aA
Kas nemyli rusų? Šis klausimas toks pat keistas, kaip ir klausimai dėl meilės ar nemeilės lenkams, lietuviams, žydams, latviams ir t.t. Ir kam gali kilti tokie klausimai? Rusų nemėgstantis asmuo vadinamas rusofobu. Turbūt nenuostabu, kad žodžio „rusofobas“ nėra ištaręs nei pažįstamas Romas, nei kaimynas Sergejus.
© RIA/Scanpix

Šis žodis „nuleistas“ iš aukščiau – iš daugiau mokslų ar politikos ragavusių veikėjų lupų. Rusus mėgstančius asmenis visuomenės politinių procesų tyrinėtojai vadina rusofilais. Abejoju, ar šis žodis dėl sąsajų su kitais žodžiais, besibaigiančiais „-filas“, plačiojoje visuomenėje vartojamas.

Tačiau kam tie įmantrūs žodžiai, jei jie ir liks tik žodžiais. Juk kaimyną ar kaimynę rusus mylim ne dėl to, kad mus pavadintų rusofilais. O Romas su Sergejum prie užeigos vienas kitam į galvą pasiūlo ne dėl rusofobijos, o dėl rimtesnių dalykų – dėl negrąžintos skolos, blogo remonto, „užvažiavimo, šiaip, dėl vyriško „kietumo“.

Tiek aš, tiek daugelis Jūsų, gerbiamieji skaitytojai, esame taikos išlepinti laimingieji, nematę nei karo, nei tyčinio žudymo. Klausimas mylėti ar nemylėti kitos tautybės žmones daug skaudžiau turėjo paliesti karo laikų žmones. Tačiau priešingai, nelaimių apsuptyje žmonės žmones vertina pagal žmogiškumą.

Kiek atsimenu iš močiutės pasakojimų, per karą jos šeimos kaime neskriaudė nei vokiečių, nei rusų kariai – visi buvo patenkinti gaudami jos naminės degtinės. Nes visi jie ne savo noru atėjo šios žemės mindžioti, o vadų ir vadukų genami. Kai degė močiutės namai, kažkoks sovietų „načalnykas“ griebė dalgį ir atpjovė pora pradalgių javų – kad neužsidegtų ir duona. Tai grynas žmogiškumas, jokios politikos.

Teko nugirsti vieno autoserviso meistro žodžius: „kaip galima pyktis su rusais, jie mane susprogdintą Afganistane iš mūšio išnešė. Kitą kartą Rusijoje sugedus mašinai, lietuvis pravažiavo pro šalį, o rusas sustojo padėti.“

Sovietų Sąjungos valdymo metais man teko girdėti, kad parduotuvėse kai kurie rusų tautybės atstovai prie deficitinės dešros bandydavo eiti be eilės, savo pranašumą motyvuodami „my vas osvobodyli“. Tokie pareiškimai keldavo ne neapykantą, o pirštą prie smilkinio.

Šiais laikais mano sutinkami lietuviai mesteli akmenėlį į tų nedaugelio rusų daržą, kurie, girdi, tiek ir tiek metų gyvena Lietuvoje, bet visiškai nekalba lietuviškai. Mano galva, tokie Lietuvos piliečiai taip pat atlieka savotiškai naudingą paslaugą – padeda nepamiršti vienos iš užsienio kalbų. O kaip linksma stebėti iš principo savomis kalbomis kalbančius, bet puikiausiai vienas kitą suprantančius lietuvį ir rusą.

Tačiau čia pat prisimenu liūdnoką vaizdelį, kai dvidešimtmetė namelius gaminančios Šalčininkų bendrovės konsultantė Vilniaus centre prisipažino nesuprantanti lietuviškai. Čia turbūt dėl perdėto politikų rūpesčio neįsileisti į šio krašto mokyklas lietuvių kalbos.

Mano laiptinės kaimynai iš už sienos sunkokai rinkdavo lietuvišką sakinį, bet su kaimynu visada gera apskritai ir bet kaip šnektelėti. Kalbos barjeras netrukdydavo jiems į mano pašto dėžutę įmesti naujametinę atvirutę su tekstu lietuvių kalba.

Visais laikais buvo ir bus veikėjų, norinčių valdyti, ir ne bet ką, o žmonių sąmones. To reikia jų išrinkimui, išlikimui. Lengviausias būdas tai pasiekti – pasidaryti vienų žmonių gelbėtoju nuo kitų. Nesvarbu, kad nieko gelbėti nereikia – jie turi pasiruošę dirbtinio visuomenės priešinimo būdų.

Galime užjausti Rusijos rusus, kurie, be trumpalaikių taikos blyksnių, jau beveik 80 metų, karta po kartos, yra stumdomi Kremliaus manipuliatorių. Pastarieji nusprendžia, dėl ko, kur ir kiek rusų turi numirti vardan jų užstalės planų, dar vadinamų „nacionalinių interesų artimajame užsienyje“.

Štai dabar išlenda visokie gelbėtojai, kurie bando žaisti žaidimėlius „lietuvis-rusas“, „myli–nemyli“. Nelinki Lietuvai nieko gero tie, kurie šaukia „Lietuva – lietuviams“. Nelinki nieko gero Lietuvos žmonėms ir tie „gelbėtojai“ iš dvasingos Rytų šalies, kurie kasdien šimtus kartų per TV, spaudoje, internete lietuviams (ir kitoms tautoms) užtepa „fašistų“ vardą. O Lietuvos patriotai – rusakalbiai - taip pat fašistai? Ar savo supratimo neturinčios avelės, kurias reikia „išgelbėti“, sukurstant jas prieš kitataučius kaimynus?

Įsivaizduokite, kiek šie kurstytojai patirtų pasitenkinimo, karjeros skrydžių, jei jiems tai pavyktų. Kaimynas Sergejus nuo TV laidų imtų sapnuoti fašizmą Fabijoniškėse, o Romas Vilniaus 16 maršruto troleibuse jaustųsi nejaukiai sėdėdamas šalia rusakalbio. Mano geriausios rusiškos grupės „DDT“ vokalistas yra gerai apibūdinęs, kad tiems iš Kremliaus tik ir reikia šviežio kitų kraujo prasiliejimo.

Jūsų valioje į žmogiškuosius santykius neįsileisti tokių individų – saldžiabalsių TV pranešėjų, dėmesio ištroškusių politikų, interneto komentarų šiukšlyno autorių ir pan. Mūsų visų valioje švęsti visų Lietuvos piliečių valstybines šventes, o ne Trispalve prisidengusių šūkaliotojų vaikštynes, mūsų visų pilnatvei pažinti kitą kultūrą per rusų šventes, o ne per eilines Kremliaus veikėjų organizuojamas Georgijaus juostelių dalinimo akcijas (iki pasų dalinimo dar nepriėjom).

Dažniau šypsokimės gatvėje, tai supras visų tautų Žmonės.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Statau, kaip noriu: priekabai jau leidžiama užtverti perėją? (7)

DELFI skaitytojui užkliuvo Vilniuje, Salininkuose, „Škodos“ vairuotojo netinkamai pastatytas...

Kauniečiai nusistebėjo: užsukus į parduotuvę, jiems buvo parodytos durys (9)

Į „Kas vyksta Kaune“ redakciją kreipėsi kauniečiai, kurie mandagiai arba ne taip gražiai buvo...

Skaitytoja pasibaisėjo situacija viename Lietuvos pašto skyriuje (6)

Mamoms su vežimėliais ir neįgaliesiems situacija Vilniaus Lazdynų mikrorajono Lietuvos pašto...

Programa: Jurbarke bus minimas Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio 30-metis

Jurbarko rajono savivaldybė ir Jurbarko kultūros centras kviečia kartu paminėti rugsėjo 25 d....

Justiniškėse įvyko Sigito Gedos alėjos atidarymas: renginio akimirkos

Penktadienio popietę Justiniškių bendruomenės nariai, draugai, kaimynai bei jų svečiai rinkosi...

Top naujienos

Pirmasis kardinolas iš Lietuvos: vos 27 metų sulaukęs įtakingo LDK eretiko sūnus (18)

Katalikiška Lietuva skaičiuoja jau daugiau nei 630 metų istoriją. Iki šiol vieną...

Paskelbtos „iPhone Xs“ kainos lietuviams: nepakaks net dviejų vidutinių atlyginimų (98)

„Telia“ šiandien pradeda naujųjų „Apple“ flagmanų „ iPhone Xs “ ir „ iPhone Xs Max...

Orai: karštis neatslūgs (9)

Aukšta šiluma dar laikysis ir penktadienį, tik nuo šeštadienio į Lietuvą ateis tikrai...

Buvęs Estijos premjeras: apie savo šalį, kaip ir apie šeimą, blogai nekalbame (87)

Estiją krečia vienas didžiausių Europos istorijoje pinigų plovimo skandalų. Kaip galėjo Putino...

Sostinėje atsidarė restoranas, kuris įkandamas ne kiekvienam: šampanas čia kainuoja net 1490 eurų (460)

Vilniuje duris atvėrė naujas restoranas „Nineteen18”, kurio pavadinimas skirtas paminėti...

Skandalingas žvaigždės dūris „Vilkams“ į nugarą – šansas Valančiūnui tapti NBA čempionu? (35)

Didžiausias Minesotos „Timberwolves“ klubo sirgalių košmaras tapo realybe. Prieš kiek daugiau...

Gydytoja: mitas, kad yra žmonių, kurie negali numesti svorio (58)

Gyvename keistų paradoksų laikais: kone visi užsikrėtę svorio metimo virusu, bet medikai...

Airijoje tautietės emigrantės nužudymu įtariamas vyras – lietuvis (43)

Ketvirtadienio rytą Dandolko apygardos teisme pasirodė žmogus, kaltinamas Ingridos Maciokaitės...

Sunkią traumą patyręs „Žalgirio“ talentas susitarė su universitetu, kurio garbę gynė Sabonis (3)

Kauno „Žalgirio“ komandos talentas Martynas Arlauskas žengs Domanto Sabonio pėdomis. JAV...

Popiežius kreipėsi į Lietuvos, Latvijos ir Estijos žmones: norėčiau visus apkabinti (184)

Iki Šventojo Tėvo vizito likus porai dienų, popiežius Pranciškus vaizdo įraše kreipėsi į...