aA
Panevėžio miesto savivaldybės viešosios bibliotekos renginių ciklo metu „Pasivaikščiojimas kultūrų takais“ lapkritį įvyko susitikimas su gerai žinomu žurnalistu, rašytoju, radijo bei televizijos laidų vedėju Andriumi Užkalniu Viešojoje bibliotekoje.
© Organizatorių nuotr.

Vienų mėgstamas, intensyviai skaitomas, tūkstančių sekamas „Facebook“, kitų, priešingai, peikiamas ir kritikuojamas. Tačiau, kad traukiantis ir įdomus, nenuginčysi. Kad A. Užkalniui abejingų nėra, įrodė pilnutėlė bibliotekos salė. Norintiems iš arčiau susipažinti su šiuo žurnalistu, teko bandyti „sutilpti“ bibliotekoje.

Penkiolika metų Anglijoje praleidęs A. Užkalnis papasakoti panevėžiečiams tikrai turėjo ką. Ir ne tik apie anglų įpročius, gyvenimą Londone, darbą BBC, karjerą, bet ir parašytas knygas, darbus, linksmus nutikimus. Vakarą svečias pradėjo nuo istorijos, kaip jam, neturinčiam patirties, 19 metų pirmakursiui, pasisekė įsidarbinti Lietuvos radijuje.

Klausydamasis laidų anglų kalba, jis pagalvodavo, kad nė kiek ne blogiau sugebėtų tai daryti ir pats. Taip gimė mintis padirbėti radijuje. Sužinojęs radijo telefoną, paskambino budėtojui, kuris sujungė su generalinio direktoriaus pavaduotoju. A. Užkalniui pasakius, kad nori dirbti radijuje, šis sujungė su redaktore. Moteris pamaniusi, kad jeigu jau pats generalinio pavaduotojas skambina, tai reikia priimti į darbą. Taip prasidėjo Andriaus kaip radijo žurnalisto karjera.

Pirmiausia jis kūrė reportažus, po kelių metų tapo etatiniu darbuotoju. Jaunystė, drąsa, užsispyrimas ir sėkmė lėmė, kad netrukus laimėjo ir konkursą BBC redaktoriaus-vertėjo pozicijai užimti ir išvažiavo dirbti į Didžiąją Britaniją. Nors, kaip pats sakė, „pasisekė, kad jiems reikėjo ne geriausio iš buvusių kandidatų, tarp kurių pasitaikė ir rimtos moterys iš VU filologijos katedros, bet jauno ir norinčio mokytis žmogaus. Tuo metu teko blaškytis po pasaulį, nes BBC radijo stotis plėtėsi ir aš turėjau įvairiose pasaulio šalyse kurti šios radijo stoties skyrius. Taip pat teko užsiimti ir vertimais“.

Svečias prisipažino, kad versdavo ne grožinius tekstus, o geriausiai apmokamus – teisinius, medicininius. Susirinkusieji išgirdo ir apie tai, kaip atsitiko, kad A. Užkalnis prieš trejus metus nusprendė iškeisti gana pasiturimą gyvenimą Anglijoje ir sugrįžti į Lietuvą. Pasak svečio, pati idėja brendo ilgai. Vienas draugas britas jam yra pasakęs, kad kai nebedirbs BBC, galės gyventi iš rašymo. Tuomet jis į tai pažiūrėjo labai skeptiškai. Bet požiūris pasikeitė, kai straipsnius pamažu ėmė spausdinti, mokėjo honorarus.

Pradėti gyvenimą iš naujo kitoje šalyje, besiverčiant kitokia veikla, skatino ir aplinkinių neigiama reakcija, požiūris. „Jų pykčiui norėjo įrodyti, kad galiu sėkmingai gyventi ir čia“, – kalbėjo svečias. „Kiekvienas turi daryti tai, kas jam labiausiai sekasi ir labiausiai paklausu. O man sėkmingiausia veikla – Lietuvoje. Čia turiu tai, ko ten nebūčiau turėjęs – auditoriją. Džiaugiuosi surengęs susitikimus tokiose arenose kaip „Švyturio“ Klaipėdoje ar „Žalgirio“ Kaune“.

A. Užkalnis prisipažino, kad knygų rašymas yra, ko gero, maloniausias iš visų darbų. 2009 m. pasirodžiusi jo pirmoji knyga „Anglija: apie tuos žmones ir jų šalį“, taip pat ir vėlesnės –„Kelionių istorijos“, „Prijaukintoji Anglija“, „Naujųjų laikų evangelija pagal Užkalnį“, sulaukė didelio skaitytojų dėmesio, buvo keliskart perleistos. Šiuo metu leidžiama antroji „Naujųjų laikų evangelija pagal Užkalnį“ dalis.

Autoriaus artimuose planuose – dar bent dvi jau pradėtos rašyti knygos: 100 mėgstamiausių filmų apžvalgų ir knyga apie Japoniją, kuri yra labai svarbi jo gyvenime. Žurnalistas renginio metu prisiminė ir Knygų mugės fenomeną. „Nepasitvirtino prognozė, kad knygos išnyks. Štai, kad ir kasmet Vilniuje vykstanti knygų mugė, kai vienąkart per metus net 4 dienos skiriamos knygoms. Tiek laiko neskiriame net kapinėms aplankyti per Vėlines ar Kalėdų dovanoms pirkti. Knygos – nepraeinantis dalykas, o lietuviai – pasiutusiai daug skaitanti tauta“.

Iki 2013 m. vidurio vedęs BTV laidą „Užkalnio 5“, šiuo metu A. Užkalnis rašo įvairiems leidiniams, veda savo pokalbių laidą „Ačiū, kad atėjote“ Žinių radijuje. Taip pat yra internetinių portalų „Protokolai“ ir „Laukinės žąsys“ įkūrėjas ir redaktorius. Džiaugėsi, jog lietuvių žiniasklaida labai mandagi ir korektiška. Jei nenori – nefotografuos, nedės į žurnalus. Tačiau su paprastais žmonėmis yra kiek kitaip. „Sporto klube ar ilsintis Palangoje dažnas prieina ir elgiasi kaip su senu pažįstamu arba įdėmiai nužiūrinėja nuo viršaus iki apačios ir dar su kuo aš“, – pasakojo A. Užkalnis. „Manęs nepažįstančių ir nepagrįstai nemėgstančių pakankamai daug. Daugeliui nepatinka mano kuriamas personažas ar mintys straipsniuose. O juk asmenybė ir personažas – du skirtingi dalykai. Tačiau tokia populiarumo kaina. Nedaug kas gali pasigirti, kad patinka visiems žmonėms. Nebent A. Čekuolis, R. Kazlas ir E. Mildažytė, – teigė jis. – Rašau apie tai, apie ką daugelis pagalvoja, bet nepasako, todėl kartais tenka nukentėti ir pačiam ar šeimai“.

Šį teiginį iliustravo keliomis graudžiai juokingomis istorijomis. Pavyzdžiui, pasirodžius straipsniui apie perteklinę sodo produkciją, kuriame rašoma apie tai, kai visą rudenį bandome įsiūlyti įvairias gėrybes artimiesiems, draugams, nes nebėra kur dėti, giminės priėmė labai asmeniškai. „Kiekvienas tuomet prisiminė, kada ir kas man atvežė agrastų, mėsos, ar dar ko“.

Svečias pasidalino ir dar viena kuriozine situacija. 2011 m. grįžusį į Lietuvą jį kalbino vienas žurnalas. Interviu buvo užduotas klausimas apie tai, ko jis bijo Lietuvoje. Andrius sakėsi nebijojęs nieko, tačiau kažką pasakyti reikėjo, tad ėmė ir pasakė, kad Anglijoje gyveno labai privačiai, o čia gali imti užeidinėti nekviestos giminės. „Vėlgi vienos giminaitės tai buvo per daug suasmeninta. Rengdama jubiliejų, ji pakvietė visą šeimą, išskyrus mane, pasiteisindama, kad labai negražiai apie ją parašęs“.

Vakaro metu nebuvo apsieita ir be maisto temos. „Domiuosi ir daug rašau apie maistą, kaip iš manęs paties ir matosi“, – juokavo jis. Nors prisipažino, kad nemoka gaminti, išskyrus keletą patiekalų, tačiau žino, kas yra skanu, kas ne, nes keliaudamas po pasaulį yra išragavęs daug maisto, pažinęs daug skonių. O kavinių, restoranų recenzijas pradėjęs rašyti viešėdamas Nidoje iš neturėjimo ką veikti. Pamatė, kad tokių straipsnių skaitomumas 3-4 kartus didesnis nei kitų.

„Paprastiems žmonėms patinka skaityti atsiliepimus apie tai, ką patys supranta“, – teigė svečias. Sužavėti savo pasakojimais gebantis autorius paliko gerą įspūdį ir suteikė susirinkusiems daug gerų emocijų. Susitikimas baigėsi autografų dalijimu, „asmenukių“ darymu ir neformaliais pokalbiais.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Z KARTA: Ar lietuviai vis dar skaito knygas? Kaip nemokamai apkeliauti ES? (4)

Šį pirmadienį laidoje „Z KARTA” kalbėsimės apie pirmąją, Lietuvoje įžiebtą Kalėdų...

Priglaustas šunelis buvo toks mažytis, kad vardą nebuvo sunku sugalvoti (6)

Larą pamatėme skelbimuose – moteris ieškojo rastam šuniukui namų, pati jau laikė kelis...

XIX amžiaus klasikas, kabinete patyręs Artimuosius Rytus (2)

Ar esate girdėję apie nuotykių rašytoją , kuris taip detaliai, vaizdžiai ir tikroviškai...

Lietuvos kino mėgėjų sąjungai Šiauliuose – 50

Gruodžio 8 d. 14 valandą Šiaulių kino muziejuje (Aušros al. 15, Šiauliai) vyks neeilinis...

Šiaulių krepšininkai siūlo prisidėti prie gyvūnų gerovės

DRAUGAI! Mūsų miesto komanda laimėjo pirmąsias rungtynes ir ta proga turime dovanų – BC...

Top naujienos

Svarbiausias metų sprendimas: valstiečiai savo valdžią pastatė ant kortos (211)

Seime valdantieji antradienį tikisi priimti rekordinį kitų metų biudžetą. Nuo pirminių...

Britanija, pripažink. Vokiškos maisto prekių parduotuvės tau prie širdies (20)

Maisto prekių parduotuvėje „ Aldi “, žvelgiančioje į gruoblėtą Kento pakrantę...

Sumaištis Prancūzijoje: Maskva grįžta ir gali smogti daug taikliau (47)

Emmanuelis Macronas sėkmingai išsisuko nuo kibernetinių atakų ir melagingų pranešimų, kurie...

Nauja mįslė Grafininos dingimo byloje: artimieji sulaukė keisto ženklo iš pačios Sandros? (43)

Mįslingomis aplinkybėmis dingusi Sandra Grafinina iki šiol nėra rasta. Kol kas vieninteliu...

Lietuvoje parduodamą „Volkswagen“ apžiūrėję ukrainiečiai pakraupo – tokiu nevažinėtų nė už ką (48)

Tai, kad Ukrainos ir aplinkinių Rytų šalių vairuotojai mielai superka Lietuvoje esančius...

Švietimui skiria milijonus, bet moksleivių rezultatai liūdina: pirštu beda į mažas mokyklas (70)

Pinigų skiriama vis daugiau, tačiau moksleivių pasiekimai – nė iš vietos. Taip galima...

Statkevičiui nepatiko Julijos Janus kritika, tad šis rėžė atgal: stora esi, bulvės veidu ir kugelio smegenim (1255)

Šeštadienio vakarą mados kūrėja Julija Janus išreiškė savo nuomonę apie lapkričio mėnesį...

Emocinga eros pabaiga: LeBronas ir Wade‘as Los Andžele stojo į paskutinę tarpusavio dvikovą

NBA pirmenybėse šią naktį buvo užfiksuota istorinė akimirka. Dukart čempionų titulą Majamio...

Dėl pūslelinės paralyžiavo veidą: gydytojos patarė, kaip gydant nesuklysti (8)

DELFI skaitytoja pasidalijo patirtimi, norėdama įspėti kitus: burnoje išdygusios puslelinės ji...