aA
Paskutinis birželio savaitgalis Lydse-Veikfilde (Vakarų Jorkšyras) pasižymėjo ne tik puikiu oru, pradėjusiomis ilgėti naktimis, bet ir smagia Joninių švente-muge, į kurią tautiečius tradiciškai pakvietė Lietuvių bendruomenė Lydse (LCL).
© Organizatorių nuotr.

Kiek toliau nuo miesto centro aptvertoje teritorijoje švęsti susirinkusių lietuvių ir vietinių gyventojų laukė kupolė, gyvų žolių pynėmis papuošti vartai, linksmybės, žaidimai, atrakcionai, galiūnų konkursas, virvės traukimo varžybos, apdovanojimai bei loterijos prizai. Renginyje skambėjo moterų ansamblio, merginų, o taip pat dainininko Vytauto Domeikos gyvai atliekamos dainos.

Nežinia, ko šiemet pabūgo emigrantai nuo Baltijos jūros, tačiau į Jonines, nepaisant puikaus oro (nei per karšta, nei per šalta, ir nė lašo lietaus) susirinko kiek daugiau nei 300 šventės dalyvių. Tad jei pernai toje pačioje aikštėje spraudėsi apie 500 pramogautojų, šįkart vietos pasilinksminti susirinkusiems tautiečiams užteko per akis. Gal kaip tik dėl to, o gal todėl, kad lietuvių rankose dominavo ne alus, bet namuose raugta puikiausia duonos gira (ačiū Rūtai!), renginyje neteko pastebėti nei vieno agresyvaus, pikto, nuožmaus ar pernelyg surūgusio veido.

Šypsenos, kalbos, juokas bei draugiškas klegesys ir nė lašo agresijos visos šventės metu – puikus rezultatas tokio masto susibūrimui. Tiesa, kaip bebūtų ironiška, Jonų ir Janinų, pakviestų į sceną pasidabinti vainikais, neprisirinko. Tautiečiams pasirodė tik daugeliui vietinių lietuvių puikiai pažįstama ir ne kartą scenoje matyta linksmuolė aktyvumu pasižyminti žemaitė Janina su dar viena bendravarde. Tad šventę teko tęsti be būrio pačių renginio šeimininkų.

Galiūnų konkurse energijos pertekliumi trykštantys tautiečiai kilnojo svarmenis, tikrino raumenų tvirtumą ištiestoje rankoje laikydami 5 l vandens pripildytus plastmasinius butelius, mėtydami padangas bei stengdamiesi kuo greičiau iš vienos vietos į kitą pernešti cementinius blokus. Virvės traukimo varžybose neapsieita be entuziazmo ir ištvermės nestokojusių sijonuotų sportininkių, o smagiose estafetėse maišuose, lyg lietuviškos kengūros, šokavo vaikai. Kiekvienas norintis galėjo pažirglioti kojūkais, o jauniausiųjų šventės dalyvių dar laukė ir du batutai, skirti tiek ūgtelėjusiesiems, tiek patiems mažiausiesiems. Dėmesio nestokojo „antrosios lietuviškos religijos“ kulto įrankis – krepšinio stovas su dviem lankais bei trimis kamuoliais. Teisybės dėlei reikėtų pasakyti, kad kamuoliai skriejo visur, net ir ten, kur jiems mažiausiai būtų reikėję lėkti: į nekaltus šventės dalyvius, į prekybininkų stalus ir net už dviejų (!) kaimyninių tvorų. Džiugino tai, kad nuo tokio krepšininkų „taiklumo“ šventėje piktų veidų nei kiek nepadaugėjo.

Prekybininkai į mugę sugužėjusiems interesantams siūlė įsigyti rankų darbo vonios muiliukų, sidabrinių papuošalų, mėsos bei konditerijos gaminių, bandelių, pyragaičių, čia pat šventėje ant laužo, lyg turistų išvykoje, virto plovo, keptos duonos, naminės giros, tikro lietuviško natūralaus medaus... Paklydusiųjų skaičiuose ir sąskaitose verslininkų laukė profesionali buhalterinių paslaugų įmonė, pasiruošusi ant savo pečių perimti visas finansinių atsiskaitymų problemas. Alus, žinoma, irgi tekėjo, bet, kaip minėta, labai džiugu, kad bent jau renginio teritorijoje balta puta niekam iš šventės dalyvių į blogąją pusę galvų nesusuko. Prizus šių metų Joninių galiūnams, ištvermingiausiesiems virvės traukėjams, šokinėtojams, bėgiotojams bei azartiškiausiesiems loterijos dalyviams įsteigė ne tik Vakarų Jorkšyre savo verslu užsiimantys tautiečiai.

Buvo smagu išvysti, kad lietuvių linksminimosi ypatumai ima patraukti vis daugiau ir vietinių, anglų verslininkų dėmesio. Kai kurių šventės dalyvių iškovoti prizai laimėtojų laukia ir tėvynėje – Žemaitijos nacionaliniame parke bei kitose vaizdingose Lietuvos vietose poilsį kaip laimėjimą (ir ne tik), siūlančiose kaimo turizmo sodybose. Joninių šventės-mugės metu gautas pelnas, kaip ir iki šiol, bus išskaidytas ir panaudotas labdarai bei tolimesnei LCL, kaip nepelno siekiančios organizacijos, veiklai, naujų sumanymų ir projektų realizavimui. Renginyje be jokio atlygio triūsę savanoriai taip pat surinko papildomus 125 neabejingų tautiečių parašus, kuriais lietuvaičiai pritaria idėjai, jog LCL veiklai labai praverstų atskiros nepriklausomos patalpos. Verta priminti, kad su surinktais parašais aktyvistai ketina kreiptis į vietinės valdžios atstovus ir paprašyti jų suteikti LCL apleistas bei nenaudojamas patalpas, kurias, suremontavus bei tinkamai jas prižiūrint, būtų galima kuo puikiausiai pritaikyti bendruomenės poreikiams. Lietuviai iš visų pasaulio kampelių kol kas dar nepareiškę savo solidarumo Lydse triūsiančių tautiečių iniciatyvai, vis dar gali tai padaryti.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Utena įrodė: ir valstybines šventes galima švęsti įdomiai

Pirmą kartą mane nustebino, kad valstybinė šventė gali būti įdomi, labai jautri, kad gali...

653 eurus uždirbantis jaunas vyras atskleidė, kaip jam pavyksta išgyventi (445)

653 eurai – tiek uždirbu per mėnesį ir to net nesiruošiu slėpti. Lietuvoje tai vadinama...

Katę priglaudė spontaniškai, bet bijojo vyro reakcijos (10)

2014 metais, spėju, kad pavasarį, Obelių miestelyje, Rokiškio rajone, šį pasaulį išvydo...

Nieko nenorėjau daugiau matyti ir girdėti – man reikėjo šuns (10)

Prieš 4 metus išgyvenau savo mylimo šuns , su kuriuo, galima sakyti, užaugau, netektį. Pusę...

Pilietiškumo pamoka „Atmintis gyva, nes liudija...“ Vilniaus Senvagės gimnazijoje (2)

1991 m. sausis... dienos, tapusios istorija, parodžiusios, kokia gali būti vieninga tauta ir kurios...

Top naujienos

Karbauskis dėl prezidento rinkimų turi ir abejonių: jei taip, tai turėsime problemą (755)

„Kandidatas, kurį mes patvirtinsime savo suvažiavime, taps Lietuvos Respublikos prezidentu“, -...

Linkevičius apie krizę Britanijoje: vyksta iškilmingas viešas šalies niokojimas (198)

„Kad ir kaip baigtųsi Brexitas , Europa jau bus kitokia – ji sukrėsta“, – taip dabartinės...

Orai: permainos nesibaigia

Šiandien, ketvirtadienį, Lietuvos orus lems aktyvus Atlanto ciklonas. Naktį praslinkęs šiltasis...

Theresa May atlaikė nepasitikėjimo balsavimą, tačiau parlamentas toliau aklavietėje atnaujinta 21.18 (133)

Didžiosios Britanijos parlamentas trečiadienio vakarą po ilgų debatų balsavo dėl pasitikėjimo...

Giedraitį nustebino ir sirgaliai, ir naujas treneris: buvo keista, kad ant manęs nerėkia (8)

Rokui Giedraičiui buvo sunku įsivažiuoti, bet kai įkrito keistas tritaškis „nuo lentos“,...

Nuo tuberkuliozės niekas neapsaugotas: lėtai progresuojančia ir labai pavojinga liga galima užsikrėsti bet kur simptomai (40)

„Niekas nepasaugotas nuo tuberkuliozės. Kiekvienas kvėpuojantis gali ja užsikrėsti, – sako...

Vėl gedimą patyręs Juknevičius: šiandien dirbome mechanikais – apmaudu (12)

Antanui Juknevičiui ir Dariui Vaičiuliui, „Craft bearings“ ekipažui, 9-asis Dakaro greičio...

Devintame Dakaro greičio ruože lietuvių viltys nesudužo – išsaugotos rekordinės pozicijos atnaujinta 00.57 val. (439)

Tokios dienos, koks buvo devintasis Dakaro ralio etapas, nesitikėjo, matyt, niekas. Jeigu...

Per pratęsimą palūžęs „Rytas“ nusileido ALBA komandai su puikiu Giedraičiu (161)

Vilniaus „Ryto“ (1/2) komanda Europos taurės „Top-16“ etape patyrė antrąjį pralaimėjimą...

Trečiojoje „Eurovizijos“ atrankoje – netikėtas „120“ sprendimas ir nauji komisijos favoritai (35)

Trečiadienio vakarą LRT Didžiojoje studijoje buvo filmuojama nauja nacionalinės...