aA
„Mielas Kalėdų seneli, šįmet aš buvau labai geras, padovanok man naują išmanųjį telefoną/ planšetę/kompiuterį“, – turbūt tokių ir panašių prašymų šiemet artėjant svarbiausiai žiemos šventei iš mažųjų sulaukė gerasis Kalėdų senelis. Bent jau paklausinėjusi savo bendraamžių išgirdau, kad apie tokią dovaną ne vienas svajoja. Ir tokių prašymų pagrindinis dovanų dalintojas sulaukia jau ne pirmi metai.
Mokyklų jaunųjų žurnalistų konkursas. Kur keliauja nebereikalingi telefonai?
© DELFI / Domantas Pipas

Kur dingsta anksčiau dovanoti elektroniniai prietaisai? Ar mes žinome, kur turėtume „išmesti“ pasenusį, nebemadingą elektroninį aparatą? Vėlgi kreipiausi į bendraamžius. Atsakymai būtų tokie: 1) atiduoda jaunesniems giminaičiams arba seneliams, 2) tiesiog padeda į stalčių, 3) parduoda internetinėse parduotuvėse ir kita.

O gal reikėtų senus telefonus kaupti muziejuje? Pavyzdžiui, mūsų mokyklos muziejuje eksponuojami tokio senumo ir didumo skaičiuotuvai, kompiuteriai, filmų projektoriai, kad primena dinozaurų laikus. Bet vis dėlto, kur turėtų nukeliauti nebenaudojama elektroninė technika? Siūlau paklausyti pasakos...

Gyveno kartą parduotuvės vitrinoje trys telefonai. Du nauji, žvilgantys ir tokie jau labai išmanūs, trečias – nebemadingas, valdomas mygtukais. Kol niekas jų nepirko, gulėjo sau per dienas telefonų parduotuvėje ir keitėsi informacija. Tačiau vieną dieną jų likimas pasikeitė visiems laikams.

Į parduotuvę įžengė turtingas ponas ir nesiderėdamas nupirko du išmaniuosius telefonus (juk artėja šventės). Senelis labai nusiminė iškeliavus jo bičiuliams. Bet telefonui nereikėjo ilgai liūdėti. Tos pačios dienos vakarą jį įsigijo senyva moteris. Ji džiaugėsi savo pirkiniu, nes ilgai juo naudojosi. Bet vieną popietę senukas telefonas nusilpo, pavargo ir sugedo. Moteriškė kas vakarą klausėsi žinių, tad puikiai žinojo, ką reikia daryti su sugedusiais elektroniniais prietaisais. Ji nunešė telefoną į EPA atliekų surinkimo vietą. Ten prietaisas ramiai gulėjo tarp kitų sugedusių ir sugadintų telefonų. Jie laukė, kada bus perdirbami ir galės įgiję naują išvaizdą ir paskirtį keliauti pas kitus šeimininkus.

O turtingasis ponas vieną telefoną pasiliko sau, o kitu pradžiugino dukrą. Turtuolis kelias savaites pasinaudojo pirkiniu, o sužinojęs, kad atsirado naujesnis modelis, nuskubėjo jo pirkti. Nežinodamas, kaip atsikratyti ankstesnio ragelio, tiesiog išmetė jį į krūmus, kai vedžiojo šunį. Vargšas telefonas senoje žolėje dūlėjo daugiau nei mėnesį... Jis pats jautė, kaip iš jo vidurių pamažu skverbiasi nuodingos medžiagos ir nuodija žemę, ant kurios guli. Telefonas prisiminė, kad savyje turėjo gyvsidabrio, švino, kadmio, arseno ir kitų „malonių“ chemikalų. Pasklidę gamtoje, jie užteršia požeminius ir paviršinius vandenis, atmosferą, kenkia augmenijai ir gyvūnams. O vėliau per orą, vandenį, maistą patenka į žmonių organizmus ir gali sukelti įvairių negalavimų, pradedant galvos skausmu ir pasunkėjusiu kvėpavimu, baigiant genetinėmis ligomis ir vėžiu... Juk tai labai baisu! Reikėtų ką nors daryti! Bet ką?... Bejėgis, nors ir išmanus, telefonas taip ir liko šlapioje žolėje...

Turtuolio duktė savo telefoną saugojo, bet vieną dieną jis netyčia išslydo iš rankų ir nepataisomai sugedo. Laimei, mergina žinojo, kad Kauno šv. Pranciškaus mokykloje vyksta projektas „Rūšiuojam!“ Paklausinėjusi mokytojų L. Žiemienės ir L. Perminienės, ji sužinojo, kad per vienerius metus mokyklos bendruomenė surinko 3 šaldytuvus, 2 skalbimo mašinas, 8 televizorius, vieną elektrinę viryklę, keletą mikrobangų krosnelių, kompiuterių, spausdintuvų, be abejo, kelias dešimtis nebenaudojamų telefonų ir dar nemažai kitų elektrinių buities prietaisų. Už surinktas atliekas – 14 kilogramų baterijų ir 839 kilogramus elektros įrangos – mokyklos biblioteka įsigijo nemažai naujų knygų.

Šįmet projektas vėl tęsiamas. Aleksoto gyventojai pratinami rūšiuoti nebereikalingus daiktus, mąstyti apie ekologiją. Taigi mergina žinojo, kur atsidurs jos sudaužytas telefonas. Kitą kartą ir savo tėveliui patars, kad su atliekomis reikia elgtis labai atsakingai: sugedusius ir nenaudojamus elektronikos prietaisus būtina nunešti į elektros ir elektroninės įrangos prekybos vietas, savivaldybių stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles arba į EPA atliekų surinkimo vietas. Štai tokia turėtų būti laiminga pasakos pabaiga.

Taigi, mieli bendraamžiai, kai rašote laiškus Kalėdų seneliui, pagalvokite, ar tikrai prašote telefonų, nes jų žūtbūt reikia? Žinoma, be jų šiais laikais neįsivaizduojame savo gyvenimo, bet gal dažniau bendraukime gyvai su draugais ar artimaisiais, nes tokio ryšio neatstos SMS ar komentarai internete. Nenorėčiau, kad nutiktų taip, kaip vieno parduotuvėje nugirsto pokalbio herojui. Pagyvenęs vyriškis pardavėjai pasiguodė, kad turi net du telefonus, tik nėra kam paskambinti...

2016 m. DELFI ir Vilniaus Gabijos gimnazija skelbia Lietuvos mokyklų jaunųjų žurnalistų konkursą! Šis tekstas –30 straipsnis konkursui.

Kviečiame jaunuosius mokyklų žurnalistus savo publicistinius tekstus, kurių apimtis siekia iki 400-500 žodžių, siųsti adresu gabijos.laikrastis@gmail.com. Konkursas vyks sausio 1-30 d. Jūsų atsiųsti tekstai bus publikuojami DELFI portalo rubrikoje DELFI Pilietis. Bus skiriamos dvi nominacijos – „Populiariausias jaunasis žurnalistas“ ir „Profesionaliausias jaunasis žurnalistas“. Prizus laimėtojams įsteigs portalas DELFI.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Autobuso vairuotojo poelgis Vilniuje sužavėjo šimtus: dar yra tokių žmonių! (108)

Toli gražu ne kiekvienas darbuotojas, per dieną susiduriantis su šimtais nepažįstamų žmonių,...

Žinomoje parduotuvėje nufilmuoti vagys net prajuokino: ieškojo dovanų mylimosioms (43)

Vogti tiek, kiek paneši – nepersistengiant. Tokia pasirodė žinomoje parduotuvėje apsilankiusių...

Sveikiname Lietuvos vėliavos laimėtojus ir kviečiame pasigrožėti nuoširdžiausių nuotraukų albumu! (5)

Vasario 16-oji – visiems lietuviams brangi diena. Šia proga kvietėme visus skaitytojus dalyvauti...

Valentino rytą vilniečius nustebino ypatingas vaizdas Rotušės aikštėje: net nufotografavo (54)

Atrodė, kad Valentino diena įkvėpė vyrą romantiškam veiksmui Vilniuje. Bet viskas pasirodė...

Darželių komedija: tikras tėvas „nusirašė“, o mokestis auginantiems tėvams žvėriškai išaugo (97)

Mes su žmona ir dviem vaikais esame deklaravę savo gyvenamą vietą Kaune ir abu dirbame Kaune....

Top naujienos

Rusijoje lietuvės sektą užgriuvo ginkluoti pareigūnai: įtaria išviliojus įspūdingas sumas (147)

Gulėjimas kapo duobėje, įvyniojimas į bintą, kitos egzoterinės procedūros ir apsauginis kupolas...

Lietuvos įmonės patiria spaudimą iš užsienio: prašo atidėti mokėjimus ir mažinti kainas (47)

Nors analitikai teigia, kad 2019-aisiais bendri Lietuvos eksporto rodikliai siekė aukštumas,...

Vokietijoje – šaudynės, yra žuvusių  šaulys, nušovęs 11 žmonių, rastas negyvas (93)

Vokietijos Hanau mieste policija rado spėjamo šaulio, naujais duomenimis, nušovusio 11 žmonių,...

Tomas Sinickis. Atslūgus įtampai ir emocijoms po „Eurovizijos“, įvertinkime, kas vis dėlto įvyko (36)

Savaitgalį įvyko du finalai. Vienas baigėsi kaip visada – laimėjo „Žalgiris“ . Kitais...

Liaupsinamas alyvuogių aliejus nėra toks nekaltas: netinkamai naudodami, prisidarysite daug žalos ekspertai įvardijo grubią klaidą

Tai, kad alyvuogių aliejus turi daugybę sveikatai naudingų ir net būtinų medžiagų, yra...

Laivai aplenkia Kiniją: prekyboje kyla sumaištis (23)

2020 metų vasaris įsimins kaip istorinių trikdžių viso pasaulio tiekimo grandinėse laikotarpis,...

Gudrybės, kuriomis NT pardavėjai bando vilioti pirkėjus: pasinaudoti gali kiekvienas (9)

NT ekspertai jau ne kartą akcentavo, kad didžiausia būstų pasiūla ir paklausa yra Vilniuje....

Prie pat Vilniaus atnaujintas pažintinis takas sulaukė tautiečių antplūdžio: tai viena įdomiausių vietų Lietuvoje (3)

Sėdžiu naujos Liudo Dapkaus knygos apie keliones pristatyme ir klausausi jo skeptiškų minčių...

Kinija skelbia apie didžiausią naujų viruso atvejų sumažėjimą

Kinija ketvirtadienį paskelbė apie didžiausią naujų užsikrėtimo virusu COVID-19 atvejų...

Paprastas receptas, padedantis kasdieniame gyvenime – lengviau ir stovėjimo vietą rasti

Pradėsiu nuo to, kad vyrauja du kraštutinumai: 1. Kad viską sprendžia veiksmai. 2. Kad viską...

|Maža didelių žinių kaina