aA
Talentingasis britų režisierius Danny‘is Boyle‘as yra išbandęs save įvairiausiuose žanruose, todėl su kiekvienu nauju filmu kino kūrėjas vis aukščiau kelia savo kartelę. Tokių įsimintinų juostų kaip 1996 metų šedevro „Traukinių žymėjimas“, postapokaliptinės temos realistiškai pateikto siaubo trilerio „28 dienos po“, Oskarą gavusios 2008 metų dramos „Lūšnynų milijonierius“ bei širdį virpinančio išlikimo trilerio „127 valandos“ autorius pristato savo labiausiai pamėgto žanro filmą.
Filmas "Transo būsena"
© Organizatorių archyvas

Režisierius kviečia iš arti pamatyti visus hipnozės būsenos niuansus, pasinerti į pavojingą požeminio nusikalstamo pasaulio realybę, atsidurti žmogaus pasąmonėje, kurią gali kontroliuoti bet koks išorinio pasaulio žmogus.

Apie ką mes čia…

Nesėkmingas azartinių žaidimų lošėjas Saimonas pakliūna į bėdą. Jis turi didelę skolą, kurią skubiai reikia grąžinti. Vaikinui į pagalbą ateina nusikalstamo pasaulio atstovas Frenkas. Vyras turi tik vieną prašymą – jis nori, kad Saimonas jam padėtų pavogti milijonus dolerių kainuojantį paveikslą bei tuo pačiu viską atpirkti.

Įvykus nesėkmingam sandėriui ir per apiplėšimą gavus galvos traumą Saimonas viską pamiršta. Jaunuolis negali prisiminti ir kur padėjo paveikslą. Išsiaiškinti tiesą jis nusiunčiamas pas psichoterapeutę, kurios hipnozės seansai leidžia jam pasinerti į praeities prisiminimus, tačiau iškyla viena bėda – jis pamato visiškai kitokią realybę, nei turėjo pamatyti.

Kūrinio vidus

Su kiekvienu nauju darbu Boyle‘as nesiliauja stebinti ir džiuginti akis. Taip yra ir su nauju jo filmu. Svarbiausia, jog išlaikomas firminis režisieriaus stilius, labai efektingai pateikiamas veiksmas. Tuo pačiu realistiškas bendras fonas ir kiekvieną sceną papildantis žiaurumas nenutolsta nuo geriausių kino kūrėjo darbų. Juosta sugeba pritraukti dėmesį jau nuo pat pirmų minučių – labai geras ženklas, o ir pasakojimas gana darniai vystosi. Veiksmas padalintas į dvi dalis – personažų pasirinkimus (tai svarbiausia šiame filme) bei foninį apiplėšimą ir smegenų „aptemimą“ su tam tikra idėja.

Kiekvienas iš trijų pagrindinių veikėjų sudaro bendrą pasakojimo manieros branduolį – viena istorija matoma iš trijų skirtingų pozicijų, kol galiausiai einant į pabaigą viskas tampa aišku. Tuo pačiu filmas nenusigręžia nuo geriausių žanro atstovų kaip Davido Fincherio filmų „Kovos klubas“, „Žaidimas“ ar Christophero Nolano „Pradžia“. Žaidžiama ir kiekvieno personažo charakteriais. Jų siekiai akivaizdūs, tačiau kiekvienas turi savo viziją ir įsitikinimus, todėl netgi ir banditas Frenkas savo įžvalgose atrodo teisus. Banditas, daktaras ir nevykėlis – visai įdomiai susiderinęs trio, kuris visos peržiūros metu suteikia puikios atmosferos juostai, nes simpatizuoti galima bet kuriam iš personažų. Taip žiūrovui duodamas pasirinkimas.

Filmas pastatytas geriausių trilerių principu. Įtampa, nepaleidžianti iki galo, užslėpta tiesa, kuri išaiškinama tik pačiame gale – tai tik keli momentai. Vienas iš kozirių – labai mėgstamas režisieriaus realistiškumas. Daug brutalių akimirkų. Galima teigti, jog kai kurios scenos yra itin žiaurios, tačiau jų pateikimas labai subtiliame kontekste turi savą poveikį ir gauname tiesiog stilingai įpakuotą negailestingą pasakojimą.

Vienintelis momentas, kuris išties labai erzina – kai kurios meilės kupinos scenos. Tai net labai trikdo. Vis dėlto nuo to buvo galima atsiriboti ir „važiuoti“ link vieno tikslo – šoko. Užtat meilės motyvus kompensuoja apsinuoginusios herojės pateikimas. Estetiškai ir žaviai pateiktas erotiškumas, atviros, bet kartu skoningos lovos scenos papildo kaitrią juostos atmosferą.

Veiksmas ir siužetinės linijos pateikimas yra meistriško lygio. Juosta nenusibosta ir priverčia sėdėti ir laukti tolimesnių siužetinių vingių. Nors pačios hipnozės tema yra gana įdomi, tai ne unikalus darbas – jau matėme geresnius tos pačios temos atstovus kaip kino genijaus Christophero Nolano 2000 metų „Memento“ bei priešpaskutinį jo darbą „Pradžia“. Vis tik šis filmas turi savito žavesio ir individualumo.

Kriminalinis kontekstas irgi prideda šiam darbui savo svarbos. Greitas ir nesustojantis vietoje – taip galima apibūdinti visą pasakojimo schemą. Žavus ir malonus peržiūrai filmas, o ir nuo „Šalutinio efekto“ nebuvo tokio stipraus žanro atstovo, todėl bendrai atsižvelgus į visumą galima teigti, jog ši juosta abejingų nepaliks.

Techninės pusės ypatumai

Visi režisieriaus filmai turi vieną bendrą bruožą – tobulus garso takelius. Galima žavėtis tik tuo, kaip meistriškai pagal kiekvieną sceną priderintos muzikinės kompozicijos. Staigus, adrenalino nestokojantis takelis yra vienas geriausių šio filmo komponentų – jo dėka gaunama įtampa suteikia pagreičio juostos siužetinei linijai.

Kitas svarbus momentas – išradingas operatoriaus veiksmo scenų pateikimas per akims malonius kameros rakursus. Kaip ir ankstesniuose režisieriaus filmuose, žaidžiama ir su spalvos fonu. Taip gaunamas vienas iš kadruose matomų filmo atmosferos variklių.Visą juostą gaubia niūrumas ir tamsesnės spalvos.

Atskirą padėką reikia skirti montažui. Solidus ir preciziškai atliktas darbas. Priderintos prie savęs scenos išlaiko intrigą, net ir einant į pabaigą filmas neišduoda pagrindinės paslapties, nenumalšina noro pamatyti istorijos baigtį, o kartu papildomai suteikia apsvarstymus dėl galimo finalo.

Aktorių kolektyvinis darbas

Šioje juostoje yra trys pagrindiniai aktoriai, kurių kiekvieno svarba - didžiulė. Seniai matyti didžiuosiuose ekranuose, bet užtat puikiai pasirodę aktoriai yra dar vienas stiprus argumentas filmo kokybės atžvilgiu.

Jamesas McAvoy‘us visos juostos metu primena tą patį nevykėlį iš 2008 metų veiksmo filmo „Ieškomas“, tačiau čia ir slypi jo personažo žavumas. Tai išraiškingai perteiktas veikėjas, be jokių priekaištų vaidybai.
Filmo metu akis džiugina ir Rosario Dawson. Moteris ne tik puikiai suvaidina savo veikėją, tačiau ir įsimintinai, visame gražume pasirodo apsinuoginusi. Labai atviras savęs pateikimas. Iš kitos pusės, viskas labai preciziškai atliekama, todėl kokios nors pornografijos įžvelgti negalima.

Antagonisto vaidmenį atliekantis Vincentas Casselis yra palaima visam filmui. Prancūzas ne tik puikiai įsilieja į veiksmą, bet sukuria patį įdomiausią charakterį. Nors moteris yra esminė šiame darbe, būtent jo personažas tampa pačiu sunkiausiu šiame filme.

Verdiktas

Transo būsena“ – tai stilingas, brutalus, užburiantis ir „judinantis“ protą filmas. Juostoje - puiki vaidyba, tobulas garso takelis, estetiškai pateikiamas erotiškumas. Kartu su naujomis scenomis sugebama sukelti vis daugiau įtampos. Tai preciziškai sukurtas intelektualus kinas, giliai įtraukiantis į hipnozės seansą. Šis filmas - gana įsimintinas savo žanro atstovas.

Bendras vertinimas: 9/10

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuvos beisbolo jaunimo rinktinė Floridoje iškovojo trečiąją vietą

Floridoje, lituanistinėje mokykloje „Saulėtas krantas” svečiavosi stipriausios pasaulyje...

Keturių šunelių globėja drąsina: šuniui reikia žmogaus ir tiek vietos, kiek užima atsigulęs (9)

Pradėsiu nuo seniausiai pas mus esančio labradoro retriverio Bakso. Jis, mano nuomone, buvo nelabai...

Meno platformos „BaltijosMenas.lt“ etalonas – garsieji Sotheby‘s ar Christie‘s aukcionai (4)

2018 metai buvo kupini meno renesanso Lietuvoje , tad nenuostabu, kad pamažu atsiranda ir ambicingų...

Akimirka Anykščiuose, kurios ilgai nepamirš – dėmesį patraukė kilnus jaunuolio poelgis (64)

Anykščių miestas turbūt geriausiai žinomas dėl savo garsių rašytojų, Puntuko akmens, Laimės...

Šiaulių gimnazistai galėjo susipažinti su kino industrija iš arti

Lapkričio 7 dieną nemaža grupė Šiaulių Simono Daukanto gimnazijos mokinių vyko į edukacinę...

Top naujienos

Diena su tais, kurie klysta tik vieną kartą: daug geriau už darbą žuvų fabrike kur nors Norvegijoje

Išminuotojai - kariai, apie kuriuos sukurta bene daugiausiai istorijų bei pokštų. Tačiau...

Mauricas: tokių prastų pasaulio lūkesčių nebuvo nuo pat 2009 metų (167)

Finansų rinkose nuotaikos negerėja. Jau kitais metais tikimasi, kad ekonomikos augimas pastebimai...

Kaip tvarkyti savo pinigus, kad užtektų ne tik duonai: keli būdai, kurie tinka daugeliui (15)

Demografinė Lietuvos padėtis verčia vis daugiau gyventojų susimąstyti, kad orios senatvės tik...

Mokytoja Rusijoje įsiuto dėl užrašo ant lentos (342)

Krasnodaro krašto Bogučiansko rajono Tajožnyj gyvenvietėje 20-osios mokyklos istorijos ir...

Kas atsitiko? „Valstiečiai“ bambalių klausimą bando įkišti į stalčių (485)

Dar pernai valdantieji „valstiečiai“ žadėjo imtis vadinamųjų „bambalių“ klausimo....

„Lietkabeliui“ į kompaniją: išsinerti iš senos odos panoro ir Prienų klubas (1)

Panevėžio „Lietkabelis“ nėra vienintelis klubas, siekiantis perkelti veiklą į naują...

Kaip į pirmąjį kalėdinį vakarėlį puošėsi sostinės stileivos (1)

Trečiadienio popietę mados ir grožio viešųjų ryšių agentūra „ Polhem PR “ stilingąją...

Unikauskas patarė, kaip atsikratyti pilvo (13)

Atsikišęs pilvas erzina daugelį, tačiau jei to priežastis visceraliniai riebalai, tikėtina, kad...

4 rūšių toksiški indai, kurių reikia kuo greičiau atsisakyti (123)

Šiais laikais daug kas stengiasi laikytis sveikos mitybos taisyklių. Bet ne visi žino, kad indai,...

„John Lewis“ kalėdinėje reklamoje – Eltono Johno gyvenimo istorija

Kaip gyvenimą gali pakeisti kalėdinė dovana? Jei tai yra pianinas, kurį vaikystėje gauna Eltonas...