aA
Netikėta ir skaudi filosofo Leonido Donskio mirtis Vilniaus oro uoste paveikė daugelį. Akademinė bendruomenė gedi iškėlusi valstybines ar universitetų vėliavas su gedulo kaspinais. Naujienų portalai pakaitomis dalinasi paskutiniais interviu ar publikuotais profesoriaus straipsniais. Visuomenė kraipo galvas, kodėl nė vienas iš oro uoste esančių defibriliatorių nebuvo panaudotas ten dirbusio personalo. Medikai savo ruožtu primena, kaip elgtis, jei netikėtai šalia mūsų esantis žmogus sukniumba, kokius pirmosios pagalbos žingsnius kiekvienas turėtų ne tik žinoti, bet ir sugebėti pritaikyti.
L. Donskio mirtis privertė susimąstyti: tai, ką turėtų mokėti kiekvienas
© Shutterstock nuotr.

Didžiausią nerimą kelia supratimas, kad aplinkiniai ir mes patys nemokame teikti pirmosios pagalbos. O kas, jei pirmosios pagalbos medikai nesuspėja atvykti laiku? Ar tikrai kiekvienas iš mūsų žinome, kaip dera gaivinti žmogų, kuriam tik galime įtarti, kad sustojo širdis? O jei žmogus tiesiog sukniubo, pulso neapčiuopiame, nesame tikri, ar kvėpuoja ar ne. Ar imtis gaivinamojo širdies masažo, kurį esame matę tik filmuose, ar geriau laukti atvykstančių medikų, nes „bijome pakenkti dar labiau“?

Tokios mintys apima, kai suprantu, kad kai filosofui Leonidui Donskiui sustojo širdis, pati vykau į oro uostą, skubėjau nepavėluoti į skrydį. O jei būčiau buvusi toje pačioje patalpoje, ar būčiau išdrįsusi imtis iniciatyvos gaivinti žmogų? Labai abejoju, nes įtariu, kad būčiau išsigandusi, pasimetusi ir net nežinojusi, nuo ko pradėti. Kodėl? Ar tai dėl netinkamų pirmosios pagalbos kursų?

Kiek iš mūsų esame turėję vertingus pirmosios medicininės pagalbos kursus? Kalbu ne apie tokius, kur mokykloje dirbanti seselė ateina papasakoti teoriją apie pirmosios pagalbos suteikimą. Teoriškai galima daug ką žinoti, bet ar tai mokėsime pritaikyti praktikoje? Įtariu, nedaugelis gali girtis tinkamomis žiniomis.

Laikant vairavimo kursus, reikalingus vairuotojo pažymėjimui įgyti, yra privaloma išklausyti pirmosios medicininės pagalbos kursą. Kiek iš mūsų esame turėję tokius deramus kursus, po kurių jaučiamės užtikrintai, suprantantys, kaip elgtis, kiek kartų spausti sąmonės netekusio žmogaus krūtinę, kad atstatytume širdies veiklą ir kurioje tiksliai vietoje, kad netyčia nesulaužytumėme šonkaulių?

Ilgai maniau, kad pakankamai gerai suprantu, kaip suteikti gaivinamąjį širdies masažą, vairavimo kursų metu net buvau išmokusi kiek pakaitomis reikia daryti širdies paspaudimų ir kiek - oro įpūtimų į burną. Tačiau dabar nieko neatsimenu. Nieko keisto, juk nenaudojama informacija „išsitrina“.

Kilo mintis, kad jei tokie žinių atnaujinimo kursai būtų privalomi kasmet, ar bent kas antrus metus, kiekvienas iš mūsų jaustųsi užtikrinčiau. Tai turėtų būti kursai, kuriuose kiekvienas asmeniškai būtų apmokomas suteikti pirmąją pagalbą su lėlės modeliu. Atsimenu, toks modelis buvo vairavimo kursų metu, bet neišdrįsau prieiti pasitreniruoti. Jeigu kursų vadovė būtų pasakiusi, kad pažymėjimą, kad išklausė kursus gaus tik tie, kurie pasipraktikuos, išbandys ir išmoks ne teoriškai, bet praktiškai suteikti pirmąją pagalbą, tuomet visi būtume išmokę ir padarę, ko mūsų prašo.

Labai norisi, kad požiūris pasikeistų, negalvotume, kad sumokame pinigus už kursus tik dėl to, kad gautume parašą, kad juos išklausėme, bet iš tiesų net neturime žinių, kokio stiprumo krūtinės paspaudimus reikia daryti. Kursų vadovų požiūris taip pat turi būti atsakingas. Įsivaizduokime, ar galima vadinti kursus pirmosios pagalbos kursais, jei per juos net nėra apmokoma atlikti dirbtinį širdies masažą, o tik pasakojama apie erkių įkandimus ir reklamuoja skiepus? Čia aš neišsigalvojau, mano draugei tokie kursai buvo vedami ne bet kur, o Vilniuje. Pirmosios pagalbos kursai, po kurių žmogus geriausiu atveju atsimins, kad derėtų pasiskiepyti, kad apsisaugotų nuo erkių pernešamų ligų, o ne ką pirmiau daryti – ar skambinti greitajai ar imtis suteikti pirmąją pagalbą žmogui.

Bet yra ir gerų pavyzdžių. Draugo, dirbančio padidinto rizikingumo elektros paslaugų teikimo įmonėje, darbdavys kasmet organizuoja pirmosios pagalbos kursus darbuotojams, jo pasakota istorija yra puikus pavyzdys, kaip tinkamai suteikta pirmoji pagalba išgelbėja gyvybę. Įmonės vakarėlio metu susmuko šešiasdešimties nesulaukęs kolega. Veidas pamėlynavo. Akivaizdu, kad nekvėpuoja ir sustojo širdis, be abejonės visi aplinkiniai išsigando. Kadangi visi darbuotojai jaučiasi atsakingi ir žino, kaip elgtis tokioje situacijoje, kol laukė atvykstant pirmosios pagalbos medikų, penkiolika minučių nenutrūkstamai, pasiraitoję rankoves, pakaitomis, atlikinėjo dirbtinį širdies masažą. Kolega atgavo įprastą veido spalvą dar iki pirmosios pagalbos ekipažo atvykimo. Medikai pagyrė darbuotojus už tinkamai suteiktą pirmąją pagalbą ir užsiminė, kad būtent jų tinkami veiksmai stipriai prisidėjo prie žmogaus atgaivinimo. Nelabai norisi galvoti, kas būtų buvę, jei kolegos nebūtų žinoję, kaip atlikti širdies masažą, trypinėję vietoje ir tik žiūrėję į mėlstantį sukniubusio kolegos veidą.

Pamąstykime, juk būtų geriau, jeigu visi pirmosios pagalbos kursai būtų tinkami. O jeigu jie būtų privalomi kiekvienam iš mūsų, bent kas porą metų? Jei būtų kursai, vykdomi darbovietėse, savivaldybėse, skirti atnaujinti žinias. Manau, kad tuomet tikimybė kiekvienam iš mūsų jaustis bent kiek užtikrinčiau ir tikimybė išgelbėti žmogų padidėtų.

Ir tada, kai šalia susmukus žmogui (nesvarbu, ar tai mama, ar tiesiog nepažįstamas praeivis), jaustumėmės drąsiau, žinotume, kur ieškoti pulso, kaip daryti paspaudimus. Tada tikimybė, kad žmogaus gyvybė būtų palaikom iki tol, kol atvyks medikai, labai padidėtų. Žmogus galėtų išgyventi.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Po feisbuke pasirodžiusio Plungės savivaldybės įrašo apie koronavirusą – pasipiktinimo žinučių banga (43)

Portalas „Delfi“ sulaukė ne vieno kreipimosi dėl ketvirtadienį Plungės rajono savivaldybės...

70-metė krepšinio aistruolė susmuko prie durų – jos herojaus ieško ir sūnus, ir komanda (7)

„Ieškome vyro, kuris trečiadienį vakare prie arenos pamatęs nualpusią moterį iškvietė...

Panevėžio rajono gyventojai gedi medžių – savivaldybė paaiškino, kam gresia tas pats (46)

Visa eilė medžių tiesiog dingo. Panevėžio gyventojai, auginę juos prie savo namų, vieną rytą...

Kauno darželių absurdas tęsiasi – dėl vienos klaidos tėvai už dvi dienas sumokėjo mėnesio kainą (89)

Nemaniau, kad teks viešai dalintis skauduliais, kuriuos patyriau pastarosiomis dienomis. Vis dėlto...

Top naujienos

Gauti koronavirusu užsikrėtusios moters šeimos narių tyrimų rezultatai: visi ėminiai neigiami atnaujinta 22.56 (188)

Praėjusią naktį pranešus, kad iš Italijos sugrįžusi 39 metų moteris yra užsikrėtusi...

Atrodė, karjera bus trumpa, bet viską pakeitė Landsbergio skambutis: kaip jauna provincijos gydytoja tapo įtakinga politike (79)

Kitą rytą po laimėtų rinkimų į Aukščiausiąją Tarybą-Atkuriamąjį Seimą Rasa Rastauskienė...

Rizikingą žingsnį ir lūžusią derinių lentą aptaręs Jasikevičius galiausiai pasisakė ir apie virusą (199)

Krepšinis „Žalgirio“ arenoje penktadienį turėjo padėti pamiršti tiek Italijoje, tiek...

Į infekcines ligonines vežami žmonės iš visos Lietuvos, kol kas naujų susirgimų nenustatyta (35)

Į penkias šalies ligonines, kuriose yra specialiai pritaikyta infrastruktūra ir infekcinių ligų...

Svarbi pergalė lenktynėse dėl TOP-8: prireikė pratęsimo, bet „Žalgiris“ patiesė Milano ekipą (683)

Penktadienio vakarą Nemuno saloje vykusiose Eurolygos 26-ojo turo rungtynėse Kauno „Žalgiris“...

Visockas apie koronaviruso identifikavimą: tai sėkmės atvejis (23)

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas po miesto savivaldybėje surengto ekstremalių situacijų...

Užsienietis nesitikėjo tokio akibrokšto gydymo klinikoje: moka visus mokesčius, bet paslauga – neprieinama (53)

Lietuvoje jau kelerius metus gyvenantis ir dirbantis užsienietis labai nustebo, kai jam prireikus...

Po sauso penktadienio laukia nauja kritulių banga (7)

Šeštadienio naktį orus lems tolstančio ciklono pietvakarinis pakraštys. Šlapdriba ir sniegas...

Žaidimas degtukais virš parako statinės: ar Turkija įtrauks NATO į Trečiąjį pasaulinį karą su Rusija? (677)

Jungtinių Valstijų kariuomenė atsargiai vertina savo vaidmenį Sirijoje . Tačiau Jungtinių...

Vitalija Guobė

Karas šeimoje: kodėl geria garsių vyrų žmonos? N-18

Kai eilinį kartą pro langą kieme pamačiau kelis prabangius automobilius su man nelauktais...

|Maža didelių žinių kaina