„Delfi“ gavo skaitytojo laišką, kuriame vyras teigė, kad susiduria su sunkumais išlaikyti motociklininkų vairavimo egzaminą.

„Visad svajojau vairuoti motociklą, jį šiuo metu ir turiu, bet teisės vairuoti dar ne. A kategorijos praktinis egzaminas – misija sunkiai įmanoma. Būčiau žinojęs kur veliuosi, turbūt būčiau ir nepradėjęs. Regitroje eilės egzaminui 1–2 mėnesiai priklausomai nuo pasirinkto padalinio, o atvykęs laikyti egzamino turi vairuoti ir manevruoti lyg profesionalas.

Kiek bendravau su žmonėmis, turinčiais ilgametę motociklo vairavimo patirtį, sakė, kad „gyvatėlės“ pratimo, be praktikos, jie patys nepravažiuotų. Važiuoti su dviračiu būtų pats tas, bet su apie 200 kg sveriančiu žirgu pravažiuoti iš pirmo karto tikrai ne kiekvienam. Parversi kuolelį ar nepravažiuosi kuolelio, vėl lauk 1–2 mėn, kada galėsi laikyti pakartotinai ir tokia klaida kainuoja beveik 70 eurų.

Pirmojo egzamino laukiau beveik mėnesio, susimokėjau pinigus, o egzaminas truko apie 15 minučių, nes padėjau koją pradedant važiuoti per pratimą. Ar tai ne absurdas?

Klausimas. Ar šie egzamino pratimai išties atspindi ir parodo gebėjimą eksploatuoti transporto priemonę?

Mokinys pasiėmęs bazinį 5 pamokų vairavimo kursą pasirinktoje mokykloje, kuris kainuoja nuo 250 eurų, po jos turi važiuoti kaip profesionalas? Manau, tai pavyksta itin retam mokiniui“, – rašė skaitytojas.

Valstybinės įmonės „Regitra“ atstovė spaudai Emilija Bardauskienė teigė, kad motociklas yra padidintos rizikos transporto priemonė,dėl to būtina savo įgūdžius pademonstruoti ne tik realiame eisme, bet ir aikštelėje.

Per egzaminą tikrinami tie vairuotojo įgūdžiai, kurių prireiks kasdien

„Motociklas yra padidintos rizikos transporto priemonė, todėl siekiant įgyti teisę vairuoti šią transporto priemonę būtina savo įgūdžius pademonstruoti ne tik realiame eisme, bet ir aikštelėje atliekant specialiuosius važiavimo manevrus, kurie parodo asmens gebėjimą valdyti motociklą.

Vairuotojo kasdienybėje pasitaiko įvairių situacijų, kai tenka reaguoti į kitų eismo dalyvių klaidas ar kitas netikėtas kliūtis bei priimti reikiamus sprendimus, todėl egzamino užduotimis ir siekiama patikrinti tuos vairuotojo įgūdžius, kurių prireiks kasdien vairuojant savarankiškai.

Taigi, motociklo kategorijų egzaminuose egzaminuojamasis turi mokėti valdyti motociklą su išjungtu varikliu: pastatyti jį ant stovėjimo kojelių, atremti šonine atrama, stumti, apsukti; atlikti mažo spindulio posūkį į kairę arba į dešinę; važiuoti siaura juosta (vėže, lenta); važiuoti „aštuoniuke“; važiuoti „gyvatėle“; apvažiuoti kliūtį važiuojant kelyje ne mažesniu kaip 50 km/h greičiu; įsibėgėti (30–40 km/h greičiu) ir tiksliai sustoti nurodytoje vietoje (prieš „Stop“ liniją); stabdyti važiuojant kelyje ne mažesniu kaip 50 km/h greičiu – tai yra avarinis stabdymas egzaminuotojui nurodžius.

Kiekvienas manevras turi savo prasmę. Pavyzdžiui, lėtoje „gyvatėlėje“ įgundama sukti vairą ir išlaikyti pusiausvyrą mažame greityje važiuojant lėtai, taip pat valdyti greitį su sankaba ir / ar kojiniu stabdžiu.

Greitoje „gyvatėlėje“, kai jau kūnu lenkiamas motociklas, išmokstama posūkių technika, suprantama, kaip veikia išcentrinės jėgos, kaip valdomas motociklas vairuotojo korpusu. Na, o važiavimo „aštuoniuke“ manevras išugdo žvilgsnio svarbą – važiuodami motociklu turime žiūrėti ten, kur norime nuvažiuoti.

Tad pakaitomis sukdami į kairę ir į dešinę, žvilgsnį turime vesti toliau, kur dar tik nuvažiuosime. Toks įgūdis labai svarbus norint išvengti ir kliūčių kelyje.

Svarbu pastebėti, kad šie arba labai panašūs manevrai taikomi ir užsienio šalyse – Jungtinėje Karalystėje, Olandijoje bei kt.

Suklysti gali net ir patyrę vairuotojai, todėl per egzaminą leidžiama padaryti 8 nekritines klaidas. Tad kelios nežymios klaidos tikrai nenulems neigiamo egzamino rezultato.

Tačiau, jei per egzaminą padaroma specifinė pasikartojanti klaida (6 nekritinės klaidos atliekant tą patį veiksmą) arba kritinė klaida, kuri iš esmės reiškia, kad buvo sudaryta potencialiai pavojinga situacija, tuomet, deja, egzaminas laikomas neišlaikytu, nes egzaminuojamam trūksta dar tam tikrų įgūdžių.

A kategorijos egzaminuose lėtuose pratimuose koja paliesti žemę leidžiama 5 kartus, tačiau kliudyti gairelę manevro metu negalima, tai jau laikoma kritine klaida.

Suprantame, kad kiekviena situacija yra labai individuali ir egzaminuojamajam gali kilti papildomų klausimų. Kaip žinia, visi egzaminai „Regitroje“ yra filmuojami, tad klientas po įvykusio egzamino per 1 darbo dieną gali kreiptis į padalinį, kuriame laikė egzaminą, ir kartu su specialistu peržiūrėti bei aptarti egzamino vaizdo įrašą.

„Regitra“ imasi priemonių, kad egzaminus būtų galima laikyti greičiau

Vasara – tai yra aktyviausias metas, kuomet šiuo laikotarpiu visada yra daugiau norinčiųjų laikyti egzaminus, taip pat papildomai egzaminuojame ir motociklininkus. Tad vidutinis laukimo laikas šiuo laikotarpiu turi tendenciją didėti. Laukimo laikas priklauso nuo miesto, didžiausias užimtumas yra sostinėje. Tačiau norime pastebėti, kad tvarkaraštyje nuolat atsiranda laisvų vietų net artimiausiomis dienomis, nes yra asmenų, kurie atšaukia egzaminą ir šios vietos sugrįžta į grafiką. Taigi, kviečiame sekti tvarkaraštį, o taip pat, jei yra galimybė, pasitikrinti kitų miestų tvarkaraščius, kur užimtumas gali būti mažesnis.

Svarbu žinoti ir tai, kad klientų patogumui yra sudaryta galimybė motociklų kategorijų praktikos egzaminus laikyti tiek su „Regitros“ transporto priemone, tiek nuosava. Tad grafike galima pasitikrinti, galbūt kažkuriuo atveju laisvų vietų yra daugiau. Beje, nuo to priklauso ir kaina: laikant su „Regitros“ motociklu egzaminas kainuoja 67,90 Eur, o laikant su nuosava kaina yra mažesnė – 37,90 Eur.

Taip pat norime atkreipti dėmesį, kad „Regitra“ nuolat imasi priemonių, kurios sudarytų galimybę būsimiems vairuotojams visų kategorijų egzaminus laikyti greičiau. Pavyzdžiui, egzaminavome nedarbo dienomis, taip pat nuo liepos 1 d. dirbsime šeštadieniais valanda ilgiau, o tai, planuojama, leis priimti papildomai apie 5 tūkst. praktikos egzaminų per metus. Taip pat Vilniuje, kur poreikis didžiausias, didinami žmogiškieji resursai – neseniai į darbą buvo priimti 4 nauji egzaminuotojai.

A kategorijos praktikos egzamino išlaikymo iš pirmo karto procentas 2021 m. buvo 61,5 proc.“, – pasakojo atstovė E. Bardauskienė.

Savo istorijas ir pasakojimus siųskite pilieciai@delfi.lt

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės