Kaip ir visi šiuolaikiniai emigrantai, vieną dieną atsidūriau toli nuo namų. Gyvenimu nesiskundžiau ir Lietuvoje, tačiau kipšas pakurstė skristi ten, kur šilta jūra, saulė, kalnai, kur daug šypsenų ir muzikos garsų.
© S. Duobio nuotr.

Patekau į jaukų kurortinį miestelį, į kurį veržiasi gyventi anglai, vokiečiai, skandinavai. Lietuvių keliasdešimties kilometrų spinduliu nuo mano naujųjų namų nebuvo. Dirbti pagal Lietuvoje įgytą išsilavinimą negalėjau – tai ir licencijų reikalai, ir diplomų nepripažinimas, ir atkakli konkurencinė kova mano prestižine laikomos specialybės dirvonuose, kuriuose įsitvirtina tik patys talentingiausieji, atkakliausieji ir darbščiausieji (beje, dažniausiai vyrai).

Buvo akivaizdu, kad man verčiau imtis žemiškesnio, tačiau realią naudą duodančio darbo. Per daugelį metų darbo su žmonėmis Lietuvoje įgyti įgūdžiai pravertė naujoje – turizmo – srityje. Kasdien prieš akis praplaukianti įvairiaspalvė poilsiautojų minia taip įtraukė į savo šurmulį, kad net pamiršau, jog viešbučių administravimas nėra mano tikroji profesija. Taigi jau beveik dešimtmetį dirbu populiariame Viduržemio jūros kurorte, kur kasdien bendrauju su įvairių tautų, kultūrų bei amžiaus grupių poilsiautojais. Na, ir prisidurti šiek tiek prie savo lietuviškos pensijos irgi ne pro šalį.

Daug metų iš trijų pusių jūros vandens apsuptas nedidelis viešbutis atokiame salos pakraštyje buvo tikras rojaus kampelis. Senukas viešbučio savininkas mėgo ramybę, todėl ir jo svečiai buvo vien santūrūs anglai, dešimtmečiais kasmet atvykdavę į savo pamėgtą viešbutį ir netgi apsistodavę tuose pačiuose kambariuose. Visi svečiai buvo tarsi viena šeima – visi drauge vakarodavo, iki smulkmenų išsipasakodavo apie savo šeimas ir rūpesčius, kartu dainuodavo ir iškylaudavo.

Padėtis pasikeitė, kai viešbučio administravimą paveldėjo energinga dukterėčia. Pasikeitė ne tik viešbučio aplinka, bet ir svečių kontingentas. Baltagalvių anglų senjorų vietą užima vis daugiau vokiečių, italų, olandų. Pastaraisiais metais pradėjo lankytis ir lietuviai.

Kaip apsidžiaugdavau, sąrašuose pamačiusi lietuvišką pavardę! Atrodydavo, kad atvažiuoja artimiausi giminės, nes tai būdavo reta galimybė vėl pakalbėti lietuviškai. Todėl vis pasistengdavau, kad tautiečiams atitektų kambarys su gražesniu vaizdu į jūrą, kad jiems nieko netrūktų. Bet kodėl po susitikimo likdavo nemalonių nuosėdų?

Mano kolegos apie Lietuvą žinojo nedaug, todėl jiems ar lietuviai, ar rusai – tai buvo bemaž tas pats. Todėl jie vis klausdavo: „Ir kodėl gi tie tavo rusai tokie visi susiraukę?“. Vadindavo „mano“ rusais, nes aš vienintelė suprasdavau rusiškai.

Prie mandagių anglų pripratusius viešbučio darbuotojus stebino nuolat nepatenkinti, priekabių ieškantys ir nesisveikinantys naujieji svečiai. Atsaką radau populiarios rusų rašytojos Darjos Doncovos knygoje: jeigu Rusijoje klientas negrasina, kad skųsis vyresnybei, jei kalba ramiai ir santūriai – tai jis yra išties įtartinas...

Mūsų svečiai rusai ir lietuviai stengiasi nebūti „įtartini“ ir tuo gerokai skiriasi nuo senosios Vakarų Europos poilsiautojų. Žinoma, visi skundai ir priekabės dėl smulkmenų yra atidžiai išklausomos, pažadama pasitaisyti ir netgi dėl šventos ramybės padovanojamas vyno butelis. Tačiau užkulisiuose tvirtai prikimba skundikų etiketė ir stengiamasi bendrauti tik tiek, kiek verčia būtinybė. Svečiai praranda galimybę susipažinti su vietos subtilybėmis ir neretai patenka į keblias situacijas, besibaigiančias solidžiomis baudomis policijoje.

Senais senais sovietiniais laikais prieš išleidžiant turistų grupę į užsienį, visuomet būdavo pravedamas „instruktažas“, kaip elgtis svečioje šalyje.

Gal ir dabar praverstų nedidelė poilsiautojo instrukcija:

1. Net jei jums liūdna, esate pavargę ar nusiminę – užsiklijuokite šypseną. Tegu iš pradžių ji bus ir dirbtinė, bet labai greitai pajusite, kad šypsotės natūraliai, džiaugiatės gyvenimu ir leidžiate džiaugtis kitiems;

2. Nepamirškite pasisveikinti su viešbučio darbuotojais – jei palinkėsite kitam geros dienos, tas palinkėjimas sugrįš ir jums;

3. Nesistenkite sutaupyti ten, kur netinka taupyti. Jeigu už paslaugą prašoma sumokėti – sumokėkite ir nesistenkite pasinaudoti paslauga nemokamai;

4. Nors ir rezervavote kambarį vien su pusryčiais, nesistenkite apsirūpinti maistu visai dienai pusryčių sąskaita – miniatiūrinis indelis sviesto ar marmelado jūsų neišgelbės;

5. Nesigirkite, primygtinai kartodami, kad poilsiavote Tenerifėje, Lanzarotėje ir t.t., kur viešbučiuose buvo geriau ir tas, ir anas. Verčiau pakentėkite tą savaitėlę ir vėliau važiuokite ten, kur jums yra priimtiniau. Leiskite viešbučiu naudotis tiems, kuriems jis tinka ir patinka. O savo kelionėmis nieko nebenustebinsite – turizmas yra populiari ekonomikos sritis, ir visi žmonės keliauja dažnai ir daug.

Instrukciją prasitęskite patys pagal savo patirtį ir požiūrį į gyvenimą.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Kviečiame išvykusius, grįžusius, gyvenančius Lietuvoje pasidalinti savo patirtimi ir istorija.

Jūsų minčių laukiame el.paštu pilieciai@delfi.lt su prierašu „Emigracija“.

Savo mintimis taip pat galite pasidalinti žemiau:


Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

KET pažeidėjams Pilaitėje atėjo neramūs laikai (25)

Rusijoje 2010 m. įsikūrė pasauliniu mastu pagarsėjusi organizacija Stop Cham (rus. СтопХам,...

Veganams nepatiks: kaip jie naikindami dramblius saugo vištas (92)

Vis daugiau žmonių ir mūsų geografinėje platumoje atsisako mėsos, sparčiai daugėja veganų,...

Vaizdas Palangos „Maximoje“ stebino: ar tai normalu? (116)

Palangoje, užsukusi į Vytauto g. „Maximą“, DELFI skaitytoja labai nustebo radusi pustuštes...

Kauniečių šeimai atjungė elektrą – kaltina nesusikalbėjimu (20)

Gyvename žinomame ir brangiame name I. Kanto g. 18, Kaune , ir esame priversti kreiptis dėl...

Lietuvaitė gavo įspūdingą „Sostų karų“ žvaigždės kvietimą: neįsivaizduoju, kaip man taip pavyksta (7)

Jaunoji lietuvė menininkė Kamilė Lukrecija Lukošiūtė (19 m.) sužavėjo legendinio serialo...

Top naujienos

Branduolinių povandeninių laivų kapinyne Rusijoje apsilankęs vokiečių žurnalistas: tai, ką išvydau, sukėlė šoką (349)

Vokiečių žurnalistas Michaelis Schmidtas papasakojo apie tai, kaip Šiaurės vakarų Rusijoje,...

Lietuviai šluoja automobilius JAV: baiminasi, kad kainos gali šokti aukštyn (52)

Po to, kai ES įvedė atsakomuosius muitus Donaldo Trumpo tarifams, smarkiai šoktelėjo motociklų...

Egzotiškas pasiūlymas Palangoje: vietoj įprastų saldumynų – drakono vaisių, kinkanų ir karališkų uogų (31)

Vaisiais iš Tailando, Kosta Rikos, Izraelio, Turkijos bei Lenkijos Palangoje pirmus metus...

Orai: pirmadienį jau bus pokyčių (51)

Sekmadienio naktis numatoma nepastoviai debesuota, be lietaus. Vėjas silpnas. Antroje nakties pusėje...

Saugojosi, bet pastojo: apie gyvybei pavojingą negimdinį nėštumą įspėjo ne vienas simptomas (44)

Į DELFI redakciją kreipėsi skaitytoja, norėdama pasidalinti savo istorija. Ji viliasi, kad kitoms...

Kemzūros prognozė nepradžiugins „Žalgirio“ sirgalių: tai sportas, kitaip nebūna (74)

Laiko patikrintas Kęstučio Kemzūros ir Davido Blatto duetas, panašu, ruošia dirvą dar vienam...

Maljorkoje prabangų poilsį sau leidusi Rūta Banionytė papasakojo apie kainas ir kiek investavo į savo atostogų įvaizdį (88)

Buvęs modelis, o dabar moteriškumo praktikų „Šokoladas sielai“ įkūrėja Rūta Banionytė...

Vilniečiai – Lietuvos „portugalai“: emigrantai šį posakį turi suprasti geriausiai (9)

Nors dar Seimo rinkimai toli, bet, kaip sakoma, roges ruošk vasarą, o žiemą – ratus. Vis...

Princas George'as švenčia 5 metų gimtadienį: kokią mielą pravardę mažylis turi namuose? paviešinta naujausia jubiliato nuotrauka (29)

Šiandien, liepos 22 d., Kembridžo mažajam princui George'ui sueina penkeri metai. Šią sukaktį...

Minią sujaudino „The Prodigy“ narių poelgis pasirodymo metu (25)

Ko gero labiausiai lauktas pasirodymas „ Positivus “ festivalyje pateisino visus lūkesčius. „...