Kalėdos – jau poryt, tačiau visas pasaulis šiai nuostabiai šventei ruošiasi daug daug anksčiau. Jau nuo lapkričio mėnesių parduotuvių vitrinos puošėsi kalėdinėmis dekoracijomis, viliodami ir žmones pasipuošti anksčiau nei įprastai tai darydavome Kūčių vakarą.
© Shutterstock nuotr.

Tačiau tai, ką matome vitrinose, – jau galutinis pasiruošimo šventei etapas. Prekybininkai pradeda ruoštis jau sausio mėnesį, kai vyksta į kalėdines parodas pasisemti minčių ir idėjų būsimoms Kalėdoms. Tad jei dar nesuskubote pasipuošti savo namų, kviečiame ir Jus pasigrožėti pasaulinėmis Kalėdinėmis tendencijomis, bei galbūt ir į savo namus pakviesti naujausių kalėdinių madų dvasią.

Kalėdinių tendencijų kūrėjai patys pripažįsta, kad po madingiausiais ir moderniausiais dalykais visuomet ieško prasmės, ieško jų ištakų bei to, kas asmeniškai paliestų kiekvieną – tai, kas žmogui artima, miela, jautru. Visose srityse – ar tai būtų drabužių mados, ar menas, ar architektūra, baldų ar daiktų dizainas – vyrauja panašios tendencijos, kurios nukreipia mus į praėjusias epochas, stilius, kurie suformavo mūsų dabartinį pasaulį. Jų pagrindinės charakteristikos įkvepia kūrėjus naujiems, individualiems, ir kūrybiškiems darbams.

Šių metų tendencijas Frankfurto parodų dizaineriai, atrenkantys tai, kas madingiausia iš viso pasaulio dizainerių, tai, ką jie sukūrė gražiausio, suskirstė į keturias kryptis ir pavadino jas „Švelnumo poema“, „Ode mistikai“, „Keistumo dienoraščiu“ bei „Himnu išradingumui“. Visos kryptys yra charakteringos ir turi savo ryškius bruožus, tačiau tuo pačiu turi vieną bendrą bruožą – kiekviena turi savo pasakojimą, kuris įkvepia, pakylėja mus aukščiau nuo kasdienybės.

„Švelnumo poema“

Šios tendencijos pagrindinė idėja yra švelnus moteriškumas, slypintis po šiuolaikiškumo skraiste. Tai nostalgiški nėriniai, srūvantys prisiminimų vaizdai atsiskleidžiantys švelniame šviesos ir šešėlių žaisme. Šis subtili ir gyvybinga atmosfera su pastelinių ir neutralių spalvų palete sukuria šiuolaikišką prisilietimą. Ieškoma to, kas pakylėja mūsų sielą, sukelia prisiminimus ar šiaip sukuria jautrius vaizdus. Perlamutrinio stiklo blyksniai, ištirpstantys ar švelniai apgaubti miglos daiktai, vaiskios medžiagos sukuria sustojusio skubėjimo įspūdį. Šilti odos spalvos atspalviai, balta, pastelinė mėlyna, švelnūs pilkos atspalviai kuria subtilią atmosferą.

Sidabro bei aukso niuansai sukuria šiuolaikišką pojūtį šioje trapioje atmosferoje. Romantiški sodai, gamtinė medžiaga, ranka rašyti laiškai, paauksuotas popierius, smuiko raktai, vabzdžiai, plunksnos ir įvairios gėlės atsiranda kaip visiškai pamirštų laikų prisiminimai. Visa tai jungiama su subtiliomis, organinėmis formomis, norint sukurti menišką visumą. Kruopščiai atrinktos siuvinėtos gėlės, gražūs nėriniai, ažūrinės medžiagos dera su aukso ir sidabro blizgesiu, kristalais, šerkšnu, apšarmojimu ir pūslėtu paviršiumi. Skaidrūs, peršviečiami ar migloti vaizdai sukuria jautrią, intymią iliuziją – tarsi plaukiančią, virpančią ir kartu neryškią, lyg iš kito pasaulio.

„Odė mistikai“

Šis stilius savo idėjas įgijo iš romantinės literatūros epochos, ir, derindamas pasakas, fantazijas ir poeziją, sukuria stebuklingą, mistišką dekoratyvinį stilių. Tai magijos pasaulis – dramatiškas, aistringas, mįslingas. Tamsūs apniukę tonai ištrina ribas tarp realybės ir sapnų. Šio stiliaus charakteris grėsmingas, ypač natūralus, pilnas nepasotinamos aistros ir dramatiškumo.

Emocingumas ir individualumo siekis sutelkia dėmesį į pasąmonę bei simboliką. Mistiniai atspalviai nuo juodos, pilkos, iki įvairių atspalvių rudos sukuria nakties sceną, kuri stebuklingai pavirsta tikrove. Šilti aukso tonai sukuria dekoratyvų paslaptingą blizgesį, o temperamentinga raudona pabrėžia aistros jėgą. Turtingas vaizduote, ekspresyvus, pilnas istorinių, pasakų bei mistinių simbolių šis paslaptingas ir ilgesingas pasaulis jungia aukščiausio lygio prabangą su kasdienybe taip sukurdamas neįprastą, žavintį ir efektingą įvaizdį.

Akį traukiantys dekoratyvūs kristalai sukuria iliuziją, lyg jie galėtų būtų tiek modernaus dizaino, tiek istorinė relikvija. Itin dekoratyvios blizgios ir žaižaruojančio medžiagos dera kartu su veidrodžiais, paveikslais, ypač laiko pažymėtomis senomis fotografijomis, nusitrynusiais dažais. Modernumas pabrėžiamas derinant stiklo elementus, karoliukais ar žvyneliais siuvinėtus daiktus su tokiomis kasdieniškomis medžiagomis kaip džinsas.

„Keistumo dienoraštis“ yra įkvėptas skirtingų šiuolaikinio meno šakų, rodo dekoratyvų požiūrį į tai, kas nustebina savo humoro jausmu ir tuo pačiu pabrėžia individualumą. Išskirtinis, neįprastas, kitoks – šis labai originalus stilius negali būti apibrėžtas standartinėmis kategorijomis. Neįprastos spalvų kombinacijos – nuo ryškiai oranžinės, kreminės rudos, švelniai rausvos, šaltos mėtinės ir tamsiai violetinės – yra skiriamasis šios tendencijos bruožas. Tačiau neutralūs įvairių atspalvių pilkos tonai sušvelnina šį ryškų ir kontrastingą spalvų derinį, sumažina jo intensyvumą. Toli nuo kasdienio pasaulio ekscentriškumas, netikėtumas ir improvizacijos susitinka šiame stiliuje su kūrybiška energija. Teptuko potėpiai, purškiamų dažų žymės, grafiti – visa tai tarnauja kaip įkvepiančios idėjos.

Dauguma motyvų yra lyg piešti paveiksliukai, su dėmesį atkreipiančiomis spalvas skiriančiomis linijomis. Naudojami paviršiai yra raibuliuojantys, raibi, margi, dauguma padengti ryškiu įvairiaspalviu reljefiniu paviršiumi. Tokios medžiagos kaip PVC ar laminuoti paviršiai sukuria laukinę, pilną spalvų ir tarsi sproginėjančią aplinką. Šiuolaikiškumo žinutę siunčia ypač kruopščiai nupiešti piešiniai, siuvinėtos detalės, aplikacijos, tipografiniai bei skaitmeniniai spaudiniai.

„Himnas išradingumui“ sujungia avangardinį požiūrį su tradiciniais amatais, tradicinėmis medžiagomis bei rankdarbiais. Juk kai mes žiūrime į savo istoriją, kilmę bei šaknis, pradedame labai vertinti rankų darbą. Tad visos kūrybinės pastangos sutelkiamos į rankomis pagamintas medžiagas, formas, rankų darbo technikas, gamybos būdus, kilusius tiek savo šalyje, tiek atėjusias iš kitų kultūrų.

Pagrindinės šios krypties charakteristikos yra išskirtinės žinios bei nepakartojami rankų darbo gaminiai. Tarsi priešprieša šiam stilingam pasauliui, siūloma rafinuotai sujungti tradicinius ir modernius aspektus. Emocinga kelionė tarp įvairių stilių elementų nustebina netikėta lytėjimu apčiuopiama įvairove, kurią lydi ir prislopinta spalvų paletė, susidedanti iš natūralių vilnos spalvų, sizalio, šiferio pilkumo, garstyčių, pilkai žalios, vyno spalvos raudonumo spalvų. Labai aiškūs šios tendencijos pavyzdžiai yra paveikslai iš vilnos, nepaprastos gėlių struktūros, kutai bei ilgų plaukų įvaizdis, išsiblaškymas pasireiškiantis sąmoningu netvarkingumu.

Etniniai ir folkloro motyvai jungiami su abstrakčiais ir grafiniais raštais, kurie kartu meniškai pritaikomi aukštos kokybės medžiagoms: keramikai, medžiui, metalui, odai. Sudėtingi eksperimentiniai formų, medžiagų ir spalvų mišiniai perduoda kultūrų susimaišymą bei pabrėžia kiekvieno dizainerio individualumą.

Lietuvos nacionalinės floristų asociacijos vardu gražių Jums švenčių linki prezidentė Ieva Kupčinskienė.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pritrenkė apleistų kapinių vaizdas: čia ne Sibiras ir ne Kazachstanas (58)

Pro Pumpėnų miestelį Pasvalio rajone važiavusį DELFI skaitytoją sukrėtė kapinių vaizdas....

Nufilmavo nematytą gyvį: ar Lietuvoje jau gyvena kolibriai? (20)

DELFI skaitytojas Valdas nufilmavo jam iki šiol nematytą gyvį. „Kas čia per vabzdys? Kažkoks...

Iš degančio namo išgelbėti kačiukai ieško namų (1)

Mes juos vadiname tiesiog broliais gaisrinukais. Šie liūtaširdžiai mažyliai buvo išgelbėti iš...

Per žingsnį nuo tragedijos: sustojęs išgelbėjo moters gyvybę (35)

Tai nutiko rugpjūčio pradžioje. Grįžinėjau iš Vilniaus, buvo maždaug vidurnaktis, kai staiga...

Gyvūnų gelbėtojams svyra rankos: gatvėje rado daug apleistų sergančių kačiukų (4)

Kokiame gyvenimo etape taip lengvai pametamas žmogiškumas? Kas turi nutikti žmogui, kuris lengva...

Top naujienos

Lietuvos įtakingiausieji 2018: visuomenininkų sąraše – nauji skrydžiai (6)

Ketvirtus metus iš eilės įtakingiausiu Lietuvos visuomenininku išrinktas istorikas Alfredas...

Savaitės pradžioje Lietuvos orus lems ciklonas (8)

Pirmadienio dieną Lietuva pateks į šilčiausiąją šio ciklono dalį. Aukščiausia temperatūra...

Parduotuvės vadovas apie krentančius pardavimus: kažkas jaučiasi, bet nežinau tik kas (386)

Tiek Lietuvoje, tiek Europoje kalbama, kad šiuo metu yra ekonominis pakilimas.

Laikantis Viduržemio jūros regiono dietos pagerėja sveikata: egzotiška mityba lengvai suderinama su lietuviška (78)

Jeigu norite valgyti kaip tikras Viduržemio jūros regiono gyventojas, pasirodo, visai nereikia...

Kraupios pliušiniais žaislais nuklotos vaikų kapinės: ten patekus norisi sukalbėti visas maldas, kurias moki (18)

Ilgas žvyrkelis. Šalia jo – sena, medinė, išvirtusi tvora. Aplink matosi kelios trobelės,...

Šio diktatoriaus tironija sunkiai protu suvokiama: po masinės egzekucijos prancūzams trūko kantrybė prabangiose vilose – kraupūs radiniai (109)

Centrinė Afrikos Respublika ( CAR ), nepaisant neapsakomai gausių gamtinių išteklių, išlieka...

Naujausiame interviu Jimas Carrey prakalbo apie artimiausio žmogaus priklausomybę: ji labai sirgo įvairiomis prasmėmis

Aktorius Jimas Carrey prakalbo apie skaudžius vaikystės išgyvenimus: jis atskleidė, kad jautėsi...

Kremliaus logika: baugina JAV bombonešiais Lietuvoje, bet pasienyje griaudi rusų bombos (1115)

Kodėl NATO sąmoningai kursto įtampą pasienyje su Rusija ? Kodėl Lietuvoje JAV ir...

Į legionieriaus vėlyvą atsisveikinimą smagiai reagavo ir Juškevičius, ir buvęs strategas (1)

Dar birželio antroje pusėje Žanis Peineris raitė parašą ant sutarties su Stambulo...

Baigėsi festivalis „Karklė“: didžiausi gerbėjai jau laukia kitų metų Papildytos nuotraukų galerijos (47)

Tris dienas trukusiame festivalyje „ Karklė Live Music Beatch 2018“ nuskambėjo paskutinis šių...