aA
Sklandantys stereotipai apie tai, kad lietuvis lietuviui – priešas, jau seniai nebetenka prasmės. Vis daugiau istorijų įrodo, jog gyventi draugiškai mes galime ir mokame.
© DELFI (A.Sarcevičiaus nuotr.)

Vienas iš pavyzdžių – Londono Sityje dirbančių lietuvių sukurtas projektas „LT Big Brother“. Programos dėka, lietuviai studentai turi galimybę sužinoti tai, ko nėra aprašyta nė viename vadovėlyje: pasisemti žinių, patarimų, įgyti patirties ir rekomendacijų jie gali iš pasaulinėse kompanijose sėkmingai dirbančių lietuvių.

Ši programa, vienijanti profesionalus ir studentus, netrukus sėkmingai išsiplėtė į JAV, Lietuvos, Beniliukso, Skandinavijos regionus bei Global skyrių, skirtą gyvenantiems valstybėse už programos regionų ribų.

„Su draugais padarėme išvadą, kad kiekvieno iš mūsų profesinius sprendimus lėmė atsitiktinai sutikti labiau patyrę žmonės. Tada pagalvojome, o kodėl gi nepadarius taip, kad šiuos žmones būtų galima sutikti tyčia?“, – projekto gimimo istoriją pasakojo vienas iš šios idėjos autorių, Yplan įkūrėjas Rytis Vitkauskas. Šiuo metu projektą kuruoja Lietuvos Sičio klubas (LCLC), Globalios Lietuvos Lyderiai (GLL), Lithuanian Wall Street Club (LWSC) bei entuziastinga savanorių komanda.

Jau penkerius metus gyvuojančio projekto istorijoje – gausu įkvepiančių sėkmės pavyzdžių. „Šis projektas yra labai naudinga patirtis, jei viskas sekasi, vyksta ir pavyksta. Tačiau projektas įgauna ypač didelę vertę užklupus netikėtumams, kurie visus planus apverčia aukštyn kojomis“, - sako buvęs projekto dalyvis Justas Povilėnas. Warwick Universitete finansus studijavęs lietuvis šiuo metu džiaugiasi investicijų analitiko pareigomis amerikiečių kapitalo investicijų valdymo kompanijoje SEI Investments Londone.

Vilniaus Universiteto, Teisės fakulteto studentė Inga Grinciūnaitė projekto pagalba tikėjosi įgyti kontaktų bankininkystės, įmonių finansų bei kapitalo rinkų srityse. „Projekto pagrindinis akcentas buvo mano Big Sister pasiūlymas įgyti patirties jos darbovietėje K&L Gates – vienoje didžiausių tarptautinių teisinių kontorų pasaulyje, - pasakoja ji. - Iš pradžių dviem savaitėm planuota pozicija užsitęsė ilgiau nei tris mėnesius. Man tai buvo ypatingai įdomi ir naudinga patirtis, tikriausiai padėjusi gauti ir dabartinį darbą“. Inga šiuo metu dirba Austrijoje, Vienoje, Visuotinio Branduolinių Bandymų Uždraudimo Sutarties Organizacijos konsultante teisiniais klausimais.

Pateikiame mentoriaus (Big Brother) Daumanto Mockaus, „Royal Bank of Canada“ Įmonių Įsigijimo ir Susijungimo (angl. Mergers and Acquisitions) departamento vice prezidento ir Justo Povilėno, buvusio Warwick Universiteto, Finansų fakulteto studento (Small Borther), šiuo metu - investicijų analitiko amerikiečių kapitalo investicijų valdymo kompanijoje „SEI Investments“, interviu.

- Koks buvo jūsų kelias – nuo universiteto iki dabartinės karjeros? Trumpai pristatykite savo profesiją.

Daumantas: Iš Lietuvos išvažiavau dar būdamas mokinys, laimėjęs Jungtinių Pasaulio Koledžų konkursą praleisti dvejus metus Li Po Chun tarptautiniame koledže Honkonge. Baigęs Tarptautinio Bakalaureato programą, išvažiavau siekti Bakalauro laipsnio Williams College universitete Masačūsetse, JAV.

Po studijų, 2007-ais metais, atvykau į Londoną ir pradėjau darbą investicinės bankininkystės srityje Lehman Brothers banke. 2009-aisiais pakeičiau kompaniją ir dabar esu Royal Bank of Canada įmonių įsigijimo ir susijungimo departamento vice prezidentas Londono ofise. Mano darbas – padėti didelioms transporto ir infrastruktūros kompanijoms įvykdyti susijungimus ir įsigijimus bei finansuoti veiklą per bankus ir kapitalo rinkas.

Justas: Komanda, kurioje dirbu, valdo investicinius fondus, kurie fokusuojasi į Jungtinės Karalystės ir Europos akcijų rinkas. Mano pagrindinės pareigos yra akcijų rinkų ir investicinių fondų, kurie sudaro mūsų fondus, analizė.

Investicijų valdymu susidomėjau dar 10 klasėje, kuomet investavimas atrodė kaip komplikuotas, bet įdomus žaidimas su neapibrėžtomis taisyklėmis ir sunkiai nuspėjamais rezultatais. Atitinkamai pasirinkau studijuoti finansus Jungtinėje Karalystėje, Warwick universitete, kuriame 2012 metais įgijau finansų bakalaurą. Studijų metu atlikau keturias praktikas įvairiose kompanijose finansų industrijoje Vilniuje ir Londone, kurios parodė skirtumą tarp akademinio ir praktinio finansų pasaulių (o skirtumas yra, ir nemažas) bei padėjo nukreipti karjerą tinkamomis kryptimis. Tuo metu mano tikslas buvo dirbti investicijų srityje Londone, viename iš pasaulio finansų centrų. Regis savo tikslą pasiekiau ir LT Big Brother projektas prie to svariai, nors ir netiesiogiai, prisidėjo.

- Kaip atrodo jūsų darbo diena?

Daumantas: Investicijų bankininko dienos eiga nenuspėjama, darbo valandos gali būti ekstremaliai ilgos, bet pats darbas yra be galo įdomus ir, svarbiausia, kasdien išmokantis naujovių. Tik atėjęs ryte gali sužinoti, kokios pagalbos prireiks tavo klientui, vykdančiam didžiulį sandėrį. Likusią dieną gali praleisti kurdamas kompanijos finansinį modelį ar nelauktai skrisdamas į Madridą dviejų valandų susitikimui su kompanijos vadovais.

Kitas svarbus bankininko darbo dienos ypatumas yra įtemptas darbo laikas, o tiksliau jo stoka. Todėl atsakingas laiko planavimas yra vienas pagrindinių sėkmingos dienos ir sėkmingo projekto elementų.

Londone finansininku dirbantis lietuvis negaili vertingų patarimų
© Autoriaus nuotr.

Justas: Apie įprastą darbo dieną papasakoti sunku, kadangi kiekviena diena yra vis kitokia. Tačiau neseniai į darbą pradėjus važinėti dviračiu natūraliai susiformavo rytinė rutina: keliuosi apie 6.30 ryto, darbe būnu po 7 valandos ryto. Ofise nueinu į dušą (važiavimas dviračiu Londono gatvėmis nėra lengvas minimas parku), o po to skaitydamas, kaip pernakt pakito Azijos akcijų rinkos, pusryčiauju savo darbo vietoje. Kiekviena darbo diena gali būti labai įvairi, dažniausiai dienos laiką skiriu akcijų rinkų ir fondų, į kuriuos įmonė turi strateginių planų investuoti, analizei, susitikimams su analitikais ar fondo valdytojais. Taip pat tenka dirbti prie ilgalaikių ir trumpalaikių komandos projektų, pavyzdžiui paruošti arba atnaujinti investicinių fondų pristatymus klientams.

- Su kokiais iššūkiais susiduriate darbe ir kas labiausiai džiugina?

Daumantas: Šioje karjeroje labiausiai džiugina tai, kad kasdien dirbu su itin aukštos kvalifikacijos žmonėmis ir turiu galimybes mokytis kiekviename žingsnyje. Didžiausias iššūkis, ypač jaunesniems bankininkams, yra miego trūkumas.

Justas: Investicijų valdyme sunkiausia yra priimti tokius sprendimus, kurių rezultatas būtų didesnė nei bendros rinkos investicinė grąža (anglų kalboje dažnai naudojamas terminas „beat the market“). Aktyvus investicijų valdymas (t.y fondo investicinės grąžos gretinimas prie bendros rinkos investicinės grąžos) teisingai vadinamas zero sum game – kad laimėtum, kažkas turi pralaimėti. Tai labai konkurencinga industrija, kurioje net ir labiausiai patyrę fondų valdytojai ne visuomet viršija bendros rinkos rodiklius. Tačiau didelė konkurencija skatina inovacijas ir greitesnį tobulėjimą tiek kompanijos lygyje, tiek individualiai.

Psichologinis ir emocinis darbo atlygis yra rezultatų matymas praktiškai realiu laiku. Jei komanda priėmė teisingus sprendimus, bendriniu atveju, tai turėtų atsispindėti valdomų investicinių fondų grąžoje, ir priešingai.

- Kas paskatino dalyvauti projekte?

Daumantas: Esu aktyvus LCLC klubo, kuris ir pastatė pamatus šiai programai, narys. 2009-ais metais geras draugas, taip pat klubo narys, Rytis Vitkauskas, pritaikęs savo patirtį įgytą Harvardo verslo mokykloje, įkūrė LT Big Brother Londone.

Mano nuomone tai buvo itin gera ir reikalinga iniciatyva, todėl nedvejodamas prisijungiau prie projekto. Šiuo metu projektas išaugo iki pasaulinio lygio, taigi projekto sėkmė pasiteisino lūkesčius su kaupu.

Justas: Norėjau pasisemti patirties iš žmonių, kurie jau yra praėję kelią, kuriuo ateityje aš tik planavau eiti. Projektas suteikia retą galimybę asmenines ambicijas ir planus visiškai neformaliai aptarti su daug pasiekusiu ir patyrusiu žmogumi. Tai galimybė gauti praktinių žinių, kurių neperduoda universitetiniai vadovėliai, taip pat dažniausiai dėstytojai ar bendraamžiai.

- Ar projektas patenkino lūkesčius? Kokią didžiausią naudą gavote iš šio projekto?

Daumantas: Projektas tikrai viršijo lūkesčius. Jaučiu pasitenkinimą galėdamas padėti kitiems bei džiaugiuosi įgijęs naują draugą. Visiems palinkėčiau mentorystės patirties.

Justas: Daumantas ne tik pats dalinosi savo patirtimi, tačiau padėjo susipažinti ir su kitais daug pasiekusiais lietuviais, kurių nemažai taip pat yra LCLC klubo nariai. Artimiau susipažinęs, 2013 metų rudenį ir pats tapau klubo nariu. Profesinių bei asmeninių kontaktų tinklo plėtimas yra svarbu – dalinimasis patirtimi su žmonėmis veikiančiais panašiose srityse įkvepia, suteikia naujų idėjų ir skatina tobulėjimą. Dėl šių priežasčių LT Big Brother projekto organizuojami studentų ir mentorių susitikimai kiekviename regione yra itin naudingi.

Projektas yra labai naudinga patirtis, jei viskas sekasi, vyksta ir pavyksta. Tačiau projektas įgauna ypač didelę vertę užklupus netikėtumams, kurie visus planus apverčia aukštyn kojomis. Paskutiniai studijų metai iš karjeros pusės buvo kupini iššūkių ir įvykių, kurių nebuvau numatęs. Du kartus teko atsidurti kebliose situacijose dėl nenumatytų aplinkybių. Ne kartą kartu su Daumantu diskutavome įvairius niuansus ir tarėmės dėl tolimesnių mano karjeros žingsnių. Gauti patarimai ir objektyvumas sunkiose situacijose labai pravertė. Galų gale, viskas baigėsi, o gal verčiau prasidėjo, labai gerai. Po įtemptų darbo paieškų Londone ir begalės interviu pastangos atsipirko – galėjau džiaugtis sulaukęs pasiūlymo tapti investicijų analitiku SEI Investments, kurioje jau dirbu pusantrų metų.

- Kokia buvo smagiausia projekto akimirka?

Daumantas: Džiugu buvo stebėti Justo išskirtinį pasisekimą statant tvirtus pamatus karjerai investicijų valdymo srityje. Jis sėkmingai įveikė nemenkus iššūkius, gerokai subrendo, tapo LCLC klubo nariu ir netolimoje ateityje jau pats kuruos mažąjį brolį ar sesę.
Smagiausia buvo stebėti Justą pirmąkart ant slidžių, kai prieš metus pakvietėme jį į kasmetinę slidinėjimo kelionę Alpėse su kitais didžiaisiais broliais.

Justas: Visas projektas yra viena smagi ir naudinga patirtis, likau juo labai patenkintas. Esu labai dėkingas Daumantui už patarimus, pagalbą ir įkvėpimą tobulėti. Daumanto dėka padariau teisingų sprendimų, išsisukau kebliose nenumatytose situacijose ir susipažinau su įdomiais žmonėmis. Nors 2012 metų projekto sezonas seniai pasibaigęs, bendravimas su Daumantu nenutrūko. Kartu su Daumantu esame LCLC nariai – kartas nuo karto susitinkame klubo susitikimuose arba individualiai.

Tiesa, pasibaigus projekto sezonui buvo malonu ir sulaukti pasiūlymo iš vieno iš projekto įkūrėjų, Ryčio Vitkausko, koordinuoti LT Big Brother projektą Jungtinės Karalystės regione, kurį su malonumu priėmiau. Projektas man buvo labai naudingas ir šis pasiūlymas buvo proga ne tik įgauti įdomios patirties, bet ir prisidėti prie būsimų dalyvių teigiamų patirčių. Kitas žingsnis – sekti Daumanto mentorystės pavyzdžiu, ir netolimoje ateityje mentoriumi tapti bei padėti investicijų valdymu ir finansų industrija susidomėjusiam studentui.

- Kada grįžtate namo po darbo? Kaip atsipalaiduojate po darbo/mokslo dienos?

Justas: Darbo dienomis grįžti namo labai anksti netenka – ilgesnės valandos finansų industrijoje yra įprastas reiškinys. Per pastaruosius pusantrų metų, turėjau kelias užklasines veiklas, kurios neleido nuobodžiauti: nuo 2012 metų rudens daugiau nei metus koordinavau LT Big Brother projektą Jungtinės Karalystės regione, o 2013 metų rudenį ruošiausi Chartered Financial Analyst (CFA) egzaminui, kurį sėkmingai išlaikiau. Mėgstu aktyvų laisvalaikį, dažnai keliauju ir sportuoti.

- Kiek laiko jau gyvenate Londone? Ir ar šis miestas – jau tapo namais?

Justas: Londone gyvenu beveik dvejus metus - tai idealus miestas jaunam žmogui, kuris nori patirti kosmopolitiško, įvairaus ir kultūriškai turtingo gyvenimo. Nuobodžiauti niekada netenka, galimybių įvairiausioms veikloms visuomet begalės, bet manau, kad šis miestas yra mano tarpinė stotelė. Londonas manyje sužadino norą pamatyti dar daugiau pasaulio, galbūt pagyventi Azijoje, Amerikoje ir vieną dieną grįžti į Lietuvą pritaikyti įgytos patirties. Nors Jungtinėje Karalystėje gyvenu jau beveik penkerius metus, savo namais vis dar laikau Vilnių.

- Ką patartumėte ateinančių kartų dalyviams?

Daumantas: Stenkitės kuo daugiau išgauti iš savo mentorių. Nors jų laiko išsikovoti gali būti itin sunku, būkite proaktyvūs, imkite iniciatyvą į savo rankas, nes žinios, patarimai, kontaktai ir rekomendacijos iš didžiųjų brolių ir sesių gali stiptiai pakoreguoti jūsų karjeros trajektoriją.

Justas: Manau projekto dalyviams svarbiausia rodyti iniciatyvą ir entuziazmą – kartais sunku patikėti, kiek durų atsiveria turint šias savybes.

Šeštąjį sezoną pradedantis ir sėkmės istorijomis stebinantis mentorystės projektas LT Big Brother – unikali galimybė studentams lietuviams iš viso pasaulio pasisemti žinių iš mentoriais tapusių patyrusių lietuvių profesionalų jau pasiekusių karjeros aukštumų savo srityse ir dirbančių įvairiose pasaulio šalyse.

Šiemet dalyvaujantys beveik 200 mentorių savo patirtį sukaupė tokiose pasaulyje žinomose kompanijose ir organizacijose kaip Pasaulio bankas, Morgan Stanley, J. P. Morgan, Ernst & Young, McKinsey & Co, Deloitte, Samsung, YPlan, BlackBerry, Barclays, Citigroup, ir daugelyje kitų. Projekte dalyvaujantys mentoriai ir studentai įsikūrę visame pasaulyje – nuo Silicio slėnio iki Japonijos ir Australijos.

Lietuvoje ir užsienyje paskutiniuose kursuose studijuojantis jaunimas kviečiamas registruotis čia: http://www.ltbigbrother.com/registracija/

Atrinkti studentai ir mentoriai berndrauja neformaliai, patarimus mentoriai jiems teikia susitikimų ar „Skype“ pokalbių metu, skambučiais, elektroniniais laiškais, neretai jų bendravimas po projekto tęsiasi ir ateityje. Šių metų sezonas tęsis gegužės-gruodžio mėnesiais.

Registracija jau prasidėjo ir tęsis iki balandžio 14 dienos.

Daugiau informacijos apie LT Big Brother projektą ir jo sėkmes istorijas rasite tinklapyje www.ltbigbrother.com

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Statau, kaip noriu: priekabai jau leidžiama užtverti perėją? (10)

DELFI skaitytojui užkliuvo Vilniuje, Salininkuose, „Škodos“ vairuotojo netinkamai pastatytas...

Kauniečiai nusistebėjo: užsukus į parduotuvę, jiems buvo parodytos durys (11)

Į „Kas vyksta Kaune“ redakciją kreipėsi kauniečiai, kurie mandagiai arba ne taip gražiai buvo...

Skaitytoja pasibaisėjo situacija viename Lietuvos pašto skyriuje (6)

Mamoms su vežimėliais ir neįgaliesiems situacija Vilniaus Lazdynų mikrorajono Lietuvos pašto...

Programa: Jurbarke bus minimas Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio 30-metis

Jurbarko rajono savivaldybė ir Jurbarko kultūros centras kviečia kartu paminėti rugsėjo 25 d....

Justiniškėse įvyko Sigito Gedos alėjos atidarymas: renginio akimirkos

Penktadienio popietę Justiniškių bendruomenės nariai, draugai, kaimynai bei jų svečiai rinkosi...

Top naujienos

Įvertinkite patys, kaip Labanoro giria keitėsi nuo 1984 m. iki šių dienų: viską parodo palydovinės nuotraukos (1)

Literatūroje Labanoro giria apibūdinama kaip antras pagal plotą miškų masyvas Lietuvoje. Girios...

Vilniaus centras vairuotojams nepasiekiamas: uždaro pagrindines gatves, nepaisantiems draudimo – baudos (42)

Popiežius Pranciškus Lietuvoje lankysis savaitgalį , tačiau jau penktadienį Vilniaus...

Kuodis apie kainas: Lietuva turi seną rimtą bėdą (114)

Bandymo didinti kainas, nes mažėja pirkėjų strategija niekur neveda, sako ekonomistas Raimondas...

Vladimiras Laučius. Pasprinkite savo mediena. Atsakymas urėdams ir babuinams (296)

Daug visko pasakyta miškų kirtimo tema. Kadangi šia sritimi domiuosi seniai, nemažai bendravau su...

Liberalų reakcija į Šimašiaus sprendimą: tai „Auroros“ šūvis partijai (69)

„Remigijaus žingsnis buvo tas „Auroros“ šūvis, po kurio, bijau, kad prasidės liberalų, kaip...

Aviečių augintojai gamtos malonėje – šie metai geri, bet neaišku, kas bus po rudens išdaigų

Literatūroje rašoma, kad aviečių sezonas baigiasi, kai prasideda pirmosios šalnos, tačiau...

„Rytas“ pristatė biudžetą, tikslus, Gudelis metė akmenį į „vieno klubo“ daržą (101)

Vilniaus „Ryto“ krepšinio klubas penktadienį pristatė netrukus prasidedančio 2018-2019 m....

Šefas parodė, kaip išsikepti visame pasaulyje dievinamus kanadietiškus blynus (6)

Nacionalinės šefų rinktinės narys, virtuvės šefas Nikita Vornikas neįsivaizduoja savaitgalio...

Lietuvis Kretoje aptiko įspūdingą radinį: iš pradžių man grasino kalėjimu (88)

„Graikai, kuriems parodydavau savo radinį, išsigąsdavo, kad mane pasodins į kalėjimą“, –...

Savaitgalio maršrutas: aplankykite gražiausias Lietuvos pilis ir dvarus (1)

Iškyla ir ekskursija vienoje gražiausių Lietuvos vietų, kai jums reikės tik automobilio ir geros...