aA
„Nebesijuokia saulė jau/ Ir gėlėse nebėra kvapo/ Ruduo pabus tuojau/Ir vos pabudęs apsiverks.“ (rus. Cолнце реже смеется,/Нет в цветах благовонья./Скоро Осень проснется/И заплачет спросонья) Poeto Konstantino Balmonto eilėraščio „Ruduo“ ištrauka kažkuria dalimi atitiko sekmadieninio pasivaikščiojimo nuotaikas. Nors oras buvo puikus, tačiau per valandą rajone netoli centro pavyko sutikti tik per 10 vaikščiotojų ir bėgikų.
© J. Vanago nuotr.

O dabar nuo pradžių. Žvėryną Vilniuje žino visi. Tai – nedidelis, Neries vingyje įkurdintas senas gyvenamasis kvartalas su gausybe skirtingų vienbučių, dvibučių, daugiabučių medinių ir kitokių namų. Tai vienintelis rajonas, kuriame ne tik malonu pasivaikščioti, bet ir yra Malonioji gatvė.

Sekmadienio pasivaikščiojimą su žmona derinom su proga nuplauti automobilį „Panoramos“ „Švaros broliuose“. Iš anksto užsiregistravus, tai trunka apie valandą, todėl turime laiko apeiti rajoną, kuriame gyvenau porą metų ir gerai žinau, kad aplink jį – apie 5 km. Apeiti – reiškia eiti arčiausiai Neries esančiomis gatvėmis.

Iš „Panoramos“ stovėjimo aikštelės išėjome per požeminę perėją, įrengta po viena judriausių mieste Saltoniškių ir T. Narbuto gatvių sankryžų. Ši perėja – viena iš nedaugelio vietų, kurioje legaliai galite piešti grafičius. Tiesiog ateinat ir tą darot. Užlipus laiptais prieš akis matyti Policijos departamentas, kurio viename iš viršutinių aukštų dar prieš dvejus metus buvo dabartinio premjero kabinetas.

Nuo čia sugalvojame planą: eisime pro Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčią, suksime į Sakalų, paskui į Lenktąją gatvę (iš Sakalų į kairę), ja eisime iki Latgalių gatvės, tada pasuksime į Gulbių gatvę ir išeisime prie Rusijos Federacijos ambasados pastato. Nuo jo patrauksime Birutės gatve iki stadiono, esančio netoli Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninės, jį apeisime pėsčiųjų taku ir išlįsime į jau renovuotą taką paupiu. Šiuo taku keliausime iki praėjimo į Maloniąją gatvę, ja – iki Latvių gatvės (kur pažiūrėsime ką tik Latvijos Nepriklausomybės proga pakabintą lentelę) ir grįšime atgal į „Panoramą“.

Žvėrynas – kontrastų rajonas. Čia ant vieno sklypo stovi namas, kuriame butas kainuoja ir 600 000 eurų, o iš kaimynystėje esančio pusiau socialinio medinuko kamino rūgsta kūrenamo sandėliuko gabalų ir atliekų dūmelis. Gyvas pavyzdys – Lenktoji g. 30 daugiabutis. Dažnai pro jį praeidamas matydavau, kaip anksti ryte iš jo išbrazda butelių maišais nešini raudonnosiai. Tiesa, Vilniaus savivaldybė jo antrame aukšte (Lenktoji g. 30-2) lapkričio pradžioje už pradinę 21 258 eurų kainą pardavinėjo beveik 26 kv. metrų butą.

Toliau einant Lenktąja gatve galima pamatyti ir tvarkingų ir netvarkingų medinukų, ir namų, apkaltų variu. Skelbimuose panašus namas parduodamas už 915 000 eurų. Kai kurie „medinukai“ tobulinami ir greitai virs gražiais namais.

Einame toliau. Prie Rusijos ambasados – vilniečių su vaikais mėgstami tvenkiniai. Kažkada prie jų sutiktas senolis pasakojo, kad buvo laikai, kai juose veisdavo upėtakius. Dabar tvenkiniai garsūs savo antimis ir bebrais. Antis lesinti ateina auklės ir mamos su vaikais. Šalia vieno iš tvenkinių tarp medžių stovi paminklas poetui Konstantinui Balmontui, kurio sukurto eilėraščio posmu ir pradėjau šį tekstą. Plačiau apie jį ir jo poeziją žiūrėkite čia.

Tvenkinius juosia Latvių ir Blindžių gatvės. Čia – tvarkingiausia ir ramiausia Žvėryno vieta, besiremianti į Karoliniškių kraštovaizdžio draustinį. Čia stovi vos keli daugiabučiai, kuriuose parduodamų butų kainos siekia ir šimtus tūkstančių eurų, taip pat – dar sovietų laikais pastatyti daugiabučiai tuometiniams valdžios veikėjams ir buvę Vyriausybės svečių namai (juose buvo filmuotas Tado Vidmanto filmas „Gautas iškvietimas“).

Nuo tvenkinių pasukam į Birutės gatvę. Praeiname dar kelis gražius medinukus. Vienas iš jų visiškai naujai perstatytas stovi ant Birutės ir Moniuškos gatvių sankryžos. Eidami būtinai apžiūrėkite. Toliau dešinėje – Kazachstano ambasada, buvę kino studijos pastatai, Čekijos ambasada ir rezidencija, JAV ambasadoriaus rezidencija, naujai statomas baltas ir šiuolaikinis vienbutis, keli garsių verslininkų namai.

Birutės gatve išeiname prie stadiono, aplink jį einame Neries krantine iki naujai „Grindos“ sutvarkytos krantinės. Smagu, kad danga nauja, tačiau akis bado įvairūs menkarūšiai krūmynai, savaime išaugę ant upės šlaitų. Kitoje upės pusėje – verslo centrų dangoraižiai.

Praėjus senąjį Žvėryno tiltą reikia lipti laiptais į viršų, tada į dešinę ir dairytis ištrypto keliuko kairėje, kuriuo galima išeiti į Pušų ir Maloniosios gatvių sankryžą. Ši vieta turi būti pažįstama baidarininkams, nes Maloniosios gatvės pradžioje veikia baidarių nuomos punktas. Skelbimuose mačiau, kad netoli jo esančiame naujame daugiabutyje galima įsigyti 3 kambarių beveik 200 kv. m. butą už 670 000 eurų, o netoliese parduoda visą namo antrą aukštą (mansardą), kuriame du butai – vienas už 110 000 eurų, kitas – 50 000 eurų.

Maloniojoje gatvelėje stovi ne vienas pasakų namelis. Vienas jų yra bene mažiausias Žvėryne toks tvarkingas privatus namas. Anksčiau jį nuomojo už daugiau nei 600 eurų. Verslui ši gatvelė labai patogi, nes joje nemokamas stovėjimas, o centras pasiekiamas pėsčiomis. Tą galima pajusti vaikštinėjant po šią vietą paprastą dieną, kai dirbantys centre palieka čia savo automobilius.

Baigdami kelionę, prasukome pro naujausią „Pigu.lt“ parduotuvę Saltoniškių gatvėje. Ši vieta visiškai neseniai įgavo naują veidą – Liepyno g. pastatė didžiulį daugiabutį, prieš jį – renovavo gamyklą, kuri pavirto „Žvėryno loftais“.

Maršruto distancija: 5.42 km, vidutinis greitis 5.3 km/val., sudeginta 583 kcal. Jausmas – nuostabus. Matuota su laikrodžiu „Suunto“.

Kitokie pasivaikščiojimai. Milijono kelionė aplink Žvėryną
© J. Vanago nuotr.

Nauja ciklo „Kitokie pasivaikščiojimai“ dalis – kiekvieną savaitę DELFI Piliečio rubrikoje. Ankstesnę ciklo dalį galite perskaityti čia.

Norite papasakoti apie jūsų mėgiamas kitų neatrastas Vilniaus ar visos Lietuvos vietas? Rašykite mums el.p. pilieciai@delfi.lt!

Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lidso lietuviai šventė septintąją Kaziuko Mugę

Nors pastarąją savaitę Jungtinę Karalystę nuožmiai skalavo lietus ir siautėjo uraganiniai...

Negalėjo patikėti šviestuvo kainos skirtumu Lietuvoje ir užsienyje: ar tai adekvatu? (174)

Kainų skirtumai Lietuvoje ir užsienyje tautiečiams vis dar neduoda ramybės. Šįkart DELFI...

Abiturientas stebina neįtikėtinu talentu – kuria papuošalus sutažo technika (7)

Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazijos 12-tokas Aivaras Veršila iš išorės atrodo...

Vilniečiui kilo klausimas: nejaugi niekam nerūpi gamtos apsauga? (2)

DELFI skaitytojas piktinasi Lietuvos institucijų neveiksnumu – kieme stovintis autobusas niekam...

Jeigu žmogaus negalima išgydyti, tai dar nereiškia, kad negalima padėti (4)

Mums ne vis vien, mums rūpi Jūsų artimas ir Jūs...

Top naujienos

Kaupimą pensijai sustabdė tūkstančiai: ką planuoja likusieji? (108)

Maždaug kas dešimtas apklaustasis nurodė toliau planuojantis nebekaupti II-oje pensijų pakopoje,...

Memfis turi naują didvyrį: karjeros rungtynes sužaidęs Valančiūnas parklupdė 57 taškus pelniusį Hardeną (44)

„Šiandien mūsų komanda buvo smarkiai išretinta traumų. Tačiau galų gale tai buvo nesvarbu,...

Neįminta prezidento rinkimų mįslė: kam nukeliaus Matijošaičio balsai (226)

Vasario mėnesį „ Spinter tyrimai “ atlikta visuomenės nuomonės apklausa parodė, kad, jei...

„Žalgiriu“ besididžiuojantis Jasikevičius: žinote, tie vyrukai tikrai turi charakterį specialiai Krepšinis.lt iš Tel Avivo (46)

Kauno „Žalgiris“ karnavalinę šios savaitės žydų nuotaiką kaip reikiant pagadino: svečiai...

Krentantį „Boeing“ išgelbėjo ne tarnybos metu skridęs pilotas (38)

Kai oro linijų „ Lion Air “ lėktuvo įgula visomis išgalėmis stengėsi suvaldyti krentantį...

Tokio pavasario Lietuvoje laukėme ilgai – savaitgalį mėgausimės šiluma (7)

Ketvirtadienio naktį, nešinas nedideliais krituliais (daugiausia lietumi), per Lietuvą keliaus...

Moteriškos paslaptys: liga, kurios priežasčių dažnai nežino net gydytojai

Neretai apie sveikatą susimąstome tik tuomet, kai ji pablogėja. Tuomet pradedame galvoti, ką...

Ėmėsi baisiausio Lietuvos kelio remonto – iki rudens ribos eismą Molėtų plente (26)

Kelias A14, arba plentas nuo Vilniaus iki Molėtų, neretai pavadinamas baisiausiu Lietuvos keliu....

Guoga apie sprendimą nebesitraukti iš politikos: gulėjau lovoje ir pajutau tuštumą (359)

Naujausias Antano Guogos statymas – Centro partija. Kur ir kodėl dingo pažadai trauktis iš...

Meile nepilnametei garsėjančio Elono Peniko „gražuoliuko“ etiketė nežeidžia, bet jo nuotraukos gali apgauti (67)

Ištreniruoto kūno nuotraukomis ir romantiška draugyste su nepilnamete, socialinių tinklų...