aA
Kaip ir žadėjau, šis mano straipsnis apie sekso darbą yra paskutinis. Dėkoju Delfi.lt, kad leido paskelbti pirmus du: „Apibrėžkime dar kartą prostituciją: ar ją tikrai galime laikyti profesija“ ir „Prašo supratimo: sekso darbuotojos – lygiateisės darbo rinkos dalyvės“.
Sekso robotai
© Reuters/Scanpix

Šiame straipsnyje trumpai pristatysiu naujausių technologijų ir visuomenės raidos nulemtą naujų sekso darbo rinkos dalyvių, sekso robotų, atėjimą. Rašau sekso robotų, vyriška gimine, nors kaip ir tikrų žmonių pasaulyje, daugiausia pagaminama panašių į tikras, gyvas, moteris sekso robočių.

2018-ieji laikomi sekso robotų gimimo metais. Sekso lėlės robotai yra augantis verslas, o jų gamintojai teigia, kad jos yra tokios tikroviškos, kad žmonės net jas veda. Šiandien robotai jau gamina automobilius, tvarko namus, ruošia maistą. Dabar jau siūlomos judančios lėlės ir „asmeniniam malonumui“. Sekso robotės yra nepaprastai tikroviškos, turi įmontuotus šildiklius sukurti panašią į žmogaus kūno šilumą, jutiklius reaguoti į prisilietimą. Viena bendrovė savo sekso lėlėms kuria galvą, kuri gali kalbėti, šypsotis, dainuoti, o štai pirmoji sekso lėlė Harmony yra pirmoji, gebanti užmegzti „emocinį ryšį“.

Samanta yra pirmoji ypač tikroviška lėlė, kuria pradėta prekiauti augančioje į gyvus žmones panašių sekso lėlių rinkoje. Jos kūrėjas, Sergi Santosas, teigė, kad jo meilės androidė yra tokia erotiška, kad kai kurie vyrai jautė jai tikrus jausmus. Gamintojai teigia, kad ją galima „sugundyti“, nes turi jutiklius veide, rankose, krūtyse ir „moters genitalijų srityje“, todėl yra jautresnė už savo pirmtakes. Santosas sako, kad ji geba atpažinti malonius žmones, nes turi įdiegtą „moralės kodeksą“.

Klausite, kaip sekso robotai yra susiję su sekso darbu? Atsakau: sekso robotai įsiliejo, tiksliau, buvo įlieti, į sekso paslaugų už atlygį teikėjų gretas. 2018 m. vasarį Paryžiuje buvo atidarytas sekso lėlių viešnamis sekso ieškantiems mokamų paslaugų klientams, kuriems dirbtini dalykai patinka labiau nei tikros moterys. Anksčiau už viešnamį Paryžiuje panašus viešnamis buvo atidarytas JK. 2018 m. rugsėjį Italijoje policija uždarė vos dvi savaites veikusį sekso robočių viešnamį. Italijos žiniasklaida skelbė, kad Turine veikęs Lumidolls viešnamis buvo uždarytas dėl nuosavybės teisių pažeidimų. Seriją amą atimančių tikroviškų sekso robočių gaminanti kompanija RealDoll teigia, kad ateities mylimosios iš tiesų išgelbėjo jas vedusių vienišų vyrų gyvenimus.

Savaime suprantama, nuo 2018-ųjų pradžios visame pasaulyje buvo paskelbta aibė mokslinių tyrimų apie socialines, psichologines sekso robotų įtakos gyviems žmonėms pasekmes. Labiausiai nuogastauta, kad suklestėjus sekso robotų rinkai bus pradėti gaminti ir į vaikus, nepilnamečius, panašūs robotai ir taip bus skatinama pedofilija. Tačiau gamintojai vienbalsiai ramino, kad galvodami apie savo reputaciją yra morališkai ir teisiškai įsipareigoję tokių robotų nekurti.

Tikriausiai ne viena(s) pagalvojote, kad jei jau kalbame apie sekso robotus, daiktus, tai su jais galime daryti bet ką, kad dėl sekso robočių daiktais bus pradėtos laikyti ir gyvos moterys? Mokslas atsako vienareikšmiškai: ne. Vestminsterio Teisės universiteto lektorė, Victoria Brooks, siūlo keisti žaibiškai susiformavusį požiūrį sekso robotus laikyti vien sekso mašinomis. Ji teigia, kad sekso robotams turi būti suteiktos teisės būti apsaugotiems nuo seksualinio išnaudojimo. Ji savo teiginį grindžia tuo, kad per vieną Austrijoje įvykusią technikos mugę sekso robotė Samanta buvo niekinama tol, kol liko „purvina“ ir su dviem nulūžusiais pirštais. Brooks nuomone, „išklausę Samantos istoriją, ne vienas pasijusime nepatogiai. Svarbu, kad vien todėl, jog ji mašina, nesivaržoma, todėl Samanta tapo dar viena auka ir dydvyrė, kuri siaubą išgyveno daugybę kartų. Taip, ji mašina, bet ar tai reiškia, kad su ja galima elgtis destruktyviai? Būdama panaši į žmogų ji perteikia dabartinį žmogaus seksualumą ir yra jo ateities simbolis“. Brooks teigia, kad netolimoje ateityje reikės gauti sekso roboto sutikimą užsiimti seksu.

Akivaizdu, kad žmonių ir į juos panašių robotų su dirbtiniu intelektu keliai persipins vis dažniau. Sekso paslaugų teikimo srityje taip pat. Jau numanau, kad bus nemažai komentarų apie tai, jog santykių turėjimas su robotu ar robote yra iškrypimas, o man toks žmogaus pasirinkimas atveria galimybę diskutuoti apie naują būdą kovoti su, pvz., lytiniu keliu plintančiomis infekcijomis, galimybę jaustis saugesniam.

P. S.: straipsnyje nurodžiau kelias valstybes, kuriose veikia ar veikė sekso robočių viešnamiai. Taigi, pasiteiravęs Lietuvos teisininkų apie galimybę tokią įstaigą su tokiais darbuotojais atidaryti Lietuvoje, gavau atsakymą, kad jokių TEISINIŲ kliūčių tam nėra.

Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(48 žmonės įvertino)
4.0625

Liūdna jauno vyro istorija: kai tu planuoji, bet liga viską sugriauna (1)

Tikra, nei trupučio nepagražinta, tik gražiai aprašyta gyvenimo istorija... Kai taip toli visa...

„Akropolio“ darbuotojus papiktino vadovybės prašymas: nejaugi klientai pirmiausia? (106)

Gegužės 24 - 26 d. Lietuvos „Akropoliuose“ vyks daug nuolaidų medžiotojų sutraukianti akcija...

Prašo padėti: Vilniuje dingo katinėlis Uteniukas (7)

Vakar (05.19) apie 17val senamiestyje (Bazilijonų g., netoli Aušros vartų ) dingo mūsų...

Vilniečiai atsidūrė aklavietėje: apleistoje mašinoje apsigyvenęs benamis neduoda ramybės (6)

Vilniaus Architektų g. gyventojai susidūrė su sunkiai išsprendžiama problema – apleistoje...

Pasidalino miela akimirka: rinkimuose – netikėtas balsuotojas (20)

Lietuvos piliečiai sekmadienį rinko savo šalies prezidentą ir sprendė referendumuose dėl...

Top naujienos

Prieš lemiamą dvikovą – ekspertinis žvilgsnis į abu kandidatus: vienam iš jų laikas kreiptis į žmones (22)

Iki Prezidento rinkimų lieka vis mažiau laiko, o abu kandidatai dar turi labai daug darbų. „...

Mačiulis prakalbo apie ateitį: tai bus tokia krizė, kurios aš labiausiai bijau (107)

„Tai bus tokia krizė, kurios aš labiausiai bijau“, – antradienį vykusiame kasmetiniame...

Gyvai / DELFI TV Gyvai: plaukimo federacijos vadovas – apie olimpinės čempionės Meilutytės sprendimą (1)

DELFI TV eteryje – aptarimas, kas laukia olimpinės čempionės Rūtos Meilutytės.

Policija išaiškino 22 asmenų ginkluotą susivienijimą: vertėsi kontrabanda, įtariami Bugavičiaus nužudymu papildyta (117)

Trečiadienį spaudos konferencijos metu Lietuvos policija paskelbė, kad bendradarbiaujant su...

Karbauskis palinkėjo Nausėdai sėkmingų rinkimų ir pasiguodė dėl Grybauskaitės papildyta 11:40 (199)

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos ir Lietuvos socialdemokratų darbo partijos frakcijos Seime...

Patikrino techninę apžiūrą įveikusius automobilius: pusė TA gavo už „gražias akis“ (20)

Ar galima už kyšį netvarkingam automobiliui gauti galiojančią techninę apžiūrą (TA)?...

Valgymo lauke sezonas prasideda: maisto ekspertai siūlo išmėginti šį tą naujo

Šiltėjantys orai ir pastebimai ilgesnės dienos, rodos, pačios sufleruoja meniu ir kviečia į...

Bernardas Gailius. Valstiečių sukilimas baigtas (15)

Ar skils valstiečių partija ir kas jai vadovaus – antrareikšmiai klausimai. Daug svarbesnė...

Meilutytė skelbia karjeros pabaigą: ačiū visiems, esu pasiruošusi pradėti naują gyvenimo etapą Meilutytės komentaras (481)

Viena geriausių visų laikų Lietuvos plaukikių, Londono olimpinių žaidynių, pasaulio ir Europos...

Martinavičių smurto byloje iškeltas klausimas, ar verslininkė galėjo susižaloti pati, bet jai įtarimą kelia kas kita (1)

Nors Natalija ir Sigitas Martinavičiai oficialiai išsiskyrė dar praėjusiais metais, jiems tenka...