Talentingasis britų režisierius Danny‘is Boyle‘as yra išbandęs save įvairiausiuose žanruose, todėl su kiekvienu nauju filmu kino kūrėjas vis aukščiau kelia savo kartelę. Tokių įsimintinų juostų kaip 1996 metų šedevro „Traukinių žymėjimas“, postapokaliptinės temos realistiškai pateikto siaubo trilerio „28 dienos po“, Oskarą gavusios 2008 metų dramos „Lūšnynų milijonierius“ bei širdį virpinančio išlikimo trilerio „127 valandos“ autorius pristato savo labiausiai pamėgto žanro filmą.
Filmas "Transo būsena"
© Organizatorių archyvas

Režisierius kviečia iš arti pamatyti visus hipnozės būsenos niuansus, pasinerti į pavojingą požeminio nusikalstamo pasaulio realybę, atsidurti žmogaus pasąmonėje, kurią gali kontroliuoti bet koks išorinio pasaulio žmogus.

Apie ką mes čia…

Nesėkmingas azartinių žaidimų lošėjas Saimonas pakliūna į bėdą. Jis turi didelę skolą, kurią skubiai reikia grąžinti. Vaikinui į pagalbą ateina nusikalstamo pasaulio atstovas Frenkas. Vyras turi tik vieną prašymą – jis nori, kad Saimonas jam padėtų pavogti milijonus dolerių kainuojantį paveikslą bei tuo pačiu viską atpirkti.

Įvykus nesėkmingam sandėriui ir per apiplėšimą gavus galvos traumą Saimonas viską pamiršta. Jaunuolis negali prisiminti ir kur padėjo paveikslą. Išsiaiškinti tiesą jis nusiunčiamas pas psichoterapeutę, kurios hipnozės seansai leidžia jam pasinerti į praeities prisiminimus, tačiau iškyla viena bėda – jis pamato visiškai kitokią realybę, nei turėjo pamatyti.

Kūrinio vidus

Su kiekvienu nauju darbu Boyle‘as nesiliauja stebinti ir džiuginti akis. Taip yra ir su nauju jo filmu. Svarbiausia, jog išlaikomas firminis režisieriaus stilius, labai efektingai pateikiamas veiksmas. Tuo pačiu realistiškas bendras fonas ir kiekvieną sceną papildantis žiaurumas nenutolsta nuo geriausių kino kūrėjo darbų. Juosta sugeba pritraukti dėmesį jau nuo pat pirmų minučių – labai geras ženklas, o ir pasakojimas gana darniai vystosi. Veiksmas padalintas į dvi dalis – personažų pasirinkimus (tai svarbiausia šiame filme) bei foninį apiplėšimą ir smegenų „aptemimą“ su tam tikra idėja.

Kiekvienas iš trijų pagrindinių veikėjų sudaro bendrą pasakojimo manieros branduolį – viena istorija matoma iš trijų skirtingų pozicijų, kol galiausiai einant į pabaigą viskas tampa aišku. Tuo pačiu filmas nenusigręžia nuo geriausių žanro atstovų kaip Davido Fincherio filmų „Kovos klubas“, „Žaidimas“ ar Christophero Nolano „Pradžia“. Žaidžiama ir kiekvieno personažo charakteriais. Jų siekiai akivaizdūs, tačiau kiekvienas turi savo viziją ir įsitikinimus, todėl netgi ir banditas Frenkas savo įžvalgose atrodo teisus. Banditas, daktaras ir nevykėlis – visai įdomiai susiderinęs trio, kuris visos peržiūros metu suteikia puikios atmosferos juostai, nes simpatizuoti galima bet kuriam iš personažų. Taip žiūrovui duodamas pasirinkimas.

Filmas pastatytas geriausių trilerių principu. Įtampa, nepaleidžianti iki galo, užslėpta tiesa, kuri išaiškinama tik pačiame gale – tai tik keli momentai. Vienas iš kozirių – labai mėgstamas režisieriaus realistiškumas. Daug brutalių akimirkų. Galima teigti, jog kai kurios scenos yra itin žiaurios, tačiau jų pateikimas labai subtiliame kontekste turi savą poveikį ir gauname tiesiog stilingai įpakuotą negailestingą pasakojimą.

Vienintelis momentas, kuris išties labai erzina – kai kurios meilės kupinos scenos. Tai net labai trikdo. Vis dėlto nuo to buvo galima atsiriboti ir „važiuoti“ link vieno tikslo – šoko. Užtat meilės motyvus kompensuoja apsinuoginusios herojės pateikimas. Estetiškai ir žaviai pateiktas erotiškumas, atviros, bet kartu skoningos lovos scenos papildo kaitrią juostos atmosferą.

Veiksmas ir siužetinės linijos pateikimas yra meistriško lygio. Juosta nenusibosta ir priverčia sėdėti ir laukti tolimesnių siužetinių vingių. Nors pačios hipnozės tema yra gana įdomi, tai ne unikalus darbas – jau matėme geresnius tos pačios temos atstovus kaip kino genijaus Christophero Nolano 2000 metų „Memento“ bei priešpaskutinį jo darbą „Pradžia“. Vis tik šis filmas turi savito žavesio ir individualumo.

Kriminalinis kontekstas irgi prideda šiam darbui savo svarbos. Greitas ir nesustojantis vietoje – taip galima apibūdinti visą pasakojimo schemą. Žavus ir malonus peržiūrai filmas, o ir nuo „Šalutinio efekto“ nebuvo tokio stipraus žanro atstovo, todėl bendrai atsižvelgus į visumą galima teigti, jog ši juosta abejingų nepaliks.

Techninės pusės ypatumai

Visi režisieriaus filmai turi vieną bendrą bruožą – tobulus garso takelius. Galima žavėtis tik tuo, kaip meistriškai pagal kiekvieną sceną priderintos muzikinės kompozicijos. Staigus, adrenalino nestokojantis takelis yra vienas geriausių šio filmo komponentų – jo dėka gaunama įtampa suteikia pagreičio juostos siužetinei linijai.

Kitas svarbus momentas – išradingas operatoriaus veiksmo scenų pateikimas per akims malonius kameros rakursus. Kaip ir ankstesniuose režisieriaus filmuose, žaidžiama ir su spalvos fonu. Taip gaunamas vienas iš kadruose matomų filmo atmosferos variklių.Visą juostą gaubia niūrumas ir tamsesnės spalvos.

Atskirą padėką reikia skirti montažui. Solidus ir preciziškai atliktas darbas. Priderintos prie savęs scenos išlaiko intrigą, net ir einant į pabaigą filmas neišduoda pagrindinės paslapties, nenumalšina noro pamatyti istorijos baigtį, o kartu papildomai suteikia apsvarstymus dėl galimo finalo.

Aktorių kolektyvinis darbas

Šioje juostoje yra trys pagrindiniai aktoriai, kurių kiekvieno svarba - didžiulė. Seniai matyti didžiuosiuose ekranuose, bet užtat puikiai pasirodę aktoriai yra dar vienas stiprus argumentas filmo kokybės atžvilgiu.

Jamesas McAvoy‘us visos juostos metu primena tą patį nevykėlį iš 2008 metų veiksmo filmo „Ieškomas“, tačiau čia ir slypi jo personažo žavumas. Tai išraiškingai perteiktas veikėjas, be jokių priekaištų vaidybai.
Filmo metu akis džiugina ir Rosario Dawson. Moteris ne tik puikiai suvaidina savo veikėją, tačiau ir įsimintinai, visame gražume pasirodo apsinuoginusi. Labai atviras savęs pateikimas. Iš kitos pusės, viskas labai preciziškai atliekama, todėl kokios nors pornografijos įžvelgti negalima.

Antagonisto vaidmenį atliekantis Vincentas Casselis yra palaima visam filmui. Prancūzas ne tik puikiai įsilieja į veiksmą, bet sukuria patį įdomiausią charakterį. Nors moteris yra esminė šiame darbe, būtent jo personažas tampa pačiu sunkiausiu šiame filme.

Verdiktas

Transo būsena“ – tai stilingas, brutalus, užburiantis ir „judinantis“ protą filmas. Juostoje - puiki vaidyba, tobulas garso takelis, estetiškai pateikiamas erotiškumas. Kartu su naujomis scenomis sugebama sukelti vis daugiau įtampos. Tai preciziškai sukurtas intelektualus kinas, giliai įtraukiantis į hipnozės seansą. Šis filmas - gana įsimintinas savo žanro atstovas.

Bendras vertinimas: 9/10

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dovana šiauliečiams – Kalėdinis Šimšės miestelis (1)

Kalėdinės nuotaikos virusą mokyklos bendruomenė skleidė Šiaulių miestui ir kvietė bendram...

Molėtuose atidengta unikali skulptūra „Laiškas Lietuvai“ (2)

Gruodžio 12 d. Molėtuose iškilmingai atidengta skulptūra „Laiškas Lietuvai “, skirta...

Forumo teatrui Europos įvertinimas už pilietiškumą, saugumą ir gynybą (4)

Berlyno saugumo konferencija laikoma vienu didžiausių Europos saugumo ir gynybos renginių, o jos...

Maltiečiai kviečia į asmenukių iššūkį socialiniuose tinkluose: Be Jūsų Nebūtų Mūsų (3)

Pasidaryti asmenukę su savo močiute, seneliu ar kaimyne iš laiptinės ir paskelbti šią nuotrauką...

Vilniaus Balsių progimnazijoje – šimtas amatų pasitinkant Lietuvos valstybingumo jubiliejų

Lietuviai nuo seno garsėja darbštumu. Mūsų valstybės augimas ir klestėjimas visada rėmėsi...

Top naujienos

Markas Zingeris. „Mūsiškių“ autorė Lietuva gal ir netiki, bet Holokaustą išgyvenęs menininkas ja nori tikėti

Jei būčiau karikatūristas, nupieščiau padėtį šitaip: drengiant amžinam lietui visa Lietuva...

Kukuraitis žada esminę pensijų sistemos pervarką (10)

Vakar priėmusi Valstybės biudžetą, valdžia suka galvą kaip perskirstyti daugiau mokesčių...

Baikerio Kilkaus nužudymo tyrimas krypsta nauja linkme: Baltrūnas vėl atvestas į teismą nuolat atnaujinama (84)

Ikiteisminis tyrimas dėl baikerio Aivaro Kilkaus nužudymo krypsta nauja linkme – ikiteisminį...

Darbas pagal partinę liniją: tarp socialdemokratų ir partijos atskilėlių užvirė mūšis dėl padėjėjų Seime (101)

To jau seniai nebuvo: iš socialdemokratų gretų pasitraukę Seimo nariai, įkūrę valdančiojoje...

Dingusiame Argentinos povandeniniame laive buvusio jūreivio sesuo tikina gavusi keistą žinutę

Jesica Medina, vieno iš 44 dingusiame laive buvusių jūreivių, Roberto Danielio Medinos, sesuo,...

Iš čiaupo tekantis vanduo jau tris savaites baugina gyventojus (68)

Kaimas viduryje Vilniaus centro. Taip galima apibūdinti situaciją, į kurią pateko Šv. Stepono g....

Nebeturinčių kur trauktis ledo ritulininkų treneris budina rinktinės snaiperius specialiai DELFI iš Bledo

Pagal pražangų skaičių iš visų konkurentų išsiskirianti Lietuvos jaunimo (iki 20 metų) ledo...

Draudikų statistika atskleidžia, kada BMW vairuotojai ilsisi (24)

Ko reikėtų tikėtis ir kaip planuoti keliones per šventes: net du ilgieji savaitgaliai šiemet...

Mokslininkai ragina susirūpinti: valgome vaistiniais preparatais užterštą žuvį (22)

Kiekvienas savo namų vaistinėlėje turime vaistų su pasibaigusiu jų galiojimo laiku arba tokių...