aA
(…) Pernelyg dažnai mes pamirštam, kad tokie žmonės, kaip A. Užkalnis, M. Šalčiūtė, A. Ramanauskas, O. Pikul-Jasaitienė, A. Šustauskas, P. Gražulis, N. Bunkė, A. Tapinas, B. Tiškevič-Hasanova ir t.t. egzistuoja todėl, kad turi egzistuoti moderniame pasaulyje, kur tvirta nuomonė ir ryški retorika (ir iškirptės) yra apdovanojamos. Ir nesvarbu, ar šie agentai atstovauja racionalumui, beprotybei, nostalgijai ar progresui, jie yra natūralus susiklosčiusių istorinių ir socialinių įvykių atoveiksmis.
andrius-uzkalnis-ir-monika-salciute-68025332

Jie turi egzistuoti tam, kad liaudis galėtų komunikuoti. Tam, kad galėtumėm bent trumpam pabėgti nuo savo kasdienės rutinos ir pasinerti į kitų gyvenimą. Gyvenimą, kuris mums sukelia kartų saldumą. Duonos ir žaidimų! Dabartinis pasipiktinimas ir peštynės dėl šių žmonių pažiūrų dažnai atrodo kaip savęs iš šalies nesugebančio pamatyti girtuoklio sapalionės.

Jie turi egzistuoti ir dėl praktinių sumetimų: būti žinomu veidu spaudoje ir internete – nepriklausomai nuo to, ar esi žinomas dėl tvirtos nuomonės turėjimo kone visais klausimais, ar tiesiog dėl to, kad tau sekasi (ir turi šiek tiek valios) atrodyti tarsi nulietas iš porceliano – yra be galo pelningas verslas. Žinoma, niekas nešneka apie Eldorado lobius, tačiau pripažinkim – galimybės pavadinti kitus balvonais (nepriklausomai nuo to, kurie kuriuos taip vadina) ir už tai gauti pinigus atsisakytų nedaugelis.

Ir visai nesvarbu, ar tai žmogus, siekiantis surinkti žmonių armiją kovai prieš homoseksualus jo mylimame mieste. Ar tai simetriškų veido bruožų mergaitė, kuri turi šiokį tokį muzikalumą ir šiokią tokią nuomonę. Ar tai išprusęs ir pusę pasaulio apkeliavęs eruditas, kuris kiekvieną savaitę spaudoje įpučia taip reikiamo racionalumo. Visi jie nėra unikalūs – jie egzistuoja kone visose valstybėse. Ir jų nuomonės – kad ir kaip gerai ar prastai argumentuotos – iš pakankamai tolimo atstumo atrodo panašios. Tarsi žvelgtum iš apžvalgos rato viršūnės – žmonių galvos supanašėja, o ūgiai bei svoriai ima prarasti savo vertę.

Rodos, nuolatinis tikrai aktualių ir ne taip aktualių temų eskalavimas naujienose mus užhipnotizavo ir privertė patikėti, kad viskas yra daug baisiau nei yra išties. Ir kai žmogus už širmos spragtelėjo pirštais pabusti, mes puolėme į paniką. Ir nenuostabu – juk būtent žiniasklaidoje ieškom atsakymų į mums rūpimus klausimus. Ir nesunku patikėti viskuo, kas ten sakoma, priklausomai tik nuo to, kurią televiziją žiūri, kurį laikraštį skaitai, ar kurį portalą naršai.

Skęstančiame laive vyrauja chaosas, nes visi turi čia ir dabar reaguoti ir priimti esminius sprendimus. Bet tiesa apie gyvenimą yra ta, kad niekas nevyksta taip greitai, kaip kartais mums norėtų pasakyti kiti.

Šis tragikomiškas teatras vyksta kur kas lėčiau ir subtiliau ir mes turim laiko tikrai apmąstyti ir atskirti pelus nuo grūdų ir tam tikrose situacijose išlikti ramūs ir abejingi brukamai panikai. Mažytis mėlynas taškelis (anot Carlo Sagano) kosmose atrodo taip pat, kaip atrodė prieš tūkstantį metų. Taip pat atrodys ir dar po tūkstančio.

Todėl kitą kartą, kai spaudoje išvysit tobulų linijų gražuolę, šnekančią temomis, kuriomis šnekėti ji neturi jokios kompetencijos (čia galėčiau įžvelgti saviironiją; minus grožį), ar plačiaburnį publicistą, verpiantį talentingus tekstus apie tai, kokia plonutė linija yra tarp piliečio ir runkelio, ar pasisakymus iš liūdnai pagarsėjusio propagandisto, kurio vienintelė siūloma išeitis – grįžti į Kremliaus glėbį, priimkit tai su kruopelyte nihilizmo. Ir abejingumo.

Nebūkit tokie pasipiktinę ir kritiški. Supraskit – jie yra, nes jie yra mūsų kultūros atspindys. Mūsų veidas. Margas, pilnas prieštaravimų ir niekada nesurandamos bendros teisybės. Šiuo tekstu nesiekiu priversti jūsų nustoti rinktis puses ir turėti nuomones – dievaži ne! Tai šventa teisė kiekvienam ropojančiam šios išprotėjusios uolos nariui.

Ko siekiu, vis dėlto, yra nors ir trumpam pabūti tuo žmogumi, kuriuo negalėjau būti išėjusiai pažįstamai – ramiu ir draugišku balsu, primenančiu, kad visa tai tėra žaidimas, absurdo teatras, ir pabaigoje mūsų visų, nepriklausomai nuo to, kaip garsiai šūkausim, laukia vienas ir tas pats – nieko. Niekas nėra taip rimta, kaip atrodo.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite pasidalinti savo patirtimi? Rašykite žemiau arba el.paštu pilieciai@delfi.lt:

Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Justiniškėse praūžė pavasario šventė „Poezija jungia“

Trečiadienio popietę Justiniškių bendruomenės nariai ir svečiai rinkosi S. Gedos alėjoje....

Pirmąkart Marijampolėje – nemokama mugė „Šopturgis”

Likus vos kelioms dienoms iki kalendorinės vasaros Marijampolės miesto gyventojai ir svečiai...

Kviečia nemokamai dalyvauti Pasaulio viktorinos čempionate

Birželį Lietuvoje vėl vyks Pasaulio viktorinos čempionatas, dalyvauti kviečiami visi norintys,...

Liūdna jauno vyro istorija: kai tu planuoji, bet liga viską sugriauna (1)

Tikra, nei trupučio nepagražinta, tik gražiai aprašyta gyvenimo istorija... Kai taip toli visa...

„Akropolio“ darbuotojus papiktino vadovybės prašymas: nejaugi klientai pirmiausia? (118)

Gegužės 24 - 26 d. Lietuvos „Akropoliuose“ vyks daug nuolaidų medžiotojų sutraukianti akcija...

Top naujienos

Lietuvoje – lemtinga diena: renkame valstybės vadovą ir savo atstovus Europos Parlamente situacija bandė pasinaudoti verslininkai; nuolat atnaujinama (1532)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuva renka šalies Prezidentą ir 11 Europos Parlamento narių.

Dargio ir Maurico diskusija apie krizę: atlyginimų augimas irgi gali tapti krize (17)

Jau kurį laiką yra diskutuojama apie artėjančią krizę, bet tikslių prognozių pateikti niekas...

Išskirtinis Godos Alijevos interviu jos naujuose namuose: atėjo laikas išgirsti tikrąją skyrybų istoriją (27)

Dainininkė Goda Alijeva pasiryžo itin atviram interviu apie skyrybas su krepšininku Rolandu...

Sukrečiantys Černobylio apylinkių tyrimai: be žmonių likusi gamta tiesiog suklestėjo (135)

1986 metų balandžio 26 dieną per techninį bandymą Černobylio atominės elektrinės ketvirtame...

Viena sėkmingiausių Lietuvos manekenių Dovilė Viršilaitė: žmogaus vidus daro milžinišką įtaką išvaizdai

Apie šiandieninį mados ir modelių pasaulį kalbamės su vienu žinomiausių Lietuvos modelių...

Atlaikę aplinkinių spaudimą, į kelionę leidosi su 10 mėnesių dukryte: patarė, kaip susiplanuoti, kad nesklandumų būtų kuo mažiau (6)

Artėjant vasarai šeimos net ir neseniai susilaukusios vaikų, dairosi, kur gi išlėkti atostogų....

Užkalnio nuosprendis Panevėžiui: gyventojai bus priblokšti (112)

Man atrodo, aš labai gerai mokausi rašyti antraštes. Ryški pažanga. Šiandienai, rinkimų dienai,...

Jei NATO neliktų amerikiečių: tyrimas parodė, ko vertos Europos ambicijos – Lietuvai grėstų okupacija (497)

JAV pasitraukia iš NATO, Europa lieka viena, o Rusija nieko nelaukia ir puola Lietuvą bei Lenkiją....

Praeityje rašytos Meghan Markle žinutės atskleidžia tiesą apie jos ir Harry pažintį: tai nebuvo nekaltas atsitiktinumas (18)

Senas Meghan Markle bičiulis ir viešųjų ryšių konsultantas Nickas Ede'as sako, jog...

Į laisvę veržiasi šeši nuteistieji iki gyvos galvos (20)

Pasinaudoti įstatymo pataisa ir anksčiau išeiti į laisvę bando šeši iki gyvos galvos nuteisti...