aA
Jau kelintus metus bandau patekti į Vilniaus Kaziuko mugę. Ne šiaip sau pasivaikščioti, žinoma, o gauti mažytę vietelę prekybai savo rankdarbiais. Apie kainas nekalbėsiu. Jos yra nustatytos savivaldybės ir tegul tokios būna. Už vieno metro vietą kaina tikrai nėra didelė ir aš ją mielai sumokėčiau. Yra tik vienas „bet“ – kur ta vieta.
© DELFI / Tomas Vinickas

Ne pirmus metus tos vietos ieškau, bet situacija vis ta pati. Net jeigu internetu užsiregistruoju pačią pirmą registracijos dieną – pasirašyti sutartį ir gauti vietą esu kviečiama paskutinę sutarčių pasirašymo dieną. Neprekiauju tautiniu ar kulinariniu paveldu, nesu tautodailininkė, nesu ir dailės akademijos studentė, neturiu rekomendacijų ar sertifikatų, kurie suteiktų man kokių nors privilegijų. Tačiau savo gaminius gaminu pati! Ir gaminu juos rankomis, ne staklėmis.

Tai vienetiniai rankų darbo gaminiai iš labai lietuviškos žaliavos – lino. Ar aš tikrai neverta dalyvauti Kaziuko mugėje ir pristatyti juos? Verta, žinoma, kad verta. Tačiau tą vieno metro vietelę mugės organizatorius UAB „Vikšris“ man siūlo tik prie cerkvės Maironio gatvėje arba pačioje Gedimino prospekto pabaigoje prie Seimo rūmų. Na, prisipažinkite sąžiningai, kuris iš Jūsų ten užsuka? Iš savo ir kitų mugės dalyvių patirties žinau, kad retas kuris eina į atokiausius mugės kampelius.

Tikrai neprašau vietos Katedros aikštėje, tačiau prie Seimo ir pati, būdama tik mugės viešnia, nebenueičiau. Kas gi prekiauja geriausiose mugės vietose? Žinoma, tai turėtų būti tautodailininkai, menininkai, liaudies meistrai, tačiau nėra taip paprasta surasti juos tarp įvairiausių dešrų, sūrių, žuvies, alaus, cukrinių saldainių, šakočių, šimtalapių, kinietiškų niekučių ir daugybės daugybės prekiautojų masinės gamybos prekėmis.

Kiek kainuoja vieta prekybai Gedimino prospekte ar Katedros aikštėje? Ji turėtų kainuoti būtent tiek, kiek parašyta internetinėje organizatorių svetainėje. Tačiau kodėl, pačią pirmą dieną atėjus pasirašyti sutarties, vietos šiose miesto atkarpose jau nebeįmanoma gauti? Kaip jos gali būti taip greit išdalintos? Ir kas nusprendžia, kad vieni prekeiviai, neturintys jokių privilegijų kaip ir aš, kviečiami rinktis vietos savaite anksčiau, o kiti – savaite vėliau, kai rinktis jau nebėra iš ko? Nerandu teisybės.

Turiu tikrai nemenką problemą – esu teisybės ieškotoja. Kad ir kur patekčiau, man visur jos reikia. Taip jau atsitiko, kad nugirdau Dailės akademijos absolventei išdėstytą mugės organizatorių paskaitą: „Gerą vietą gausi, kai užsitarnausi. O kol kas esi niekas ir džiaukis, kad apskritai gali čia prekiauti“.

Įdomu, kaip užsitarnauja geras vietas alaus gamintojai? (...) Čia berašant man iškilo klausimas, kas apskritai yra ta Kaziuko mugė, kuri šturmuoja Vilnių kiekvienais metais, sustabdo eismą ir pritraukia minias žmonių? „Vikipedijoje“ rašo, jog tai folkloro mugė, kurioje žmonės pardavinėja savo pagamintus liaudiškus dirbinius. Dabartinėse Kaziuko mugėse žymiai lengviau surasti staklių „rankomis“ pagamintų masinių gaminių bei „menininkų, kepančių žuvį ir šašlykus“. Gal tik to jau ir tebereikia šiuolaikiniams žmonėms? O gal to reikia mugės organizatoriams?

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

DELFI kreipėsi į Kaziuko mugę organizuojantį UAB „Vikšris“. Administratorė Rūta Leonavičienė paaiškino, kad diena, kurią užsiregistruoji dalyvauti Kaziuko mugėje per registracijos laikotarpį, nėra svarbi.

„Mes esam įsipareigoję pirmiausiai priimti tautinio paveldo atstovus, liaudies meistrus, tuomet – įvairias draugijas, rankdarbiais užsiimančius neįgaliuosius, visos Lietuvos tautodailininkus. Viskas vyksta ne pagal registraciją, o pagal prioritetus, – paaiškino ji. – Dėl šių priežasčių pardavėja ir atsiduria pakraščiuose, nes kitur yra nusipelniusių liaudies meistrų ir amatininkų vietos.“

R. Leonavičienė paaiškino, kad dėl šios priežasties centrinės vietos Kaziuko mugėje atitenka ir aludariams, mėsos gamintojams – jie sertifikuoti gaminti tautinį paveldą. „Studentus priimame į Maironio gatvės pradžią prie Dailės akademijos, jiems yra kompensuojama vieta, imamas tik savivaldybės mokestis. Dėl šių priežasčių, tiems, kurie yra ne sertifikuoti savo gaminiais, dažniausiai tenka ne prestižinės vietos“, – sakė R. Leonavičienė.

Pašnekovės teigimu, yra tam tikri Kaziuko mugės rėmėjai, kurie gauna atkarpoje vietą, kurioje gali linksminti lankytojus savo programa: „O šiaip paprastam amatininkui mes siūlom netgi mugės metu išsipirkti leidimą, nes lieka mažų kampukų, arba darom močiučių inkubatorių, kur visos močiutės sueina ir daro mažus darbelius (...)“

Ji patikino, kad mugė tęsiasi net 14 km, tad vietos randama visiems norintiems.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kauno Panemunės bendruomenę subūrė nauja iniciatyva

Panemunė yra nuostabus Kauno rajonas, apsuptas Nemuno ir ištisus metus žaliuojančio šilo.

Lietuvė įamžino protestus Vengrijos sostinėje (3)

Budapešte nuo trečiadienio vyksta daugiatūkstantinės protesto akcijos prieš darbo įstatymų...

Nufilmuota: į Lietuvą naktį atklydo netikėta viešnia (31)

Valstybinė sienos apsaugos tarnyba ( VSAT ) savo feisbuko paskyroje pasidalino vaizdo įrašu,...

Vasčio istorija: kažkodėl visi stebisi jo vardu (3)

Nuo pat vaikystės svajodavau apie šunelį, tačiau svajonė neišsipildė... Gyvenau kaime, todėl...

Mokiniai trečiadienį surengė piketą Šiauliuose (13)

Trečiadienį Šiauliuose 12 val. skvere prie miesto savivaldybės įvyko Šiaulių mokyklų...

Top naujienos

Navickas prarastus atlyginimus mokytojams žada kompensuoti per kelerius metus (259)

Mokytojai streikuoja jau nuo lapkričio 12 dienos, nuo lapkričio 28 dalis mokytojų budi ir derybų...

Sulaukus baltų Kalėdų suspaus šaltis – laukia dviženklis minusas (57)

Paskutinė savaitė iki Kalėdų bus žiemiškai šalta ir balta. Šalčio netruks ir per šventes...

Lietuvos miestų žaliaskarių kova: išrinkite mieliausią balsuokite (19)

Sakoma, kad žolė kitur žaliasnė. O kaip su kalėdinėmis eglutėmis? Šį kartą DELFI ragina...

Netikėčiausi apdrausti kroviniai – delfinai, šaldyti graužikai ir istorinės relikvijos (1)

Mūsų šalies draudimo bendrovėse apdraudžiami ne tik įprasti kroviniai , bet ir transportuojami...

Meilutytei vaikų linkėjęs Juozaitis: sidabras 25 metrų baseine? Ne kažin kas (309)

Monrealio olimpinėse žaidynėse 1976-aisiais bronzos medalį 100 m krūtine plaukime iškovojusį...

Jaunoms pasipuošti lengva, o ką daryti vyresnėms? Patarė, kaip dabintis senjorėms (5)

Artėjant šventiniam laikotarpiui, daugelis nejučia ima galvoti ne tik apie tai, kuo bus puošiamos...

Naujo „Volvo S60“ testas: kokybė švediška, bet pagaminta JAV (2)

Po visai neseniai įvykusio naujojo „ Volvo V60 “ pristatymo sulaukiau kvietimo apsilankyti ir...

Lietuvio bityno svečiai – briedžiai, vilkai, lūšis

Giedrius Mulevičius, Ukmergės raj. stebėdamas bityno saugos kamerą renka savotišką kolekciją,...

Sniegas sukaustė Vilnių – miestas dūsta spūstyse, pasipylė eismo įvykiai (104)

Kone visą parą besitęsiantis snygis vairuotojams tapo rimtu išbandymu. Spūstys miesto gatvėse...

Burnoje tirpstantys Beatos Nicholson pyragėliai su kopūstais: ilgai vargti nereiks (15)

Naminiams pyragėliams puikiai tiks sluoksniuota tešla , kurios nesunku įsigyti kiekvienoje...