aA
Rugsėjo 3-ąją Taline lankėsi Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Barackas Obama. Siekdamas aptarti sudėtingą situaciją Ukrainoje bei NATO įsipareigojimus prezidentas ne tik susitiko su Baltijos šalių vadovais, bet ir sakė kalbą „Nordea“ koncertų salėje. Renginyje dalyvavo daugiau nei 1800 jaunųjų Baltijos šalių lyderių, aktyvistų ir pilietinės visuomenės atstovų. Kalba buvo transliuojama Talino Laisvės aikštėje susirinkusiai miniai bei internetu.
Baracku Obama
© AP/Scanpix

JAV Ambasados Vilniuje sprendimu man teko didelė garbė atstovauti Lietuvai kartu su dar 6 aktyviais Valstybės departamento remiamų mokslo ir mainų programų alumni – nevyriausybinių jaunimo organizacijų nariais, kurie, kaip tikėtina, grįžę dalinsis savo žiniomis ir įgauta patirtimi su bendraminčiais, mokslo įstaigų ir universitetų bendruomene. Vienas iš mūsų vizito siekių – paskatinti ir kitus jaunus žmones domėtis tiek regiono, tiek viso pasaulio politine situacija, ugdyti pilietiškumo sampratą.

Po apsaugos patikrinimo kartu su klausytojų minia kalbos pradžios laukėme salėje, kurioje galima buvo pamatyti nemažai kitų jaunų gimnazistų ir studentų, ambasadorių ir, žinoma, svarbiausius Baltijos šalių politikus (tarp jų – Lietuvos Respublikos prezidentę Dalią Grybauskaitę ir Užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių).

Prezidentui įžengus į salę nugriaudėjo plojimai, o publika netruko atsistoti, taip tarsi atsidėkodama už žiniasklaidoje kasdien skelbiamus JAV ir NATO įsipareigojimus kolektyvinei Baltijos šalių gynybai ir teritoriniam vientisumui (tokius kaip nuolatinės jungtinės pratybos su amerikiečių kariais).

Nors pranešimas turėjo tamsių atspalvių – netrūko griežtos kritikos Rusijos vadovui Vladimirui Putinui dėl intervencijos Ukrainoje bei prisiminimų apie Baltijos šalių okupaciją ir jos metu patirtas represijas, Barackas Obama nepamiršo paminėti valstybingumą atkurti padėjusios Dainuojančios revoliucijos (šio termino autorius Heinz Valk taip pat buvo tarp kviestinių svečių), miško brolių, ginklu gynusių Baltijos šalių nepriklausomybę.

Ne vieno iš mūsų veidus papuošė šypsena išgirdus JAV Prezidentą kalbant apie 25-ąsias metines šiemet šventusį Baltijos kelią, suvienijusį trijų Baltijos šalių piliečius ir įrodžiusį, jog laisvės troškimas – stipresnis už Berlyno sienos betoną. „Būdama Nordea konferencijų salėje su kitais Baltijos šalių atstovais, galėjau pajusti vis stiprėjantį bendrumo jausmą, kai prezidentas B. Obama minėjo mus visus jungusį Baltijos kelią, kelią į nepriklausomybę bei pažadus ją išsaugoti“, – mintimis pasidalino ir Benjamin Franklin Transatlantic Fellows Summer Institute mainų programos dalyvė Modesta Dragašiūtė. Prezidentas patikino, jog su NATO pagalba nė vienai iš Baltijos šalių daugiau neteks patirti priespaudos ir okupacijos.

Džiaugdamasis Baltijos valstybių klestėjimu ir kritikuodamas Rusijos režimo padarinius, prezidentas tikino, jog šalies stiprybė ateina iš demokratijos – sąžiningų rinkimų, nepriklausomos teisėsaugos, žodžio ir spaudos laisvių, galimybės naudotis įvairiais informacijos šaltiniais ir kritiškai mąstyti. Pasak prezidento, būtent šios laisvės, kartu su rinkos ekonomika, atveria galimybes tobulėti, atsirasti inovacijoms (tokioms kaip pasaulį pakeitusiai estų programai „Skype“), skatina visiems atvirą e-valdžios platformą bei startuolių (angl. start-up) bendruomenės plėtrą.

„Kalbos metu salėje jautėsi pasididžiavimas garbia praeitimi bei įkvepiantis, pozityvus nusiteikimas dėl Baltijos šalių ateities. Manau, jog iš Jungtinių Amerikos Valstijų galėtumėm pasimokyti meilės savo šaliai, nesvarbu, ar gyvename Lietuvoje, ar ne“, – sakė viena iš mūsų delegacijos narių, ASSIST programos alumni Laura Pajuodytė.

„Užtikrindamas, jog turime tvirtą palaikymą iš NATO, JAV prezidentas dar kartą įrodė, jog turime nebijoti ir ateitį kurti patys”, – sakė delegacijos narė Modesta.

Džiaugiuosi, jog prezidento apsilankymas, pažadai ir keliami tikslai kolektyviniam saugumui ateityje jau kitą dieną ėmė virsti realybe – ketvirtadienį NATO viršūnių susitikime Velse buvo pasirašytas Jungtinių ekspedicinių pajėgų steigimo ketinimų protokolas.

Eglei Čiurlytei, taip pat gyvai stebėjusiai šią kalbą, gilų įspūdį paliko prezidento B.Obamos žodžiai, jog Baltijos šalys yra pavyzdys visoms bekovojančioms dėl laisvės valstybėms, taip pat ir Ukrainai, kad nepasiduodant ir kovojant už savo tautą, galima tapti tvirta, konkurencinga šalimi, kurios nuomonė būtų girdima ne tik kaimynių tarpe, bet ir pasaulyje.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nuomonė. Reikia ne bendruomenių, o savivaldos! (6)

Dažnai girdžiu piliečių nepasitenkinimą valdžia. Ko skundžiatės, jei jūs ir esate valdžia,...

Skaitytojas pasimetęs: ar tikrai Vyčio lipdukas paverčia patriotu? (92)

Gatvėse važinėja daug automobilių su užklijuotu Vyčio lipduku. Tai parodo vairuotojų pagarba...

Kilo klausimas: ar darbo skelbimų portalai nepažeidžia privatumo? (4)

Pastaruoju metu man kyla klausimas, kodėl darbo paieškos portaluose , kur skelbiami darbo...

Ruduo – geriausias metas atostogauti Sardinijoje: 7 vietos, kurias privalu aplankyti (11)

Sardinija – Italijos sala, kurios auksinių paplūdimių krantus skalauja Viduržemio ir Tirėnų...

Žvėryne atidarytas raudonai žydinčių obelų alėja „Gyvybės sodas“ (2)

Vakar, spalio 11 d., Žvėryne, įvyko ne pelno siekiančios organizacijos „Krizinio nėštumo...

Top naujienos

Purvini pinigai, sukčiavimas ir mokesčių vengimas drebina nekorumpuotą Daniją (6)

Visa eilė didelių skandalų Danijoje išbando šios šalies kaip vienos iš mažiausiai korumpuotų...

Jie vėl dirbs kartu: Uspaskichas dabar pasiryžęs imtis ne tik algų, bet ir emigrantų (42)

Prie frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ prisijungus Darbo partijos nariui Valentinui Bukauskui,...

Bardakas: kas iš tiesų vyksta su Rusijos GRU? (106)

Jei kiekvieną mielą dieną pasaulio žiniasklaidos antraštėse linksniuojama slaptoji agentūra,...

Pajamų kartelė išaugino skurstančiųjų skaičių: maisto paketų prašo vis daugiau Lietuvos gyventojų (43)

Spalį skurdžiau gyvenantieji gaus priešpaskutinius šiais metais maisto paketus. Palyginti su...

Kandidatų į prezidentus reitinguose – perversmas: vienas iškrito iš trejeto (1174)

Kandidatams į prezidentus pradėjus skelbti apie savo apsisprendimą, pasirodė pirmieji ryškesni...

Teismo smūgis Masiuliui: per kratas paimtų pinigų neatgaus (235)

Vilniaus apygardos teismas pirmadienį nusprendė negrąžinti daugiau nei 242 tūkst. eurų...

Per vestuves princesė Eugenie sulaužė nerašytą karališką tradiciją

Savaitgalį Šv. Jurgio koplyčioje vestuves atšokusios britų princesės Eugenie vestuvinė...

Artėjant padangų keitimo metui teks patuštinti pinigines: už naujas – ir 300 eurų (30)

Artėjant šaltajam sezonui, automobilių priežiūros ekspertai primena apie būtiną transporto...

DELFI kasdien skaito trečdaliu daugiau skaitytojų nei kitus naujienų portalus (20)

Skaitomiausiame naujienų portale DELFI kiekvieną dieną apsilanko daugiau nei pusė milijono...

Oficialu: Meghan Markle laukiasi pirmagimio (32)

Karališkojoje šeimoje ir vėl džiugios nuotaikos. Meghan Markle laukiasi judviejų su princu Harry...