Praeito dešimtmečio pradžioje penki narsūs menininkai sudarė esė romaną ekstremaliu pavadinimu „Siužetą siūlau nušauti“. Šovė, gal ne visai nušovė tą siužetą, bet esė knygas dažniausiai tik paskaitinėju, pasidairydama, kokiomis įmantriomis metaforomis, asociacijomis, kontekstais puikuojasi dabartiniai prozininkai. Tad nenuostabu, kad Eugenijaus Ališankos pavardė man buvo žinoma tik teoriškai, jokių jo kūrinių nebuvau skaičiusi.
© Shutterstock nuotr.

Esė knygą „Gatvė tarp dviejų bažnyčių“ pasirinkau kaip gryna snobė. Intrigavo, kad ši knyga pažymėta sėkmės ženklu: pristatyta Metų knygos rinkimuose, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto (LLTI) Šiuolaikinės literatūros skyriaus mokslininkai ją įrašė į kūrybiškiausių knygų dvyliktuką...

Skaitymo malonumą pajutau nuo pirmo puslapio. Įtraukė paprastumas, įspūdingas lakoniškumas: vienas vaizdelis keičia kitą, pasakojant apie „gatvės universitetus“, pirmąsias lytinio švietimo „pamokas“. Detalė, fragmentinis pasakojimas. Vidinė prisiminimų šviesa nušviečia tekstą ir net sakiniai be veiksmažodžių pasakojimą daro gyvą, vaizdingą: „Kaimynai - kitame to paties buto kambaryje. Vandens kolonėlė kieme. Žiemą ledo liežuviai aplink...“.

Taiklios buities detalės įtaigiai apibūdina pasakojamą laikotarpį - chruščiovinio atšilimo laikus. Lyg tarp kitko, be sentimentalių emocijų užsimenama apie skaudų kai kurių kiemo draugų likimą ( „Sudegė Romka. Prisigėrė pilstuko, per naktį išliepsnojo viduriai...“); subtiliai ironizuojama.

Sklandaus, vietomis beveik poetinio pasakojimo netrikdo vaizduojamojo pasaulio žodyno atgarsiai: vienas kitas žargonas, svetimybė, tarmybė. Nors suprantama, kad tokioje aplinkoje buvo keikiamasi dažnai ir gausiai, džiugu, kad keiksmažodžiais nepiktnaudžiaujama. Jų tik tiek, kiek reikia. Literatūrinio saiko pajauta - viena iš knygos stilistinių vertybių. Kur pradedama žaisti žodžiais, jų reikšmėmis (pavyzdžiui, esė „Plyšiai“) pasakojimas nebėra toks įtaigus. Aišku, tai mano nuomone.

Pirmasis pasakojimas pavadintas kaip ir knyga - „Gatvė tarp dviejų bažnyčių“. Tai ne tik realija (Kalvarijų gatvė), bet ir puiki metafora: tos bažnyčios (sakralinė erdvė) sugeba neutralizuoti profanišką, dažnai brutalią kasdienybę. Literatūroje dabar dažnai aprašomas Vilnius. E. Ališankos pasakojimas ir šiame kontekste išsiskiria: vaizduojamas Vilniaus augimas ( „Kalvarijų gatvės gyventojas nėra vilnietis, visi tą žino, bet ne visi pripažįsta“); senieji miestiečiai ir neseniai iš kaimų ar iš tremties vietų atsikėlę. Kadangi pasakotojas priklauso antrajai grupei, tai ir vyrauja daugiau buitinė, kasdieninė Vilniaus erdvė, be didelių istorinių asociacijų ar kontekstų.

Šią knygą galima pavadinti vieno žmogaus gyvenimo istorija. Ji sudaryta iš atskirų pasakojimų, kaip ir žmogaus gyvenimas iš tam tikrų tarpsnių. Prasideda pirmaisiais prisiminimais („Man dveji“), vaikystės, paauglystės, jaunystės epizodai ir baigiama dabartimi - menininko patirtis, komandiruotės, stažuotės. Labiausiai man patiko tie pasakojimai, kurie nušvinta apgaubti prisiminimų šilumos.

Nors skirtinga rašytojų stilistika, bet tų esė dvasia gimininga R. Granausko knygai „Trys vienatvės“. Abiejose juntamas autobiografinis tikrumas, nuoširdus atvirumas, puiki kalba, tik E. Ališanka daugiau pasineria į postmodernistinius žaidimus: daug nuorodų į pasaulinės kultūros kontekstą (pavyzdžiui, „ Dalijamės arbūzą purvinomis rankomis, kaip Dioniso kūną, ir mus užlieja saldi bendrumo dvasia.“), žaidžiama kitų tekstais ( „ ...mums jau nebeužtenka moralinio dėsnio mumyse ir žvaigždėto dangaus virš galvų...“ - perfrazuotas I. Kantas), filosofuojama, aiškinamos žodžių reikšmės ir pan. Pasakojamus fragmentus į visumą sieja ne tik pasakotojo figūra, bet ir puiki „susisiekiančių indų“ metafora, kuria apibūdinama vienoje vietoje erdvė, kitur žmonės.

Kadangi tai esė knyga, galima skaityti atskirus tekstus. Istorija „Didysis tranzas“ visų jaunų keliauninkų turėtų būti perskaityta kaip šventa knyga, kad suvoktų, ką reiškia tikras kelionių troškulys ir nuotykių alkis, kurio nepalyginsi su dabartiniais skrydžiais lėktuvu. Šį pasakojimą gali perskaityti ir tie, kuriems žodis „intelektualus“ yra atgrasus kaip žvirbliams kaliausė... Ne vienoje vietoje skaitymą nutraukdavo spontaniškas juokas, sukeltas žaismingo, šmaikštaus pasakojimo, kurį nejučia mintyse papildydavau vienu kitu savo prisiminimu...

Turėtų sudominti ir sovietinės armijos kasdienybės fragmentai esė „Šiaurės užkarda“. Taikliai perteikta ir sovietinės propagandos esmė - savotiški „nemokami kūrybinio rašymo kursai“. Kažkodėl man atrodo, kad Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą popieriui irgi tenka daug atlaikyti...

Šioje knygoje galima atrasti visko pagal savo skonį: ir miesto, ir kaimo vaizdai, sovietinio ir laisvos Lietuvos gyvenimo nuotrupos, skaudžių senelių ir tėvų tremties patirčių atgarsiai, o pasakojimo geografija išsiplečia ir į kitas šalis. Ne veltui skaitytoją sutinka ir užvertus knygą palydi vienišas katinas tuščiame senamiesčio skersgatvyje (dailininkės Astos Puikienės iliustracija). Kas supaisys atsiskyrėlio mintis - kiekvienam jos savos...

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

O Jūs, ar mėgstate skaityti? Kiek knygų perskaitote per metus? Galbūt šiemet itin laukiate kurio nors rašytojo pasirodysiančios knygos? O gal manote, kad visi geriausi kūriniai jau parašyti?

Pasidalinkite nuomone su DELFI Piliečiais! Jūsų minčių laukiame el.paštu pilieciai@delfi.lt su prierašu „Knygos“ arba komentaruose iki vasario 25 d.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Maltiečiai kviečia į asmenukių iššūkį socialiniuose tinkluose: Be Jūsų Nebūtų Mūsų (3)

Pasidaryti asmenukę su savo močiute, seneliu ar kaimyne iš laiptinės ir paskelbti šią nuotrauką...

Vilniaus Balsių progimnazijoje – šimtas amatų pasitinkant Lietuvos valstybingumo jubiliejų

Lietuviai nuo seno garsėja darbštumu. Mūsų valstybės augimas ir klestėjimas visada rėmėsi...

Vilnietę ištiko šokas: viešajame transporte pamačiau besimasturbuojantį vyrą (224)

Taip jau išėjo, kad vakarykštį ketvirtadienio vakarą teko užsibūti darbe. Nors ir turėjau...

Jaudinančiu laišku tėtis kreipiasi į tautiečius pagalbos – paaukoti sūnaus kovai su smegenų augliu (23)

Mano sūnui reikia pagalbos kovoje su retu smegenų augliu Teodorui iškart po Kalėdų sueis dveji....

Svečiuose pas „Mano herojus 2017“ konkurso laimėtojus: ką Šrekas veikė vaikų darželyje?

Jau penktus metus organizuojamo VIVACOLOR konkurso „Mano herojus 2017“ laimėtoja – Miglė...

Top naujienos

Ministras apie būsimą pensijų pertvarką: gali būti siurprizų (429)

Valdantieji pabrėžia, kad daugiausia dėmesio skiria skurdžiausiai gyvenantiems piliečiams. DELFI...

Į darbą ir namo – už darbdavio pinigus: norėtų neapsiriboti tik tuo (101)

Viešuoju transportu į ir iš darbovietės keliaujantiems darbuotojams bilietus perkantys...

6 požymiai, kada dėl pilvo skausmo būtina kreiptis į gydytoją (6)

„Priežasčių, kodėl gali skaudėti pilvą , yra galybė: pradedant stresu, persivalgymu ar...

Tarsi Holivudo filme: skandalingi broliai iš Kalifornijos kraustosi į Prienus (97)

Vėlų pirmadienio vakarą milijonai žmonių visame pasaulyje pirmą kartą išgirdo Prienų miesto...

Įsiūtis Rusijoje: kolaborantais ir išdavikais vadina net saviškius (55)

Rusijos įniršį dėl Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) sprendimo uždrausti šaliai dalyvauti...

Los Andžele dominavęs Valančiūnas neišgelbėjo „Raptors“ nuo netikėto pralaimėjimo (14)

NBA pirmenybėse nutrūko ilgiausia šio sezono Toronto „Raptors“ (17-8) pergalių serija....

3 vakarėlių drabužiai toms, kurios nebenori juodų suknelių

Šią savaitę laukia haute couture vakarėlis, kuriam buvau suplanavusi 5 aprangos variantus....

Panevėžiečiai masiškai puolė į pagalbą pareigūnams, tiriantiems 17-mečio nužudymą (36)

Panevėžio policija nuo sekmadienio vakaro, po to, kai S. Dariaus ir S. Girėno g., daugiabučių...

Besilaukianti Siegel pasidalijo šilta akimirka su Bunkumi ir pademonstravo suapvalėjusį pilvuką (26)

Pirmagimio su Danieliumi Bunkumi besilaukianti Viktorija Siegel feisbuke pasidalijo šilta...

Orų išdaigos: vietoj žiemos – beveik 10 laipsnių šiluma (17)

Jei pirmadienį daug kur peizažas pasipuošė balta sniego skraiste, tai antradienį iš to liks tik...