aA
Kinijos kino rinka vos per kelis metus išaugo iki antros pagal dydį pasaulyje savo sąlygas diktuojančių rinkų, todėl dabar yra bandoma gaivinti visus senus ir kultinius šalies kine įtvirtintus personažus. 1986 metais kinai sukūrė išties linksmą ir niekuo nenusileidžiantį amerikiečių lobių ieškotojui Indianai Džonsui filmą bei kartu davė rimtą atsaką JAV produktui.
Filmas "Operacija: Zodiakas", Jackie Chanas
© GPI

Režisieriaus, scenaristo ir pagrindinio vaidmens ėmėsi dar labai mažai tuomet vakaruose žinomas Jackie‘is Chanas. Po penkerių metų pasirodo dar sėkmingesnis „Dievo šarvų“ filmas su ta pačia filmavimo komanda. Filmas akimirksniu įtvirtino aktorių tarp pačių perspektyviausių tarptautinio masto žvaigždžių.

Jackie‘is Chanas po dvidešimt vienerių metų pertraukos nuo antros filmo dalies ryžosi finaliniam istorijos akordui apie „Azijos vanago“ nuotykius beieškant prarastų lobių. Režisierius ir scenaristas pristato žiūrovams labai unikalų filmą, kurio dėka jis pats pateko į „Gineso rekordų knygą“ už daugiausiai atliktų vaidmenų filmo kūrime. Kino kūrėjas kviečia į neužmirštamą nuotykį po gražiausius pasaulio kampelius ieškant vertingų artefaktų, o kartu ir siūlo pasimėgauti jo asmeniniu šou, kurio pasaulio gerbėjai yra pasigedę nuo 2007 metų, kai pasaulį išvydo trečioji „Piko valanda“.

Apie ką mes čia…

Žinomas profesionalus vagis ir nuotykių ieškotojas „Azijos vanagas“ gauna naują ir pačią pavojingiausią savo karjeroje užduotį – jis turi surasti ir pristatyti užsakovui 12 prarastų senovės kinų zodiako ženklų galvų. Iš pirmo žvilgsnio nusimato eilinis darbas, tačiau dėl tų prarastų artefaktų prasideda ilga ir nuožmi kova. Kuo giliau prisikasa „Azijos vanagas“ prie lobio paslapties, tuo daugiau suinteresuotų asmenų atsiranda, kurie visais įmanomais būdais bando jam pastoti kelią.

Kūrinio vidus

Filmas, atsižvelgiant į ankstesnes dalis, yra gana prastas. Didelis nusivylimas laukia šios franšizės gerbėjų, nes jie gauna tik komercija kvepiantį produktą. Tačiau yra ir šviesi medalio pusė – tai puikus pramoginis nuotykis, su daugeliu holivudinių, itin populiarių filmų bruožų. Linksmas, dinamiškas ir tikrai nenuilstančio Jackie Chano stiliaus darbas - nors po peržiūros ir greitai užmirštamas, jį bežiūrint išlaikoma puiki atmosfera.

Kaip jau anksčiau minėta, filmas neapsiėjo be holivudinių triukų, ypač scenarijaus prasme. Plika akimi yra matomos daugelis šio kino žanro juostų detalių, pradedant kultiniu tapusiu 1991 metų filmu „Hadsono vanagas“ su Briusu Willisu priešaky. Iš jo paskolinti momentai taip ir veržiasi pro ekraną, dėl pavogtų idėjų matomas šio filmo prastas scenarijus.

Naujų idėjų neturintis Jackie Chanas savo naujausiame filme desperatiškai išsisuka dar ir tokiais pelningos filmų serijos darbais kaip „Karibų piratai“, „Kapų plėšikė Lara Kroft“ ar „Kodas: L.O.B.I.A.I.“, kurie išties pridavė nuotykių žanrui epiškumo. Vis dėlto didžiausias kaltininkas čia yra būtent legendinis „Indiana Džounsas“, pagal kurio prototipą ir yra sukurtas šios serijos filmų pagrindinis veikėjas. Kaip bebūtų, tačiau bendras vaizdas nėra toks prastas. Nuotykių pateikimas yra dinamiškas, nenuobodus, tačiau, deja, novatoriškumo pasigendama jau nuo pirmų juostos minučių.

Filmo siužetinė linija suskaldoma į dvi dalis. Nesmagu sakyti, bet jos tarpusavyje neturi nieko bendro. Pasikeičia pasakojimo stilius. Pirmoji realistiška dalis, kurios istorija rutuliojosi gana smagiai, praėjus pusei laiko virsta nesusipratimu. Sugadinamas neblogas filmo pamatas, kuris, jeigu veiksmas vyktų tokiu pačiu principu kaip ir pirmoji filmo dalis, galėtu pretenduoti į žymiai geresnį rezultatą. Vis tik režisierius pritaikė komercinį metodą privilioti savo šalies žiūrovus, į kuriuos labiausiai ir yra orientuota antroji filmo dalis.

Kaip ir priklauso pačiam režisieriui, neatsisakyta šmaikščių replikų ir gana komiškų situacijų. Nors kartojasi jau daugelį kartų kituose Jackie Chano filmuose matytos akimirkos, šio žmogaus humoro jausmo išreiškimą kine galima nuolat stebėti su malonumu. Smagu, nes paskutiniai jo režisūriniai darbai buvo labai rimtos, kartu ir propaganda kvepiančios juostos, kuriose rasti vietos juokeliams nebuvo lemta.

Filmas nenuobodus, o greitai atpasakota istorija irgi prideda keletą pliusų bendram vaizdui. Juk kartais taip ir norisi atsipalaiduoti žiūrint į kultinio personažo veiksmus naujame ir patobulintame pavidale. Na, o pabaigoje, žinoma, laukia kaip visada smagus desertas nepavykusių kadrų pavidalu. Tai jau tapo firminiu režisieriaus filmų bruožu. Visgi, linksmiausia juostos dalis.

Techninės pusės ypatumai

Iš visų matytų Jackie Chano filmų šios juostos specialiųjų efektų pusė lenkia visus ankstesnius jo darbus, nors yra nemažai scenų, kur aiškiai matomas kompiuterinių efektų fonas. Žinoma, iki Holivudinių technologijų, suteikiančių realistiškumo, dar toli, tačiau progresas tikrai didžiulis. Neblogas ir konvertavimas į trimatę grafiką. Nors ir matoma tik keliose scenose, apskritai trimatė erdvė visam filmui suteikia žavesio, o ir spalvos nėra tokios akinamai ryškios.

Garso takelis, reikia pripažinti, yra aukšto lygio, bet kartu ir primena Holivudą. Kelios kompozicijos ypač artimos „Karibų piratų“ skambesiui. Operatorius pasidarbavo puikiai, bet garso montažas šiek tiek „šlubuoja“ bežiūrint atviresnes kovų scenas. Filmo montažas neblogas, nors kai kurios scenos iki galo neištobulintos, kartais pritrūksta vientisumo, ypač pastebimos veikėjų padarytos klaidos.

Aktorių kolektyvinis darbas

Kaip ir ankstesniuose „Dievo šarvų“ filmuose, pagrindinį vaidmenį atlieka pats Jackie Chanas. Visgi, tarp antro ir trečio filmo yra labai didelis tarpas, sunku priprasti prie taip senstelėjusio „Azijos vanago“. Kaip ir visuomet, kaskadinių triukų specialistas pats atliko visus manevrus, už tai didžiausia pagarba šiam nuostabiam aktoriui. Smagus ir energingas aktoriaus pasirodymas yra vienas didžiausių šio filmo kozirių.

Kiti filme pasirodantys aktoriai yra tik menkas šešėlis, palyginus su Jackie‘o charizma, bet ir čia yra savų perlų. Ypač pagarbą kelia tiesiog nepriekaištingų kūno linijų ir stulbinančių kojų savininkė Zhang Lanxim. Tai vyriškus hormonus kaitinantis pasirodymas. Dar derėtų paminėti ir žinomą aktorių amerikietį Oliverį Plattą. Epizodiškas vaidmuo, bet pranašesnis už visus kitus antraplanius veikėjus.

Verdiktas

„Operacija: Zodiakas“ – tai vietoje nenustygstantis nuotykis, su puikiomis kovų scenomis, neblogais vizualiniais efektais ir, žinoma, pasiilgtu didžiuosiuose ekranuose Jackie Chanu. Vis dėlto, dėka banalaus scenarijaus, prastų siužetinių vingių, aršaus populiarių holivudinių filmų kopijavimo jis tampa tik menku šešėlių pirmiems franšizės apie „Azijos vanago“ nuotykius filmams, iš Jackie Chano padariusiems tarptautinę žvaigždę.

Bendras vertinimas: 6/10

Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lidso lietuviai šventė septintąją Kaziuko Mugę

Nors pastarąją savaitę Jungtinę Karalystę nuožmiai skalavo lietus ir siautėjo uraganiniai...

Negalėjo patikėti šviestuvo kainos skirtumu Lietuvoje ir užsienyje: ar tai adekvatu? (175)

Kainų skirtumai Lietuvoje ir užsienyje tautiečiams vis dar neduoda ramybės. Šįkart DELFI...

Abiturientas stebina neįtikėtinu talentu – kuria papuošalus sutažo technika (9)

Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazijos 12-tokas Aivaras Veršila iš išorės atrodo...

Vilniečiui kilo klausimas: nejaugi niekam nerūpi gamtos apsauga? (2)

DELFI skaitytojas piktinasi Lietuvos institucijų neveiksnumu – kieme stovintis autobusas niekam...

Jeigu žmogaus negalima išgydyti, tai dar nereiškia, kad negalima padėti (4)

Mums ne vis vien, mums rūpi Jūsų artimas ir Jūs...

Top naujienos

„Žalgirio“ svajonę pasvėręs Kuzminsko brolis: būtų nuostabu, jei tolyn patektų ir Kaunas, ir Milanas laida „Krepšinio zona“

Dar prieš tris savaites nekantriausi Lietuvos žurnalistai jau skubėjo laidoti Kauno „Žalgirio“...

Tobulą atostogų vietą atradę lietuviai įspėja tautiečius: higienos sąskaita taupyti nevalia, todėl nekartokite mūsų klaidos

Laoso Liaudies Demokratinė Respublika – nedidukė Pietryčių Azijos valstybėlė, gyventojų...

Prakalbus apie staigų atlyginimų kilimą – Maurico pastaba: deja, yra vienas magiškas žodis (80)

Finansų ministerija blogina ekonomikos augimo prognozes : kaip situacija keičiasi lietuvių...

Netrukus vėl suksime laikrodžius – miegosime trumpiau (80)

Paskutinį kovo sekmadienį vėl teks pasukti laikrodžių rodykles – šį kartą jas suksime pirmyn...

Ekspertas apie išvadas dėl buvusio Putino bendražygio mirties: nieko panašaus nebuvau matęs (1)

Lūžęs kaklo kaulas, kuris lūžta labai retai, nebent smaugimo ar dusinimo atveju, kraujo...

Jasikevičius Eurolygos autsaiderių nenuvertina, bet nori atiduoti duoklę „Žalgirio“ sirgaliams (23)

Trys pergalės iš eilės ir keturios per pastarąsias penkerias rungtynes. Tokią statistiką...

ES lyderiai spaudžia ir perspėja britus: viskas bus daug sunkiau siūlo atidėjimą iki gegužės 22-osios; papildyta 19.26 (83)

Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį didino spaudimą Didžiosios Britanijos parlamentui paremti...

Susigriebsite už galvos – kaip galėjote šių kasdienių gudrybių nežinoti anksčiau?

Kartais net menkas dalykas gali sugadinti nuotaiką, ypač jeigu tai susiję su išvaizda. Dėmė ant...

Siaubingi įtarimai Pabradės gimnazijoje: pradėtas tyrimas dėl galimo mažamečių tvirkinimo

Vilniaus apskrities policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo jaunesnio negu 16 metų...

„Facebook“ pripažino: šimtus milijonų slaptažodžių galėjo matyti visi įmonės darbuotojai (7)

„Facebook“ ketvirtadienį pripažino, kad šimtai milijonų vartotojų slaptažodžių įmonės...