aA
Norėjau papasakoti savo darbų istoriją. Tikiu, kad šis mano pasakojimas padės jauniems, pirmuosius žingsnius darbo rinkoje žengiantiems išvengti klaidų, kurias dariau aš.
© Shutterstock nuotr.

Aš, būdamas 19 metų, atvažiavau studijuoti į Vilnių iš mažo Lietuvos provincijos miestelio. Tėvai sakė, kad visą dėmesį skirčiau tik studijoms, o išgyvenimui pinigų duos jie, bet jau iškart žinojau, kad negalėsiu sau leisti sėdėti jiems ant sprando, tuo labiau, kad tėvai mano – ne turtuoliai, o jiems dar reikia išlaikyti jaunesnę sesę.

Pradėjau ieškoti darbo vakarais po paskaitų, bet sekėsi sunkiai. Pasiūlymų dirbti buvo, bet niekaip nepavykdavo sutarti dėl jo suderinimo su paskaitomis. Netrukus mamai diagnozavo sunkią ligą, ji nebegalėjo dirbti, daug pinigų reikėjo skirti gydymui, todėl nusprendžiau universitete imtis vakarinių studijų, kad galėčiau susirasti normalų darbą visą darbo dieną.

Tėvai mane mokė, kad nėra negarbingų darbų, o ir pats tikrai nenorėjau būti baltarankiu, todėl pirmą darbą susiradau statybose, buvau pagalbiniu darbuotoju. Nuėjus į pokalbį, vadovas trumpai paklausinėjo ir pasakė, kad rytoj 8 val. ateičiau į statybas, pažiūrės, kaip dirbu, tada ir spręs, priimti mane ar nepriimti, kiek mokėti ir t.t. Taigi, pradėjau dirbti.

Dirbau su gręžėjų brigada. Jie specialiais grąžtais gręždavo ertmes lubose ir sienose, pro jas vėliau buvo išvedžiojami vandentiekio ir ventiliacijos vamzdžiai. Tai – ne mūsų visų įsivaizduojami buitiniai grąžtai, o pramoniniai, kurie gali išgręžti net metro diametro skylę. Grąžtų vėsinimui naudojamas vanduo, tad mano darbas buvo nešioti tą vandenį. O tai nebuvo lengva.

Statybose ne tik kad nėra liftų, dar net laiptai neišlieti, todėl tekdavo kabarotis iš 7 aukšto į pirmą nepatikimais mediniais laikinai sukaltais laiptais, o po to, prisipildžius du 15 litrų talpos bakus, kabarotis atgal, ir taip – visą dieną. Dienos bėgo, o vadovas apie mano darbą nekalbėjo nieko. Vienas iš gręžėjų prasitarė, kad aš ne pirmas toks ir kad eičiau pas vadovą konkrečiai tartis dėl įdarbinimo ir atlyginimo, nes kitaip liksiu be nieko. Nuėjau, gavau iš vadovo atsakymą, kad esu darbui netinkamas, ir kitą dieną liepė neateiti. Už dvi savaites pažadėjo sumokėti, bet negavau nieko. Vėliau sužinojau, kad ta įmonė tuo ir užsiima – priima pagalbinius ir tęsia bandymą tol, kol jiems kantrybės netrūksta, ir jie nepradeda atlyginimo reikalauti. O kai pradeda, nepriklausomai nuo darbo rezultatų, meta lauk ir ieško kito.

Antras darbas buvo vienoje didelėje telekomunikacijų įmonėje. Dirbau konsultantu skambučių centre. Čia žmonės skambindavo įvairiausiais klausimais, o tu atsakinėdavai į skambučius ir atsakinėdamas siūlydavai jiems pirkti paslaugas. Darbas buvo legalus, atlyginimą mokėjo laiku, bet pats darbas buvo specifinis. Tie, kas yra dirbę skambučių centruose, tikrai supras, apie ką aš kalbu, o kas nėra, trumpai papasakosiu.

95 proc. klientų yra normalūs, bet normalus žmogus arba išvis neskambina į skambučiu centrą arba paskambinęs trumpai ko nors paklausia ir padėkojęs baigia pokalbį. Taigi, darbas labiausiai vyksta su tais likusiais 5 procentais klientų, kuriuos švelniai pavadinčiau keistais. Tarkim, vienas žmogus skambinėja po keliolika ar keliasdešimt kartų per dieną ir kalba niekus, kita moteris skambina ir šaukdama kaltina mane, kad aš naktimis įsilaužiu į jos butą ir užnuodiju jos maistą, trečias klientas paskambina ir reikalauja, kad telefonu imituočiau oralinio sekso garsus. Ir, svarbiausia, bendraudamas su tokias klientais aš turiu būti malonus, ir neturiu teisės padėti ragelio, kad ir ką klientas besakytų.

Pokalbio pabaigoje kliento prašo įvertinti pokalbio kokybę ir jei jis įvertina tave blogu balu, turiu perskambinti klientui, atsiprašyti, paklausti, ko mano konsultacijos kokybėje trūksta iki to, kad klientas ją vertintų gerai, padaryti tai, ko prašo klientas, ir tikėtis, kad jis balą pakeis, nes jei ne, tai bus bauda, dėl kurios sumažės atlyginimas. Atsimenu, buvo Kalėdų rytas. Skambučių centras dirba ir per šventes, todėl sėdėjau darbe. Paskambino neblaivus klientas ir nuo pirmo žodžio pradėjo plūstis rusiškais keiksmažodžiais, įžeidinėdamas mano motiną. Mama tuo metu jau gulėjo mirties patale, todėl jo žodžiai tikrai labai įskaudino. Nebegalėjau to klausytis ir padėjau ragelį. Sistema tokius atvejus fiksuoja ir persiunčia vadovui pokalbio perklausymui, nes, kaip jau minėjau, konsultantas neturi teisės pirmas baigti pokalbio. Vadovas išsikvietė mane į savo kabinetą, liepė rašyti pasiaiškinimą ir skyrė papeikimą su 500 Lt išskaičiavimu iš atlyginimo. Tuo pačiu parašiau ir prašymą išeiti iš darbo, nes nesijaučiau kaltas dėl to, kad nesutikau klausytis prakeiksmų mamos adresu.

Bet iš darbo skambučių centre buvo ir naudos. Išmokau įtikinamai bendrauti telefonu, pardavinėti paslaugas. Todėl kitas mano darbas buvo vienoje fizinę reklamą gaminančioje firmoje pardavimų vadybininku. Tai buvo garsi įmonė, praeityje buvusi rinkos lyderė, bet, mirus savininkui, vadovavimą perėmė jo žmona ir nuo tada reikalai pradėjo blogėti. Neturėjau patirties, bet vadovė įvertino mano entuziazmą ir priėmė su sąlyga, kad įnešiu šviežio kraujo, teigiamo požiūrio ir išjudinsiu sustabarėjusius kolegas. Taigi, nuo pirmos darbo dienos entuziastingai ėmiausi savo darbo.

O aplinka ten buvo tikrai specifinė... Įmonėje buvo susikūręs tam tikras senų darbuotojų klanas, kurie nuo senų įmonės klestėjimo laikų gaudavo labai didelius atlyginimus, o neveikė beveik nieko. Visas darbas buvo surasti tinkamą pasiteisinimą, kodėl ir vėl eilinį kartą nepavyko nieko parduoti. Kalti buvo konkurentai, samdantys nelegalius darbuotojus ir dėl to labai pigiai gaminantys reklamą, kalta buvo visa aplinka, tik ne nieko neveikiantys vadybininkai. Jei įmonei parašydavo laišką potencialus klientas ir norėdavo užsakyti paslaugas, tai vadybininkai tarpusavyje ginčydavosi, kas tam klientui turėtų paskambinti, o galiausiai taip niekas ir nepaskambindavo. Taigi, mano entuziazmas buvo vertinamas labai priešiškai.

Jie – patyrę vadybininkai, ilgai kūrė mitą, kad parduoti labai sunku, beveik neįmanoma, o čia kažkoks atėjęs iš gatvės naujokas ima ir sėkmingai pardavinėja. Buvau nemėgstamas, nes savo darbais neigiau jų sukurtą mitą. Kolegos ėmė žlugdyti mano sandorius. Tarkim, klientas užsako reklamą, aš persiunčiu atsakingam skyriui padaryti brėžinius, o ten tų brėžinių daryti niekas net nesiruošia arba padaro taip apgailėtinai, kad klientas, pamatęs juos, atsisako paslaugų. Išėjau ir iš šio darbo.

Ketvirtasis darbas buvo susijęs su logistika. Viskas buvo lyg ir neblogai, tačiau vadovas kas pusę metų darydavo atranką į mano pareigas, kuriose turėjau dalyvauti su kitais pretendentais ir likdavau tose pareigose tik tada, jei neatsirasdavo geresnio už mane. Kitaip tariant, kas pusę metų turėjau apsiginti ir įrodyti vadovui, kad darbo rinkoje esu tinkamiausias. Kol darbo užmokestis nebuvo vertinamas kaip kriterijus, buvo nesunku, nes turėdamas patirties nesunkiai nugalėdavau kitus pretendentus, bet vadovas padarė pakeitimus ir pradėjo atsižvelgt į sumą, už kurią sutinka dirbti žmogus. Taigi, jei ateina koks studentas ir sutinka pradžioje dirbti už minimalią algą, turiu vadovui pateikti geresnį pasiūlymą, kitaip mane atleidžia ir ima tą studentą. Dėl vieno tokio studento smarkiai sumažėjo mano atlyginimas, nes žmogus ir neblogai viską suprato, ir buvo pasiryžęs dirbti beveik nemokamai. Aišku, taip tęstis negalėjo, nes sunku galvoti apie normalų atlyginimą, karjerą, jei vadovas nuolat tikrina, ar tikrai niekas nesutiktų dirbti to paties darbo už mažesnį atlyginimą. Taigi, atranką padariau ir aš.

Pasiskelbiau, kad ieškau darbo, kad patikrinčiau, ar tikrai joks darbdavys rinkoje už mano darbą nemokės daugiau nei esamas. Atsirado norinčių mokėti daugiau, ir ne vienas. Taigi, perėjau, kur sąlygos pasirodė geriausios. Ir esu visiškai patenkintas savo darbu. Darbas įdomus, įtraukiantis, jį dirbdamas tobulėju ir profesinėje srityje, ir kaip asmenybė. Atlyginimas toks, kokiu skųstis tikrai negaliu.

Taigi, ką aš norėjau tuo pasakyti? Ieškokite geriausio varianto, nesiklausykite darbdavių pasakėlių apie tai, kad geriau nerasite, ieškokite, domėkitės, nesustabarėkite. Daug darbdavių Lietuvoje ieško kvailių, ariančių daug už juokingą atlyginimą, bet yra ir gerų įmonių, kurios vertina ir gerbia darbuotoją bei moka jam tinkamą atlyginimą. Ieškokit, kol tokio nerasit.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite pasidalinti savo patirtimi, papasakoti Jums nutikusią istoriją? Jūsų laiškų laukiame el.paštu pilieciai@delfi.lt.

Savo mintimis taip pat galite pasidalinti žemiau:

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vaikų iš Kelmės nutapytą spalvingą aitvarą - vėliavą pamatė ir Popiežius Pranciškus (1)

Visoje šalyje žinomų vaikų iš Kelmės nutapytą spalvingą aitvarą - vėliavą - „Gėlės...

Kaunietė tik išvažiavus popiežiui danguje pastebėjo keistą sutapimą (26)

Susirinkusieji į Kauno Santaką susitikti su popiežiumi, kuris aukojo šv. Mišias, užfiksavo...

Tapytojas Linas Kaziulionis padovanojo Visagino socialiniams globos namams svajonių paukštį

Visagino socialinės globos namai ilgus metus „nesididžiuodavo“ jų teritoriją supančia...

Motina įsitikinusi, kad tokio vaizdelio neturėtų būti trečiokų pratybose (65)

Baigėsi vasara, prasidėjo naujieji mokslo metai. Mokinukai sugužėję į savo klases, susitikę su...

Viena detalė IKI parduotuvėje sukėlė klausimų: ar tai leidžiama? (22)

DELFI vis gauna skaitytojų laiškų, kurie yra susirūpinę, ar Lietuvos prekybos tinklai tinkamai...

Top naujienos

Didžiausi atlyginimai rugpjūtį: kelios įmonės darbuotojams mokėjo daugiau nei 20 tūkst. eurų (32)

Trys daugiausia mokančios įmonės rugpjūčio mėnesį vidutiniškai mokėjo virš 20 tūkst. eurų....

Ušackas prieš Šimonytę: stipriosios ir silpnosios jų pusės skiriasi kaip diena ir naktis (137)

Kovoje dėl konservatorių paramos susikausiantys Vygaudas Ušackas ir Ingrida Šimonytė turi ir...

Taline viešintis popiežius perspėjo Estiją atnaujinta 11.28 (11)

Popiežius Pranciškus antradienį atvyko vizito į Estiją, jo vizitui Baltijos šalyse ateinant į...

Vaidas Čeponis. Kuris „Žalgiris“ pajėgesnis – praėjusio ar šio sezono? (1)

Kauno „Žalgirio“ krepšinio komanda baigė komplektavimą. Paskutinis taškas sudėties...

Opozicija parodė nagus: blokuoja valdančiųjų bandymą paskirti pinigų socialdarbiečiams (19)

Seimo opozicija antradienį blokavo socialdarbiečių inicijuotą partijų finansavimo pertvarką,...

Po 10 metų Stano antrą kartą vedė savo mylimąją Indrę: atrodė, kad išsiskyrėme jau visam laikui (18)

Atlikėjas Stanislovas Stavickis - Stano antradienį dar kartą amžiną meilę prisiekė savo trijų...

Seimas tirs buvusių valdžių politinę korupciją: iš 12 narių septyni valstiečiai (1)

Seimas imasi naujo parlamentinio tyrimo dėl politinės korupcijos buvusių vyriausybių valdymo...

Širinskienė nerimsta: prašo etikos sargų ištirti, ar Landsbergio veikla yra suderinama su jo statusu (767)

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė kreipėsi į Seimo etikos ir...

Darželinukų mamos pyksta: vaikai grįžta alkani, o kainos šoktelėjo be jokio įspėjimo (758)

Kone pusantro šimto eurų – tokią sumą marijampolietė mama pamatė atėjusi pasiimti įmokos...

Jakeliūnas atsakė krizės tyrimo kritikams: tikslas nėra nubausti kaltuosius (191)

Parlamentinio ekonominės krizės tyrimo tikslas nėra rasti ir nubausti kaltuosius, sako Seimo...