aA
Tik prasidėjusi 2014 m. valstybinių brandos egzaminų sesija moksleiviams sukėlė daugybę emocijų, o pasipiktinusių abiturientų mintys užplūdo naujienų portalus. Diskusijas paskatino šeštadienį vykęs valstybinis anglų kalbos egzaminas. Šiemet laikyti šį egzaminą pasirinko dar daugiau abiturientų nei anksčiau: 17 tūkst. 849 moksleivių, taigi, net 46 procentai visų laikančių egzaminus.
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Švietimo sistema linksmai tyčiojasi iš moksleivių“, „Anglų kalbos egzaminas – pasityčiojimas iš gabių mokinių“ – būtent tokiais įspūdžiais dalinasi pasipiktinę abiturientai. Moksleiviams antrina ir kai kurie mokytojai. „Šis egzaminas buvo tiesiog abiturientų sužlugdymas, klausymo užduotys buvo C1-C2 lygio“ – naujienų portale pasirodė pedagogo komentaras.

Moksleiviai suirzę: vienus populiariausias užsienio kalbos egzaminas nustebino savo neįprasta struktūra, kiti skundėsi itin sudėtinga ir neaiškia klausymo užduotimi, tretiems per daug sudėtingos atrodė ir kitos užduotys, koją kišo nepakankama egzamino trukmė. Jaunuoliai buvo nepatenkinti ir prasta klausymo užduotims skirtų įrašų kokybe, teigė, jog užduoties struktūra buvo itin neįprasta ir skyrėsi nuo atliktų pasiruošimo egzaminui metu.

Nacionalinio egzaminų centro (NEC) direktorė Saulė Vingelienė tokių kalbų pagrįstumu abejoja: „Užsienio kalbos, kaip ir kiekvieno kito mokomojo dalyko, valstybinio brandos egzamino užduoties rengimo procedūrose yra numatyti ir įgyvendinami aiškūs kokybės kontrolės mechanizmai. Rengiant valstybinių brandos egzaminų užduotis tarp svarbiausių užduoties kokybės veiksnių minėtini – užduoties atitikimas egzamino programai, klausimų formuluočių korektiškumas, klausimų su pasirenkamaisiais atsakymais distraktorių tinkamumas, naudojamų tekstų ir garsinės medžiagos, skirtos klausymui, tinkamumas. Pagal šiuos ir kitus, nepaminėtus kriterijus, užduotį vertina recenzentai ir Nacionalinio egzaminų centro darbuotojai“.

Pašnekovė taip pat pabrėžia, jog su jokiais netikėtumais ar itin žymiais egzamino struktūros pokyčiais abiturientai egzaminų metų susidurti neturėtų. „Tiek 2014 metų bandomasis užsienio kalbos (anglų) egzaminas, tiek valstybinis brandos egzaminas parengtas pagal tą pačią egzamino programą, kuri patvirtinta 2011 metais. Abiejose užduotyse buvo tikrinami mokinių klausymo, skaitymo ir rašymo kalbiniai gebėjimai. Užduočių formatas ir mokinių tikrinami gebėjimai yra apibrėžti egzamino programoje – tad tiek bandomojo egzamino, tiek užsienio kalbos (anglų) VBE užduočių tipai atitinka egzamino programoje keliamus reikalavimus. Užduoties rengėjai gali pasirinkti atviro ir uždaro tipo klausimus, bet jų proporcijos turi atitikti egzamino programą“- aiškina S. Vingelienė.

Abiturientai, negailėdami kritikos VBE, lygina jį su tarptautiniais anglų kalbos egzaminais ir pasakoja apie savo pasiekimus juose. Švietimo ir mokslo ministerijos nustatyta tvarka, moksleivių, tarptautinį IELTS egzaminą išlaikiusių 7,5 – 9 balu, rezultatas yra prilyginamas 100-tui balų valstybiniame brandos egzamine.

„Tarptautinio IELTS anglų kalbos egzamino klausymo dalyje buvau įvertintas 8,5 balo, o šiais metais valstybiniame brandos egzamine pateiktos klausymo užduotys man sukėlė sunkumų“, – teigia Vilniaus Jėzuitų gimnazijos abiturientas.

„Neseniai laikyto IELTS egzamino rezultatas buvo gana aukštas, 7,5 balo, todėl dėl valstybinio brandos egzamino taip pat nesijaudinau, – pasakoja kitas moksleivis, – deja, po VBE pradėjau abejoti, ar pavyks pasiekti aukštesnį nei 90 % įvertinimą. Būtent toks rezultatas man reikalingas sėkmingam stojimui į užsienio universitetą“.

NEC direktorė S. Vingelienė pabrėžia, jog anglų kalbos VBE užduotys atitinka B1 ir B2 lygio reikalavimus. Ji taip pat neigia moksleiviams tikru iššūkiu tapusios klausymo užduoties neįveikiamumą: „Atlikdami sakytinio teksto supratimo (klausymo) užduotis, mokiniai parodo gebėjimus atitinkančius B1 kurso reikalavimus ir gebėjimus atitinkančius B2 kurso reikalavimus“.

S. Vingelienė neabejoja egzamino kokybe ir primena, jog Nacionalinis egzaminų centras brandos egzaminų užduočių rengimui kviečia specialistus, kuriems keliami aukšti kvalifikacijos reikalavimai, būtina mokymo pagal dalyko vidurinio ugdymo programas ir dalyko valstybinių brandos egzaminų kandidatų darbų vertintojo patirtis. ,,Užsienio kalbos brandos egzaminų užduočių rengėjams keliamas ir papildomas reikalavimas – užsienio kalbos mokėjimo lygio nustatymo metodikos išmanymas. Užsienio kalbos (anglų) valstybinio brandos egzamino užduoties rengime ir recenzavime dalyvavo šiuos kvalifikacinius reikalavimus atitinkantys dalyko specialistai, kuriems talkino akademinės bendruomenės atstovai ir anglų, kaip gimtosios kalbos, specialistas“, – pasakoja NEC direktorė.

Po anglų kalbos VBE moksleiviai ėmė spėlioti, ar, pasak daugelio, akivaizdžiai sunkesnis šių metų brandos egzaminas nėra 2013 m. itin sėkmingai išlaikytų anglų kalbos egzaminų pasekmė. Tuomet aukščiausią 100 balų įvertinimą gavo 5,49 proc. moksleivių. „Galbūt NEC tokiu būdu bando užkirsti kelią jau kartą pasipylusiam 100-tukų lietui“, – svarsto abiturientai.

„Egzaminų užduočių sunkumą lemia egzamino programa, – tikina S. Vingelienė, – egzamino užduotis sudaroma atsižvelgiant į svarbiausią užsienio kalbų mokymo(si) veiksnį – komunikacinę kalbų mokymo kryptį. Tikimės, kad ir šiais metais abiturientai pasieks panašių rezultatų“.

Nacionalinio egzaminų centro direktorė taip pat primena, jog pernai egzaminai pirmą kartą buvo vykdomi pagal atnaujintas brandos egzaminų programas, buvo rengiami ir nauji VBE kriterinio vertinimo aprašai, kurie šiuo metu yra toliau tikslinami: „Po kiekvieno valstybinio brandos egzamino atliekama statistinė mokinių rezultatų analizė, kuri yra viešinama NEC tinklalapyje“.

S. Vingelienė pastebi, jog mokiniai egzaminams ruošiasi įvairiais būdais: ne tik atlikdami ankstesnių metų užduotis, konsultuodamiesi su mokytojais, bet ir burdamiesi į grupeles socialiniuose tiksluose. „Tai džiugina“, – teigia ji. Tiesa, identiškų užduočių, atliktų bandomojo egzamino metu, abiturientai tikėtis neturėtų: „Verta atkreipti dėmesį, kad bandomosios ir ankstesnių metų valstybinių brandos egzaminų užduotys tėra orientyras susipažinimui su egzamino reikalavimais, struktūra, tematika“.

Nacionalinis egzaminų centras ragina moksleivius pasitikėti savo jėgomis ir ramiai nusiteikti brandos egzaminams. „Tikime, kad egzaminų metu mokiniams pavyks įveikti jaudulį, susikaupti ir pademonstruoti savo gebėjimus ir žinias“, – abiturientus drąsina NEC direktorė S. Vingelienė.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

653 eurus uždirbantis jaunas vyras atskleidė, kaip jam pavyksta išgyventi (415)

653 eurai – tiek uždirbu per mėnesį ir to net nesiruošiu slėpti. Lietuvoje tai vadinama...

Katę priglaudė spontaniškai, bet bijojo vyro reakcijos (9)

2014 metais, spėju, kad pavasarį, Obelių miestelyje, Rokiškio rajone, šį pasaulį išvydo...

Nieko nenorėjau daugiau matyti ir girdėti – man reikėjo šuns (10)

Prieš 4 metus išgyvenau savo mylimo šuns , su kuriuo, galima sakyti, užaugau, netektį. Pusę...

Pilietiškumo pamoka „Atmintis gyva, nes liudija...“ Vilniaus Senvagės gimnazijoje (2)

1991 m. sausis... dienos, tapusios istorija, parodžiusios, kokia gali būti vieninga tauta ir kurios...

Utenoje iškilo paminklas feisbukui (11)

Naujuosius metus Utenos meno mokykla pradėjo išradingai, senojo pašto pastatų ansamblyje, kur...

Top naujienos

Kas plauna smegenis Lietuvai: apklausos rodo, už ką verta padėkoti Putinui ir kur prašovė Kremlius (447)

Lietuviai, kam jums ta kariuomenė? Nereikia jums ES ir NATO – vien išlaidos, nelaimės, pamintos...

Po „Brexit“ sukelto chaoso Britanijoje – nerimas iš Europos lyderių: JK tai būtų katastrofiška trys scenarijai (3)

Europos Sąjunga antradienį paragino Didžiąją Britaniją apsispręsti, kaip ji nori tęsti...

Pasikeitus mokesčiams, keičiasi ir pensija: dirbantys savarankiškai turėtų pasiskaičiuoti (37)

2019 metais įsigalioję mokestiniai ir pensijų kaupimo pakeitimai palietė visus dirbančiuosius,...

Nesėkmingą greičio ruožą įveikęs Vanagas: valandos per dvi dienas neatsiloši (73)

Benediktui Vanagui ir Sebastianui Rozwadowskiui, „ General Financing team Pitlane “ ekipažas,...

4 mėnesių kūdikis vis dar komoje: iš mediko – niūri prognozė (67)

Po dar vieno sukrėsto vaiko sindromo atvejo, kai kūdikis atsidūrė komoje, prof. dr. Rimantas...

Aštunta diena Dakare sėkminga ne visiems lietuviams – dėl geriausio rezultato laukia kova papildyta 02.54 val. (329)

Aštuntoji Dakaro ralio diena buvo permaininga kaip niekada. Organizatoriai žadėjo nelengvą dieną,...

Istorinis balsavimas: „Brexit“ susitarimas atmestas, balsuos dėl nepasitikėjimo May (739)

Antradienio vakarą, 19 valandą vietos (21 val. Lietuvos) laiku, po ilgų derybų ir premjerės...

Gintarė Karaliūnaitė pirmą kartą prabilo apie santykius su Rolandu Janavičiumi: tai buvo pirma ir vienintelė abipusė meilė (68)

Dažnai sakoma, kad itin populiariems pramogų pasaulio atstovams, retai sekasi asmeniniame gyvenime....

Vilnietė patikrino, ką galima rasti Lenkijos išparduotuvių miestelyje: užėjus į pirmą parduotuvę mane ištiko euforija (204)

Iš Italijos slidinėjimo kurorto į Lietuvą garmėjusi Agnė negalėjo praleisti progos aplankyti...

Šaltojo karo metu netrūko kuriozų: juoką sukėlė pasikėsinimas į JAV šnipų lėktuvą (30)

Šaltasis karas tarptautinėje arenoje buvo neramūs laikai. Abi kariaujančios pusės darė viską,...