aA
Kostiuminių dramų specialistas Joe Wrightas yra vienas talentingiausių mūsų dienų britų režisierių, kurio meistriškos rankos dėka galime mėgautis 2005 m. pastatytu „Puikybė ir prietarai“, emocionaliu ir įtampoje laikančiu 2007 m. filmu, net septynių Oskarų nominantu bei Auksinių Gaublių už geriausią metų dramą laureatu „Atpirkimas“ bei išradingu veiksmo filmu „Hana“.
Kino recenzija. Ana Karenina
© Organizatorių nuotr.

Po 2011 m. savo debiuto veiksmo filmų žanre, žinomas kino kūrėjas sugrįžta prie savo stichijos – kostiuminių dramų. Šį kartą režisierius pristato vieną laukiamiausių 2012 metų projektų, pastatytą pagal nemirtingą rusų klasiko Levo Tolstojaus romaną „Ana Karenina“ bei kviečia visus dar kartą pasinerti į kupiną intrigų, meilės, nesusipratimų dramą, kuri išvysta dienos šviesą visiškai naujame ir iki šiol nematytame stiliuje.

Apie ką mes čia..

Vos aštuoniolikos metų ištekėjusi už nemylimo žmogaus, Ana jaučiasi vieniša. Gražus gyvenimas, turtai, visuomenės statusas jai yra svetimi. Susipažinusi su rusų didiku ir kavaleristu Vronskiu, stulbinančio potraukio vyru, moteris jį įsimyli, tačiau ši aistra privalo būti slepiama.

Po laiko atskleidęs žmonos paslaptį, Aleksėjus reikalauja skyrybų, o tai iš karto prieš visą visuomenę pasmerkia Aną, kuriai iškyla dilema – gyventi auksiniame narve su nemylimu žmogum, ar leistis į meilės avantiūrą su geidžiamu vyru.

Kūrinio vidus

Einant į šį filmą iš karto kyla mintis, jog jau sukurta tiek visokiausių šio unikalaus literatūrinio kūrinio ekranizacijų, jog pamatyti kažką naujo bus labai sunku. Klysti yra žmoniška, todėl žiūrovas gauna filmą visai kitokiame stiliuje nei iki šiol buvo matyta. Žinoma, 1967 m. knygos ekranizacijos lygio iki šiol joks kitas projektas nepasiekė, tačiau po peržiūros galima teigti, jog Rightas gal ir nesukūrė siužetinės linijos viršūnės, tačiau pati stilistika labai įsimintina. Visų pirma, filmas ir jo siužetinė linija orientuota į teatrinį pastatymą. Visą juostos laiką scenos rodomos tokiu būdu, lyg sėdėdami kėdėje stebėtume spektaklį. Iš vienos pusės, tai labai įdomus ir išraiškingas bandymas perteikti knygą, iš kitos – labai sunkiai „įsivažiuojama“ į veiksmą.

Kalčiausias čia yra scenarijus, nes jo dėka atsisakoma vientisos linijos, parodomos tik tam tikros scenos, nėra bendros veiksmo jungties. Taip pat buvo atsisakyta ir daugelio esminių knygos momentų, nors jeigu viską sudėtume į vieną filmą, tai jo trukmė išaugtų triskart. Nuobodžiai ir nesklandžiai pateiktas veiksmas nėra didžiausia juostos problema – kur kas daugiau dėmesio į save atkreipia personažų netikslumas. Didžiausias šio darbo minusas yra blankiai, neišraiškingai bei tiesiog neįtikinamai parodytas grafo Vronskio portretas. Didžiausia kaltė ta, jog aktorius visiškai netinka šiam personažui. Nepastebimas joks vyriškumas, jokia aistra, o tik saldus ir sumišęs vaizdas šio esminio knygos personažo veide. Neįtikinama ir pati titulinė veikėja. Šaltas personažas, sunku patikėti, jog ją buvo užvaldžiusi aistra.

Puikiai perteikiamas vos vienas šios meilės istorijos veikėjas, meilės trikampio juoda avis – Aleksejus Kareninas. Stiprus ir valingas personažas. Visi kiti yra lyg baldai, stovintis patalpoje – jokios charizmos. Prie nuosmukio prisideda ir supaprastinti dialogai tarp veikėjų, nes prisiminus knygą ir kokias frazes ir iškalbą turėjo Vronskis, darosi tiesiog liūdna ir tuo pačiu keista, nes vis dėlto britai kūrė filmą, o ne amerikiečiai. Vienintelis dalykas, kuris buvo tobulai pavaizduotas scenarijaus dėka – pati Kareninos dilema bei visuomenės vaizdas, kurį emocionaliai perteikė antraplaniai ir trečiaplaniai veikėjai. Išraiškingos choreografijos metu pateikiami visi pagrindinių personažų jausmai.

Pyktis, aistra, liūdesys, noras būti geriausiam – tas ir pagyvina visą filmo veiksmą, tačiau tai tik labai maža dalis šios juostos visumos. Esminis pabaigos momentas ir pati juostos pradžia lyg ir susiję, tačiau visai nėra šarmo, tragedijos, dramatinės pabaigos, yra tik paprasta pabaiga, kurią lydi finaliniai titrai. Sausas finalas visgi dar labiau sumažina filmo vertę bei duoda peno apmąstymams, ar visgi buvo verta tokiu būdu ekranizuoti tokį didingą literatūrinį kūrinį.

Aplodismentai tik režisūrai – ji buvo didžiausias filmo variklis, nors iš dalies šiek tiek gaila Joe Righto. Tokiam kino kūrėjui tai gana prastai parašytas scenarijus. Apibendrinant, tai filmas vienam kartui pasigrožėti į vizualiai nepriekaištingą foną, bet tikrai ne į draminį potencialą, kuris taip išraiškingai pateiktas Levo Tolstojaus romane.

Techninės pusės ypatumai

Kaip jau anksčiau buvo minėta, svarbiausias juostos koziris yra vizualiai tobulas fonas. Labiausiai krentantis į akis yra kostiumų dizainas, nuostabūs rūbai, kurie atspindi anų metų rusų aukštuomenės madas bei nors kiek nuteikia to laikotarpio atmosferai. Dekoracijos, nors ir teatrinio stiliaus, tačiau turi žavesio. Labai dvasingai bei prašmatniai papuoštos patalpos turi šarmo, estetikos, subtilumo. Šią gražią estetinę pusę ir atmosferą papildo nuotaiką kaitaliojančios muzikinės kompozicijos. Puikaus garso takelio dėka galima pasijausti lyg rojuje.

Prie juostos bendro fono prisideda ir vizualūs efektai, kurių panaudota tikrai labai daug, tačiau neperdėtai. Išraiškingai su kameros objektyvu žaidžia operatorius Seamusas McGarvey, gavęs Kino Akademijos nominaciją už savo padarytą darbą. Jis vaizdžiai perteikia kiekvieną patalpą bei personažų jausmų vidų, kuris atsiskleidžia scenarijaus dėka. Choreografija, jausmingas ir šiltas šokis – vienas didžiausių juostos privalumų. Gaila, jog tokio potencialo knygą išraiškingiau perteikti sugeba techninė pusė nei scenaristai.

Aktorių kolektyvinis darbas

Talentingi aktoriai, susirinkę suvaidinti įsimintinų literatūrinių personažų, iš dalies pateisina lūkesčius, tačiau yra ir tamsių momentų. Pagrindinės veikėjos atlikėja, talentingoji Keira Knightley, gana gerai suvaidino savo personažą, tačiau scenarijaus dėka jis gavosi labai sausas ir monotoniškas, nesijautė veikėjos tragedija. Aaronas Tayloras Johnsonas irgi yra vienas talentingesnių jaunos aktorių kartos atstovų, tačiau didžiausia bėda yra ne aktoriaus sugebėjimuose perteikti personažą, bet jo išvaizdoje. Visiškai netikęs studijos pasirinkimas įkūnyti Vronskį.

Per saldus, per jaunas, nevyriškas – tipinis jaunų mergaičių svajonių vyras. Užtat galima pasidžiaugti dėl Jude Law, kuris po truputį iš saldaus berniuko pavirto puikiu ir vyrišku aktoriumi. Stipriausiai suvaidintas ir pavaizduotas Aleksejaus personažas džiugina visomis pasirodymo akimirkomis. Vienintelis veikėjas, kuriame jaučiami visi jausmai ir tragedija. Antraplaniai aktoriai neturėjo jokios charizmos, jokio išskirtinumo pasirodant scenose, todėl šį spektaklį galima drąsiai pavadinti Judo Law benefisu.

Verdiktas

„Ana Karenina“ – tai išties savo vizualiai pateikta forma išskirtinis kūrinys, kuris gali džiuginti akis prašmatniu teatriniu pastatymu. Filmas, neturintis jokios dvasinės vertės, neprilygstantis klasikinei 1967 metų ekranizacijai ir visiškai netikęs kaip literatūrinio kūrinio atvaizdas ekrane. Silpnai parašyto scenarijaus dėka mes gauname dar vieną bandymą perkelti į kino ekranus nemirtingą romaną, tačiau tai dar vienas nelabai pasisekęs bandymas, kuris negali pasigirti niekuo išskyrus tobulą vizualinę pusę.

Bendras vertinimas: 6/10

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vilniečio pastabumas bus naudingas ir kitiems vaistinėje permokėjusiems pacientams (2)

Vilnietis Egidijus, „Gintarinėje vaistinėje“ įsigijęs paprastą vienkartinį maišelį, tik...

Manau, kad Lukiškių aikštės skandale liko neaptartas vienas svarbiausių dalykų (100)

„Nors apie Lukiškių aikštę pastaruoju metu kalbėta tikrai daug, vienas svarbus momentas liko...

Vyras palygino kainas Latvijoje ir Lietuvoje: niekaip nesuprantu, kodėl pas mus jos taip užkeltos (206)

„Delfi“ skaitytojas Mindaugas atsiuntė redakcijai nuotraukas, kurioje užfiksavo to paties...

Vilnietė prašo padėti sukurti mažai mergytei stebuklą – sugrąžinti jos mylimą šunelį (11)

Redakciją pasiekė vilnietės Aleksandros prašymas padėti surasti dingusį šeimos augintinį....

Specialistas pakraupęs: matematikos egzamino užduotys sudėtingesnės, nei stojant į Matematikos fakultetą (209)

Pasinagrinėjau šių metų matematikos egzamino užduotis ir pamačiau, kad jis sudėtingesnis, nei...

Top naujienos

Baltarusijos sulaikymo įstaigose – tikras pragaras: kraujo balose guli žmonės, iš už sienų girdėti gąsdinantys pokalbiai (16)

Po Baltarusijoje rugpjūčio 9 dieną vykusių prezidento rinkimų visoje šalyje nesiliauja protesto...

Savomis rankomis siuva rankines, kurios gali kainuoti ir tūkstančius – amato išmoko pats (1)

Kaišiadorietis Irmantas Kanaševičius – tikras auksarankis. Jis savo rankomis siuva odines...

Parodė, kaip atrodo už 15 eurų išnuomojamas kambarys Palangoje: mus priėmė kaip mylimus giminaičius (89)

Garsusis „Youtube“ apžvalgininkas Paul De Miko arba Paulius Mikolaitis dažniausiai atostogauja...

Baltarusija neįsileido europarlamentaro Auštrevičiaus, kolegą iš Lenkijos deportavo papildyta (480)

Europarlamentaras Petras Auštrevičius sako negalėjęs išvykti į Baltarusiją, o jo kolega...

UEFA Čempionų lygoje – net aštuoni „Bayern“ įvarčiai į „Barcelonos“ vartus (65)

Penktadienio vakarą Portugalijos sostinėje Lisabonoje vyko mažuoju finalu pramintas UEFA Čempionų...

Minske – taikus protestas prie Vyriausybės rūmų: minia ir kariai nusiteikę taikiai Lukašenka: nelįskite į gatves (767)

Minsko Nepriklausomybės aikštėje šalia Vyriausybės rūmų penktadienį susirinko keli...

Prieš akis pasakiškas savaitgalis – džiugins saulėti orai, kais iki +30 (2)

Aukšto slėgio laukas įsitvirtinęs virš mūsų šalies ir toliau dovanos saulėtus ir malonius orus.

Vėlų penktadienio vakarą Radviliškio rajone žuvo moteris (1)

Artėjant vidurnakčiui Radviliškio rajono įvyko tragiška avarija.

Vitalija Guobė

Švedams tai jau geriau nei seksas: tos vietos masažas kaip gydymo priemonė N-18 (9)

Perskaitėte pavadinimą? Gerai. Ne aš išgalvojau yoni heeling . Autorines teises turėtų...

Nerimą kelia naujas tyrimas: nepakankamai įvertinome Arkties tirpsmą (32)

Arkties ledynas tirpsta sparčiau, nei manyta. Dabartiniuose klimato modeliuose dar neįtraukiamas...

|Maža didelių žinių kaina