aA
8 valandos. Mažiausiai tiek laiko kiekvienas iš mūsų praleidžia darbe. Tai, kad dauguma žmonių yra nepatenkinti savo darbu, atlyginimu, kolektyvu, vadovu, karjeros galimybėmis ar kitais su tuo susijusiais dalykais, visų pirma rodo, jog žmogus tinkamai savęs nerealizuoja.
Ką daryti, norint kilti karjeros laiptais?
© Shutterstock nuotr.

Labai dažnas atvejis, kai žmogus dirba tik dėl to, kad turėtų iš ko apmokėti sąskaitas, nusipirkti maisto ir tiesiog išgyventi dar vieną dieną. Tiems, kurie yra tokioje situacijoje, mintys apie kilimą karjeros laiptais gali prilygti naivumu dvelkiančiam tikėjimui Kalėdų seneliu. Tad už kurių durų yra tie laiptai į geresnį rytojų, meilę darbui ir visišką savęs realizavimą?

Populiariu posakiu „dirbu taip, kaip man moka“ maskuojamas protestas tikrai nepadės rasti širdžiai mielesnio darbo. Retas darbdavys rizikuos skirti didesnį užmokestį darbuotojui, kuris dar neįrodė savo tinkamumo siūlomoms pareigoms. Kita vertus, labai dažnai girdime, kad reikia rasti savo tikrąjį pašaukimą, o tada pinigai patys ateis. Arba tai, kad reiktų susirasti mėgstamą veiklą ir daugiau niekada nereikės dirbti.

Panašių lozungų yra tekę girdėti visiems, todėl šiandien pasidalinsiu tuo, ką pavyko suprasti nagrinėjant jau „Dešimtuke“ minėto buvusio ilgamečio „General Electric“ vadovo Jacko Welcho, keleto saviugdos tema rašančių autorių mintis bei remsiuosi savo asmenine patirtimi.

JAV gigantės „General Electric“ buvęs vadovas Jackas Welchas klausiantiems „kaip pakilti karjeros laiptais?“ duoda du patarimus:

„Demonstruokite gerokai lūkesčius viršijančius rezultatus bei kasdieniame darbe atlikite žymiai daugiau, nei iš jūsų tikimąsi. Nepridarykite bėdos savo viršininkui, kuris, norėdamas jus išsukti, turėtų pasinaudoti savo ryšiais ir padėtimi“.

Tiems, kurie dirba taip, kaip jiems moka, tokie teiginiai gali sukelti prieštaringą reakciją, mat jų atliekamo darbo „niekas nepastebi“, su jais „niekas nesiskaito“, jų „nuomonės nepaiso“, tad kam kažką daryti papildomai, juk vis tiek niekas nepasikeis, o, jei užsikrausi papildomos naštos, tai ilgainiui jos bus drebiama tiek, kad nebesugebėsi panešti, tiesa? Ir apskritai, viršininkas „privalo“ daryti viską dėl darbuotojų, nes juk jūs dirbate jam. Ironiška, tačiau būtent toks požiūris ir trukdo išsilaisvinti iš įgrisusios kasdienės rutinos ir išmokti mėgautis darbu. O kaip reiktų galvoti, kad tai neliktų tik dar vienas perskaitytas straipsnis?

7 patarimai norintiems pakilti karjeros laiptais:

1) Išsiugdykite pozityvų požiūrį. Rašydamas apie 5 geidžiamiausias vadybininkų savybes minėjau, jog energija ir entuziazmas yra dvi labai svarbios kiekvienam, kuris bendrauja su žmonėmis. Pozityvus požiūris itin svarbus ir netgi būtinas tiems, kurie nori pakilti karjeros laiptais, nes, žiūrint paprastai, tie, kurie kyla viršun, turi būti pavyzdys tiems, kurie lieka apačioje.

Koks tu gali būti pavyzdys kitiems, jei esi persismelkęs negatyvumu, nenoru atlikti tam tikrų užduočių, nes „tau nepriklauso“ ar tiesiog nesimėgauji tuo, ką darai? Net ir nebendraudami su žmonėmis iš šalies, vis tiek bendraujate su žmonėmis savo kolektyve, todėl tie, kurie šalia savo profesionalumo taip pat geba savo gera energija bei entuziazmu užkrėsti kitus, savo sėkmę pastveria sparčiau.

2) Savo darbą suvokite kaip nuosavą verslą. Vienas didžiausių sėkmės psichologijos šviesulių amerikietis autorius Brian Tracy teigia, jog norint pasiekti paaukštinimo, į save reikia žiūrėti kaip į individualią įmonę, o į savo darbdavį - kaip į geriausią savo klientą. Kaip elgsitės su tuo, kurį vertinate labiausiai? Kokios kokybės paslaugas teiksite? Ar pasistengsite viršyti jo lūkesčius ir užsitikrinti tvirtą ir ilgametę partnerystę?

3) Būkite pastebimas. Kuriamas naujas projektas, gimė nauja idėja, buriama komanda užduočiai įgyvendinti - drąsiai siūlykitės į pagalbą, nelaukite, kol kas įbes į jus pirštą. Jei pačiam kyla naujų idėjų, kurios gali palengvinti paties ar kolegų darbą - aptarkite jas su tiesioginiu vadovu. Iniciatyvumas yra viena iš pagrindinių bet kokio masto vadovo savybių, todėl kuo dažniau ją demonstruosite, tuo didesnė tikimybė, jog svarstant galimus kandidatus į aukštesnes pareigas būsite prisimintas būtent jūs.

4) Nuolat mokykitės ir tobulėkite. Žmogus, kuris neišmoksta naujų savo srities dalykų, kuris papildomai nesidomi savo sritimi ir neskaito specifinės literatūros nestovi vietoje - jis eina atgal, kadangi dabar, kai informacija juda šviesos greičiu, gebėjimas bei noras domėtis tuo, kuo užsiimi ir skiria profesionalus nuo mėgėjų. Be to, kartais atradimai, mintys ar idėjos, kurios gimsta skaitant profesinę literatūrą, gali atverti naujus tiek savirealizacijos, tiek pasitenkinimo darbu horizontus.

5) Gerbkite kompanijos vertybes ir taisykles. Kiekviena bendrovė turi savų taisyklių, kurių privalu laikytis. Tie, kurie maištauja ir įveda destrukciją ilgainiui netenka savo pozicijų, nes, kaip sako dauguma vadovų, geriau vieningai dirbanti komanda, nei puikius rezultatus demonstruojanti, tačiau darbinę atmosferą į šipulius sutrupinanti superžvaigždė. Dar viena taisyklė, kurios privalu laikytis - subordinacija. Jei knietės iškilusius klausimus spręsti ne su savo tiesioginiu vadovu, bet su dar aukštesnio rango vadovybe, galite būti tikras, jog toks elgesys anksčiau ar vėliau turės neigiamų pasekmių.

6) Nenuleiskite rankų susidūrę su sunkumais. Dažna pozicija šiais laikais - kupina iššūkių, įtampos, streso, o nuo šių savybių neatsiejamas veiklos rezultatų bangavimas. Kiekvienam pasitaiko pakilimų ir nuopuolių, tad labai svarbu neprarasti koncentracijos, neiškrypti iš ritmo, nepasiduoti momentinės nesėkmės efektui. Kaip teigia pardavimų ekspertas Darius Pietaris, tikras profesionalas visada padaro ne tik tai, ką geriausiai moka, bet ir tai, ko reikia. Gebėjimas atsistoti suklupus ir žengti į priekį tikrai neprasprūs pro sprendžiančiųjų dėl jūsų ateities akis.

7) Siekite karjeros aukštumų. Atrodytų savaime suprantama, tačiau tam, kad pakiltumėte karjeros laiptais, jūs visų pirma turite to norėti. Yra tekę matyti keletą pavyzdžių, kai žmonės, kurie jau, atrodytų, pasiekė viską savo darbe ir galėtų kilti karjeros laiptais, nes turi daugiau žinių net ir už tuos, kurie stovi aukščiau, tačiau jie mieliau renkasi ir toliau dirbti sau puikiai žinomą, įvaldytą ir, tikėtina, mėgstamą darbą, nei priimti iššūkį žengti pirmyn. Vis dėlto, vien ambicijų nepakaks. Jei nesilaikysite 6 aukščiau duotų patarimų, tai noras žengti pirmyn gali būti palaikytas arogantišku, o jums parodyta durų kryptin.

Mano patirtis: per savo karjerą yra tekę susidurti su visų 7 patarimų praktiniu pritaikymu. Tam tikri dalykai, mano nuomone, tiesiog yra įgimtos arba anksti išugdytos savybės: aktyvumas, noras tobulėti, mokytis, gebėjimas greitai priimti informaciją. Be abejo, šios savybės gali pridaryti ir bėdų, nes dėl pernelyg didelio aktyvumo ir tam tikrų organizacinių subtilybių nežinojimo yra tekę pažeisti subordinaciją, o tai vėliau kainavo gerus santykius su būsimu tiesioginiu vadovu.

Be to, kartais tenka balansuoti ant ribos, kai asmeninės ambicijos tam tikra dalimi ima viršų. Vis dėlto, kadangi nėra tobulo darbuotojo, tai kiekvienas vadovas renkasi tinkamiausių savybių derinį turintį kolegą iš tų, kurie tuo metu yra.

Gyvenimas kupinas pasirinkimų. 8 valandas darbe galima tiesiog atsėdėti, o galima išsikelti naujų iššūkių ir pasidžiaugti juos įveikus. Galima nuolat keiksnoti vadovą, aplinką, valstybę, o galima padaryti daugiau, nei tikimąsi ir sulaukti malonaus įvertinimo.

Mes kiekvieną akimirką renkamės, todėl, jei dienos pabaigoje galėsite teigiamai atsakyti į klausimą „ar tai, ką aš nuveikiau šiandien man padės tapti geresniu darbuotoju?“, netruksite būti pastebėti ir tik laiko klausimas, kada žengsite dar vieną žingsnį link to, ko siekiate.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vilniečius nustebino neįprastose vietose besileidžiantys oro balionai: nutūpė visai šalia gatvės (10)

Ketvirtadienio vakarą Vilniaus gyventojai užfiksavo neįprastų vaizdų. Mirš miesto dažnai...

Konfliktas tarp „Vinted“ narių įtraukia ir administraciją, ir policiją: parodė susirašinėjimus (213)

Dėl 12 eurų kainavusios prekės kilęs konfliktas tęsiasi jau ne pirmą savaitę. Tai, kas...

Ore giedamas himnas – ne riba: parašiutininkai išskleidė ir rekordinio dydžio trispalvę (4)

Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną , pirmadienį, 21 val. vakaro visa šalis giedojo...

Paaiškino, kur tiksliai kreiptis įkandus erkei: nežinia kodėl moteriai buvo pasiūlyti trigubai brangesni tyrimai (72)

Noriu pasiteirauti, kokia tiksli tvarka įkandus erkei, kaip elgtis? Nes iš pirmo poliklinikos...

Dėl nemokėjimo skaityti 85-erių kaunietė pasijuto lyg nusikaltėlė: kontrolė išprašė lauk ir nubaudė (152)

Skaityti nemokančios senolės klaida kontrolei buvo nė motais. Anūkės teigimu,...

Top naujienos

Po Karbauskio „valstiečių“ sprendimo jaučiasi kaip gavęs šlapiu skuduru per veidą (28)

Penktadienį, liepos 10 d., Vilniuje daugiau kaip tris valandas posėdžiavusi Lietuvos valstiečių...

Miško gėrybės – jau ant prekystalių: pirmosios kainos gali išgąsdinti

Sakoma, bijai vilko, neik į mišką. Tačiau šiais laikais labiau nei pilkiai gąsdina erkės. Tad...

VMI gyventojus ragina pasiimti 50 mln. Eur: kitaip pinigai nukeliaus į biudžetą (82)

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) pirmadienį informavo, kad per pastaruosius penkerius metus...

Ant stalo – dar vieno draudimo atšaukimas nuo rugsėjo (54)

Vyriausybė trečiadienį svarstys Kultūros bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijų siūlymą...

Koronavirusą pramanu vadinęs 30-metis vyras mirė pabuvojęs COVID platinimo vakarėlyje (212)

30-ies metų amžiaus pacientas mirė pabuvojęs vadinamajame COVID vakarėlyje. Jis manė, kad...

Gavęs sąskaitą vilnietis nustebo: už lemputės pakeitimą – beveik 40 eurų (43)

Santariškių gyventojas pasidalijo žinia, kad gegužę daugiabučio namo garaže būsto...

Šimtai tiki Londono lietuvio pramanais apie COVID-19: saugiausia vieta – po žeme (77)

Pastarosiomis dienomis sąmokslo teorijomis įtikėję asmenys dalinasi vienu įrašu, kurį...

Transliacija / Alfas vienas gamtoje. Uogienė grilyje su pomidorais ir klasikiniai patobulinti iešmeliai jūsų šeimai bei draugams

Kadangi pomidorai yra uoga, iš jų išeina labai puiki uogienė ! Nepatikėsite, kaip ją paprasta...

Temstant pakelkite akis į dangų: išvysite įspūdingus sidabriškuosius debesis ir kometą

Liepos naktimis šiaurinėje padangėje galima išvysti slaptingą, į šiaurės pašvaistę panašų...

Račkauskas prabilo apie nutrauktą tyrimą: tapo dar akivaizdžiau, kad jis buvo pradėtas rinkimams (2)

Panevėžio miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas sako, kad teisėsaugai pranešus apie...

|Maža didelių žinių kaina