aA
Neseniai trumpam grįžome į 1936 m. vasario 2 dieną, kai elitinėje Kauno Konrado kavinėje buvo minimas gimtadienis universiteto profesoriaus, poeto, pristatyto tokiais skambiais slapyvardžiais kaip Šelmis Plunksnadraskis, Davatka-Padurkevičius, Dominikas Dzingulėlis, Žalmargis, Jurgis Činčibiras, Morkus Dilgėlė, Svajus.... na, bet geriausiai žinomo kaip Balys Sruoga.
Mokyklų jaunųjų žurnalistų konkursas. Koks būtų Balio Sruogos gimtadienis?
© Organizatorių nuotr.

Ar iš tiesų poetas, dramaturgas, prozininkas, teatrologas, literatūros ir tautosakos tyrinėtojas, vertėjas, publicistas Balys Sruoga (1896-1947) kažkada šventė savo keturiasdešimtmetį, istorija tikrai nutyli, bet Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijos moksleiviams fantazijos tikrai nepritrūko. Tradicinio lietuvių kalbos projekto „Prakalbinkime tautosaką“ šventę lietuvių kalbos mokytojų įkvėpti gimnazistai surengė kaip linksmą popietę įsivaizduojamoje rašytojų kažkada mėgtoje Kauno kavinėje. O B.Sruoga buvo pasirinktas sveikinimo objektu, nes 2016 m. vasario 2 dieną bus švenčiamas jo 120 metų jubiliejus.

Šventę pradėjo B.Sruogos įkvėpta Vilkolakio teatro trupė, kurios atstovai pirmieji pasveikino profesorių (Joną Povilauską iš 3b), skirdami jam eilių kompoziciją „O širdis pamilusi veržias su daina...“ ir įteikdami laurų vainiką. Pasveikinti atvyko ir Alpių bendražygė Salomėja Nėris su draugėmis, Vinco Krėvės kraštiečiai.

Su gaiviu vėjo gūsiu į salę įskriejo keturvėjininkai, o paskui solidų žodį tarė Kauno ponių klubas „Moterų laimė“, kuriam šiame renginyje atstovavo mūsų visų taip mylimos lietuvių kalbos mokytojos. Jos įteikė širdingiausiam visų laikų dainiui Baliui Sruogai klubo garbės nario bilietą. Specialiai šiai šventei knygų leidimo bendrovė „Vytis“ savo spaustuvėje išleido laikraščio numerį, kurį taip energingai išreklamavo ir išdalino redakcijos pasiuntinukai (iš 1c klasės). Turbūt laikraštis pasiekė net okupuotąjį Vilniaus kraštą. Mat pasveikinti Balio Sruogos atvyko ir savo pasirodymą jam skyrė Vilniaus krašto atstovai. Jie, kaip ir visi, dainavo pasirinktą romansą, nes popietė ir buvo skirta lietuvių romansams.

Savo šokiu jiems nenusileido ir susirinkusiųjų palaikymą aplodismentais pelnė Kauno šokių klubo „Tango“ šokėjai. Šventei įsibėgėjus poetą pasveikino ir Lietuvos čigonai, čigoniškos dainos, jų temperamentas ir energija sužavėjo visus. Tad Vilniaus universiteto ansamblio Ratilio dainininkams ir muzikantams nesunku buvo išjudinti salę – vos Lukas, beje, mūsų III laidos absolventas, griebėsi armonikos, kavinės šokių aikštelėje iškart pasirodė pirmosios poros. Vieną šokį keitė kitas, nuotaiką kėlė muzikantų energingai grojami šokiai „Kiaulė grikiuos“, „Kepė boba blynus“, salėje neliko šokiams abejingų gimnazistų. Nors iš pradžių ir nedrąsiai, bet ansamblio narių paskatinti moksleiviai vis aistringiau kilnojo kojas, drąsiausieji netgi pašokdino savo mokytojas.

Po renginio pakalbinome „Ratilio“ ansamblio narius, tarp kurių – ir mūsų mokyklą baigęs Lukas Bagdonavičius, kuris buvo mėnraščio „RITMAS“ iniciatorius.

– Lukai, kaip jautiesi grįžęs į gimnaziją? Kas pasikeitė nuo to laiko, kai mokeisi?

– Prisiminęs tuos gūdžius laikus, kai aš buvau gimnazijoje, galiu pasakyti, kad dabar labai daug talentingų žmonių: ir dainuoja, ir net tango šoka, tuomet buvome tik du dainuojantys, kurie užpildydavome visą programą (juokiasi). Į gimnaziją grįžtu kas mėnesį stebėti fizikos pamokų, tai jau apsipratau, tik liūdna, kad aš jau toks senas esu.

– Žinome, kad studijuojate labai skirtingas specialybes: fizika, medicina, politika, filologija, matematika, kodėl pasirinkote „Ratilio“?

– Į ansamblį nuėjau paskatintas auklėtojos ir lietuvių kalbos mokytojos G. Mališauskienės, norėjosi naujos veiklos ir mokytoja pasiūlė „Ratilio“, esu jai labai už tai dėkingas.

Kiti ansamblio nariai teigė, jog didžiausia įtaka buvo tėvų, giminių, kurie yra folkloristai, ir tradiciniai šokiai jiems jau žinomi nuo vaikystės, į „Ratilio“ visi eina dinastijomis.

Dėkojame visiems šventės dalyviams už šiltą ir linksmą popietę.

2016 m. DELFI ir Vilniaus Gabijos gimnazija skelbia Lietuvos mokyklų jaunųjų žurnalistų konkursą! Šis tekstas – septintasis straipsnis konkursui.

Kviečiame jaunuosius mokyklų žurnalistus savo publicistinius tekstus, kurių apimtis siekia iki 400-500 žodžių, siųsti adresu gabijos.laikrastis@gmail.com. Konkursas vyks sausio 1-30 d. Jūsų atsiųsti tekstai bus publikuojami DELFI portalo rubrikoje DELFI Pilietis. Bus skiriamos dvi nominacijos – „Populiariausias jaunasis žurnalistas“ ir „Profesionaliausias jaunasis žurnalistas“. Prizus laimėtojams įsteigs portalas DELFI.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Užsienyje gyvenanti lietuvė prašo keisti įstatymą: po 11 bendro gyvenimo metų vaikų tėvas tapo nebe tėvu (91)

Lietuvoje negyvenu jau daugiau kaip 10 metų. Gerbiu Lietuvą, jos kalbą, lietuvių kalbos mokau ir...

Rūkytą ungurį prekybos centre įsigijusi pirkėja: išvyniojome ir žagtelėjome (203)

Ir nusipirkom unguriuką... Būtų juokinga, jei nebūtų keista. Bet apie viską iš pradžių.

Pačiame Kauno centre – nuo lietaus mirkstantys butai: pirmas butų ūkio atsakymas nustebino (46)

Pusantro mėnesio laukti atsakymo dėl kiauro stogo, kai tiesiai į virtuvę ir miegamąjį varva...

Vilnietė prie Kalvarijų turgaus jaučia tikrą gėdą – kas patys nematė, nepatikėtų (270)

Kaip ir daugelis, noriu matyti savo Vilnių gražų, šiuolaikišką, atsinaujinusį, modernų... ir...

Pateko į spygliuota viela aptvertą kalėjimo ligoninę: štai kaip atrodo mūsų išlaikomas turtas (17)

Kaip gyvenam ir kaip rūpinamasi mūsų visų turtu. Vartai buvo atviri. Viduje - jokių spynų. Dar...

Top naujienos

Emigrantai kentė žiaurias patyčias: vergvaldžiai išteisinti, Lietuvos teisėsauga patyrė visišką fiasko (2)

Visą Angliją šokiravusi istorija apie į vergovę patekusius vištų gaudytojus iš Lietuvos...

Palangos viešbučių atstovai apie laukiantį ilgąjį savaitgalį: įsibaiminę žmonės atšaukia rezervacijas (9)

Pastarosiomis dienomis koronaviruso susirgimų skaičiams sparčiai kylant į viršų, dalis lietuvių...

Europos epidemiologų prognozė: antros bangos augimas žadamas iki vasario (126)

Naujų susirgimų koronavirusu rekordai fiksuojami ne tik Lietuvoje. Pirmadienį pranešta apie naujus...

Nauji koronaviruso atvejai Lietuvoje: dega didmiesčiai, kai kurių aukų gyvybės užgeso vos per kelias dienas patvirtinta 413 naujų užsikrėtimų, mirė dar 5 žmonės (500)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje...

Lukašenka: protestuotojai peržengė „raudonąją liniją“ papildyta (56)

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka antradienį pareiškė, kad protesto akcijų...

Varėnos r. ant kojų sukeltos gausios policijos pajėgos: ieškomi du dinge nepilnamečiai vaikai

Spalio 26 d., apie 18.00 val., iš bendruomeninių vaikų globos namų, esančių Varėnos r. ,...

Uspaskicho koronaviruso testas – neigiamas (116)

Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas antradienį feisbuke pranešė, kad jo...

Gražiausi Lietuvos dvarų parkai rudeniškiems pasivaikščiojimams

Lietuvos pilių ir dvarų parkai – ypatingos vietos, kur vešinti augmenija supa didingus istorinius...

Pasiūlė netikėtų alternatyvų troškuliui malšinti – pamiršite visus sveikatai kenkiančius vaisvandenius (6)

Skysčiai žmogui gyvybiškai svarbesni už maistą. Skysčių stygius stabdo gyvybiškai svarbius...

|Maža didelių žinių kaina