aA
Penktadienį (vasario 22 d.) Vilniaus Knygų mugėje buvo pristatytas žinomos žurnalistų poros Laisvės Radzevičienės ir Vytaro Radzevičiaus kūrinys apie legendinį krepšininką Arvydą Sabonį. Dokumentinė knyga „A. Sabonis. 11 skyrių iš didžiausio lietuvio gyvenimo“ parengta artėjančio krepšininko 50-čio proga tarsi įprasmina nuveiktus vieno geriausio Lietuvos krepšininkų žygdarbius ir laimėjimus.
Arvydas Sabonis
Arvydas Sabonis
© DELFI / Tomas Vinickas

Tai itin ryškus, marškinėlius su 11 numeriu dėvėjusio 2,20 m ūgio krepšinio milžino, pasaulio ir olimpinio čempiono, portretas. „Man pasisekė praleisti su juo kelis pusdienius, kuomet jis netaupė žodžių“, – netvėrė džiaugsmu knygos bendraautorė Laisvė Radzevičienė, nes A. Sabonis įprastai nėra kalbus su žurnalistais. Autorė tikina pasistengusi išsaugoti autentišką krepšininko kalbą.

Nuo vaikystės prisiminimų iki kuriozinių istorijų

Knygoje visi 11 skyrių išdėstyti chronologiškai: Sabo vaikystė, karjera „Žalgiryje“, Olimpiados bei NBA. Neapsieita be asmeninio gyvenimo epizodų: kaip jis auklėjo savo vaikus, kur paslėpė sužadėtuvių žiedą nuo savo žmonos Ingridos bei kiek šmaikštūs prisiminimai, kodėl Arvydas vaikystėje mėtė pro langą lėkštes. Taip pat dokumentinėje knygoje apstu skaudžių gyvenimo momentų, kuomet Achilo sausgyslės trauma grėsė profesionalaus krepšininko karjeros pabaiga. Apie tai, kokios unikalios operacijos buvo atliktos bei kokia dramatiška ir tikra meilė tarp Ingridos Sabonienės ir Arvydo.

Penkiasdešimtmečio proga sukurtas filmas „Arminas Narbekovas: futbolo fenomenas“ ir apie A. Sabonio amžininką futbolo legendą Arminą Narbekovą prieš keletą dienų (vasario 19 d.) taip pat išvydo šviesą.

Pasiteiravus autorės Laisvės Radzevičienės, ar gali būti tarp šių sportininkų kokia sąsaja, paaiškėjo, kad jie buvo dar ir geri draugai. „Arvydas jį vadindavo mažu. Be to, A. Narbekovas buvo tas žmogus, su kuriuo jie susipažino kartu su Ingrida – A. Sabonio žmona.“ Visi elito sportininkai buvo gerai pažįstami, nesvarbu, kad jie – skirtingų sporto šakų atstovai.

Skaičių magija – A. Sabonio numeris „11“ lydi visur

Kiekvienas sportininkas turi tam tikrus ritualus, sėkmę nešančius skaičius. Legendinio krepšininko A. Sabonio mėgiamiausias skaičius buvo ant jo krepšinio marškinėlių vilkimi du vienetai. Sutapimas ar ne, tačiau knygos bendraautoriai įžvelgė vieną netikėtą sąsają – per savo karjerą kartu su Lietuvos rinktine A. Sabonis pelnė 1001 tašką. Taip pat krepšininkas buvo užsiciklinęs visur, kur galima, įpaišyti šį skaičių derinį.

Kai Sabonių šeima apsigyveno Portlande, nusipirko prabangų namą, namo sklypas, kaip netikėta, buvo vienuoliktas. „Jis netgi buvo pasakęs savo žmonai Ingridai, kai jie dar nebuvo susituokę, kad ves tik tuomet, jei ji turės batelius, kurių kulnas bus 11 centimetrų aukščio“, – kalbėdama apie A. Sabonio užsidegimą savo talismanui kiek šmaikščia istorija patikino L. Radzevičienė.

Simbolinė knygos koncepcija taip pat paremta skaičiumi, kurį krepšininkas vilkėdavo žaidimo aikštelėje. Iš viso knygoje yra 11 skyrių. „Mes labai ilgai galvojome kaip ją rašyti. Ir galiausiai apsisprendėme, kad ji turi būti parašyta su nuo Sabo neatsiejama simbolika – skaičiumi 11. Todėl knygą padarėme būtent 11 skyrių, kur viskas išdėstyta chronologiškai ar bent jau daugmaž pagal tematiką“, – savo sprendimą argumentavo knygos autorė Laisvė Radzevičienė.

NBA žvaigždės priima svetingai, tačiau juos sugaudyti – vieni sunkumai

Taip pat knygos pristatyme dalyvavęs filmo „Sabonis 11” režisierius Rimvydas Čekavičius papasakojo apie sunkumus, su kuriais jam teko susidurti. Jis kaupė autentišką dokumentiką su A.Sabonio artimųjų, draugų ar kolegų pasisakymais apie jį. Režisierius važinėjo po Ameriką ir stengėsi sukontaktuoti su buvusiais A. Sabonio komandos nariais. Vienas iš jų buvo legendinė NBA žvaigždė Bilas Voltonas, su kuriuo aukštaūgis lietuvis žaidė Portlando „Blazzers” ekipoje.

Pasak R. Čekavičiaus, B. Voltonas priėmė į savo namus juos labai šiltai. Apibūdino jo apartamentus kaip labai erdvius, prabangius. Taip pat pridūrė, kad be begalės įrėmintų rinktinės marškinėlių buvo galima aptikti ir daug instrumentų, įvairių suvenyrų – NBA žvaigždė taip pat ir buvęs muzikantas.

„Tačiau kai mes su B. Voltonu pasikalbėjome, paėmėme interviu, jis pasakė, kad trumpam išeina. Ir dingo kaip į vandenį. Mes su komanda ir korespondentais laukiam jo ir nesulaukiam. Galiausiai netekę kantrybės jam paskambinome, sako: „Tai jūs eikit, aš tuoj grįšiu“. O durys atlapos, visi apartamentai palikti nesaugomi, na bet ką, galiausiai išėjome – baisiai pasirodė neatsakingi tie NBA žvaigždūnai“, – su šypsena prisiminė R. Čekavičius.

Režisierius pridūrė, kad dėl pašnekovų kartais važiuodavo kelias dienas per visą Ameriką iki tam tikro miestelio, susitaręs pokalbiui. „Atvykstame į jo namus, o žmogus vėlgi nekelia telefono. Neturime nė menkiausio supratimo ar jis namie, o gal išvykęs?“, – savo išgyvenimais pasidalino filmo kūrėjas Rimvydas.

Abu šie kūriniai – tiek knyga „A. Sabonis. 11 skyrių iš didžiausio lietuvio gyvenimo“, tiek filmas, – puikiai papildo vienas kitą ir įprasmina istorinius pasiekimus, nes Lietuvos sporto legendos – mūsų istorija ir džiaugsmas.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kauno darželių absurdas tęsiasi – dėl vienos klaidos tėvai už dvi dienas sumokėjo mėnesio kainą (76)

Nemaniau, kad teks viešai dalintis skauduliais, kuriuos patyriau pastarosiomis dienomis. Vis dėlto...

Autobuso vairuotojo poelgis Vilniuje sužavėjo šimtus: dar yra tokių žmonių! (120)

Toli gražu ne kiekvienas darbuotojas, per dieną susiduriantis su šimtais nepažįstamų žmonių,...

Žinomoje parduotuvėje nufilmuoti vagys net prajuokino: ieškojo dovanų mylimosioms (45)

Vogti tiek, kiek paneši – nepersistengiant. Tokia pasirodė žinomoje parduotuvėje apsilankiusių...

Sveikiname Lietuvos vėliavos laimėtojus ir kviečiame pasigrožėti nuoširdžiausių nuotraukų albumu! (5)

Vasario 16-oji – visiems lietuviams brangi diena. Šia proga kvietėme visus skaitytojus dalyvauti...

Top naujienos

Kęsto Komskio verslas žlunga nesumokėjęs našlaičiams (157)

Vilnietė Simona Kibirkštytė viena augina du mažus vaikus. Be tėvo juos paliko tragiška avarija,...

Pirkėjams rūpi ne tik kaina: už skandalus įmonės sumoka kritusiais pardavimo rodikliais (49)

Lietuviai skaito produktų etiketes, o specialūs produktų žymėjimai, tokie kaip „ekologiška“...

Gyvai / Specialisto patarimai perkantiems automobilius ir pokalbis apie Užgavėnes „Delfi rytas“

„Žiema, žiema, bėk iš kiemo“, – taip šiandien turėtume šūkauti, užsikąsdami ir...

Nuramino dėl Vilniuje įtarto koronaviruso atvejo: visi mėginiai neigiami (141)

Dėl koronaviruso tirto iš šiaurės Italijos grįžusio vyro mėginiai buvo neigiami, patvirtino...

Italija ištikta šoko, pirminio koronaviruso šaltinio nustatyti nepavyksta šalį krečia ir politikų rietenos (58)

Europoje kilusios koronaviruso bangos paliestoje Italijoje tolydžio plinta panika. Šalies...

Mirė Sausio 13-osios byloje kaltu pripažintas buvęs sovietų gynybos ministras (133)

Maskvoje mirė buvęs Sovietų Sąjungos gynybos ministras Dmitrijus Jazovas , pranešė Rusijos...

Koronavirusui skverbiantis į Europą, prognozuojamos pasekmės: Lietuvos ekonomikai tai atsilieps (38)

Lietuvos ekonomikai Kinijoje ir Šiaurės Italijoje siaučiančio koronaviruso pasekmės bus...

Ant suolo lemiamu metu paliktas Motiejūnas: Kinijoje gynybos principai kitokie (20)

Donato Motiejūno sugrįžimas į Lietuvos rinktinę nebuvo rožėmis klotas. Pasitelkęs savo...

The Economist

Vėl paverskime Europą nuobodžia! (1)

ES ginčijasi dėl smulkmenų ir džiaugiasi grįžusiu nuobodžiu stabilumu.

Bankai nespėja dalyti paskolų, tačiau NT analitikas ragina pradėti galvoti logiškai (68)

Ekonomistai jau kelerius metus viešojoje erdvėje kalba, kad gyvenimas Lietuvoje gerėja. Vienas iš...

|Maža didelių žinių kaina