aA
Jau kurį laiką įtakingiausią dešiniosios pakraipos rinkėjams atstovaujančią TS-LKD yra ištikęs sąstingis. Tą atspindi tiek ne itin sėkmingi praėjusieji parlamento rinkimai, kada buvo nusileista pagrindiniams konkurentams socialdemokratams, tiek nesiryžimas skirti savo kandidato šių metų gegužę vykstantiems prezidento rinkimams.
Andrius Kubilius, Vytautas Landsbergis
© DELFI montažas

Kad viena didžiausių bei svarbiausių partijų renkasi šiuo atveju lengviausią kelią - paremti tvirtą būsimų rinkimų favoritę Dalią Grybauskaitę, neatskleidžiant jokių objektyvių priežasčių, rodo, kad partijoje, o ypač jos viršutiniuose sluoksniuose nėra viskas gerai.

Natūralu, kad tokiu atveju visų žvilgsniai visų pirma krypsta į partijos pirmininką bei opozicijos lyderį Andrių Kubilių.

Andrius Kubilius šalį valdė tikrai ne pačiu lengviausiu metu, esant ekonominei krizei. Suprantama, kad to meto situacija reikalavo greitų ir ne visuomet populiarių sprendimų. Tad buvęs premjeras neturėjo tokios prabangos bei aukštų reitingų, kuriais dabar mėgaujasi A. Butkevičius. Andriui Kubiliui nebus lengva atkurti rinkėjų pasitikėjimą ir esant opozicijoje, ką įrodo išliekantys žemi jo reitingai. Jis ir toliau yra nepatrauklus rinkėjams, nes siejamas su sunkmečio laikotarpiu ir taupymo politika, kuri ne vienam šalies gyventojui apsunkino padėtį.

Verta paminėti, kad A. Kubilius yra gerbiamas ir vertinamas Europoje, kur netgi yra gavęs apdovanojimų už merdinčios šalies ekonomikos gaivinimą, be to, jį palaiko prezidentė Dalia Grybauskaitė, visais įmanomais būdais siekusi matyti TS-LKD vyriausybėje ir po pastarųjų Seimo rinkimų. Tiesa, tokia parama yra daugiau pragmatinė, o ne vertybinė ar ideologinė. D. Grybauskaitė nėra dešiniosios pakraipos atstovė, o su šia partija „flirtuoja“ daugiausiai dėl partijos lojalumo ir paklusnumo ir savo asmeninių išskaičiavimų. Tad tikėtina, jog pasiekusi savo tikslus ir TS-LKD praradus turėtą įtaką, prezidentė nebebus tokia geranoriška jos atžvilgiu.

Šioje vietoje kyla klausimas, kodėl nekelta savojo kandidato prezidento rinkimams? Iš pirmo žvilgsnio atrodo, jog A. Kubiliaus kandidatūra čia būta tinkamiausia, juk jis buvo išrinktas partijos pirmininku tiesioginiuose partijos rinkimuose. Vis tik, dėl menko populiarumo ir savo nepatrauklumo jo šansai laimėti rinkimus būtų gana menki. Atrodo, jog konservatoriai turėjo pagalvoti apie savo naująjį veidą su nauju lyderiu priešakyje. Deja, tokio neatsirado.

Į antrąjį partijos rinkimų turą A. Kubilius pateko su dvasiniu partijos lyderiu V. Landsbergiu. Tai rodo, jog partija stokoja ryškių asmenybių, kurios galėtų suteikti naujų teigiamų impulsų TS-LKD partijai bei padaryti ją patrauklesne. Šiuo metu A. Kubilius nėra tas lyderis, kuris galėtų deramai konkuruoti su vis didesnį politinį kapitalą kaupiančiais socialdemokratais. Ir kuo ilgiau šis partijos viršūnės sąstingis užsitęs, tuo sunkiau bus atgauti prarastas pozicijas.

Pastaruoju metu šypseną kelią ir buvusio premjero retoriką. Jis ne kartą yra užsiminęs, jog seime nedaugėja pavartančių „The Economist“ savaitraštį ar „Financial Times“ dienraštį, neva toks veiksmas turėtų būti tam tikras privalumas, ar rodiklis rinkėjui. Eiliniam rinkėjui išties mažai rūpi koks politikas varto kokį dienraštį, daug svarbiau yra jo nuveikti darbai ir tai kaip jis sugeba pateikti save visuomenei.

Bandymas tokiu būdu sumenkinti konkurentus norimo rezultato neatneš. Nors su A. Kubiliaus teiginiais, jog dabartinė valdžia nepasižymi dideliu tempu ir būtų galima sutikti, bet opozicijos lyderis išsakydamas kritiką, retai kada pasiūlo dėmesio vertas alternatyvas.

Be abejo, tai, kad Lietuvos pirmininkavimą ES Tarybai bei Lietuvos buvimą nenuolatine JT Saugumo Tarybos nare A. Kubiliui nepavyko pasitikti būnant valdžioje, jam yra nemenkas smūgis. Bandydamas atsigauti ir sustiprinti savo pozicijas, jis itin ieško politinių oponentų spragų ir pasitaikius menkiausiai progai bando jiems įgelti. Tačiau, oponentų traukinys rieda vis toliau.

Nepaisant to, kad A. Butkevičius atsisakė dalyvauti prezidento rinkimuose, norėdamas tęsti pradėtus darbus bei įrodydamas savo pastovumą (kuo, beje ,daugelis abejoja), socialdemokratų partiją sugebėjo atrasti savąjį kandidatą būsimiems prezidento rinkimams. Be to, kandidatų buvo ne vienas, o pasirinktas pajėgiausiu laikomas Zigmantas Balčytis. Ar TS-LKD neatsirado galinčių ir norinčių pakovoti prezidento rinkimuose, ar jų iniciatyva buvo užgniaužta partijos vadovybės, belieka tik spėlioti. Tačiau partijos ateičiai tokia politika nesuteiks teigiamų postūmių, greičiau tai bus laikoma kaip bailumo, prisitaikėliškumo požymiu.

Neinicijuojant esminių permainų konservatoriai ir toliau išliks socialdemokratų šešėlyje, o galbūt užleis savo pozicijas dar kelioms partijoms, kurios netruks pasinaudoti  TS-LKD letargo miegu. Akivaizdu, jog dabartinė partijos vadovybė neturi perspektyvų deramai atstovauti dešiniosios pakraipos rinkėjams. Atsisakymas kelti savo kandidatą prezidento rinkimams tai puikiausiai iliustruoja.

Nors TS-LKD lyderiai mėgaujasi savo pozicijomis, tačiau partijai tai nėra naudinga. Stagnacijai užsitęsus, neatmetamas ir partijos skilimas, nes yra nemažai nepatenkintų dabartinė padėtimi ir siekiančių didesnės įtakos. A. Kubilius nebėra tas patikimas lyderis, kuris vestų TS-LKD į priekį ir deramai atstovautų jos interesams. Tad dabartinė padėtis ilgai tęstis negali, permainos yra neišvengiamos. Nuo to kaip greitai partijai pavyks atsinaujinti, priklausys jos galimybės mesti rimti iššūkį dabartinei valdžiai bei sustiprinti savo elektoratą.

Andrius Malinauskas, VDU politikos mokslų studentas

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Užfiksavo daugkartinius KET pažeidimus kelyje: važiuoja, kaip nori (8)

DELFI skaitytojas neapsikentė, kad vairuotojai kiekvieną kartą toje pačioje vietoje prie...

Mokytojų atlyginimų perskaičiavimas: įvertino grėsmes ir galimybes (9)

Kartais, būdami itin mokyti, elgiamės arba neprotingai, arba inertiškai. Kas dėl to kaltas? Kalta...

Lietuvaičiai investuoja į nekilnojamą turtą Ispanijoje, o ten gyvenanti verslininkė – į medžius Lietuvoje (3)

Lietuvos ateitis rūpi gyvenantiems užsienyje – Jungtinėje Karalystėje šiuo metu gyvenanti...

Vilnietei kelia įtarimų Lazdynėlių g. atnaujinimo darbai (6)

Atrodytų viskas gražu – Vilniaus miesto savivaldybė rūpinasi miestiečių gerove –...

Nuomonė. Reikia ne bendruomenių, o savivaldos! (6)

Dažnai girdžiu piliečių nepasitenkinimą valdžia. Ko skundžiatės, jei jūs ir esate valdžia,...

Top naujienos

Ramanausko-Vanago brolis Albinas: kai mane paleido, iškart supratau, kodėl

Ilgi metai miškuose, tamsiuose, šaltuose ir ankštuose bunkeriuose, sveiku protu nesuvokiami...

Pagrindinių mokesčių trūkumas siunčia rimtą signalą apie Lietuvos ekonomiką (1)

Finansų ministerija skelbia, kad per devynis šių metų mėnesius valstybės ir savivaldybių...

Bankų krizėje įklimpusi Graikija – vis dar be gelbėjimosi plano

Jei manėte, kad Graikijos nesėkmės jau praeityje, manykite iš naujo.

Guoga traukiasi iš aktyvios politikos: kitąmet nedalyvausiu jokiuose rinkimuose (92)

Buvęs liberalas Antanas Guoga , ilgą laiką buvęs laikomas realiausiu „valstiečių“ kandidatu...

Nuošalioje Vilniaus vietoje tiekia autentišką armėnišką maistą: stulbina kainomis ir porcijų dydžiu (194)

Jeigu nebūčiau vykusi automobiliu pro šalį, apie Valakampių paplūdimyje kepamus armėniškus...

Rezultatyvumu pradžiuginęs Lekavičius padėjo „Panathinaikos“ sutriuškinti Eurolygos debiutantus (2)

Miunchene antausį gavę Atėnų „Panathinaikos“ (2-1) krepšininkai išliejo susikaupusį...

Orai: artėja šalčiai (10)

Meteorologų teigimu, penktadienis bus gerokai vėsesnis nei praėjusios dienos. Naktį daug kur...

Lietuvių augintojus prispaudė kinai ir ukrainiečiai (124)

Šalies medaus eksportuotojai išgyvena sunkmetį – pirkėjų prireikė žvalgytis net tolimoje...

Panevėžyje nugriaudėjo galingas sprogimas: visiškai sugriauti keli garažai (89)

Bendrasis pagalbos centras informavo, kad Panevėžyje, Ateities g. 28, garažų masyve nugriaudėjo...

Grigas garantuoja, kad „Žalgiris“ šį sezoną eis toli, Čeponis stabdo arklius (61)

Trys pralaimėjimai iš eilės – ne „Žalgirio“ stilius. Šarūno Jasikevičiaus pamokslo...