aA
Aš kaltas, kaltas, labai kaltas... Aš gimiau ir dar nenusigalavau. Aš turiu keturias letenas ir uodegą, ūsus ir ryškų kailį, bet neturiu namų. Kaltas, nes katinas, kaltas, nes esu.

Šitaip galėtų pasakyti Guru, katinas, kurį matote nuotraukoje, darytoje, kai jis dar sveikas ir drūtas vaikščiojo kieme. Jis netrenkė durimis ir nepabėgo iš namų, jis tiesiog jų nebeturi. Guru gyvena Trakuose. Kastruotas, gražus ryškiaspalvis katinas, pašeriamas: jam nereikia vogti svetimų vištų, jis nežymi teritorijos, nekniaukia per morčių po langais. Bet jis, na, tiek daug vietos užima, tokią baimę, neapykantą, pasiutimą kelia vienam piliečiui, kad prieš keletą dienų Guru atsidūrė klinikoje, nes buvo žvėriškai sumuštas. Paradoksas - mušė žmogus...

Guru labai reikia saugaus kiemo, kur galėtų pritapti, kur jo nebeskriaustų. Jei galite pagelbėti, skambinkite tel. 860014377.

Bet jis - tik vienas iš daugelio nelaimėlių, priverstų gyventi pavojingoje aplinkoje. Todėl šio straipsnio tikslas - ne vien pasibaisėti, tačiau paviešinti problemą ir paieškoti sprendimo būdų.

Akmenširdžiai

Problema: gyventojai, kurie patologiškai neapkenčia beglobių, linkę jų atsikratyti necivilizuotais ir nusikalstamais būdais. Šiuo atveju nekalbame apie kaimynus, burbančius, kad katinas nupėdavo mašinos kapotą, ar bobules, kurios vaiko šunelius iš gėlynų po balkonais: bendrabūvis - sudėtingas dalykas, mūsų ir aplinkinės gyvasties keliai persipina, ir visi bando ginti savo teritoriją, nuosavybę. Tiek to, bambėti nedraudžiama.

Problema atsiranda, kai gynyba tampa maniakiniu, beširdžiu puolimu. Tada prasideda nuodijimas, daužymas, pjudymas, tada mažutėliai kačiukai sąmoningai užkalami rūsiuose ar palėpėse, ir jei niekas nesužino, nusigaluoja kančiose iš bado ir troškulio. Akmeninės širdys, luoša sąžinė...

Lygiai taip pat gali būti uždarytas, sužalotas ir naminis gyvūnas, netyčia ar tyčia išsprukęs į gatvę. Pamatęs, kaip koks nors dėdė užpjudo šunimi katę, jūsų vaikas gali visam gyvenimui įgauti fobijų, o šokas ištikti ir suaugusįjį. Sudėtinga tokius atvejus sustbadyti todėl, kad norint, jog būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas, reikia parašyti pareiškimą. Ir to nepadarys pakviesta televizija, kuri tik sukels bangas. Na, pareiškimą dar gali parašyti ir kuri nors gyvūnų globos organizacija, jei kreipsitės, bet jei nebus liudytojų - byla niekur nepajudės.

Ieškokime išeičių!

Kokias išeitis siūlote jūs? Gal kam nors teko susidurti su gyvūnų nekentėju savo aplinkoje? Gal padėjo pokalbis su juo pačiu ar apylinkės įgaliotiniu, seniūnu, skelbimai, perspėjantys apie tokio asmens keliamą pavojų?

Ar neskambėjo grasinimai susidoroti jau ne su benamėmis katėmis ar šunimis, o su jumis ar jūsų artimaisiais, sunaikinti turtą? Ar buvo iškelta byla, kuo baigėsi?

Ką daryti, kad tokie atvejai būtų tikrai pavieniai, o ne įprasti (į spaudą patenka tik patys garsiausi, o šiaip tai gyvūnų globėjų kasdienybė)? Ar gali padėti švietimas, ar tik baudžiamosios priemonės, ar suveiktų bendruomeniškumas, kai visi kažką kartu gina, o ne puola?

Gyvūnų globos organizacijos, pavieniai globėjai siekia, kad kuo mažiau naminių gyvūnų gyventų gatvėse, tačiau visų kažkur priglausti nėra jokių galimybių, ir dabartiniais sterilizavimo tempais dar ilgai nebus (kad žinotumėt, kiek jauniklių, dar kvepiančių namais, tempiama šiuo metų laiku į prieglaudas ar sanitarines tarnybas ir išpūtus akis reikialaujama paimti, nes juk „čia katė/kalė kalta“...).

Stengiamasi bendrauti su žmonėmis, šeriančiais, prižiūrinčiais gatvėje gyvenančias kates, tačiau reikia pripažinti, kad tai ne visada lengva: dalis šėrėjų yra seno sukirpimo „darvinistės“, draudžia sterilizuoti lauko kates (geriau tegu nuolat veda vaikus, kuriuos paskui traiško mašinos - atseit, gamta atsirinks) ir kelia tokius skandalus, kad toli aidi. O taip pat dalis seniūnų ir seniūnaičių žiūri į beglobius gyvūnus kaip į kliuvinį, o į gyvūnų globėjus - kaip į bepročius. Nesvarbu, kad gal atsisėdę namie prie televizoriaus dūsauja, kaip gražiai užsienyje įrengtos tos prieglaudos, o kada pas mus taip bus?

Niekada, jei tie, kas turi juridinės galios, nepradės mąstyti pozityviai, o ne vien „trukdo - į „Grindą“!“. Bendradarbiaukit, šėrimui juk galima išduoti leidimus, - jei šėrykla bus atokiai įrengta, sutvarkyta, katės sterilizuotos, tik visiškas asilas puls piktintis (nors neslėpsim, asilų mūsuose irgi pasitaiko).

Bet gal Lietuvoje yra bendruomenė, kur žmonių ir beglobių gyvūnų konfliktas jau išspręstas, vietos pakanka visiems? Pasidalinkite gerąja patirtimi! Pozityvo mums trūksta kaip oro!

Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Abituriento įspūdžiai po anglų kalbos egzamino: pasijutau lyg man tyčia trukdytų (26)

Noriu pasidalinti patirtimi apie šiandienos anglų kalbos egzamino kalbėjimo dalį. Esu nusivylęs,...

Kuo aukščiau, tuo geriau: kaimynus įsiutino gražiausioje kiemo vietoje paliktas automobilis (46)

Vilniečiai, gyvenantys S. Stanevičiaus gatvėje, trečiadienio rytą išvydo nemalonų vaizdą –...

„Žalgirio“ gerbėjai eilėje prie bilietų praleido ne vieną valandą (11)

Antradienį prie Kauno „Žalgirio“ arenos nekantriausi krepšinio gerbėjai kelias valandas...

Peterboro lietuviai atšventė vasariškais orais pradžiuginusias Velykas

Pavasaris šiais metais pamiršo ir visai nepastebėtai aplenkė Angliją. Po žiemos, nieko...

Top naujienos

Siaubo naktis netoli Vilniaus: taip žiauriai nužudyto žmogaus dar nebuvo matę (106)

Taip žiauriai nužudyto vyro nei policijos pareigūnai, teismo medicinos ekspertai dar nebuvo matę...

Kirkilas ir Kubilius: į Zelenskio pergalę žiūrime viltingai, kaip ir į Ukrainos narystę ES 2027-aisiais (167)

Vienas pirmųjų iššūkių naujai išrinktam Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui bus...

Iš Zelenskio – griežtas atsakas Rusijai (495)

Išrinktasis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį paragino paskelbti Maskvai...

Sunkūs laikai Lietuvos bitininkams: dėl išgyvenimo ir kainų kovoja su ukrainiečiais (146)

Lietuvos bitininkai , spaudžiami pigesnio importo ir vidaus konkurencijos, ieško būdų, kaip...

Daugybės žmonių ieškotas dingęs 19-metis rastas negyvas (29)

Trečiadienį, apie 14 val., Alytaus apskrities policija gavo pranešimą, kad žvejodamas Ilgio...

Adomaitis apie sezono rungtynes sužaidusį Butkevičių: pasisekė ligoninėje, sekėsi ir aikštėje Skučas sulaukė užtarimo (3)

Po sunkios pergalės namuose prieš Pasvalio „Pieno žvaigždes“ 80:74 Vilniaus „Ryto“...

Neurochirurgas žino, ką reiškia būti tarp gyvenimo ir mirties: dabar gelbėja žmonės, kuriuos ištinka panašios problemos papasakojo įsimintiniausią operaciją (17)

„Malonus, rūpestingas ir atidus ligoniams gydytojas. Jis savo energija, dėmesių ir šypsena...

Nuščiuvusi arena, išvarytas Skučas ir sunkiai išplėšta „Ryto“ pergalė prieš pasvaliečius (65)

Permainingose rungtynėse tarp dviejų ne pačias geriausias savaites išgyvenančių Lietuvos...

Visoje Lietuvoje fiksuojamas didelis pavojus: rekomenduojama nebūti lauke, gresia rimtas gaisras (312)

Trečiadienio ryte Lietuvos hidrometeorologijos tarnybai pranešus, kad Lietuvos link iš...

Fotografas įamžino pažastų plaukų nešalinančias moteris: tai gali būti labai gražu (33)

Iš Londono kilęs fotografas Benas Hopperis nufotografavo galybę pažastų plaukų nešalinančių...