Skaičiau istorijas apie tai, kaip sekasi gyventi žmonėms, kurių pajamos nedidelės. Pasidalinsiu ir savo istorija. Komentarus skaitysiu, tačiau nereikia juose manęs nei barti, nei teisti, nei smerkti. Kiekvienam savo.
© DELFI / Tomas Vinickas

Pradėsiu nuo to, kad esu viena iš tūkstančio absolvenčių, prieš dvejus metus baigusių universitetą. Viena iš tų, į Vilnių atvykusių iš mažo miestelio. Viena iš tų, kurios tėveliai norėjo, kad dukrytė būtų pirmūnė ir toliau mokytųsi būtent sostinėje.

Viskas lyg ir tekėjo sava vaga. Pasirinkau teisę. Taip, jau žinau, ką pagalvojote, ir kas komentaruose bus akcentuojama man, todėl iškart noriu paminėti, kad tai buvo mano pasirinkimas (labai lengva smerkti kitus, nurodinėti, ką reikėjo daryti, kaip reikėjo ir pan., tačiau taip mąstantys, iš savo patirties galiu pasakyti, savo gyvenimo labirintuose būna pasiklydę dar labiau).

Mokiausi gerai, laisvu nuo mokslų laiku dirbau daug ir sunkiai, kadangi tėvai negalėjo išlaikyti dviejų studenčių. Tarsi tai įvyko šiandien, prisimenu momentą, kai rašydama per paskaitą užmigau... Tekstas išnyko, liko tiesiog pavingiavimas. Po magistrantūros baigimo du metus neturėjau darbo. Pusę metų, kad įgyčiau darbo patirties, dirbau be darbo užmokesčio. Kadangi santaupos išseko, dirbau... parduotuvėje. Tarp kitko, patiko ten, ir išliko tik geriausi atsiliepimai.

Tačiau... Po dviejų metų intensyvių paieškų...gavau tą išsvajotą darbą pagal specialybę. Neieškodama pažinčių. Savo jėgomis. Su patirtimi, įgyta dirbant be darbo užmokesčio. Dirbu jau pusę metų... „Į rankas“ gaunu 1000 litų. Kiekvieną pirkinį užsirašau ant lapelio, darau mėnesio suvestines.

Pasidalinsiu savo išlaidomis. Maistas: makaronai, koldūnai, virtos bulvės, avižiniai dribsniai ir kitų dribsnių košės, obuoliai, džiovinti vaisiai (žemės riešutai, datulės). Šitaip maitindamasi išleidžiu per mėnesį maistui 80-100 Lt. O rugpjūčio – rugsėjo mėnesį pavykdavo sutaupyti dar labiau, kadangi mano vakarienė dažnai būdavo pakelėse nukritę obuoliai. Labai skanūs jie.

Tiesą sakant, paskutinįsyk, kai parduotuvėje dalijo maisto banko lapelius, gana piktai stumtelėjau lapelį ranka, pagalvojusi, kad šie žmonės maitinasi geriau nei aš. Kambarį nuomuojuosi pas studijų laikų draugę (labai gerai, kad yra žmonių, kurie supranta mano situaciją) – jai už nuomą ir mokesčius moku 300 Lt per mėnesį. Viešojo transporto bilietams išleidžiu apie 30 Lt per mėnesį. Į darbą ir atgal vaikštau pėsčiomis (apie valanda kelio). Visa kita lieka man.

Sutaupau apie 200-300 Lt, kuriuos paskui sugalvoju, kur panaudoti... Arba tiesiog pasidedu. Tiesa, niekada niekam nesiguodžiu ir nedejuoju. Yra kaip yra. Žinoma, ieškau kito, bent kiek geriau apmokamo darbo. Vis tik tikiu, kad viskas bus gerai. Nesvarbu, po dviejų, trijų, penkių ar dešimties metų...

O šis laikotarpis bus mane užgrūdinęs ir sustiprinęs ir kurią nors dieną galėsiu sau pritaikyti D.Carnegie knygoje nurodytą: „(...) Nesigailiu, kad teko išgyventi tas sunkias minutes: jų dėka pajutau tikrąjį gyvenimo skonį... „; „(...) Nepavydžiu bendraamžėms (...) tuo metu aš gyvenau, o jos tik egzistavo. Gėriau gyvenimo taurę su visomis nuosėdomis, o jos tik siurbčiojo burbuliukus nuo paviršiaus. Žinau tai, ko jos niekada nežinos. Matau tai, kam jos visiškai aklos. Tik žmogus, kurio akys išplautos ašarų, gali plačiai pažvelgti į gyvenimą...(...)“.

Aplinkiniai mane neretai pavadina ,,laimės kūdikiu‘‘. Mano šypsena ir optimizmas net neleidžia suvokti, kaip iš tiesų gyvenu. Net geriausia draugė išvertė akis, kažkada iš pokalbio supratusi, koks mano atlyginimas.

Darbas reikalauja „reprezentatyvios išvaizdos“, o tai įpareigoja rengtis ir atrodyti bent jau tvarkingai. Gatvėje ar žmonių susibūrimuose, neperdedu, tačiau tikrai niekas nė neįtartų, kokios mano pajamos. Sugebu išsisukti su iš „Humanos“ pirktais bei pas pažįstamą siuvėją persiuvamais rūbais, plaukus dažausi tik su perkamais kuponais (išeina perpus pigiau). Užtenka pinigėlių ir aplankyti tėvus (kelionė apie keturiasdešimt litų į vieną pusę), nusiperku ir vieną kitą knygą, nevaikštau su negražiais batais ar rankinėmis, nueinu vieną, kitą kartą su draugais ir į kavinę ar kokį filmą. Nesakau, kad lengva.

Gal tiesiog reikia visą šitą praeiti... Ir LABAI daug ko išmokti. Kiekvienam gyvenimo duodamos savos pamokos, savi egzaminai, savos patirtys. Nespėpsiu, būna to silpnumo akimirkų. Jų metu pasiimu K.Antarovos knygą ir dar ir dar kartą skaitau: „(...) Mokėk nerūpestingai šypsotis, nors tavo širdį adatos badytų.“

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Ar žinote kaip taupyti, uždirbant 900 litų, ar per mėnesį į taupyklę sumesti 500-700 litų? DELFI skaitytojai – taip! Ne kartą dalijęsi tokias vertingais patarimais, jie pagelbėjo ne vienam. Šįkart prašome Jūsų – atskleiskite, kokiu būdu – grynaisiais ar kortele – mokate, aprašykite savo išlaidas ir pasidalinkite nuomone, kokiu būdu sekasi jas geriau kontroliuoti! Už įžvalgas vienam Jūsų padovanosime planšetę!

Išdrįskite papasakoti, kiek Jūsų šeima išleidžia per mėnesį, kam skiria pinigus ir kaip taupo mokėdami grynaisiais ar kortele. Kaip sutaupyti lengviau? Ar artėjant dienai, kai litą pakeis eurai, kaip nors pasikeitė Jūsų pinigų naudojimo įpročiai?

Dalinkitės savo mintimis iki lapkričio 23 d.! Lapkričio 24-30 d. vyks balsavimas, kurio metu galėsite balsuoti už Jums pravarčiausias, įdomiausias įžvalgas. Daugiausiai balsų surinkusio autoriaus laukia naujutėlė planšetė.

Nenorėsite paleisti savo naujojo planšetinio kompiuterio „iPad Air“ (Wi-Fi + 4G 16GB, tamsiai pilkos spalvos) iš rankų. Jis lengvutis, bet galingas, greitas ir itin išmanus. Tai naujausių technologijų žaisliukas kasdieniam darbui, kelionėms ir pramogoms.

Mintimis galite dalintis el.paštu pilieciai@delfi.lt, antraštėje nurodydami „Pinigai“, arba spausdami nuorodą čia.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pasipiktinusi klientė skundžia „Boutique guru“: į Antarktidą siuntinys greičiau nueitų (12)

Į DELFI redakciją kreipėsi „Boutique guru“ klientė, Remigija Gintalė, kuri norėjo pranešti...

Lietuvos himnas skambėjo Peterbore (4)

Net ir giliausios, pačios gražiausios tradicijos ir minėjimai ankščiau ar vėliau tampa tik dar...

„Lidl“ pirktuose riešutuose – šlykštus radinys (72)

Panevėžio „Lidl“ klientė buvo šokiruota, kai nusipirkusi du pakelius riešutų, vėliau...

To dar nebuvo: Dainų diena prasidėjo be dalies kolektyvų (88)

Praeitą savaitę nuvilnijusi šimtmečio Dainų šventė vis dar kelia aistras jos dalyviams ir...

Užsispyrusios Ugnės istorija: mano pirštai yra mano akys (3)

Į Vilniaus universiteto kiemelį skubėjau jau susigraudinusi iš jaudulio, tačiau ji to nematė....

Top naujienos

Pavojingi vaistai iš prekybos išimti: ką darys kasdien juos vartoję pacientai? pavojinga medžiaga - net 27 populiariuose vaistuose (240)

Per paskutinius tris mėnesius parduota daugiau nei 80 tūkst. nekokybiškų vaistų su valsartanu....

Meistrai išgyvena aukso amžių: prisikviesti neįmanoma, prašo nerealių sumų (316)

Sugedęs šaldytuvas, skalbimo mašina, nuolat tekantis vanduo iš klozeto bakelio – tikras galvos...

DELFI TV Gyvai: naujųjų pasaulio futbolo čempionų inauguracija

Pirmadienį nuo 10 val. DELFI vaizdo konferencijoje – pasaulio futbolo čempionato finalo tarp...

Ekspertai neturi vieno recepto, kaip po 2019-ųjų elgtis kaupiantiems pensijai (4)

Seimo patvirtinta pensijų kaupimo reforma suteikia dar vieną galimybę antros pakopos pensijų...

Kol automobilių gamintojai būgštautja dėl tarifų, Vokietija ir Kinija rezga naujus planus

Kinija ir Vokietija praėjusią savaitę pasirašė visą šūsnį komercinių susitarimų, kurių...

Darbdaviai ieško ne tų, kurie ieško darbo (2)

Į tas sritis, kurių specialistų darbo skelbimų portaluose ieško darbdaviai, mažiausiai žvalgosi...

Epizodas finale sukėlė aistras: ateityje žaidėjams „reikės nusikapoti rankas“ Lovrenas: prancūzai nežaidė futbolo (32)

Aistros dėl VAR sistemos naudojimo pasaulio futbolo čempionato metu nerimsta. Itin daug diskusijų...

Pasibjaurėjo jaunuolių elgesiu viešajame transporte

Nuotykiai autobusuose turbūt kiekvienam keleiviui kasdienis reiškinys – dažnai tenka matyti...

Lietuvoje bus karšta kaip pirtyje (26)

Visą savaitę Lietuvoje laikysis šilti, tvankūs ir lietingi orai

Pasaulio tvarka ateityje: Kinija jau parengusi savo scenarijų (44)

Kontrastas tarp Vakaruose tvyrančio pasimetimo, kurį aiškiai paliudijo tiek NATO viršūnių...