Lygiai prieš mėnesį, kovo 1 d., Studijų kokybės vertinimo centras (toliau SKVC) ir Švietimo ir mokslo ministerija (toliau ŠMM) paskelbė savo verdiktą Klaipėdai – sustabdyti priėmimą į trečdalį Klaipėdos universiteto studijų programų bei uždaryti LCC tarptautinį universitetą. Toks sprendimas sukėlė nemažai diskusijų ir pasipriešinimo, mat sprendimai dėl akreditacijų šalies aukštųjų mokyklų studijų programoms suteikimo priimti ne tik skubotai, bet ir vienašališkai, neįtraukiant universitetų atstovų ir bendruomenės. Tačiau nepaisant viešumoje pasirodžiusių straipsnių ir laiškų ministerijai, Klaipėdos universiteto ir LCC studentų balsas liko neišgirstas.
Klaipėda University
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Noras susidoroti su Klaipėdos aukštosiomis mokyklomis

Klaipėdos jaunimo reikalų koordinatorės Aistės Andruškevičiūtės nuomone, auditas ir studijų programų peržiūrėjimas buvo atliktas skubotai: „Kyla klausimas, kaip per tokį trumpą laiką buvo galima tinkamai įvertinti galybę studijų programų. Labai abejotina, kad darbas buvo atliktas kokybiškai. Abejoju, ar visos tos programos, kurios buvo nurodytos kaip nebeakredituojamos, iš tiesų yra blogos ir nekokybiškos. Atrodo, kad kažkas nori susidoroti su Klaipėdos aukštosiomis mokyklomis”.

Paradoksalu, tačiau prieš mažiau nei pusę metų, 2017 m. lapkritį, ŠMM siūlė performuoti Klaipėdos universitetą, paverčiant jį siauros specializacijos aukšto profesionalumo techniniu universitetu. Dar vienas paradoksas – ministerijos sprendimas paskelbtas po to kai Vilniuje įvyko studijų mugė, kurioje aukštosios mokyklos pristatinėjo savo studijų programas ir likus vos vienai dienai iki Klaipėdoje rengiamos „Studijų regatos“, kurioje prisistatinėjo Klaipėdos miesto aukštosios ir profesinės mokyklos. Pertvarkos vėl vykdomos pavasarį, kuomet abiturientai renkasi studijų programas. Klaipėdos universiteto studentų sąjungos (toliau KUSS) Prezidentė Vaiva Makarauskaitė įsitikinusi, jog tokie sprendimai kelia sumaištį ir nežinomybę, mat moksleiviai nebežino, kur ir kokią programą pasirinkti. Praeitą pavasarį jie nežinojo, kurie universitetai išliks, o šiemet - kurios programos. Tai apsunkina abiturientų pasirinkimą, nes galbūt ne visi Klaipėdos regione gyvenantys tėvai sugebės finansiškai paremti į Kauną ar Vilnių studijuoti išvyksiančius vaikus. Tai apsunkina mokslo prieinamumą ir didina socialinę atskirtį.

Sumaištį ir pasipiktinimą kelianti reforma

Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos studentų atstovybės (toliau LAJM SA) prezidentė Jogailė Žiliūtė mano, jog švietimo sistemoje šiuo metu esama daug pasimetimo, tačiau ji tiki, kad aukštųjų mokyklų studentai drauge su Lietuvos studentų sąjunga gali pakoreguoti ŠMM sprendimus.

„KUSS nuomonė apie aukštojo mokslo konsolidaciją yra teigiama. Mažėjant studentų kiekiui atitinkamai turi mažėti ir aukštųjų mokyklų skaičius, turi likti tik kokybiškiausios, aukščiausius reikalavimus atitinkančios ir unikalios studijų programos, kurios tenkintų stojančiųjų lūkesčius. Tačiau šiuo metu vykstanti reforma kelia sumaištį, pasipiktinimą ir daugybę klausimų. Aukštosioms mokykloms yra skiriamos skirtingo dydžio lėšos konsolidacijai, nors jos vykdo panašius procesus, SKVC vertinimai yra skuboti, neatsižvelgiantys į ateities raidos perspektyvas”,- teigė KUSS Prezidentė.

Panašios nuomonės laikosi ir Lietuvos verslo kolegijos studentų atstovybės Prezidentas Eimantas Reliuga: „Mano nuomone, konsolidacija buvo ir yra neišvengiama. Jos tikrai reikia dėl pernelyg didelio aukštųjų mokyklų skaičiaus ir neretai abejotinos kai kurių programų studijų kokybės. Tačiau šiuo metu vykdoma konsolidacija yra neapgalvota, daroma skubotai ir kartais net nepagalvojant apie pasekmes, kurios gali pakenkti ne tik aukštajai mokyklai, bet ir pačiam miestui”.

Klaipėdos valstybinės kolegijos studentų atstovybės (toliau KVK SA) Prezidentė Neringa Skrikytė įžvelgia dar vieną problemą: „Vykstantys procesai dėl aukštojo mokslo pertvarkos tikrai neatrodo patraukliai moksleiviams, nes kalbama terminais, su kuriais mokiniai nesusiduria. Klaipėdos atveju, į viešumą keliami procesai yra iki galo neišdiskutuoti, nėra tikslumo ir konkretumo, todėl tai nesuteikia pridėtinės vertės miestui ir jo aukštosioms mokykloms. Kodėl jauni žmonės turėtų rinktis Klaipėdą? Čia nėra daug aukštųjų mokyklų, o kai viešoje erdvėje pateikiama informacija su neaiškiais terminais, moksleiviai renkasi „saugesnę” aukštąją mokyklą apie kurią nėra kalbama, kad joje kažkas vyksta. Pritariu, kad moksleiviai turi būti informuoti apie procesus vykstančius aukštosiose mokyklose, bet kalbėkime terminais, kurie būtų aiškus kiekvienam, tiek moksleiviui, tiek studentui.”

Viešinama tik tai, kas blogiausia

SKVC vertinimas tikrai pribloškė tiek Klaipėdos, tiek LCC universitetus.

LCC studentų atstovybės Prezidentas Oleksandr Zozulia pripažino, kad SKVC sprendimas uždaryti LCC universitetą yra nepriimtinas ir LCC studentai su tokiu sprendimu nesitaikys: „Kadangi iškilo grėsmė uždaryti mūsų universitetą, mes kreipėmės į įvairias vyriausybines institucijas. Jei tai nepadės, eisime toliau. Šiuo metu LCC universitete yra vykdomos penkios bakalauro studijų programos. Daugiau nei 70% mūsų darbuotojų yra atvykę iš Šiaurės Amerikos, todėl visas mūsų studijų procesas skiriasi nuo kitų Lietuvos aukštųjų mokyklų. Nemanau, kad pagrindinis kriterijus, sprendžiant apie programos kokybę, turėtų būti tos programos fakultete vykdomų akademinių tyrimų kiekis. Juk ne mažiau svarbi turi būti pati studijų programa, jos kokybė ir tikimybė tos programos studentui įsidarbinti”.

KUSS Prezidentės nuomone, Klaipėdos universitete tikrai yra stiprių studijų programų, kurios ruošia specialistus pasaulinei rinkai, bet yra ir tokių, kurios nesurenka studentų ne vienerius metus iš eilės ir vis tiek vykdo priėmimą, nes „galbūt šiemet pasiseks”. Klaipėdos universitete būtina vidinė pertvarka. Studijų programos turi būti išgrynintos, atsisakant nerentabilių studijų programų, atsižvelgiant į paskutiniųjų metų stojančiųjų skaičiaus mažėjimo tendencijas. Studijos privalo būti grįstos naujausiais moksliniais tyrimais.

Vaivai Makarauskaitei pritaria ir LAJM SA bei KVK SA Prezidentės: „Studijų programos, kurios neatitinka studentų bei rinkos poreikių, neturėtų būti leidžiamos, nes dažnai pasitaiko, kad moksleiviai renkasi studijų programas pagal pavadinimą ir trumpą aprašymą, neįsigilindami kaip iš tiesų ta programa veikia ir ar po studijų jie galės save vadinti tos srities specialistais.

Ne paslaptis, kad studijų programų šiuo metu yra per daug, tad nieko blogo, jei reikalavimų neatitinkanti programa bus sustabdoma. Juk nuo to priklauso studijų kokybė. Tikrai yra tokių programų, kurios dabar yra nebeaktualios. Tačiau kodėl nėra viešinamos programos, kurios yra stiprios ir šiuo metu „ant bangos”? Visi labai mėgsta informaciją perteikti iš negatyvios pusės, bet pamirštame, kad Klaipėda taip pat turi stiprių programų, kurios paruošia stiprius specialistus ir kurias baigę studentai gali iš karto įsidarbinti. Galbūt reikėtų informuoti visuomenę ir dėl stipriųjų aukštojo mokslo pusių, užuot parodant, kad viskas yra blogai ir viskas yra kardinaliai pertvarkoma, nes taip tikrai nėra”.

Klaipėdos jaunimo organizacijų asociacijos „Apskritasis stalas” Pirmininkas Laurynas Gaidelis mano, kad problema slypi ne tik studijų programų turinyje: „Programos galbūt ir yra patrauklios jaunam žmogui, tačiau dalis programų yra nepatrauklios pačiai darbo rinkai. Taip pat trūksta kompetentingų dėstytojų kurie galėtų kokybiškai išdėstyti savo dalyką. Kalbant apie Klaipėdą apskritai, galima teigti, jog Klaipėdos žmonės yra ramūs, nesiveliantys į diskusijas ir kartais net per daug kuklūs, kad drąsiai išreikštų savo nuomonę. Mano nuomone, jei taip bus ir toliau, jei sėdėsime tyliai rankas sudėję ir leisime vyriausybei spręsti už mus, jei taikysimės su valdžios sprendimais, kad ir kokie nepriimtini jie būtų, neteksime ne tik 16 KU studijų programų ar vienintelio Klaipėdos traukos taško užsieniečiams - LCC, bet ir ligoninių, teatrų, o gal net ir paties pelningiausio Lietuvos objekto - uosto”.

Aukštasis mokslas Klaipėdoje – būtinas

Klaipėdos jaunimas tarė savo žodį – aukštasis mokslas Klaipėdoje yra būtinas. Juk Klaipėda nėra tik miestas prie jūros, į kurį vasaromis suvažiuoja visa Lietuva. Klaipėdoje gyvenimas vyksta visus metus. Klaipėdos valstybinis jūrų uostas ir uosto teritorijoje esančios įmonės, kasmet į valstybės biudžetą įnešančios šimtus milijonų eurų, Klaipėdos laisvoji ekonominė zona, kurioje veikia daugiau nei 100 įmonių... Sąrašą galima tęsti ir tęsti... Visoms Klaipėdoje veikiančioms įstaigoms reikalingi stiprūs savo srities specialistai, todėl Klaipėdoje privalo likti tiek savarankiškas pasikeitęs universitetas, tiek kolegijos, kurios ruoštų profesionalus pagal rinkos poreikius.

Mes, Klaipėdos jaunimas, tikime, kad miesto proveržis įmanomas tik sukoncentravus aukštos kompetencijos jaunus specialistus, kurie, baigę Klaipėdos aukštąsias mokyklas bei kolegijas, galėtų tenkinti aukštųjų technologijų, aptarnavimo, tradicinės pramonės intelektualinius ir kultūrinius poreikius bei kurti pridėtinę vertę miestui. Svarbiausias mūsų visų tikslas - kad studentai būtų patenkinti studijų kokybe Klaipėdoje.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Žvejys didžiuojasi tvenkinyje sugautu laimikiu (30)

Antradienio rytą DELFI redakciją pasiekė žinia, jog žvejui Renatui pavyko sugauti didžiulį...

Įvyko pirmasis Kuršių marių plaukimo maratonas, skirtas Lietuvos šimtmečiui paminėti

„Puiku, gražu, sumanu, įdomu, reikalinga, labai rimta“, tokiais ir dar gražesniais žodžiais...

Pasipiktinusi klientė skundžia „Boutique guru“: į Antarktidą siuntinys greičiau nueitų (12)

Į DELFI redakciją kreipėsi „Boutique guru“ klientė, Remigija Gintalė, kuri norėjo pranešti...

Lietuvos himnas skambėjo Peterbore (4)

Net ir giliausios, pačios gražiausios tradicijos ir minėjimai ankščiau ar vėliau tampa tik dar...

„Lidl“ pirktuose riešutuose – šlykštus radinys (72)

Panevėžio „Lidl“ klientė buvo šokiruota, kai nusipirkusi du pakelius riešutų, vėliau...

Top naujienos

Už laisvę kovojo akmenimis ir kryžiais: sodyba, kurioje komunistai žemai nusilenkdavo (74)

Orvidų sodyba – iš kryžių ir akmenų pastatytas gyvas paminklas pasipriešinimui prieš...

Sensacija Kipre – gynyboje užsidariusi „Sūduva“ iš turnyro eliminavo APOEL klubą aiškūs tolimesni varžovai (281)

UEFA Čempionų lygoje debiutuojantys Marijampolės „Sūduvos“ futbolininkai Kipre pateikė...

Baltijos jūroje stebi Rusijos povandeninius laivus: jų medžioti skrenda iš Šiaulių (461)

Dar praėjusią savaitę dėmesiui nukrypus į audringą NATO viršūnių susitikimą Briuselyje,...

Orai: šiluma sieks ir 30 laipsnių (3)

Trečiadienio naktį Lietuvoje žymesnio lietaus nenumatoma. Pūs nestiprus šiaurės, šiaurės rytų...

Ką daryti, kai netenkina atlikti remonto darbai (91)

Kai vieni nesugebame ko nors pasidaryti, kviečiame pagalbą – tai įprasta. Pagalbos prireikė ir...

Prabilo po kontroversiško finalo nušvilptas teisėjas: didžiuojuosi savo darbu – tai širdyje aš nešiosiu amžinai (141)

Ne Kylianas Mbappe , ne Antoine'as Griezmannas ir ne Paulis Pogba . Taip pat ir ne Luka Modričius...

MH17 tragedija: rusų propagandistai ėmėsi neįtikėtinų triukų (788)

Lygiai prieš ketverius metus – 2014 metų liepos 17 dieną – Ukrainos Donecko srityje buvo...

Geriausi būdai, kaip sustiprinti savo libido (5)

Regis, esate visai ne prieš pasimylėti su savo antrąja puse, tačiau atėjus tam skirtam metui...

Vietoje vilniečių pamėgtos legendinės kavinės duris atvėrė nauja vieta: pažiūrėkite, kaip atrodo dabar (37)

Gedimino prospekte esančiame prekybos centre GO9 šešerius metus veikęs restoklubas „Studio 9“...

Sunku pamiršti vienos nakties nuotykį – jaučiasi save suteršusi (87)

Nors ir sakoma, kad neverta galėtis to, kas padaryta, nes nieko nesugrąžinsi ir nepakeisi, aš jau...