aA
Gražiausias metų laikas – ruduo, nes viskas kas pasėta – nupjauta; viskas kas žydėjo – sėklas sukrovė; viskas kas skraidė – išskrido; visa kas liko – mūsų. Ir tada ateina mįslingoji minutė, kai kažkas pasidžiaugia tuo ką turi, ir pagalvoja, kuo esą ir kuo gali būti, suteikia begalę jėgų. Jei būčiau mokytoja, pasakyčiau, kad prasmingiausias darbas – mokytojo, kad jaunystės eliksyras – būti su vaikais, kad mokytojo paskirtis – duoti.
© Asmeninins albumas

Aš nesu mokytoja, bet negaliu meluoti: mokytojo darbas prasmingas tiek, kiek jame prasmės mato mokiniai, o duoti įmanoma tada, kai kažkas nori imti. Sėkmės paslaptis sena kaip gyvenimas – atiduok, ką gali, ir grįš su kaupu.

Dažnas iš mūsų prisimena savo buvusius mokytojus, išmokiusius pažinti raidę, išspręsti matematikos uždavinį, atskirti gerus dalykus nuo blogų. Vienų pedagogų vardus ir veidus iš atminties ištrina skubantis laikas, kiti išlieka visą gyvenimą. Visagalis laikas nesugebėjo ištrinti iš atminties mano buvusios auklėtojos ir matematikos mokytojos Eugenijos Ikvildienės. Mokyklai ir vaikams ji atidavė savo gražiausius 40 darbo metus. Daug dirbta, organizuotos šventės, konkursai, minėjimai, ruošti mokiniai olimpiadoms, keliauta su ugdytiniais ne tik po rajoną, bet ir toliau, talkininkauta kolūkiuose, darbe neskaičiuotos darbo valandos, bendrauta su šimtais žmonių: mokyklų vadovais, kolegomis, mokiniais, mokinių tėvais. Kiekvienas žmogus, pasak mokytojos, yra individualybė ir kiekvienam reikėdavo rasti tinkamą žodį.

Būdama jauna mergina 1978 metų rugsėjo 1 – ąją pasisveikindama ištiesė ranką ką tik gimusiai Kaišiadorių 2 – ąjai vidurinei mokyklai. Ta mergina – tai Eugenija, gimusi ir užaugusi Molėtų rajone, Giedraičiuose, ką tik baigusi Vilniaus pedagoginiame institute matematikos mokytojos specialybę, pradėjo dirbti Kaišiadorių 2 - ojoje vidurinėje mokykloje. Mokykla draugiškai priėmė jaunąją mokytoją ir pasiūlė apsigyventi Kaišiadoryse. Greitai bėgo laikas, pasikeitė mokykla, dar labiau pasikeitė mokytojos gyvenimas. Gyvendama Kaišiadoryse Eugenija ištekėjo, augino vaikus, išgyveno laimingiausias ir skaudžiausias savo gyvenimo akimirkas.

Kiek pamenu savo mokytoją, ji motyvuodama vaikus visada pabrėždavo, kad matematika – tai toks rimtas ir svarbus mokslas, kurio reikės visur. Ji mokėdavo sudominti net neįdomiausiomis temomis. Pasitelkdavo viską, kad pritrauktų mokinių dėmesį ir tai darydavo nuoširdžiai. Bet kokius procesus galėdavo aprašyti matematiškai. O kūryba, fantazija ir grožis buvo tame tikslume. Maža to, baigiant mokyklą ir stojant į aukštąsias mokyklas – matematikos egzaminas buvo privalomas. Daug įtakos motyvacijai ir pažangai turėjo mokytojos asmenybė. Mokinys jaučia, kai mokytojas nuoširdžiai nori jam padėti.

Matematika – tai tiesiog smegenų mankšta. Kaip sporto salėje: ateini ir mankštiniesi atlikdamas kokį nors pratimą. Tau būtent to judesio gyvenime gal ir neprireikia, bet atlikęs daugybę pratimų tampi fiziškai sveikas ir stiprus – tau tai į naudą. Lygiai taip pat ir su matematika – tu esi priverstas mąstyti, lavinti smegenis.

Kaip buvusi Eugenijos mokinė galiu pasakyti, kad ji buvo gera ir griežta mokytoja, mylinti savo darbą, žavėjosi savo mokiniais, buvo supratinga pašnekovė, užjaučianti, atleidžianti, tačiau nesitaikstanti su nepagarba, nenoru siekti žinių. Kaip sakė Albertas Einšteinas: „mokyti reikėtų taip, jog tai, ką duodame, mokiniai suvoktų kaip vertingą dovaną, o ne kaip sunkią prievolę“.

Kaišiadorių Vaclovo Giržado progimnazija 2018 metų rugsėjo 1 – ąją šventė savo keturiasdešimties metų jubiliejų, o matematikos mokytoja ir direktoriaus pavaduotoja ugdymui Eugenija Ikvildienė paminėjo savo keturiasdešimties metų pedagoginio darbo Kaišiadoryse sukaktį. Eugenija ištiesė mokyklai atsisveikinimo ranką. Mokytoja išėjo į užtarnautą pensiją. Atsisveikino ir su Kaišiadorimis.

Šiuo metu mokytoją ir mokyklą sieja du dalykai – tai keturiasdešimties metų bendro darbo istorija ir tai, kad jos abi savo gimtuosiuose kraštuose – mokykla Kaišiadoryse, šalia Girelės miško, o mokytoja Giedraičiuose, šalia Kiementos ežero.

Kaišiadorių miestą mylinčių kraštiečių vardu tariu nuoširdų AČIŪ ilgametai Kaišiadorių Vaclovo Giržado progimnazijos mokytojai Eugenijai Ikvildienei. Te kiekvienas mokytojos žodis ir kiekviena mintis būna apsupta ypatingo švytėjimo, pajėgiančio sukurti tam tikrą atmosferą, minčių vaizdą, kuris įsitvirtina ir mus keičia. Juk reikia, kad to švytėjimo visada būtų gausiai tuose mūsų namuose, kur mes esame ir gyventojai, ir sargai, ir gydytojai, ir mokytojai, ir sodininkai...

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pakabino prašymą net trimis kalbomis, todėl nesitikėjo kaimynų akibrokšto (13)

DELFI redakciją dažnai pasiekia nepatenkintų gyventojų laiškai dėl laiku neišvežamų...

Plungės kultūros centre – įspūdingas orkestro iš Kinijos koncertas (2)

Sausio 29 d. 18 val. pirmą kartą Lietuvoje ir Plungėje svečiuosis Kinijos Gansu provincijos...

Nusivylė sistema, kuri gyvybiškai reikalinga šimtams tūkstančių jaunų šeimų (19)

Vilniečių šeima labai nusiminė, kai sužinojo, kad jų dukra negavo vietos darželyje. O taip...

Įlipo į autobusą su 50 eurų ir negavo bilieto: ką tokiu atveju darytų kontrolė? (116)

Vilnietė viešajame transporte norėjo įsigyti bilietą, tačiau neturėjo smulkių pinigų. Ką...

Pensininkai tapo valstybinių įstaigų įkaitais: gal jau metas sukilti? (179)

Jau kuris laikas skamba žinia, kad pasikeitus „Sodros“ pensijų „išnešiotojams“ pensininkai...

Top naujienos

Dakaro aidas: Vanago šuolis nosimi į žemę ir Gelažninko smėlyje pamestas motociklas (52)

Šių metų Dakaras Lietuvai ypač sėkmingas – parvežti net du rekordai: 24 vieta galutinėje...

Prezidentinę kampaniją Skvernelis pradeda labai rizikuodamas (1254)

Prezidentinę kampaniją Saulius Skvernelis pradeda reitingų duobėje, pirmą kartą jo karjeroje...

Buvę Motiejūno bendraklubiai mato jo dominavimą Kinijoje: D-Mo vieta – NBA lygoje specialiai DELFI iš Londono (29)

Praėjusią savaitę Donatas Motiejūnas sužaidė rezultatyviausias rungtynes savo karjeroje....

Ekspertai įvertino, kas toliau laukia prezidentinėse varžytuvėse (95)

Praėjusią savaitę premjeras Saulius Skvernelis pareiškė, kad kandidatuos prezidento rinkimuose....

Istorinis Dončičiaus vakaras neatnešė sėkmės „Mavericks“ klubui slovėno trigubas dublis (3)

18 taškų, 11 atkovotų kamuolių ir 10 rezultatyvių perdavimų – tokie skaičiai puošia NBA...

Jūsų nusižengimus matys visi – VMI skelbia, kas atsidurs „gėdos lentoje“ (62)

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) pradėjo fiksuoti gyventojų ir įmonių nusižengimus....

Artinasi stingdančio šalčio banga: sinoptikai perspėja iš anksto – viena diena bus ypač nemaloni (12)

Pirmadienio naktį jau kai kur pažnaibys rimtesnis šaltukas. Neigiama temperatūra išliks ir...

Sulaikytas nužudyto Gdansko mero apsaugos vadas (40)

Labdaros renginio , per kurį nužudytas Gdansko meras Pawlas Adamowiczius , apsaugos vadas...

Mačiulis sudalyvavo 10 metų iššūkyje: pažiūrėkite į Lietuvos skaičius (304)

Socialiniuose tinkluose išpopuliarėjusį 10 metų pokyčių iššūkį įgyvendino ir ekonomistas...

Pirkėjai nusigręžia nuo daug žadėjusio rajono: koją kiša vienas „bet“ (188)

Vilniaus šiaurinėje dalyje įsikūręs Santariškių mikrorajonas išsisikiria ne tik kaip medicinos...