aA
Muziejus, kur demonstruojamos buvusio Ukrainos prezidento Viktoro Janukovičiaus vilos gėrybės, Vladimirą Putiną pašiepiantys suvenyrai, ką tik patriotines dainas traukęs Maidanas – visa tai nukeliavusi į Kijevą pamatė DELFI skaitytoja. Ji pasakoja, kokiomis spalvomis pamatė šalies, kur dabar vyksta karas, sostinę.
© DELFI skaitytojo nuotr.

Turbūt ne vienam iš mūsų vis dar siaubingai keista matyti naujienas iš Ukrainos pirmuosiuose puslapiuose. Kas galėjo pagalvoti ar net įsivaizduoti, kad skaitysime apie bombardavimus, teroristus, užimtus ir išlaisvintus miestus, ir ne kažkur Artimuosiuose Rytuose, bet visai mūsų pašonėje?

Ne vienam lietuviui įvykiai Maidane ir Rusijos reakcija į juos turbūt priminė mūsų pačių kelią į laisvę, kai taip pat nežinojome, ar mūsų nepaskandins kraujyje, ir galėjome tenkintis tik moraline pagalba iš Vakarų. Gal dėl to Ukraina kelia tiek emocijų. Mano sprendimas nuvykti į Kijevą taip pat buvo spontaniškas, pagrįstas noru pamatyti tai, apie ką nuolat skaitai, ir instinktu, kuždančiu, kad viskas bus gerai.

Tačiau padėties rimtumą teko suvokti vos atvykus į Kijevą. Nors oro uoste buvo visiškai ramu, jau pakeliui į centrą pasiekė nerimo pilnos draugų žinutės, kad numušė lėktuvą. Kokį lėktuvą? Kaip numušė? Staiga Ukraina buvo viso pasaulio pirmuosiuose puslapiuose ir aš tenai, beveik kaip pasaulio centre. Įspūdį tik sustiprino trys autobusai, pilni kariškių ir civilių iš Malaizijos, atvykę į viešbutį po poros dienų. Nors viešbučio personalas pasakoti nenorėjo, akivaizdu, kad tai buvo delegacija katastrofai tirti.

Nepaisant dramos, vykstančios šalies rytuose, Kijevas gyvena savo gyvenimą. Centrinėje traukinių stotyje gali pajusti, kad tai milijoninis miestas - visur begalė zujančių žmonių, stalininiais skliautais aidinti pranešėjų balsų ir skubančių keleivių kakofonija, kioskai, švieslentės. Akis traukė kryptys - Charkovas, Odesa, Doneckas. Kad taip į Odesą... Vis dar Maskva.

Kitas žmonių anšlagas - metro. Negalėjau patikėti, kad vienas žetonas tekainuoja 4 grivinas. Net koldūnų porcija apie 30! Nors infrastruktūra, aišku, sovietinė, bet tvarkinga, švaru, žmonės mandagūs, neaprėkta ir neapstumdyta išlaviravau ir su dideliu lagaminu.

Drąsiųjų keliais

Ko gero, pagrindinis kelionės tikslas buvo aplankyti Maidaną. Konfrontacijos ženklai dar matyti – daug kur vis dar nebuvo šaligatvių, bet trinkelės jau gražiai sudėtos į krūvas. Kaip ir padangos. Tvarkingai sukrauta amunicija ateities kovoms. Tebestovi barikados, už kurių nuo kulkų slėpėsi protestuotojai. Palapinių miestelis vis dar didelis, bet gyventojų jau gerokai mažiau. Skirtingos šimtinės atsitvėrę savo teritorijas. Matyti buitis – skustagalviai kazokai susirentę improvizuotą sporto kampelį su svarmenimis, šalia net nedidelė krepšinio aikštelė. Prie daugelio palapinių kaip koviniai ordinai iškeltos žuvusiųjų nuotraukos, jau rūdijantys trofėjiniai skydai iš neramumų dienų. Visi turi ir dėžutes, į kurias renka lėšas maistui, kitoms būtiniausioms išlaidoms. Tačiau skirtingai nei kovų dienomis, kai miestiečiai sukūrė ištisą industriją kovotojams pamaitinti ir gydyti, dabar dėžėse vienas kitas banknotas.

Tiesą pasakius, nėra nuostabu - tikri kovotojai jau seniai prisijungė prie savanorių batalionų ir iškeliavo į Ukrainos rytus, kijeviečiai grįžo prie savo darbų, o palapinėse liko... Net sunku apibūdinti, kas – revoliuciniai stovyklautojai? Profesionalūs protestuotojai? Socialiniuose tinkluose Kijevo gyventojai net atvirai reikalavo, kad centrą išvalytų nuo tų bomžų. Žmonės įvairiausio amžiaus, bet privalomas atributas – bent vienas kamufliažinis rūbas. Kažkas turi tik kelnes, kažkas tik švarką, bet turbūt didžiuojasi būdami šitos bendruomenės dalimi. Tiesa, kartais pasirodo ir rimtesnių vyrų su pilna uniforma ir skiriamaisiais ženklais ant rankovių.

Maidano aikštė - lyg revoliucijos muziejus po atviru dangumi. Su fotoaparatais vaikšto ir patys ukrainiečiai, atpažįsta vietas, kur liepsnojo padangos ir vyko susirėmimai. Revoliucija pagimdė ir naują verslo šaką – patriotinius suvenyrus. Daugybė pardavėjų siūlo platų magnetų, marškinėlių, kaspinų ir šalikų asortimentą. Be įprastų ukrainietiškų motyvų yra ir labai daug itin nedraugiškų replikų V. Putinui ir Rusijai, kas visai nenuostabu. Iš įdomesnių produktų galima paminėti durų kilimėlius ir tualetinį popierių su Putinu ir išvarytuoju prezidentu Janukovičiumi. Tarp mano laimikių – magnetas „ПТН ПНХ“ (o ką?).

Tiesa, Nacionaliniame meno muziejuje aplankiau parodą, kurioje buvo eksponuojami daiktai iš Viktoro Janukovičiaus rezidencijos Mežihyrjoje. Kleptokratai, kaip kokios šarkos, mėgsta baisų blizgantį kičą – paauksuoti masyvūs laikrodžiai, šviestuvai Antikos tema, rokoko imituojantys paveikslai, kiekvienam diktatoriui privalomi medžioklės atributai ir... priklydusios sidabrinės monetos iš Lietuvos monetų kalyklos.

Dabar naujojo Kijevo mero V. Kličko iniciatyva Maidanas išvalytas ir Chreščiatiku vėl juda eismas, todėl savotiškai džiugu, kad visą revoliucijos „scenografiją“ dar teko pamatyti gyvai.

Etiudai su vietiniais

Mokant rusų kalbą nesunku įsilieti į miesto gyvenimą, klausytis replikų ir diskusijų. Ukrainietiškai teko pabendrauti tik kartą - restoranas „KultRa“ didžiuojasi tuo, kad puoselėja senąją Rusios (ne Rusijos!) kultūrą ir itin svetingas šeimininkas atsiprašęs, kad prastai kalba rusiškai, teatrališkai pasakojo apie patiekalus. Kai mano spėliojimų ir lyginamosios lingvistikos įgūdžių nebeužtekdavo, vieną kitą žodį maloningasis žmogus įterpdavo rusiškai. Aš jau irgi prakutau, tik „diakuju, tak tak.“ Visas šitas spektaklis įgijo kitą atspalvį, kai už manęs atsisėdo pora iš Sankt Peterburgo ir ukrainietišką apšildymą greit nutraukė „net net, nam pa russki“. Ir buvo „pa russki“, be jokio akcento ir problemų. O dar sako fašistai.

Kitas įsiminęs epizodas - Chreščiatike. Vienas iš fasadų padengtas didžiule Ukrainos vėliava, aplink sukiojasi jaunimas ir siūlo fotografuotis su balandžiais. Gražūs tokie, balti, pūstauodegiai. Prišokęs vaikinas tupdo vieną ant rankos. Balandukas burkuoja, ropinėja delnu. Na, kiek? 20 grivinų. Truputį daugiau nei euras. Ai, kodėl gi ne? Dar kartą paklausiu – 20? Taip taip. Duodu jam fotoaparatą, pleškina nuotraukas, jo kolegė įduoda dar vieną balandį, patupdo kitą ant peties. Na, kaip prie Palangos tilto - tai bent suvenyras! Linksmumas, aišku, prasideda po to, kai vaikinas pareikalauja 120 grivinų, nes 20 čia buvo „za pticu“, už kiekvieną balanduką, o aš jums dar tiek daug nuotraukų pridariau. Po diskusijos kiek pakeltais balsais sumokėjau 40 grivinų ir beveik pasakiau, kad Europoj taip nepriimta (na, dėl efekto). Revoliucijos revoliucijom, bet atsipalaiduoti nereikia.

Vaikščiojau dieną, vaikščiojau vakare, ėjau į muziejus, cerkves, kavines, turgų. Viskas atrodė visiškai normalu. Grįžus iš Kijevo atrodė net keista, kad žmonės reagavo lyg būčiau apsilankiusi Bagdade. Įvažiuojant į Kijevą, šalia masyviomis raidėmis užrašyto miesto pavadinimo matyti ordinas su žvaigžde. Tai miestas-didvyris, gavęs šį statusą už gynybą Antrojo pasaulinio karo metais.

Iš visos širdies tikiuosi, kad jam neprireiks kabinti antrosios žvaigždės, nors atlaikę dvi revoliucijas per pastarąjį dešimtmetį kijeviečiai jos jau ir taip nusipelno. Tegul į Ukrainą grįžta ramybė ir taika. Nenoriu rašyti „jei nebijote“. Atstumas nuo Vilniaus iki Kijevo beveik toks pat, kaip nuo Kijevo iki Donecko. Jei norite, jei įdomu - nuvažiuokite jau dabar.

Слава Україні!

Rašinys skirtas konkursui „Ukraina mano akimis: laimėk savaitgalį Lvove!“.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Baltijos šalių moksleiviai kurs kultūros paveldą virtualioje aplinkoje (1)

Latvijos, Lietuvos ir Estijos moksleiviai prisidės prie Baltijos šalių šimtmečio minėjimo...

Pirkėjas pastebėjo išaugusią žaislo kainą: ar tai „Maximos“ triukas apgauti per akcijas? (208)

Švenčių sezonas artėja ir vis daugiau lietuvių pradeda ieškoti dovanų, kurias galėtų įsigyti...

Prieglaudos savanoriai šokiruoti: prie poliklinikos rastas galimai primuštas katinėlis! (10)

Yra dalykai, prie kurių nepriprantama. Po beveik 7-erių metų gyvūnų gelbėjimo, vis dar dreba...

„Opel“ vairuotojo elgesys greitkelyje įsiutino: taip negalima (454)

Greitkelyje Vilnius Kaunas , važiuojant Kauno kryptimi netoli Pravieniškių. Automobilio „Opel...

Kelerius metus su ketvirta vėžio stadija gyvenanti Rasa: be proto noriu gyventi (105)

Ketvirtos stadijos vėžio diagnozę prieš ketverius metus sužinojusi Rasa Vaitekūnienė savo...

Top naujienos

Rodriguezo tritaškiai išgelbėjo CSKA kailį prieš fantastiškai kovojusį „Žalgirį“ (366)

Kauno „Žalgirio“ ekipa (3/5) trečiadienį nesėkmingai pradėjo rusiškų išbandymų etapą:...

Širdies nepakankamumu Lietuvoje serga daugiau nei 100 tūkstančių, bet apie tai nežino: kokie būdingi simptomai? (15)

Jei vis sunkiau lipti laiptais, net ramybės būsenoje smarkiai plaka širdis , ima trūkti oro...

Žymus buvęs gangsteris knygoje atskleidė slapčiausias nusikalstamo pasaulio detales, knygos išleidimo dieną žuvo nuo kulkos (6)

Buvęs Danijos gaujos vadas, parengęs prisiminimus, kuriuose išsamiai aprašoma, kaip jis paliko...

Auštrevičius kritikuoja Grybauskaitės dešimtmetį: Lietuva tampa pigia Vakarų Europos kopija (121)

Gana anksti apie savo dalyvavimą 2019 m. rinkimuose į Lietuvos prezidentus pranešęs Liberalų...

Vilnietę pribloškė akiplėšiškas pardavėjos pareiškimas (91)

Kaip dažnai atėjus į parduotuvę tenka susidurti su nemandagiu personalo aptarnavimu? Tikriausiai...

Po nesėkmės suirzusi Rusija trimituoja: Lietuvą sukaustė baimė (525)

Kremlius trečiadienį pasmerkė „smarkų spaudimą“ dėl Rusijos kandidato į Interpolo...

Vienu metu dominavęs „Rytas“ paskutinėmis sekundėmis krito Vokietijoje (6)

Vilniaus „Rytas“ dar negali būti ramus dėl vietos Europos taurės varžybų TOP-16 etape....

„Plius dydis“: kaip išdrįsti būti ryškiai ir stilingai, jei figūra – didesnė nei standartas (49)

Plius dydžio figūra ir žodis stilius anksčiau galėjo skambėti kaip utopija. Tačiau tie laikai...

Lietuvių kavos gėrimo įpročiai šiurpina italą: mane purto tas užpylimas (246)

Kava – vienas populiariausių žmonijos gėrimų, be kurios neapsieina daugelio žmonių rytas. O...

Vilnietį ne juokais supykdė kontrolės atsakymas (24)

Vilniuje viešuoju transportu važinėju dažnai. Neretai tenka sutikti ir keleivių kontrolę ....