aA
Sekmadienio rytas. Daugiau nei 20 žmonių susirinkę prie kunigaikščio Gedimino paminklo Vilniaus Katedros aikštėje laukia ekskursijos „Vilniaus legendų takais“ pradžios.
© J. Vanago nuotr.

Spaudžia lengvas šaltukas, snyguriuoja didelėmis snaigėmis, o aplinkui šventinė nuotaika – nuo Gedimino paminklo matosi ir prakartėlė, ir pagrindinė eglutė, ir pro šalį pravažiuoja šventinis traukinukas.

Šįkart pasivaikščiojimas tesudarė apie 4 kilometrus, į kuriuos reikėtų įskaičiuoti kelionę nuo Vilniaus vartų iki Katedros aikštės, kur prasidėjo ekskursija. Jos metu aplankėme 8 objektus.

Pirmiausiai – Gedimino kalnas, prie kurio buvo papasakota visiems girdėta legenda apie tai, kad prieš 800 m. čia, kur dabar yra Vilniaus centras, kunigaikštis Gediminas buvo atjojęs medžioti iš Senųjų Trakų, kurie buvo tuometinė Lietuvos sostinė. Vilnios ir Neries sankirta buvo patogi medžioklei, nes buvo lengva užspiesti žvėris į kampą. Temstant Gediminas nudobė didžiulį taurą, visi pavakarieniavo ir sumigo. Tada buvo susapnuotas legendinis sapnas apie geležinį vilką ir kalną...

Antrai legendai apie Barboros šmėklą pasakoti ekskursijos sumanytoja iliustratorė Ula Šimulynaitė pasirinkto Lietuvos nacionalinio muziejaus kampą, kuris labiausiai išsikišęs į Žygimantų ir T. Vrublenskio gatvių sankryžos pusę. Čia anuomet stovėjo gynybinės sienos bokštas, kurio pamatus skalavo Neries vandenys, o aplinkui plytėjo pelkės. Tai buvo nuošaliausia Vilniaus vieta. Tame bokšte magas Jonas Tvardauskas Žygimantui Auguistui neva iškvietė Barboros vėlę, tačiau valdovui buvo liepta stebėti neišsiduodant. Tačiau Žygimantas Augustas nepaklausė mago ir puolė apkabinti žmonos vėlę. Šitaip ji ėmė ir pradingo. Barboros Radvilaitės palaikai yra palaidoti Vilniaus Katedros karališkosios koplyčios (dabar Valavičių) požemiuose.

Toliau ėjome palei Gedimino kalną, kur stabtelėjus buvo papasakota jau apie Žygimanto Augusto vėlę. Esą ją ir dabar galima pamatyti per mėnulio pilnatį ant kalno šlaito.

Ketvirtoji legenda – apie Katedros aikštėje, šalia varpinės esančią plytelę, ant kurios yra užrašas „Stebuklas“. Norint, kad jis įvyktų, reikia atsistoti ant plytelės taip, kad kojų pirštai „žiūrėtų“ į „L“ raidę. Tada reikia sugalvoti norą ir du kartus apsisukti pagal laikrodžio rodyklę. Kol mums gidė tai pasakojo, ant plytelės apsisuko 2 senjorės. Negirdėjusios instrukcijos, jos viską padarė taip, kaip buvo papasakota.

Eidami per Katedros aikštę kirtome Kalėdinį miestelį, kuris šiemet visiškai kitoks nei anksčiau – daugybė jaunų žmonių pardavinėja įvairius skanėstus: galima nusipirkti ir kepintų riešutų, ir belgiškų blynelių, ir karšto vyno. Viskas atrodo labai šventiška, nes turgus vyksta po eglutės šviesomis, kurios pritvirtintos prie prekybos namelių.

Toliau ekskursijos organizatoriai mus vedė į Vilniaus universiteto bibliotekos pastato kiemelį, kur vėl paminėjo magą Tvardauską. Pasirodo, jo pasakojimus užrašė jėzuitai, girdėję apie tai pasakojant kunigą Danielių Butvilą. Toliau ėjome į Stiklių gatvelę, kur buvo papasakota legenda apie Tvardausko sandorį su velniu ir dėl to įgytą jo išskirtinumą.

Ekskursija baigėsi Šv. Jonų gatvėje. Sklando legenda, kad čia esančios Šv. Jonų bažnyčios požemiuose buvo laidojami pasižymėję Vilniaus miesto gyventojai. 1600 m. mirė vienas turtingiausių miesto žmonių. Artimieji jį aprengė prašmatniais drabužiais, apkarstė papuošalais, o nakčiai paliko jį saugoti mažam berniukui bažnyčioje. Ryte pravėrus bažnyčios duris viduje buvo didžiulė betvarkė, o aplinkui voliojosi krūvos numirėlių kūnų.

Dar viena legenda, kilusi šalia Šv. Jonų bažnyčios, yra apie Radvilos gaidį. Esą kažkada prieš bažnyčią, kur dabar tuščia aikštelė, stovėjo puošnūs Radvilų rūmai. Čia vykdavo įvairios puotos. Ir kartą prieš Velykas, kai visi pasninkavo, Radvilos rengė didelį pokylį – valgė įvairią keptą mėsą. Šventės kulminacija – ant padėklo nešamas keptas gaidys, kuris atrodė kaip gyvas. Kai tik padėklą padėjo svečiams ant stalo, tai gaidys pašoko ir nubėgo...

Ekskursijos organizatorė Ūla dalyvius nusivedė į Šv. Jonų bažnyčios galerijos požemius, kur pavaišino čiobrelių arbata ir šokoladiniais meduoliais. Pasirodo, šios galerijos rūsiai kažkada buvo ne rūsiai, o pirmasis anų laikų pastatų aukštas, kuriuose veikė smuklės ir parduotuvėlės.

Pasakojimai apie smukles po ekskursijos sužadino apetitą, todėl patraukėme į Antokolskio gatvėje esantį belgišką restoranėlį „Rene“. Tai viena iš nedaugelių vietų, kurioje yra nepageidaujamas žinomas restoranų apžvalgininkas Andrius Užkalnis.

Maršruto atstumas: 4,03 km, vidutinis greitis 2,2 km/val., sudeginta 322 kcal. Jausmas – nuostabus. Matuota su laikrodžiu „Suunto“.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įlipo į autobusą su 50 eurų ir negavo bilieto: ką tokiu atveju darytų kontrolė? (79)

Vilnietė viešajame transporte norėjo įsigyti bilietą, tačiau neturėjo smulkių pinigų. Ką...

Pensininkai tapo valstybinių įstaigų įkaitais: gal jau metas sukilti? (161)

Jau kuris laikas skamba žinia, kad pasikeitus „Sodros“ pensijų „išnešiotojams“ pensininkai...

Žiemos linksmybės: kaimynai išgražino automobilį (1)

DELFI skaitytojas Deividas Žemgulys pasidalijo smagiu vaizdo įrašu. Ar norėtumėte tokių kaimynų?

Utena įrodė: ir valstybines šventes galima švęsti įdomiai

Pirmą kartą mane nustebino, kad valstybinė šventė gali būti įdomi, labai jautri, kad gali...

653 eurus uždirbantis jaunas vyras atskleidė, kaip jam pavyksta išgyventi (456)

653 eurai – tiek uždirbu per mėnesį ir to net nesiruošiu slėpti. Lietuvoje tai vadinama...

Top naujienos

Emigranto nusikaltimas sukrėtė ne tik Lietuvą, bet ir Švediją: nužudytą paauglę rado užklijuotomis lūpomis (75)

Darbą baigusi septyniolikmetė nusiuntė tėvui žinutę, kad grįžta namo, tačiau į juos taip ir...

Lietuviai įamžino chaotišką Indijos sostinę: jeigu ši šalis neegzistuotų, niekam neužtektų vaizduotės ją išgalvoti (8)

„Jeigu Indija neegzistuotų, niekam neužtektų vaizduotės ją išgalvoti“, - taip sakė...

Radžvilas: tai ir yra pabaigos ženklas (215)

Didžiosios Britanijos atsiskyrimas yra labai panašus į Sąjūdį, Europos Sąjunga ( ES ) eina...

Sirgalių žinutę išgirdęs Adomaitis po skaudaus pralaimėjimo citavo dukterį (13)

Vilniaus „Ryto“ vyriausiojo trenerio Dainiaus Adomaičio 45-ojo gimtadienio vakaras –...

„Hadsono stebuklas“: kaip išvengta tragedijos (16)

Sausio 15 d. sukako lygiai dešimt metų nuo vadinamojo Hadsono upės stebuklo, kai „ US Airways “...

Skamba antroji „Eurovizijos“ atranka: „Gangnam style“ kopija, žinutė smurtą patyrusioms moterims ir kritika scenos naujokams (1)

Šeštadienio vakarą eteryje skamba antrasis nacionalinės „ Eurovizijos “ atrankos filmavimas,...

Kauniečius tyrė 14 metų: vieta, kur gyvenate, tikimybę mirti gali padidinti net 70 proc. (24)

Jei gyvenate toliau nei 300 m nuo parko ir jame nesilankote, turite beveik 70 proc. didesnę tikimybę...

Stilistas rėžė nuomonę apie „Žmonių“ įvaizdžius: jei nepasiruošei, sėdėk tyliai ir apeik raudoną kilimą ratu (248)

Kiekviename renginyje laukiamiausia smalsuolių dalis – raudonas kilimas ir, žinoma, akį...

Vilniuje automobilis rėžėsi į stulpą, vairuotojas, įtariama, apsvaigęs automobilyje rasta švirkštų (12)

Vilniuje šeštadienio vakarą automobilio nesuvaldęs vairuotojas rėžėsi į stulpą. Į avariją...

Sugadintas Adomaičio gimtadienis: „Lietkabelis“ sutriuškino Vilniuje nušvilptą „Rytą“ (416)

Panevėžio „Lietkabelis“ (11-8) įspūdingai nutraukė keturių pralaimėjimų seriją...