aA
Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės proga Lentvario bibliotekoje vyko popietė - diskusija ,,Ką skaito jaunimas?”. Savaitės tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į jaunimo neskaitymo socialinę problemą ir skatinti jaunimą skaityti, eiti į bibliotekas, jose siekti žinių, mokytis ir bendrauti su bendraamžiais.
© Shutterstock nuotr.

Renginyje svečiavosi populiarių knygų vertėja, agentūros direktorė Rūta Razmaitė, kuri sužavėjo visus savo šiltu bendravimu ir nuoširdumu. Rūta yra tikra vilnietė. Mokykloje gerai sekėsi visi dalykai, bet labiausiai patiko anglų kalba. Stoti į anglų filologiją nedrįso, nes galvojo, kad be korepetitorių neįstos. Studijavo ekonomiką ir tuo pačiu metu pradėjo versti televizijai (...). Šiuo metu Rūta dirba agentūroje, kuri užsiima filmų vertimu, įgarsinimu ir titravimu.

Renginyje dalyvavę Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos mokiniai suvaidino ištraukas iš Rūtos Razmaitės verstų knygų: M. Burgess ,,Saros veidas” ir ,,Darant tai”, R. Rushton ,,Aš neskęstu, tik mojuoju”. Šios knygos jaunimui išsiskiria keliamų problemų aštrumu ir stebina herojų išgyvenimų atvirumu. Tai knygos apie kasdieniškiausias paauglio gyvenimo aktualijas: konfliktus su tėvais, smurtą ir patyčias, pirmąją meilę, alkoholio bei narkotikų vartojimą, bėgimą iš namų, tėvų skyrybas ir t.t. Tai problemos, kurios paliečia daugelį šiuolaikinių paauglių. Skaitydamas šias knygas paauglys tarsi pažvelgia į save iš šalies, palygina savo ir veikėjų išgyvenimus.

Rūta Razmaitė pasakojo, kad versti knygas jaunimui nėra lengva, nes lietuvių ir anglų literatūra turi visiškai skirtingas tradicijas. Vertėja yra išvertusi visas Richelle Mead ,,Vampyrų akademijos” ciklo dalis, šiuo metu verčia 6-ąją dalį. Paklausta, ar jai patinka knygos, kurias išvertė, Rūta Razmaitė atsakė: ,,Jei būtų mano valia, tai tokių knygų kaip ,,Vampyrų akademija”, ne tik neversčiau, bet ir neleisčiau.” O serijos ,,Beveik suaugę” knygas ji rekomenduoja paskaityti visiems.

Jaunimas domėjosi, kiek laiko užtrunka vienos knygos vertimas, kiek puslapių ji išverčia per dieną, kokią knygą buvo sunkiausia versti, ar gali vertėjas pats pasirinkti ką versti, ar yra tekę pačiai ,,išrasti” žodžius, neradus atitikmens. Vertėja sakė, kad viskas priklauso nuo teksto sudėtingumo ir nuo nuotaikos. Kartais gali išversti dešimt puslapių per vakarą, o kartais nei vieno. Knygų vertimu Rūta užsiima laisvalaikiu. Pagrindinis darbo įrankis - kompiuteris, kuriame yra viskas, ko reikia vertėjo darbui.

Kai gauna pasiūlymą išversti knygą, susipažįsta su autoriaus biografija ir kokiomis aplinkybėmis jis rašė tą kūrinį. Išverstas kūrinys paduodamas redaktoriui, tada prasideda diskusijos ir ginčai, sprendžiama, ką palikti, ką išbraukti, stengiamasi ieškoti kompromisų. Redaktoriai turi teisę keisti išverstą tekstą ir kartais keičia labai stipriai.

Su filmų vertimu yra paprasčiau, greičiau gaunamas rezultatas ir dėl to didesnis užmokestis. Filmus įgarsinti kviečiami dažniausiai žmonės su patirtimi - aktoriai, kitaip daryti neleidžia darbo specifika. Kurį iš 10-ies agentūroje dirbančių balsų nori girdėti filme, nusprendžia užsakovai - televizijos. Dažniausiai tenka dirbti su šiais aktoriais: Tomu Banza, Džiugu Siaurusaičiu, Vytautu Tulevičiumi, Aleksu Kazanavičiumi, Vilija Žebrauskiene, Egle Tulevičiūte, Sauliumi Sipaičiu, Jurgiu Damaševčiumi, Regina Jokubauskaite.

Rūtai Razmaitei buvo įdomu, ką skaito jaunimas. Bibliotekoje užvirė diskusija apie mėgstamas knygas. Vertėja pastebėjo, kad apklausos duomenimis, daugiau yra skaitomos knygos apie vampyrus, jos turi paklausą bibliotekose. Renginio dalyviai šiuo klausimu turėjo skirtingas nuomones.

Paklausti, kokią knygą galėtų pasiūlyti jai paskaityti, gimnazistai išvardino Paulo Coelho ,,Alchemiką”, Melvino Burgesso ,,Heroiną”, Suzanne Collins ,,Bado žaidynes”, Haruki Murakami ir Sigito Parulskio knygas. Rūta Razmaitė prisiminė, kad jaunystėje labai mėgo skaityti amerikiečių rašytojo Džeromo Selindžerio kūrinius.

Renginio pabaigoje Rūta Razmaitė pasakė, kad visais laikais knyga buvo neatsiejama mūsų gyvenimo dalis. Ji palinkėjo jaunimui atrasti daug įdomių knygų, nes iš šio popierinio stebuklo tiek daug išmokstama.

Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Lentvario filialo vyr. bibliotekininkė Vilma Kmitienė

Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lidso lietuviai šventė septintąją Kaziuko Mugę

Nors pastarąją savaitę Jungtinę Karalystę nuožmiai skalavo lietus ir siautėjo uraganiniai...

Negalėjo patikėti šviestuvo kainos skirtumu Lietuvoje ir užsienyje: ar tai adekvatu? (176)

Kainų skirtumai Lietuvoje ir užsienyje tautiečiams vis dar neduoda ramybės. Šįkart DELFI...

Abiturientas stebina neįtikėtinu talentu – kuria papuošalus sutažo technika (9)

Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazijos 12-tokas Aivaras Veršila iš išorės atrodo...

Vilniečiui kilo klausimas: nejaugi niekam nerūpi gamtos apsauga? (2)

DELFI skaitytojas piktinasi Lietuvos institucijų neveiksnumu – kieme stovintis autobusas niekam...

Jeigu žmogaus negalima išgydyti, tai dar nereiškia, kad negalima padėti (4)

Mums ne vis vien, mums rūpi Jūsų artimas ir Jūs...

Top naujienos

„Žalgirio“ svajonę pasvėręs Kuzminsko brolis: būtų nuostabu, jei tolyn patektų ir Kaunas, ir Milanas laida „Krepšinio zona“ (4)

Dar prieš tris savaites nekantriausi Lietuvos žurnalistai jau skubėjo laidoti Kauno „Žalgirio“...

Tobulą atostogų vietą atradę lietuviai įspėja tautiečius: higienos sąskaita taupyti nevalia, todėl nekartokite mūsų klaidos (1)

Laoso Liaudies Demokratinė Respublika – nedidukė Pietryčių Azijos valstybėlė, gyventojų...

Prakalbus apie staigų atlyginimų kilimą – Maurico pastaba: deja, yra vienas magiškas žodis (82)

Finansų ministerija blogina ekonomikos augimo prognozes : kaip situacija keičiasi lietuvių...

Netrukus vėl suksime laikrodžius – miegosime trumpiau (87)

Paskutinį kovo sekmadienį vėl teks pasukti laikrodžių rodykles – šį kartą jas suksime pirmyn...

Ekspertas apie išvadas dėl buvusio Putino bendražygio mirties: nieko panašaus nebuvau matęs (5)

Lūžęs kaklo kaulas, kuris lūžta labai retai, nebent smaugimo ar dusinimo atveju, kraujo...

Jasikevičius Eurolygos autsaiderių nenuvertina, bet nori atiduoti duoklę „Žalgirio“ sirgaliams (26)

Trys pergalės iš eilės ir keturios per pastarąsias penkerias rungtynes. Tokią statistiką...

ES lyderiai spaudžia ir perspėja britus: viskas bus daug sunkiau siūlo atidėjimą iki gegužės 22-osios; papildyta 19.26 (90)

Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį didino spaudimą Didžiosios Britanijos parlamentui paremti...

Susigriebsite už galvos – kaip galėjote šių kasdienių gudrybių nežinoti anksčiau?

Kartais net menkas dalykas gali sugadinti nuotaiką, ypač jeigu tai susiję su išvaizda. Dėmė ant...

Siaubingi įtarimai Pabradės gimnazijoje: pradėtas tyrimas dėl galimo mažamečių tvirkinimo

Vilniaus apskrities policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo jaunesnio negu 16 metų...

„Facebook“ pripažino: šimtus milijonų slaptažodžių galėjo matyti visi įmonės darbuotojai (7)

„Facebook“ ketvirtadienį pripažino, kad šimtai milijonų vartotojų slaptažodžių įmonės...