Praėjusią savaitę žinomiausi Lietuvos ekonomistai paskelbė gėdingiausius Lietuvos grafikus. Vienas iš jų – mokytojų metiniai atlyginimai Europoje. Mes esame paskutinėje vietoje. Sutinku. Tikrai gėda. Tik ar jaučia gėdą mūsų gerbiami politikai, skirdami švietimui tokį apgailėtinai mažą finansavimą?
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Vasario 15 d. Švietimo ir mokslo ministerija savo internetinėje svetainėje paskelbė, kad mokytojų atlyginimai didės. Informaciniame pranešime skelbiama: „Planuojama, kad iki 2021 m. pedagoginių darbuotojų atlyginimas vidutiniškai padidėtų 25 proc., palyginti su darbo užmokesčiu, gautu iki 2016 m. rugsėjo 1 d. ...“ Čia daug ar mažai?

Nereikia būti ekonomistu norint tai išsiaiškinti. Užtenka atlikti dvi paprastas matematines operacijas. Remiantis paskutiniais „Eurydice“ duomenimis, maksimalus mokytojo atlyginimas už pilną etatą yra 6954 eurų per metus.

Čia turbūt pats liūdniausias kada nors mano pieštas grafikas.Lietuvoje maksimalus mokytojo atlyginimas yra mažesnis nei...Posted by Nerijus Mačiulis on Tuesday, February 9, 2016

2021 m. jis turėtų būti 25 proc. didesnis. Skaičiuojame: 6954 + 6954*0,25 = 8692,5 eurai. O dabar pasižiūrėkime į ekonomistų pateiktą grafiką. Mes pakylame tik 1 pozicija aukščiau, t.y. po 5 metų mes aplenksime dabartinį Rumunijos mokytojo atlyginimą ir viso labo – tik 5 procentais... Būtų naivu tikėtis, kad Rumunijos ir kitų šalių mokytojų atlyginimai per 5 m. nė kiek nepadidėtų. Manau, akivaizdu, kad ir po 5 metų mes liekame toje pačioje gėdingoje paskutinėje vietoje...

Valstybinėje švietimo 2013-2022 metų strategijoje nurodytas vienas iš tikslų – „pasiekti tokį pedagoginių bendruomenių lygį, kai jų daugumą sudaro apmąstantys, nuolat tobulėjantys ir rezultatyviai dirbantys profesionalūs mokytojai ir dėstytojai“. Šiam tikslui pasiekti yra numatyta „motyvuoti gabius jaunus žmones rinktis karjerą švietimo įstaigose“, „stiprinti visuomenės pasitikėjimą švietimo sistema, mokytojais ir dėstytojais bei jų pasitikėjimą savimi“, pritraukti daugiau vyrų mokytojų į mokyklas ir t.t. Parašyta labai gražiai. O kokia realybė?

Gerb. politikai, koks normaliai mąstantis jaunas žmogus rinksis mokytojo profesiją Lietuvoje? Jūs jau paskelbėte savo ketinimus pakelti mokytojams atlyginimus 25 proc. per 5 metus. Bet juk tai – niekis. Pridėkite kasmetinį kainų augimą ir galbūt gausite ne padidėjusius, o sumažėjus atlyginimus. Gal užteks juokinti Lietuvą ir pasaulį savo skambiomis ir tuščiomis frazėmis apie švietimo svarbą. Jeigu jūs nieko neinvestuojate į mokytojus, jūsų visos strategijos yra tik muilo burbulai.

Kaip ketinate stiprinti mokytojų pasitikėjimą savimi, kai mokytojai, mokiniai ir jų tėvai mato, kad jie Europoje uždirba mažiausiai? Kaip pritrauksite į mokyklas daugiau vyrų, kurie nori sukurti šeimą, turėti vaikų ir išleisti juos į gyvenimą? Žodžiais ar darbais? Vaikams vien žodžių neužtenka. Vaikai nori valgyti, juos reikia rengti, vežti į mokyklą, mokėti už būrelius, pirkti sąsiuvinius, knygas ir t.t. Dar ir tėvams reikia pavalgyti, apsirengti, važinėti į darbą, už butą susimokėti ir t.t.

Per 1 mėn., kiek man teko susidurti, mokytojas uždirba 6954 eurus/ 12 = apie 579,5 eurus (2000,9 LT) prieš mokesčius! Koks normalus vyras eis dirbti mokytoju už tokį atlyginimą?! Ir apskritai, kaip jūs drįstate reikalauti iš mokytojų gerų darbo rezultatų, jei nesudarote jiems sąlygų oriai gyventi? Ne prabangiai, o bent jau padoriai. Kaip mokytojai gali nuolat tobulėti, jei jie negali sau leisti nei į teatrą nueiti, nei normalią knygą nusipirkti? Užtenka pažiūrėti su kokiais automobiliais važinėja mokytojai ir abiturientai. Ir viskas bus aišku. Gėda ir liūdna.

Liūdna, kad mūsų politikams švietimas yra svarbus tik „ant popieriaus“, o reali situacija yra apgailėtinai bloga. Ir tegul tie nuolat verkšlenantys ir švietimo sistema nepatenkinti mokiniai dar džiaugiasi, kad iš viso yra kas juos moko. Kuris iš tų verkiančiųjų baigęs mokyklą pats norėtų tapti mokytoju? Turbūt nė vienas. Tada nėra ko ir verkšlenti. Vertėtų padėkoti visiems mokytojams, kurie už gėdingai mažą atlyginimą apskritai dar moko mūsų vaikus. Ir pasiekia visai gerų rezultatų. Ačiū jums.

Paskutinių tarptautinių tyrimų, skelbiamų Nacionalinio egzaminų centro puslapyje, duomenimis, Lietuvos ketvirtokų ir aštuntokų matematikos, gamtos mokslų ir skaitymo rezultatai yra aukščiau už tarptautinių tyrimų skalės vidurkį. Lietuva pagal mokinių matematinio raštingumo rezultatus patenka į tą pačią grupę kartu su Portugalija, Italija, Ispanija, Slovakija, Švedija, Vengrija, Kroatija, pagal skaitymo gebėjimo rezultatus patenka į tą pačią grupę kartu su Kroatija, Švedija, Islandija, Slovėnija, Graikija, o pagal gamtamokslinio raštingumo rezultatus mes patenkame į tą pačią grupę kartu su Prancūzija, Danija, Ispanija, Norvegija, Vengrija, Italija, Kroatija, Portugalija ir Liuksemburgu. O dabar pažiūrėkite į gėdingąjį grafiką. Kokie mokytojų atlyginimai Lietuvoje ir kokie Italijoje, Ispanijoje, Danijoje, Liuksemburge..? Mūsų mokytojai dirba net per daug gerai už tokį niekingai mažą atlygį.

Pagirtina, kad mokytojai išdrįsta reikalauti didesnio atlyginimo. Jūs tikrai verti žymiai didesnio atlygio. Tik per mažai reikalaujate... Manau, tie 25 proc. yra tik akių dūmimas. Kas žino, kiek viskas kainuos po 5 metų? Gal kainos išaugs 50 proc.? Atlyginimai turėtų būti didinami atsižvelgiant į esamą realią situaciją.

Akivaizdu, kad ekonomistų pateiktame gėdingame grafike Lietuvai siekiant išvengti paskutinės pozicijos, mokytojams algas reikia kelti žymiai daugiau. Politikai turbūt pasakytų visiems žinomą frazę: „Nėra tiek pinigų“. Perdėliokite prioritetus, ponai, ir pinigų atsiras. Arba pakeiskit visas savo švietimo strategijas į vieną „Nieko nedarymo“ strategiją. Tada bent jau sutaptų tai, kas yra „ant popieriaus“ su realiai atliekamais darbais ir visi žinotų, kad švietimas Lietuvoje nėra svarbus, ir būtų pasiektas 100 proc. strategijos įgyvendinimas.

Tik manau, kad tada atsirastų jau ne vienetai ar dešimtys, o ištisos minios verkšlenančių ir besiskundžiančių ne bloga švietimo sistema, o tuo, kad apskritai nebėra, kas moko...

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite pasidalyti savo mintimis? Galbūt turite visai kitokią nuomonę? Rašykite el.paštu pilieciai@delfi.lt!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Misija Laplandija“ įsibėgėjo – dalyvių skaičius auga sparčiais tempais

Socialinė iniciatyva MISIJA LAPLANDIJA, skatinanti empatiją ir kviečianti gerais darbais...

Vilniaus rotušėje bus teikiami kultūros apdovanojimai „Auksinis Feniksas” (1)

Lapkričio 27 d. 16 val. Vilniaus rotušėje, iškilmingos ceremonijos metu bus įteikti didžiausios...

Veiviržėnų jaunimas pagerbė „Laisvės kovotojus“ (11)

Šiais laikais visuomenėje vyrauja nuomonė, kad jaunimas yra nepilietiškas ir nepatriotiškas....

Negali atsidžiaugti nemokamu reisu į Suvalkus iš Kauno: dėl to tik pirkėjui geriau (194)

Už dyką nieko nebūna? Būna! Taip, iš Kauno į Suvalkus autobusas kasdien kauniečius veža...

Nebegali atskirti, kur sultys, o kur geriamas vanduo: atsibodo gerti srutas! (21)

Naujosios Akmenės gyventojai Silvai atsibodo taikstytis, kad jų daugiabučiui yra tiekiamas...

Top naujienos

Pentagono Kalėdų dovanos Baltijos šalims: kam ir kodėl atiteks 100 mln. dolerių? (174)

Po to, kai JAV Kongrese sutarta dėl rekordinio, beveik 700 mlrd. dolerių gynybos biudžeto,...

Už pažangios įmonės fasado – purvinų pinigų šleifas (29)

Prieš 7 metus mokslinės gamybinės akcinės bendrovės „ Precizika “ valdybos pirmininką...

Orai: šalį užlies šiluma, bet džiaugsmo neatneš (17)

Po žiemiškesnės savaitės pradžios, antroje savaitės pusėje temperatūra šoktels aukštyn, tad...

20 dienų valgė ligoninės maistą: kai kurie pasiūlymai gerokai nustebino ligoninės komentaras (452)

Šimtai legendų, mitų, komentarų, nuotraukų, klausimų, nuolatinių diskusijų – daug neramumų...

Teisėjai skaudžiai pamokė skolų išieškotojus: tą pačią skolą bandė išsireikalauti tris kartus (144)

Teisėjai skaudžiai pamokė skolų išieškotojus – už tai, kad jau trečią kartą tam pačiam...

Legendinio Benny Hillo gyvenimas už kadro buvo lyg tragikomedija: vaidino ištvirkėlį, mirė vienas prieš televizorių (6)

Alfredas Hawthorne‘as „Benny“ Hillas (1924 m. sausio 21–1992 balandžio 20) buvo britų...

Eismo sąlygas sunkina plikledis

Telšių, Šiaulių ir Kauno apskrityse ketvirtadienio rytą ant valstybinės reikšmės kelių dangų...

Geriausią kėlinį klubo istorijoje sužaidę „Knicks“ nutraukė Toronto pergalių seriją (3)

Pirmąją nesėkmę po keturių pergalių iš eilės NBA pirmenybėse patyrė Toronto „Raptors“...

Kraujagyslių raizginiai ant blauzdų gali ir pražudyti

Dailios kojos yra kaip moters vizitinė kortelė. Bet ką daryti, jei po plonyte kapronine kojine...

Pasakiško grožio Kinijos miestas atrodo tarsi iš atviruko

Lyg atsidurtum paveiksliuke – taip kartais sakoma apie Kinijos Sužou miesto senamiestį. Ir ne...