aA
Facebook vartotojų skaičius Lietuvoje seniai perkopė 1 milijoną ir auga toliau. Savo paskyrą jau susikūrė didžioji dalis šalies interneto naudotojų. Tačiau egzistuoja ir priešinga tendencija – daugėja žmonių, kurie nutaria nutraukti savo gyvenimą socialiniame tinkle ir pašalina iš jo savo duomenis. Kai kurie jų net skuba visiems pasigirti, kad Facebooke jų n(eb)ėra.
© Reuters/Scanpix

Šios platformos grėsmės ir galima žala buvo aprašyta ne kartą. Puiku, kad yra didinamas vartotojų sąmoningumas ir kritiškumas. Bet aš noriu priminti ir keletą gerųjų savybių:

- telefonų ir adresų knygelė tampa beveik nereikalinga, nes draugus pridėti yra ypač paprasta, ir jie bus pasiekiami beveik visuose pasaulio kraštuose (tiesa, su dviem sąlygomis – privalomas interneto ryšys ir demokratinis šalies valdymas);

- draugai ir artimieji visada bus šalia, kad ir kokiame geografiniame taške beatsidurtumėte. Pasidalinti nuotraukomis, įspūdžiais, laiškais dar niekada iki tol nebuvo taip paprasta;

- pripažinkime: dabar visos naujienos ir nuomonės kuriamos bei dalijamos būtent Facebooke. Būnant čia galima tikėtis gauti įvairiapusę informaciją, dažnai – nuomonę iš pirmų lūpų;

- jums svarbi ir įdomi informacija – vienoje vietoje, ar tai būtų įžymybės, restoranai, knygos, ar bendraminčių būreliai.

Šį sąrašą kiekvienas papildytų dar bent vienu punktu, priklausomai nuo gyvenimo būdo, pilietinio-socialinio aktyvumo ir kompiuterinių įgūdžių. Vis dėlto, šie privalumai gali būti užgožiami daugiau ar mažiau reikšmingų trikdžių:

- dažniausiai vaikai ar paaugliai negali pakęsti tėvų kontrolės ir stebėjimo, tad pasišalinimas – dingstis pasislėpti;

- baimė, kad asmeninė, privati informacija, nuotraukos bus matomos tiems, kam nereikia, nenoras viešinti gyvenimo detalių;

- nesugebėjimas kontroliuoti sparčiai augančio naujienų srauto, kurį sukelia retesnis prisijungimas prie sistemos arba didelis kiekis draugų, sekamų puslapių;

- Facebook aktualumo mažėjimas ir nemokėjimas patenkinti lūkesčių ir kylančių poreikių.

Kartais gali nutikti ir kokia nenumatyta situacija, tiesiogiai paskatinanti pašalinti savo paskyrą. Ji, net ir kuriam laikui praėjus, gali būti atkurta, o įkelti failai ir asmens duomenys yra saugomi ilgą laiką. Tiesa, jūs su tuo sutikote dar besiregistruodami puslapyje.

Ir nors pastarosios problemos apeiti nepavyks, yra būdų, kaip atrasti naudojimosi Facebook džiaugsmą, sugrąžinti pradingusį aktualumą ar tiesiog išmokti gudrybių, palengvinančių naudojimąsi tinklu.

Draugų grupės. Kaip ir fiziniame pasaulyje, virtualiame turime gerų draugų, turime neblogų pažįstamų, o kai kurie kontaktai sąraše atsiranda „iš reikalo“, gal net prieš mūsų valią. Mūsų smegenys visus žinomus žmones sudėlioja į atitinkamus minėtus skyrelius, internete tą padaryti galima mechaniniu būdu. Tereikia sukurti sąrašą (angl. create list) ir į jį sukelti visus norimus draugus.

Sąrašus galima kurti pagal įvairius kriterijus: geriausių draugų sąrašas; žmonės, nuo kurių reikėtų slėpti didžiąją dalį informacijos; draugai, kalbantys angliškai (gal norite dalintis atitinkamu pranešimu); grupuotei, mokyklai ar kitai kategorijai priklausantys žmonės. Svarbu turėti tiek ir tokių grupių, kad galėtumėte jas valdyti ir nesusimaišytumėte. Galima naudotis įvairiomis klasifikacijomis ir žmogų priskirti ne vienam sąrašui.

Privatumas. Savo informacijos, įrašų, nuotraukų nebūtina skelbti visiems, kai kas galbūt labai asmeniška ir turėtų būti rodoma „tik man“ (angl. only me). Kontroliuoti kas ir ką matys, geriausiai padeda galimybė parinkti privatumo nustatymą. Pereikite per visus įrašus, asmeninės informacijos duomenis ir pasirinkite, kurie anksčiau sukurti sąrašai matys konkrečią informaciją. Galbūt gimtasis miestas gali būti pateikiamas viešai (angl. public), o vakarėlio nuotraukų albumas – tik geriems draugams arba paslėptas nuo šeimos narių?

Pomėgių sąrašai. Kaip minėjau, Facebookas pilnas žmonių, besidalinančių informacija: vieni atrenka perliukus ir juos publikuoja, kiti dalinasi savo įžvalgomis, treti skatina diskusijas ir rengia žaidimus. Tai gali būti tiek privatūs asmenys, tiek organizacijos, tiek produktai ar kūriniai. Domitės kinu? Susikurkite pomėgių sąrašą (angl. interest list) ir į jį sudėkite sekamus režisierius, aktorius, kino žurnalus. Palaikote žmogaus teises? Įtraukite į sąrašą politikus ir organizacijas, kurių veiklai pritariate. Domitės karo Ukrainoje eiga? Yra daugybė apžvalgininkų Lietuvoje, taip pat ukrainiečių, skelbiančių naujienas iš įvykio vietos. Sukurkite sąrašą ir jiems. Galite tęsti priklausomai nuo pomėgių kiekio, optimalus skaičius vienoje grupėje-sąraše yra 10-30 puslapių/profilių.

Pamatysite: sukurti sąrašai, priklausomai nuo nuotaikos ar poreikio sutaupo nemažai laiko ir kartu parodo tai, kas tuo metu yra reikalinga. Kairėje meniu pusėje matysite visus sąrašus ir skaičių, kiek nuo paskutinio apsilankymo jame atsirado naujienų. Ypač patogu turėti sąrašą su svarbiausiais draugais ar puslapiais: net ir turint vos minutę, atsidarę tokį sąrašą pamatysite tik šių vartotojų paskelbtus įrašus.

Juk tikrai nebūtina keliauti pele puslapiu žemyn penkias minutes vien tam, kad bendrame sraute surastumėte paskelbtas politikos naujienas, mėgstamų produktų konkursus ar klasiokų/bendradarbių įspūdžius. Tereikia įeiti į norimą sąrašą ir lengvai susipažinsite su naujais įvykiais.

Šį įrašą rašau ne reklamos tikslais (ar kas nors patikėtų, kad Facebookas man už tai sumokėtų?), o tam, kad išlaikyčiau draugus prisijungusius. Juk tik šitaip seksiu naujienas ir palaikysiu bendravimą, o pats, atsidūręs viename ar kitame sąraše būsiu, dažniau matomas ir mano nuotrauka ar rekomenduojamas klipas nepasiklys bevertės reklamos sraute.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Utena įrodė: ir valstybines šventes galima švęsti įdomiai

Pirmą kartą mane nustebino, kad valstybinė šventė gali būti įdomi, labai jautri, kad gali...

653 eurus uždirbantis jaunas vyras atskleidė, kaip jam pavyksta išgyventi (455)

653 eurai – tiek uždirbu per mėnesį ir to net nesiruošiu slėpti. Lietuvoje tai vadinama...

Katę priglaudė spontaniškai, bet bijojo vyro reakcijos (10)

2014 metais, spėju, kad pavasarį, Obelių miestelyje, Rokiškio rajone, šį pasaulį išvydo...

Nieko nenorėjau daugiau matyti ir girdėti – man reikėjo šuns (10)

Prieš 4 metus išgyvenau savo mylimo šuns , su kuriuo, galima sakyti, užaugau, netektį. Pusę...

Pilietiškumo pamoka „Atmintis gyva, nes liudija...“ Vilniaus Senvagės gimnazijoje (2)

1991 m. sausis... dienos, tapusios istorija, parodžiusios, kokia gali būti vieninga tauta ir kurios...

Top naujienos

Globos namuose augančių vaikų seserys šaukiasi pagalbos: juos nori atskirti ir išvežti į užsienį

„Jie nenori būti įvaikinti į užsienį ir išskaidyti po vieną, po du“, – teigė su DELFI...

Pasiūlymas uždirbti 2 tūkst. eurų atsirūgo: darbdavys nemoka pinigų, grasina susidoroti

Į DELFI redakciją kreipėsi darbuotojas Marius (vardas pakeistas – DELFI), kuriam darbdavys neva...

Lenkijos dovanėlė JAV: „Huawei“ šnipinėjimo byla atveria kelią naujam Varšuvos paktui

Lenkija neseniai įteikė Jungtinėms Valstijoms dovanėlę šalies byloje prieš Kinijos...

Apsipirkti prekybos centre reikės naujų įgūdžių: laukia didelės naujovės (458)

Nuo investicijų į savitarnos kasas iki naujos internetinės prekybos platformos - taip didieji...

Jastramskis: Skvernelis gali sumaišyti kortas Nausėdai, nes kur du – trečias nereikalingas (479)

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis paskelbė dalyvausiantis Prezidento rinkimuose. Kokios jo...

Teismas nusprendė: Naujosios Zelandijos pora į gimtinę grįžo be 9-metės (1366)

Vilniaus apygardos teismas trečiadienio popietę paskelbė sprendimą tarptautinio įvaikinimo...

Orai: savaitės pabaigoje nieko naujo (3)

Penktadienį per Lietuvą slinks dar vienas nedidelis žemo slėgio sūkurys.

Dakare – iškilmingai apdovanoti pasiekę finišą, o lietuviai prieš šventę spėjo nuveikti gerą darbą papildyta 04.38 (5)

Dakaras nėra užbaigtas, kol jo dalyvis nepravažiuoja pro finišo arką. Tokia procedūra...

Įspūdingą Sabonio seriją nutraukę „76ers“ iškovojo triuškinamą pergalę Indianapolyje

NBA pirmenybėse vieną skaudžiausių sezono pralaimėjimų patyrė Indianos „Pacers“ (29-15)...

Kelininkai skelbia ekstremalią padėtį – dauguma kelių tapo neįveikiamais (216)

Permainingos oro sąlygos Lietuvoje negaili iššūkių – rajoniniai keliai dėl spustelėjusio...