Kiekvienų metų sausio 1-ąją dieną, tarp draugų, artimųjų ar kolegų pasigirsta pasenęs, įgrisęs ir seniai savo tikrąją prasmę praradęs posakis – „Nauji metai – nauji ratai“. Kiekvienam individui nauji metai – tarsi naujas puslapis. Daugelis išsikelia svarbius ir, jų manymu, įgyvendinamus troškimus bei tikslus, žada būti geresniais.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Tokia naujų metų įsisenėjusi tendencija, žinoma, nėra bloga. Priešingai – užsibrėžti siekius, kurie gali būti realizuoti yra netgi rekomenduojama. Tačiau daugelis tokių „aukštybių siekėjų“ apgaudinėja aplinkinius, o, visų pirma, save. Bėgant dešimtmečiams pradedame suprasti, jog priverstinis tikslų išsikėlimas naujiems metams yra tarsi pigus triukas, absurdiškas melas. Daugelis žmonių jau po pirmos savo pažadų dienos pamiršta apie naujus siekius, tariamai geresnio gyvenimo pradžią ir vėl įninka į rutinos mėsmalę. Toks požiūris į naujų metų pažadus ateityje tampa vis dažniau aptinkamu jaunimo reiškiniu. Ir žinot, kodėl taip atsitinka? Dėl motyvacijos trūkumo. Nesu psichologė ar kitos srities, reikalaujančios aukštojo išsilavinimo, žinovė, tačiau kalbu iš savo, kaip mokinės, prizmės.

Esu dvyliktokė. Abiturientė. Man, asmeniškai, nauji metai susiję su dideliais ir, atrodytų, ne visai įveikiamais iššūkiais. Tačiau daugeliui mano bendraamžių nauji metai neturi jokios vertingesnės prasmės. Jauni žmonės nebenori mokytis. Jiems trūksta noro, užsispyrimo, gilesnio supratimo, ką jau bekalbėti apie santykį su kultūra, kuri šiuolaikinėje visuomenėje yra sparčiai retėjantis reiškinys. Tokiu atveju jaunas žmogus pamažu nyksta. Nyksta ir jo asmenybė. Nėra lengva kalbėti apie tokius dalykus, kuriuos dažnas asmuo nutyli, nes „koks gi skirtumas ir kokia viso to prasmė, vis vien mano nuomonė niekam nėra įdomi“. O turėtų būti. Mokausi gimnazijoje jau ketverius metus. Prieš ateidama į šią įstaigą girdėjau begales įvairių atsiliepimų – „karceris“, mokykla, gyvenanti sovietinėje santvarkoje, „kalėjimas be grotų“.

Galbūt kitą žmogų ir atbaidytų tokios nuomonės, tačiau požiūrį apie vieną ar kitą mokyklą esu linkusi susidaryti pati. Pirmą įspūdį, žinoma, sudarė aplinka, kuri toli gražu nepriminė modernios mokyklos. Tačiau juk skaitant knygą mus domina ne viršelis, o tai, kas joje užkoduota, tai, kas slypi už viršelio. Ši mokykla mane išlaisvino tikrąja ta žodžio prasme. Mokykla mane užgrūdino, išugdė kaip savimi pasitikinčią asmenybę, suformavo savitą mąstymą.

Taigi, mokausi jau 12 klasėje. Neišvengiamai artėja egzaminai. Krūvos namų darbų. Korepetitoriai, popamokinė veikla. Žodžiu, nuolatinis bėgimas. Tik klausimas: nuo ko ir kam? Man darosi liūdna, kad daugiau negu pusę savo paauglystės – tariamai gražiausių gyvenimo metų, aš praleidžiu prie vadovėlių, knygų ir namų darbų. Kodėl jauną žmogų yra bandoma paversti gerai funkcionuojančiu robotu? Žinoma, įgytos žinios yra reikšmingos, tačiau per didelė apkrova informacija moksleiviui yra žalinga.

Liūdniausia tai, kad per nerimą ir stresą mes dažnai pamirštame apie gyvybiškai svarbius dalykus žmogui. Meilė, rūpestis, šiluma – šios trys vertybės turėtų būti įrašytos į Raudonąją knygą kaip nykstančiosios rūšys. Per nuolatinį bėgimą žmogus pamiršta žmogų, byra tvirti tarpusavio santykiai, dažnas asmuo pamiršta humanizmo sąvoką.

Rutinos mėsmalė mus padaro gyvais numirėliais. Balys Sruoga memuaruose „Dievų miškas“ rašė apie Štuthofo lageryje kalinčius klipatas – žmones, kurie pagal savo fiziologiją net nebeprimena gyvųjų. Skaitydama apie klipatas, susimąsčiau ir apie save. Supratau, kad kartais jaučiuosi lygiai tokia pati klipata. Gyva numirėlė. Galbūt kai kas ir pasakytų, kad tokie žodžiai – per drąsūs, nes kalėjimas lageryje nė iš tolo negali prilygti šiandieninio žmogaus problemoms. Tačiau pastaruoju metu, skaitydama „Dievų mišką“, supratau, kad mane kaip skaitytoją ir biografą Balį Sruogą sieja daugiau, nei įmanoma įsivaizduoti. Dalis klipatoms būdingų bruožų yra ypač aktualūs ir šių dienų žmogui.

Aš mylių žiemą. Medžius, pasipuošusius baltomis snaigėmis. Gaila, kad neišvengiamą žiemos atėjimą pastebėjau tik vieną dieną eidama iš mokyklos. Pažvelgiau į ryškiai geltona spalva šviečiančią lempą nuo kurios ryškaus ir erzinančio tviskėjimo gėrėjausi krintančių snaigių valsu. „Elegantiškai sninga“, – pamaniau.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

2016 m. DELFI ir Vilniaus Gabijos gimnazija skelbia Lietuvos mokyklų jaunųjų žurnalistų konkursą! Šis tekstas – 50 straipsnis konkursui.

Kviečiame jaunuosius mokyklų žurnalistus savo publicistinius tekstus, kurių apimtis siekia iki 400-500 žodžių, siųsti adresu gabijos.laikrastis@gmail.com. Konkursas vyks sausio 1-30 d. Jūsų atsiųsti tekstai bus publikuojami DELFI portalo rubrikoje DELFI Pilietis. Bus skiriamos dvi nominacijos – „Populiariausias jaunasis žurnalistas“ ir „Profesionaliausias jaunasis žurnalistas“. Prizus laimėtojams įsteigs portalas DELFI.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuvaitė gavo įspūdingą „Sostų karų“ žvaigždės kvietimą: neįsivaizduoju, kaip man taip pavyksta (4)

Jaunoji lietuvė menininkė Kamilė Lukrecija Lukošiūtė (19 m.) sužavėjo legendinio serialo...

Kausto nerimas: Vilniuje tvarkomos gatvės iki kitos liūties? (45)

Praeitą penktadienį Vilnių skalavusi liūtis sulaukė didžiulio miestiečių dėmesio, ypač dėl...

Žvejys didžiuojasi tvenkinyje sugautu laimikiu (33)

Antradienio rytą DELFI redakciją pasiekė žinia, jog žvejui Renatui pavyko sugauti didžiulį...

Įvyko pirmasis Kuršių marių plaukimo maratonas, skirtas Lietuvos šimtmečiui paminėti (2)

„Puiku, gražu, sumanu, įdomu, reikalinga, labai rimta“, tokiais ir dar gražesniais žodžiais...

Pasipiktinusi klientė skundžia „Boutique guru“: į Antarktidą siuntinys greičiau nueitų (12)

Į DELFI redakciją kreipėsi „Boutique guru“ klientė, Remigija Gintalė, kuri norėjo pranešti...

Top naujienos

Naujas projektas sukėlė audrą: gyventojai savivaldybę kaltina korupcija (102)

Jau netrukus Senosios Šeškinės dalyje, Siesikų gatvėje, išdygs naujas daugiabučių kvartalas...

Sunkios būklės moters artimieji įsižeidė nugirdę gydytojos repliką (131)

„Kai mirs, palaidosit ir pabūsit“, – tarė Kauno klinikinės ligoninės gydytoja sunkios...

Apie olimpiadą pasvajojantis Motiejūnas: Lietuva yra mano šalis, o mano širdis – su rinktine interviu (13)

„Tai labai gabus žaidėjas. Negaliu prilyginti, kad jis toks kaip Sabonis, nes Sabonis yra toks...

Pasimatyme su „Alfa vyru“ Airinu buvusi mergina: iki šiol atsimenu, kaip jis uostė mano plaukus (330)

Prieš ketverius metus buvau pasimatyme su „Alfa vyru“ Airinu Arutiunianu. Ne kaip eilinė...

Sostinėje įvyko avarija, pareikalavusi 34-erių motociklininko gyvybės (33)

Trečiadienio vakarą Vilniuje įvyko motociklininko mirtimi pasibaigusi avarija.

Iš urvo Tailande išgelbėti berniukai turi netikėtą planą (17)

Berniukai kartu su savo futbolo treneriu kelias savaites įkalinti potvynio praleido požeminiame...

Tragiškas vakaras Prienų rajone: nukrito parasparnis, pilotas neišgyveno (34)

Trečiadienį 20.58 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Garsus erotikos modelis Katie Price apgavo lietuvių dizainerę Elvyrą Monginienę: skandalas nuskambėjo užsienio spaudoje (26)

Visame pasaulyje nuogybėmis ir skandalais išgarsėjusi Katie Price , dar žinoma Jordan pseudonimu,...

Trumpo ir Putino susitikimas: nė vieno iš prognozuotų baisių dalykų neįvyko, bet yra vienas didelis „bet“ (232)

Pasaulio dėmesį prikaustęs JAV ir Rusijos prezidentų susitikimas Helsinkyje paskatino diskusijas...

Kas nutiko „Titaniko“ tragedijos aukoms? (4)

„Titaniko“ katastrofa įvyko prieš 106 metus. Visame pasaulyje nuskambėjusi tragedija nusinešė...