Negaliu tylėti, emocijos sprogdina. Jau seniai jaučiuosi esanti rakštis mūsų šaliai, nes man daugiau nei penkiasdešimt, nes esu švietimo sistemos darbuotoja, nes vyras taip pat uždirba tik minimumą, nes viena iš atžalų yra neįgali, nes sena mama taip pat neįgali.
© Shutterstock nuotr.

Kiekvieną rytą jau daugiau nei 30 metų skubu į švietimo įstaigą, kurioje patiriu nuolatinį spaudimą iš visų pusių: tėvams netinka mano reiklumas, principingumas, nes jie įsitikinę, kad visai nebūtina jų vaikų išauklėti, svarbu, kad jiems kiekvieną dieną šou sukurčiau. Susidaro įspūdis, kad ateityje visi šoumenais bus. Bet aš juose matau ne šoumenus, o keikūnus, nes keiksmažodžiai liejasi laisvai. Ir gink Dieve juos sudrausminti, jie maži ir nieko nesupranta, sako tėveliai, mano, kad tai gražu. Susidaro įspūdis, kad ir tėveliai namuose tokio žodyno nevengia arba aktyviai jį vartoja.

Administracijos akyse esu sovietinių pažiūrų, nors visą gyvenimą tik mokiausi ir mokiausi naujų auklėjimo ir ugdymo metodikų. Jų tiek išmokau, ir nuolat taikiau (juk tai Z kartos vaikai), kad jau net pradedu abejoti, ar tos metodikos yra tinkamos mūsų vaikeliams. Nes tai ne Skandinavija, kur visiškai kitas tautinis mentalitetas. O kur dar vaikų patyčios vienas iš kito ir iš ugdytojų ir kito personalo. Tik svarstome tų vaikelių elgesį visokiose komisijose, bet nubausti tai niekaip neįstengiame, nes vaikų teisės juos saugo.

O tėveliai – tai vargšai, kurie žalio supratimo neturi, kad vaikus reikia ne tik pamaitinti, bet ir auklėti. O ugdytojai – tai geležiniai, juos galima ir apspjaudyti, ir apspardyti, ir apkeikti ir net pareikalauti, kad visas pažymas suneštų, kad yra sveiki „per visus galus“. O kaip dirbant tokioj aplinkoj išlikti stabilios psichikos, tai niekas nesirūpina. Kaip nesusirgti, nes nuolat patiri stresą? Vokietijoje mokytojams, darželių auklėtojams, dėstytojams kompensuojamas dantų gydymas, protezavimas, akiniai, kontaktiniai lęšiai.

Vaikų provincijoje mažėja, o ugdytojų – ne, tai kur jiems dingti? Valandų skaičius mažėja, atlyginimas – taip pat, o jaunus ugdytojus tai ant pirštų galima suskaičiuoti, sveikatos problemų daugėja, o pasigydyti galimybių vis mažėja. Bet tiems – anapus tvoros esantiems – taip neatrodo. Jiems vis vaidenasi, kad ugdytojai mažai dirba ir daug gauna, ilgai atostogauja (ilgos atostogos leidžia mums neapsigyventi durnanamyje).

Pareinu namo. Laukia vaikelis, kuris susirgo ir yra neįgalus. Dėl jo turiu nuolatos kovoti su įvairių įstaigų funkcionieriais ir reikalauti dėmesio: papildomų tyrimų, procedūrų, reabilitacijos, mokymo namuose. Kasmet turiu įrodinėti, kad jis nepasveiko ir jam priklauso neįgalumo pašalpa ir gydymas biologiniais vaistais. Bet ne taip paprasta, turi išnaudodamas visokias pažintis surasti tą gydytoją, kuris išdrįs surizikuoti ir paskirti tavo vaikui tą gydymą biologiniais vaistas. Tokį vaiką augindamas perpranti ir sveikatos sistemos subtilumus, kur pamatai, kad personalui tikrai labai sunku dirbti. Jų atlyginimai taip pat maži, atsakomybė didžiulė, krūviai – dideli. Gydytojai – gana arogantiški, nors teko sutikti ir labai dalykiškų ir supratingų.

Atėjo eilė ir senai mamai kažkiek dėmesio skirti. Nors ji pati savo higiena pasirūpina, valgyti pasigamina, bet visur tenka nuvežti. Juk ji negali užsidaryta tarp keturių sienų būti, vizitais pas medikus pasirūpinti.Vežame į gamtą, pas jos drauges, gimines. Juk norisi jai bendrauti, kas gi jei ne mes, jos šeima, jai galime tai padėti padaryti. O kai rimčiau sunegaluoja, tai sukuosi kaip bitelė: lakstau į ligoninę, polikliniką ir vėl įrodinėju per visas instancijas, kas jai priklauso – procedūros, reabilitacija, tyrimai, transporto išlaidos.

Baigiu įsitikinti, kad mes, mūsų šalies piliečiai, esame rakštis savo šaliai, nes visa sistema tarsi sutvarkyta taip, kad dešimt kailių nuo tavęs nuluptų ir tave sukvailintų, ypač tuos, kurie dirba ir rūpinasi savimi ir savo šeimos nariais.

Einu pasivaikščioti pro krizių centą, berods, taip vadinamas centras, kuriame gyvena abejotinos reputacijos, niekur nedirbantys piliečiai. Aš juos vadinčiau pašalpų gavėjais, kuriems valdžios institucijos, vykdydamos įvairius projektus, padeda ir paverčia veltėdžiais. Aišku, vykdydami tą veiklą jie ir sau užsidirba nemažus pinigus. Šioje srityje mes mėgdžiojame civilizuotas Vakarų šalis ir didžiuojamės, kokie mes šaunūs, kaip mes mokame rūpintis žmonėmis. Taip auga mūsų visuomenėje armija veltėdžių, kurie nei patys, nei jų vaikai tikrai pridėtinės vertės nesukurs. Bet rūpestis šiais žmogeliais – tai mūsų pasididžiavimas. Čia mes atsivedam visas iš užsienio atvykusias delegacijas. Vieną kartą labai norėjau atsivesti tokią delegaciją į savo namus, kad galėtų pamatyti visiškai priešingą aplinką. Čia jie nerastų nei treniruoklių, kurie būtini yra mano neįgaliam vaikui ir neįgalai mamai, nei lavinimo priemonių, nei nemokamų komunalinių paslaugų ar skalbimo priemonių. Čia mes lavinam vienas kitą savo dėmesiu.

Galų gale – gilus vakaras, kai persimetusi keliais žodžiais su vyru, krentu sapnuoti sapnų apie šviesią ateitį, apie kurią taip svajojom prieš 25 metus. Myliu Lietuvą, jos žmones, jos kultūrą ir meną, bet vis dažniau ugdytiniams sakau, kad visai nebūtina vargti ten, kur darbštus, sąžiningas žmogus paliekamas kažkaip balansuoti ant išgyvenimo ribos, galima savo tėvynę mylėti ir per atstumą. Važiuokit studijuoti, dirbti, gyventi ten, kur galėsite pajusti, kad gyveni vieną kartą, ir privalai juo džiaugtis kiekvieną dieną neatidėliodamas to jausmo ateičiai.

Na, o aš lieku čia kovoti su vėjo malūnais, įsivaizduodama, kad gyvenu labai prasmingą gyvenimą.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įvyko pirmasis Kuršių marių plaukimo maratonas, skirtas Lietuvos šimtmečiui paminėti

„Puiku, gražu, sumanu, įdomu, reikalinga, labai rimta“, tokiais ir dar gražesniais žodžiais...

Pasipiktinusi klientė skundžia „Boutique guru“: į Antarktidą siuntinys greičiau nueitų (12)

Į DELFI redakciją kreipėsi „Boutique guru“ klientė, Remigija Gintalė, kuri norėjo pranešti...

Lietuvos himnas skambėjo Peterbore (4)

Net ir giliausios, pačios gražiausios tradicijos ir minėjimai ankščiau ar vėliau tampa tik dar...

„Lidl“ pirktuose riešutuose – šlykštus radinys (72)

Panevėžio „Lidl“ klientė buvo šokiruota, kai nusipirkusi du pakelius riešutų, vėliau...

To dar nebuvo: Dainų diena prasidėjo be dalies kolektyvų (88)

Praeitą savaitę nuvilnijusi šimtmečio Dainų šventė vis dar kelia aistras jos dalyviams ir...

Top naujienos

Vienintelė tokia Lietuvoje: bažnyčios rūsyje laukia šiurpi akistata su mirtimi (4)

Liškiava – senas dzūkų kaimelis, kuris rašytiniuose šaltiniuose minimas dar nuo XI a....

Feisbuke plinta siūlymai, kaip užsidirbti iš „Maxima“ kortelės (48)

„Pinigai grįžta perkant“, – džiaugsmingai skelbia viena feisbuko grupė. Joje visi norintys...

Charkoviečiai pageidauja pasiskolinti mūsų prezidentę: jos reikia Ukrainai (389)

Prieš lankantis pusantro milijono gyventojų turinčiame, antrame pagal dydį Ukrainos mieste...

Trumpas po susitikimo su Putinu: aš manau, kad dabar mes einame teisingu keliu (1199)

Pirmadienį Helsinkyje susitiko JAV ir Rusijos vadovai. Tai buvo pirmasis dvišalis Donaldo...

Neringa Venckienė vėl sulaukė palaikymo: iš Lietuvos – laiškas JAV teismui (286)

Ketvirtadienį, liepos 12 d., Jungtinių Amerikos Valstijų teismas paskelbė, kad Neringos...

Futbolo taktikos evoliucija: kodėl Kroatija pasaulio čempionate buvo balta varna? (3)

Kroatija nusipelnė neutralių gerbėjų simpatijų, bet ji nediktuoja globalių madų. Taip mano...

Lietuvos aukštuomenė parodė elegancijos ir gero skonio pavyzdį (126)

Tradiciškai liepos 14-ąją Turniškėse esančioje Prancūzijos rezidencijoje paminėta Bastilijos...

Gydytojai įspėja dėl naujos sparčiai lytiniu keliu plintančios ligos (70)

Gydytojai perspėja, kad kol kas mažai žinoma lytiniu keliu plintanti liga Mycoplasma genitalium...

Skulptorius Vladas Kančauskas: naujas Druskininkų ženklas – mano darbo plagiatas (61)

Vos spėjo Druskininkų kurortas papuošti žiedinę sankryžą prie įvažiavimo iš Merkinės...

Maradona atskleidė savo planus Breste: statys gigantišką „Paukščių tako“ stadioną (10)

Girgždančiu ir kiek nuvargusiu balsu, ramiai rinkdamas žodžius futbolo legenda atskleidė...