Kas nemyli rusų? Šis klausimas toks pat keistas, kaip ir klausimai dėl meilės ar nemeilės lenkams, lietuviams, žydams, latviams ir t.t. Ir kam gali kilti tokie klausimai? Rusų nemėgstantis asmuo vadinamas rusofobu. Turbūt nenuostabu, kad žodžio „rusofobas“ nėra ištaręs nei pažįstamas Romas, nei kaimynas Sergejus.
© RIA/Scanpix

Šis žodis „nuleistas“ iš aukščiau – iš daugiau mokslų ar politikos ragavusių veikėjų lupų. Rusus mėgstančius asmenis visuomenės politinių procesų tyrinėtojai vadina rusofilais. Abejoju, ar šis žodis dėl sąsajų su kitais žodžiais, besibaigiančiais „-filas“, plačiojoje visuomenėje vartojamas.

Tačiau kam tie įmantrūs žodžiai, jei jie ir liks tik žodžiais. Juk kaimyną ar kaimynę rusus mylim ne dėl to, kad mus pavadintų rusofilais. O Romas su Sergejum prie užeigos vienas kitam į galvą pasiūlo ne dėl rusofobijos, o dėl rimtesnių dalykų – dėl negrąžintos skolos, blogo remonto, „užvažiavimo, šiaip, dėl vyriško „kietumo“.

Tiek aš, tiek daugelis Jūsų, gerbiamieji skaitytojai, esame taikos išlepinti laimingieji, nematę nei karo, nei tyčinio žudymo. Klausimas mylėti ar nemylėti kitos tautybės žmones daug skaudžiau turėjo paliesti karo laikų žmones. Tačiau priešingai, nelaimių apsuptyje žmonės žmones vertina pagal žmogiškumą.

Kiek atsimenu iš močiutės pasakojimų, per karą jos šeimos kaime neskriaudė nei vokiečių, nei rusų kariai – visi buvo patenkinti gaudami jos naminės degtinės. Nes visi jie ne savo noru atėjo šios žemės mindžioti, o vadų ir vadukų genami. Kai degė močiutės namai, kažkoks sovietų „načalnykas“ griebė dalgį ir atpjovė pora pradalgių javų – kad neužsidegtų ir duona. Tai grynas žmogiškumas, jokios politikos.

Teko nugirsti vieno autoserviso meistro žodžius: „kaip galima pyktis su rusais, jie mane susprogdintą Afganistane iš mūšio išnešė. Kitą kartą Rusijoje sugedus mašinai, lietuvis pravažiavo pro šalį, o rusas sustojo padėti.“

Sovietų Sąjungos valdymo metais man teko girdėti, kad parduotuvėse kai kurie rusų tautybės atstovai prie deficitinės dešros bandydavo eiti be eilės, savo pranašumą motyvuodami „my vas osvobodyli“. Tokie pareiškimai keldavo ne neapykantą, o pirštą prie smilkinio.

Šiais laikais mano sutinkami lietuviai mesteli akmenėlį į tų nedaugelio rusų daržą, kurie, girdi, tiek ir tiek metų gyvena Lietuvoje, bet visiškai nekalba lietuviškai. Mano galva, tokie Lietuvos piliečiai taip pat atlieka savotiškai naudingą paslaugą – padeda nepamiršti vienos iš užsienio kalbų. O kaip linksma stebėti iš principo savomis kalbomis kalbančius, bet puikiausiai vienas kitą suprantančius lietuvį ir rusą.

Tačiau čia pat prisimenu liūdnoką vaizdelį, kai dvidešimtmetė namelius gaminančios Šalčininkų bendrovės konsultantė Vilniaus centre prisipažino nesuprantanti lietuviškai. Čia turbūt dėl perdėto politikų rūpesčio neįsileisti į šio krašto mokyklas lietuvių kalbos.

Mano laiptinės kaimynai iš už sienos sunkokai rinkdavo lietuvišką sakinį, bet su kaimynu visada gera apskritai ir bet kaip šnektelėti. Kalbos barjeras netrukdydavo jiems į mano pašto dėžutę įmesti naujametinę atvirutę su tekstu lietuvių kalba.

Visais laikais buvo ir bus veikėjų, norinčių valdyti, ir ne bet ką, o žmonių sąmones. To reikia jų išrinkimui, išlikimui. Lengviausias būdas tai pasiekti – pasidaryti vienų žmonių gelbėtoju nuo kitų. Nesvarbu, kad nieko gelbėti nereikia – jie turi pasiruošę dirbtinio visuomenės priešinimo būdų.

Galime užjausti Rusijos rusus, kurie, be trumpalaikių taikos blyksnių, jau beveik 80 metų, karta po kartos, yra stumdomi Kremliaus manipuliatorių. Pastarieji nusprendžia, dėl ko, kur ir kiek rusų turi numirti vardan jų užstalės planų, dar vadinamų „nacionalinių interesų artimajame užsienyje“.

Štai dabar išlenda visokie gelbėtojai, kurie bando žaisti žaidimėlius „lietuvis-rusas“, „myli–nemyli“. Nelinki Lietuvai nieko gero tie, kurie šaukia „Lietuva – lietuviams“. Nelinki nieko gero Lietuvos žmonėms ir tie „gelbėtojai“ iš dvasingos Rytų šalies, kurie kasdien šimtus kartų per TV, spaudoje, internete lietuviams (ir kitoms tautoms) užtepa „fašistų“ vardą. O Lietuvos patriotai – rusakalbiai - taip pat fašistai? Ar savo supratimo neturinčios avelės, kurias reikia „išgelbėti“, sukurstant jas prieš kitataučius kaimynus?

Įsivaizduokite, kiek šie kurstytojai patirtų pasitenkinimo, karjeros skrydžių, jei jiems tai pavyktų. Kaimynas Sergejus nuo TV laidų imtų sapnuoti fašizmą Fabijoniškėse, o Romas Vilniaus 16 maršruto troleibuse jaustųsi nejaukiai sėdėdamas šalia rusakalbio. Mano geriausios rusiškos grupės „DDT“ vokalistas yra gerai apibūdinęs, kad tiems iš Kremliaus tik ir reikia šviežio kitų kraujo prasiliejimo.

Jūsų valioje į žmogiškuosius santykius neįsileisti tokių individų – saldžiabalsių TV pranešėjų, dėmesio ištroškusių politikų, interneto komentarų šiukšlyno autorių ir pan. Mūsų visų valioje švęsti visų Lietuvos piliečių valstybines šventes, o ne Trispalve prisidengusių šūkaliotojų vaikštynes, mūsų visų pilnatvei pažinti kitą kultūrą per rusų šventes, o ne per eilines Kremliaus veikėjų organizuojamas Georgijaus juostelių dalinimo akcijas (iki pasų dalinimo dar nepriėjom).

Dažniau šypsokimės gatvėje, tai supras visų tautų Žmonės.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Veterinarą vadina monstru: tokį siaubą klinikoje patyriau pirmąkart (76)

Noriu pasidalinti apie A. Mockevičius veterinarijos gydykloje, Kaune, patirtą siaubą ir košmarą,...

Iš šeimos namų liko tik degėsių krūva ir neviltis: prašo Lietuvos gyventojų pagalbos (50)

Gegužės 20 d. vakare Juodupės miestelio Palangos gatvėje kilęs pražūtingas gaisras...

Nidoje užfiksavo grėsmingai atrodantį vabzdžių debesį (4)

DELFI skaitytojas praeitos savaitės trečiadienio vėlų vakarą užfiksavo danguje spiečių...

Kelyje – ekstremali situacija: nesitikėjo tokios greitos tautiečių reakcijos (35)

Noriu pasidžiaugti situacija, kuri parodo, kad Lietuvoje dar yra gerų žmonių, pasiryžusių...

Paprastas šeimos laimės receptas – šuo, katinas ir egzotiškasis driežas (11)

Aš visą savo gyvenimą labai mylėjau gyvūnus ir nuolatos juos globodavau, tik pasitaikius progai...

Top naujienos

Karbauskis pratrūko emocijomis: šie žmonės neverti politiko vardo – tai sukčiai, kurie išnaudoja visus (327)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) lyderis Ramūnas Karbauskis apibendrino...

Pelningiausios ir skurdžiausios profesijos: ką rinktis norintiems gyventi sočiai? (18)

Pelningiausių profesijų atstovų vidutinis atlyginimas šiais metais šiek tiek augo. DELFI...

Orai: po škvalo sugrįš vasara (51)

Trečiadienis dar gali būti niūrokas, bet nuo ketvirtadienio į šalį sugrįš labai vasariški...

Laidoja vaistinių reklamos draudimo idėją (3)

Trečiadienį vykusiame Seimo sveikatos reikalų komiteto posėdyje balsavimu nepritarta...

VSD pažymose – ne tik „MG Baltic“: atskleisti kitos įtakingos verslo grupės veiksmai (597)

Neleistinus politikų ir verslo ryšius tiriantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas...

Viename klastingiausių pasaulyje oro uostų lėktuvas perlūžo pusiau

Šeši amerikiečiai buvo sužeisti, kai antradienį tūpdamas Hondūro sostinės tarptautiniame oro...

Prekybos karas: JAV gresia atsakomieji muitai už 3,5 mlrd. dolerių (21)

Dėl muitų plienui ir aliuminiui Jungtinėms Valstijoms gresia prekybos partnerių atsakomosios...

Liberalai piktinasi: VSD įvardintas koncerno „parinktas“ kandidatas rinkimuose net nedalyvavo (32)

Liberalų sąjūdis klaidinga vadina Valstybės saugumo departamento ( VSD ) medžiagą apie...

LaVaras Ballas apkaltino „Vytauto“ krepšininkus vagyste (112)

Kone prieš mėnesį Lietuvą su savo sūnumis palikęs Lavaras Ballas už Atlanto pažėrė...