aA
Sekmadienio rytas. Daugiau nei 20 žmonių susirinkę prie kunigaikščio Gedimino paminklo Vilniaus Katedros aikštėje laukia ekskursijos „Vilniaus legendų takais“ pradžios.
Kitokie pasivaikščiojimai. Radvilos gaidys, Barboros šmėkla ir kitos Vilniaus legendos
© J. Vanago nuotr.

Spaudžia lengvas šaltukas, snyguriuoja didelėmis snaigėmis, o aplinkui šventinė nuotaika – nuo Gedimino paminklo matosi ir prakartėlė, ir pagrindinė eglutė, ir pro šalį pravažiuoja šventinis traukinukas.

Šįkart pasivaikščiojimas tesudarė apie 4 kilometrus, į kuriuos reikėtų įskaičiuoti kelionę nuo Vilniaus vartų iki Katedros aikštės, kur prasidėjo ekskursija. Jos metu aplankėme 8 objektus.

Pirmiausiai – Gedimino kalnas, prie kurio buvo papasakota visiems girdėta legenda apie tai, kad prieš 800 m. čia, kur dabar yra Vilniaus centras, kunigaikštis Gediminas buvo atjojęs medžioti iš Senųjų Trakų, kurie buvo tuometinė Lietuvos sostinė. Vilnios ir Neries sankirta buvo patogi medžioklei, nes buvo lengva užspiesti žvėris į kampą. Temstant Gediminas nudobė didžiulį taurą, visi pavakarieniavo ir sumigo. Tada buvo susapnuotas legendinis sapnas apie geležinį vilką ir kalną...

Antrai legendai apie Barboros šmėklą pasakoti ekskursijos sumanytoja iliustratorė Ula Šimulynaitė pasirinkto Lietuvos nacionalinio muziejaus kampą, kuris labiausiai išsikišęs į Žygimantų ir T. Vrublenskio gatvių sankryžos pusę. Čia anuomet stovėjo gynybinės sienos bokštas, kurio pamatus skalavo Neries vandenys, o aplinkui plytėjo pelkės. Tai buvo nuošaliausia Vilniaus vieta. Tame bokšte magas Jonas Tvardauskas Žygimantui Auguistui neva iškvietė Barboros vėlę, tačiau valdovui buvo liepta stebėti neišsiduodant. Tačiau Žygimantas Augustas nepaklausė mago ir puolė apkabinti žmonos vėlę. Šitaip ji ėmė ir pradingo. Barboros Radvilaitės palaikai yra palaidoti Vilniaus Katedros karališkosios koplyčios (dabar Valavičių) požemiuose.

Toliau ėjome palei Gedimino kalną, kur stabtelėjus buvo papasakota jau apie Žygimanto Augusto vėlę. Esą ją ir dabar galima pamatyti per mėnulio pilnatį ant kalno šlaito.

Ketvirtoji legenda – apie Katedros aikštėje, šalia varpinės esančią plytelę, ant kurios yra užrašas „Stebuklas“. Norint, kad jis įvyktų, reikia atsistoti ant plytelės taip, kad kojų pirštai „žiūrėtų“ į „L“ raidę. Tada reikia sugalvoti norą ir du kartus apsisukti pagal laikrodžio rodyklę. Kol mums gidė tai pasakojo, ant plytelės apsisuko 2 senjorės. Negirdėjusios instrukcijos, jos viską padarė taip, kaip buvo papasakota.

Eidami per Katedros aikštę kirtome Kalėdinį miestelį, kuris šiemet visiškai kitoks nei anksčiau – daugybė jaunų žmonių pardavinėja įvairius skanėstus: galima nusipirkti ir kepintų riešutų, ir belgiškų blynelių, ir karšto vyno. Viskas atrodo labai šventiška, nes turgus vyksta po eglutės šviesomis, kurios pritvirtintos prie prekybos namelių.

Toliau ekskursijos organizatoriai mus vedė į Vilniaus universiteto bibliotekos pastato kiemelį, kur vėl paminėjo magą Tvardauską. Pasirodo, jo pasakojimus užrašė jėzuitai, girdėję apie tai pasakojant kunigą Danielių Butvilą. Toliau ėjome į Stiklių gatvelę, kur buvo papasakota legenda apie Tvardausko sandorį su velniu ir dėl to įgytą jo išskirtinumą.

Ekskursija baigėsi Šv. Jonų gatvėje. Sklando legenda, kad čia esančios Šv. Jonų bažnyčios požemiuose buvo laidojami pasižymėję Vilniaus miesto gyventojai. 1600 m. mirė vienas turtingiausių miesto žmonių. Artimieji jį aprengė prašmatniais drabužiais, apkarstė papuošalais, o nakčiai paliko jį saugoti mažam berniukui bažnyčioje. Ryte pravėrus bažnyčios duris viduje buvo didžiulė betvarkė, o aplinkui voliojosi krūvos numirėlių kūnų.

Dar viena legenda, kilusi šalia Šv. Jonų bažnyčios, yra apie Radvilos gaidį. Esą kažkada prieš bažnyčią, kur dabar tuščia aikštelė, stovėjo puošnūs Radvilų rūmai. Čia vykdavo įvairios puotos. Ir kartą prieš Velykas, kai visi pasninkavo, Radvilos rengė didelį pokylį – valgė įvairią keptą mėsą. Šventės kulminacija – ant padėklo nešamas keptas gaidys, kuris atrodė kaip gyvas. Kai tik padėklą padėjo svečiams ant stalo, tai gaidys pašoko ir nubėgo...

Ekskursijos organizatorė Ūla dalyvius nusivedė į Šv. Jonų bažnyčios galerijos požemius, kur pavaišino čiobrelių arbata ir šokoladiniais meduoliais. Pasirodo, šios galerijos rūsiai kažkada buvo ne rūsiai, o pirmasis anų laikų pastatų aukštas, kuriuose veikė smuklės ir parduotuvėlės.

Pasakojimai apie smukles po ekskursijos sužadino apetitą, todėl patraukėme į Antokolskio gatvėje esantį belgišką restoranėlį „Rene“. Tai viena iš nedaugelių vietų, kurioje yra nepageidaujamas žinomas restoranų apžvalgininkas Andrius Užkalnis.

Maršruto atstumas: 4,03 km, vidutinis greitis 2,2 km/val., sudeginta 322 kcal. Jausmas – nuostabus. Matuota su laikrodžiu „Suunto“.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Moteris iš darbdavių sulaukė tik komentarų apie amžių: 50-mečius laiko atsilikėliais (177)

Rašau, nes labai skauda. Skaitau dar vieną ir dar vieną straipsnį, parašytą jaunų, protingų,...

Prašmatnus gyvenimas Panevėžyje – pamačius keptos duonos kainą atėmė žadą (140)

Dėžutėse parduodama kepta duona – mėgiamas užkandis. Panevėžiečiai, tiesa, stebisi...

Ko mus išmokė karantinas: finansų ekspertė pasakė paprastą formulę, kaip reiktų skaičiuoti pinigus (13)

Kas keisis atėjus pirmajam vasaros mėnesiui? Dabar jau aišku, kaip planuoti savaitės meniu,...

Norintiems kurti savo verslą, pasakė 4 žingsnių planą: tada įmanomi ir turtai, ir prabanga (22)

Verslumas – kone mistiškai skambantis žodis, daugeliui gan abstrakti sąvoka. Tačiau dauguma...

Pasakė ypatingą techniką, dėl kurios pasikeis jūsų diena – darbus atliksite laiku (3)

Darbo pridavimo terminas – poryt, reiktų nedelsiant kibti į veiklą, bet vietoje to įsijungi...

Top naujienos

Vienišą motiną pribloškė antstolių reikalavimai per karantiną: ar taip elgtis žmogiška? (3)

Išgyventi karantino laikotarpiu – nelengva užduotis jo ekonominių pasekmių paliestiems Lietuvos...

Lietuvių optimizmas stebina visą Europą: per praėjusią krizę buvo visiškai kitaip

Balandį smarkiai kritęs Lietuvos vartotojų pasitikėjimo rodiklis gegužę jau ėmė stiebtis į...

Mirė aktorius Gediminas Girdvainis (207)

Mirė 76-erių metų aktorius Gediminas Girdvainis . Žinią Delfi patvirtino aktoriaus žmona,...

2 mln. dolerių vertės atleidimo istorija: ne taip pasirinktas laikas kainavo milžinišką išeitinę

Vienas vadovaujantis pareigūnas, kuriam „LafargeHolcim Ltd.“ per mėnesį mokėjo maždaug 18 000...

Kolegos ir gerbėjai šviesiomis mintimis išlydi mirusį Gediminą Girdvainį: užsispyręs kaip žemaitis ir daugiau nei aktorius (4)

Trečiadienio vakarą Lietuvą sukrėtė netektis – eidamas 77-uosius metus mirė aktorius...

Tomas Daugirdas

Virusas ir pasaulis: ar liko vietos silpniesiems?

Karantino metu ne vienas politikas ar ekspertas kalbėjo apie tai, kad nebegyvensime taip, kaip buvo...

Visiems George'o Floydo sulaikyme dalyvavusiems pareigūnams pareikšti kaltinimai (177)

Buvusiam Mineapolio policijos pareigūnui Derekui Chauvinui, kuris keliu prispaudė George'o Floydo...

Nustatytas naujas įtariamasis skandalingoje britų mergaitės Madeleine McCann dingimo byloje papildyta (37)

Vokietijos policija trečiadienį pranešė nustačiusi naują įtariamąjį paslaptingoje 2007...

Orai: rytas bus visai neblogas, po to – perkūnija (2)

Ketvirtadienį Lietuvos orus lems piečiau besisukančio ciklono pakraštys, lėtai slinks nelabai...

|Maža didelių žinių kaina