Rugsėjo 3-ąją Taline lankėsi Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Barackas Obama. Siekdamas aptarti sudėtingą situaciją Ukrainoje bei NATO įsipareigojimus prezidentas ne tik susitiko su Baltijos šalių vadovais, bet ir sakė kalbą „Nordea“ koncertų salėje. Renginyje dalyvavo daugiau nei 1800 jaunųjų Baltijos šalių lyderių, aktyvistų ir pilietinės visuomenės atstovų. Kalba buvo transliuojama Talino Laisvės aikštėje susirinkusiai miniai bei internetu.
Baracku Obama
© AP/Scanpix

JAV Ambasados Vilniuje sprendimu man teko didelė garbė atstovauti Lietuvai kartu su dar 6 aktyviais Valstybės departamento remiamų mokslo ir mainų programų alumni – nevyriausybinių jaunimo organizacijų nariais, kurie, kaip tikėtina, grįžę dalinsis savo žiniomis ir įgauta patirtimi su bendraminčiais, mokslo įstaigų ir universitetų bendruomene. Vienas iš mūsų vizito siekių – paskatinti ir kitus jaunus žmones domėtis tiek regiono, tiek viso pasaulio politine situacija, ugdyti pilietiškumo sampratą.

Po apsaugos patikrinimo kartu su klausytojų minia kalbos pradžios laukėme salėje, kurioje galima buvo pamatyti nemažai kitų jaunų gimnazistų ir studentų, ambasadorių ir, žinoma, svarbiausius Baltijos šalių politikus (tarp jų – Lietuvos Respublikos prezidentę Dalią Grybauskaitę ir Užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių).

Prezidentui įžengus į salę nugriaudėjo plojimai, o publika netruko atsistoti, taip tarsi atsidėkodama už žiniasklaidoje kasdien skelbiamus JAV ir NATO įsipareigojimus kolektyvinei Baltijos šalių gynybai ir teritoriniam vientisumui (tokius kaip nuolatinės jungtinės pratybos su amerikiečių kariais).

Nors pranešimas turėjo tamsių atspalvių – netrūko griežtos kritikos Rusijos vadovui Vladimirui Putinui dėl intervencijos Ukrainoje bei prisiminimų apie Baltijos šalių okupaciją ir jos metu patirtas represijas, Barackas Obama nepamiršo paminėti valstybingumą atkurti padėjusios Dainuojančios revoliucijos (šio termino autorius Heinz Valk taip pat buvo tarp kviestinių svečių), miško brolių, ginklu gynusių Baltijos šalių nepriklausomybę.

Ne vieno iš mūsų veidus papuošė šypsena išgirdus JAV Prezidentą kalbant apie 25-ąsias metines šiemet šventusį Baltijos kelią, suvienijusį trijų Baltijos šalių piliečius ir įrodžiusį, jog laisvės troškimas – stipresnis už Berlyno sienos betoną. „Būdama Nordea konferencijų salėje su kitais Baltijos šalių atstovais, galėjau pajusti vis stiprėjantį bendrumo jausmą, kai prezidentas B. Obama minėjo mus visus jungusį Baltijos kelią, kelią į nepriklausomybę bei pažadus ją išsaugoti“, – mintimis pasidalino ir Benjamin Franklin Transatlantic Fellows Summer Institute mainų programos dalyvė Modesta Dragašiūtė. Prezidentas patikino, jog su NATO pagalba nė vienai iš Baltijos šalių daugiau neteks patirti priespaudos ir okupacijos.

Džiaugdamasis Baltijos valstybių klestėjimu ir kritikuodamas Rusijos režimo padarinius, prezidentas tikino, jog šalies stiprybė ateina iš demokratijos – sąžiningų rinkimų, nepriklausomos teisėsaugos, žodžio ir spaudos laisvių, galimybės naudotis įvairiais informacijos šaltiniais ir kritiškai mąstyti. Pasak prezidento, būtent šios laisvės, kartu su rinkos ekonomika, atveria galimybes tobulėti, atsirasti inovacijoms (tokioms kaip pasaulį pakeitusiai estų programai „Skype“), skatina visiems atvirą e-valdžios platformą bei startuolių (angl. start-up) bendruomenės plėtrą.

„Kalbos metu salėje jautėsi pasididžiavimas garbia praeitimi bei įkvepiantis, pozityvus nusiteikimas dėl Baltijos šalių ateities. Manau, jog iš Jungtinių Amerikos Valstijų galėtumėm pasimokyti meilės savo šaliai, nesvarbu, ar gyvename Lietuvoje, ar ne“, – sakė viena iš mūsų delegacijos narių, ASSIST programos alumni Laura Pajuodytė.

„Užtikrindamas, jog turime tvirtą palaikymą iš NATO, JAV prezidentas dar kartą įrodė, jog turime nebijoti ir ateitį kurti patys”, – sakė delegacijos narė Modesta.

Džiaugiuosi, jog prezidento apsilankymas, pažadai ir keliami tikslai kolektyviniam saugumui ateityje jau kitą dieną ėmė virsti realybe – ketvirtadienį NATO viršūnių susitikime Velse buvo pasirašytas Jungtinių ekspedicinių pajėgų steigimo ketinimų protokolas.

Eglei Čiurlytei, taip pat gyvai stebėjusiai šią kalbą, gilų įspūdį paliko prezidento B.Obamos žodžiai, jog Baltijos šalys yra pavyzdys visoms bekovojančioms dėl laisvės valstybėms, taip pat ir Ukrainai, kad nepasiduodant ir kovojant už savo tautą, galima tapti tvirta, konkurencinga šalimi, kurios nuomonė būtų girdima ne tik kaimynių tarpe, bet ir pasaulyje.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Užfiksuota avarija Geležinio Vilko g. – posūkis į dešinę baigėsi nuostoliais (40)

Vairuotojo posūkis į dešinę paskutinę minutę baigėsi liūdnai – tiesiai važiavęs...

Prancūzų menininkės Sophie Calle kūriniai Kaune tampa lankytojų traukos centru

Sophie Calle – prancūzų menininkė, maištininkė, šokiruojanti ir stebinanti meno pasaulį savo...

Skaitytojo dėmesį prikaustė pasiūlymas nemokamai važiuoti apsipirkti į Lenkiją (95)

Lietuvoje vis kylant paslaugų ir maisto produktų kainoms, gyventojų keliai vis dažniau veda į...

Reformacija ir lietuviškos raštijos pradininkai: jų darbai yra neatsiejama lietuvių kultūros dalis (2)

Artėja 500-ųjų reformacijos metinių sukakties diena – spalio 31-oji. Šią dieną Martynas...

Užfiksavo net du pažeidimus pavojingame kelyje: ir kaip jie nepasimoko iš įvykusių nelaimių? (98)

DELFI skaitytojas siaurame kelio ruože užfiksavo dvi pavojingas situacijas, kai labai skubantys kiti...

Top naujienos

Vertina krizės tikimybę: nerimą kelia ne tik augančios kainos (13)

Nors ekonominės kitų metų prognozės neblogos, jas gerokai pritemdyti gali didesnė, nei tikimasi,...

Rinkimų kampanija prasideda? Bankininkas G. Nausėda – naujame amplua (282)

Ekonomistas, SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda trečiadienio vakarą debiutavo kiek...

Dingusio baikerio istorijoje – naujos detalės, bylą perėmė sunkius nusikaltimus tiriantys pareigūnai papildyta motociklo nuotraukomis (259)

Garsiai nuskambėjusioje Aivaro Kilkaus dingimo istorijoje daugėja neaiškių detalių. Varėnos...

Baisi avarija Ukrainoje: skelbiama, kad milijonieriaus dukrą nuo įtūžusios minios ėmėsi ginti apsauginiai (47)

Ukrainos šiaurės rytinį Charkovo miestą trečiadienį sukrėtė tragedija – automobiliui...

I. Šimonytė rėžė apie biudžetą: grėstų apgaulingos apskaitos titulas (14)

Buvusi finansų ministrė, Seimo Audito komiteto vadovė konservatorė Ingrida Šimonytė abejoja,...

B. Bradauskas: tegul visi išvažiuoja (21)

„Tegul visi išvažiuoja – ir tie, kuriems reikia, ir tie, kuriems nereikia. Tuomet aš...

Rusijoje viena prasta naujiena veja kitą (1)

Rusijos gyventojų realiųjų pajamų kritimo nesustabdo ir smarkiai sulėtėjęs vartojimo kainų...

Kelias, kurį keiksnoja daugelis: koks likimas jo laukia

Šiltuoju metų laiku nufilmuotas kelias ir spūstys į Nidą jau senokai tapo galvos skausmu ir...

Valstiečiai rado „ūkišką“ išeitį, kaip sportu gydyti valstybės ligas (15)

Sporto politiką pakelti į naują lygį Vyriausybės programoje žadėję „valstiečiai“ ėmėsi...

J. Ruolia sukritikavo itin giriamą augalą: poveikis vidutinis, nuo vėžio neišgelbės (1)

Lietuvoje netyla diskusijos dėl medicinini ų kanapių įteisinimo. Seime taip pat nuskambėjo...