsi kažkam vadovauti. Ir aišku, pakeliui pritrūksi žinių. Tuomet kompanija tau padengs mokslus Čikagos universitete, kurio tavo tėvai vėl nebus girdėję ir tik kraipys galvą. Nes viskas, ką jie žino apie Čikagą, yra tai, kad ten slapstėsi garsioji violetinė teta.

O universitetas neprastas, tiesą sakant – vienas iš dešimties geriausių pasaulyje. O tame geriausių sąraše lietuviškų pavadinimų reikia ieškoti kažkur ties pačia apačia. Jei kažkam iš užsienietiško verslo pasaulio pasakysite, kad baigėte Vilniaus ar Kauno universitetą, jie tikrai tokį žinos. Nes tiesiog prestižiniame universitete bus gerai išmokę geografiją ir žinos du didžiausius Lietuvos miestus.

O aš būsiu nepopuliarus ir dėl to jūs galite mano nuomonės nemėgti, rašyti užgaulius komentarus ar apkalbėti su kaimynais. Nes jūs, kaip ir aš, tikriausiai baigėte lietuviškus Alma Mater. Tik aš nieko iš to nepešiau ir visuose savo darbuose iš gėdos tokiam popierėliui, savo išsilavinimą nuslėpiau.

Neišlaikei matematikos egzamino? Puiku, turi neeilinį šansą!
© Unsplash

Tai nepakenkė, nes dirbti pradėjau dar studijų metu ir dabar turiu viską, ko tik gali trokšti lietuvis. O atostogauti mėgstu Kiribatyje (salų valstybė Ramiajame vandenyne, Okeanijoje - red. pastaba). Ir tikiu, kad universitetinis išsilavinimas nėra tarsi visiems suprantama mokyklos tąsa. Tarsi kokia 13–16 klasė. Visame pasaulyje Universitetas yra prestižinė vieta mokytis. Prieinama tik su itin aukštais balais, itin aukšta kaina ir rekomendacijomis. Tikrus Universitetus baigę darbo neieško, nes jau paskutiniaisiais metais su jais jau minėtos „Fortune 500“ kompanijos yra sudariusios sutartis ir įdarbina studentus net nepasibaigus studijoms.

O kokia situacija su mūsų universitetais?

Kokias specialybes, neskaitant programuotojų, graibsto mūsų vietiniai ar tarptautiniai verslininkai? Nesu tokių girdėjęs. Pats esu sudeginęs šešetą metų viename laikinosios sostinės universitetų. Sudeginęs, nes degė mano žandai. Iš svetimos gėdos – ant kiek nupušę ir nuo realybės atsilikę buvo dėstytojai. Mes, šviežiai dar mokyklos suolus užpakaliais nutrynę studenčiokai, jau tuomet išmanėme daugiau, nei mus verslo ir technologijų pasauliui ruošiantys dėstytojai.

Žiemos metu visus juos reikėtų susodinti į vieną didelį pastatą, kurio paskutiniame aukšte jų buvę studentai tiesiog galėtų nemokėti už šildymą, nes anie prigamintų pakankamai dujų, kurias sudeginus, paskutinis aukštas būtų komfortiškai šiltas. Tai būtų didžiausia nauda iš šių šviesos, tiksliau – šilumos nešėjų. Šiltuoju periodu jie puikiai pasitarnautų tampydami vandenlenčių lynus. Toks prisidėjimas prie tvarios energetikos būtų išties prasmingiausia jų gyvenimo veikla.

Kokios išeitys?

Neišlaikei matematikos egzamino? Puiku, turi neeilinį šansą!
© Shutterstock


Pakritikavau, o tai ką dabar daryti? Manau, logiškiausias būtų užsienio pavyzdys, kuomet studentai gauna lengvatines paskolas ir tuomet labai rimtai galvoja, į kurį universitetą pinigus investuoti. Tai sudaro tikras rinkos ekonomikos sąlygas universitetams konkuruoti tarpusavyje ir tokiu būdu stengtis dėl studijų turinio.

Ir konkuruoti čia turėtų ne tik lokalūs universitetai tarpusavyje, o ir viso pasaulio aukštosios mokyklos. Tokiu būdu apskritai iš švietimo sistemos išnyktų seni apsilupinėję mamutai su niekinėmis studijų programomis ir apsibezdėjusiais dėstytojais. Ir išsigrynintų tas vienas ar du, kurie būtų verti studentų pinigų ir praleisto ten laiko, klausantis savo srities ekspertų apie tai, kas aktualu šiandien.

O dabar viskas paprasta – neišlaikei matematikos egzamino – puiku! Nes esi laisvas rinktis būti tuo, kuo nori. Nepriklausomu „Youtube“ žurnalistu, elektros variklių inžinieriumi Elono Musko komandoje, graibstomu dizaineriu fiverryje ar autorinio kino režisieriumi.

Jei visai nemoki skaičiuoti, padarysiu tai už tave – keturi. Būtent tokį skaičių metų tu kol kas sutaupei. Tad nešvaistyk nė minutės ir pradėk dirbti savo svajonių darbą dabar.

P.S. tikiu, kad pažangūs ir studentų mylimi dėstytojai yra pakankamai protingi, kad neįsižeistų ir šio teksto sau netaikytų. Linkiu jiems kuo geriausios kloties ir puikių ateinančių mokslo metų.

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(70 žmonių įvertino)
3.5714

Vilnietį įpykdė parduotuvė, kuri nepriėmė atgal už 10 eurų pirktų šortų: dar bandžiau juos išskalbti (102)

Rašau, norėdamas išreikšti pasipiktinimą aptarnavimu, norint grąžinti nekokybišką prekę...

Meiliai atrodanti porelė Radviliškyje apvyniojo lietuvę aplink pirštą: dabar noriu įspėti dėl šių sukčių (22)

Atrodo jie kaip vienas kitą mylinti, graži, jauna keliautojų pora. Sutikau juos Lietuvoje,...

Ką daryti, kai mokykloje vaikas sėdi su netestuotu klasės draugu: atsako ministerija (243)

Nesu už ryškią tų, kurie skiepijasi ir tų, kurie ne atskirtį, bet kai nežinai net kas...

Kėdainiškius šiurpina beatodairiškai lekiantys vairuotojai – savivaldybė saugumo iniciatyvai sako „ne“ (16)

Jei vairuotojai gatve greta mokyklos laksto dideliu greičiu, ar greičio ribojimo ženklas juos...

Po kelionės su trimis vaikais parašė patarimų rinkinį: šitai jums pravers ir savaitgaliais (11)

Atostogos su vaikais. Ar šie žodžiai kelia šiurpą, ar žodžiai „atostogos“ ir „vaikai“...

Top naujienos

Analitikai su nerimu stebi įvykius Vokietijoje: šis scenarijus Europai pridarytų daug bėdos (55)

Labai tikėtina, kad po šį sekmadienį vykstančių rinkimų į Vokietijos parlamentą bus...

Raminta Rakauskė | D+

Metalo supirkinėtojai tokių kainų nebuvo matę nuo 2009-ųjų: gyventojai nešė viską, ką galėjo

Kol dalies pramoninių metalų kainos po truputį sminga žemyn, kai kurių vis dar skaičiuoja...

Liūdnos žinios: Kaune kovojama dėl COVID-19 sergančio naujagimio gyvybės Kauno klinikų reanimacijoje gydomi du vaikai (776)

Medikų nerimas auga: reanimacijoje vis daugiau koronavirusu sergančių vaikų. LNK žinios praneša,...

Plakatą Nausėdai JAV iškėlusi lietuvė: mūsų yra visame pasaulyje (745)

Plakatą „Nausėda yra homofobas“ iškėlusi mergina yra lietuvė Eglė Malinauskaitė . 21 metus...

Orai: nauja savaitė atneš permainų

Praslinkus aktyviam Atlanto ciklonui, šeštadienį nuo Skandinavijos priartės naujas žemo...

Brutualiu žinomos prodiuserės nužudymu kaltinamas žurnalistas išsidavė itin išsamiais įvykio aprašymais (13)

39 metų televizijos prodiuserė iš Prancūzijos Sophie Toscan du Plantier ramiame Airijos regione...

Pristatė, kaip artimiausiu metu keisis pensijos Lietuvoje: nėra viskas jau taip gerai (343)

Rugpjūčio mėnesį socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė pristatė, kaip...

Pats garsiausias ir paslaptingiausias klubas Berlyne: ką jie ten taip slepia? (13)

Berlynas – 100% pats išskirtiniausias miestas Europoje, turintis unikalią aurą, kurios...

Agnė Kulitaitė | D+

Agnė Kulitaitė: iki kominių pasivažinėjimų vidury dienos nueinamas labai ilgas kelias (2)

Pastarojo laiko įvykiai tik dar kartą patvirtino, jog net ir šiais neramiais laikais konstantų vis...

Gražiausia pasaulio lengvaatlete tituluojama vokietė bėgimo takelį išmainė į podiumą (54)

22 metų Alica Schmidt buvo per žingsnį nuo savo didžiausios gyvenimo svajonės, tačiau jos...