aA
Pavasarį Klaipėdoje vyko nemokami japonų kalbos kursai, kuriuos vedė 71-erių mokytojas Susumu Nakagawa. Su mokytoju (jap. Sensei) kalbėjausi po paskutinės pamokos, kai baigėsi sakurų žydėjimas Vilniuje.
J. Solovjovos nuotr.

- Kaip ir kodėl nusprendėte atvykti į Lietuvą ir mokyti jaunimą japonų kalbos?

- Man labai įdomi jūsų šalis, kadangi jūs tik maždaug prieš 20 metų atgavote nepriklausomybę. Lietuva yra pakankamai jauna. Japonija yra labai sena šalis. Lietuvoje yra daug jaunų žmonių, kurie yra labai svarbūs ne vien Lietuvai, bet visam pasauliui. Jaunoji karta yra labai svarbi ir aš noriu mokyti ją japonų kalbos, kultūros. Išsilavinimas jaunimui itin reikalingas, tad nusprendžiau aplankyti jūsų šalį ir mokytojauti.

- Žmonės skirtingi visame pasaulyje. Kuo skiriasi lietuviai ir japonai?

- Manau, lietuviai ir japonai yra labai skirtingi. Yra vienas labai svarbus dalykas: japonų tauta yra itin didelė palyginus su lietuvių. Jūsų yra tik 3 milijonai, o Japonijoje gyvena 125 milijonai žmonių. Tai labai svarbus skirtumas, lemiantis didelius charakterio skirtumus. Lietuvių charakteris visiškai kitoks nei japonų: jie atviresni, lengviau bendrauja su nepažįstamaisiais. Ši lietuvių charakterio savybė yra labai gera. Japonai nėra tokie atviri bendraudami su nepažįstamais žmonėmis, užsieniečiais. Japonai yra pakankamai uždari, nes jų yra tiek daug.

- Ar jums patinka Klaipėda – Lietuvos uostamiestis?

- Klaipėda man labiau patinka, nei Vilnius ir Kaunas. Lankiausi šiuose miestuose prieš 5 metus, kadangi domiuosi Chiune Sugihara gyvenimo istorija, aplankiau jo muziejų – buvusį Japonijos konsulato pastatą. Taip pat vaikščiojau C. Sugiharos gatve Vilniuje. Pažįstu šiuos miestus, tačiau jie manęs taip labai nedomina. Vilnius – labai sudėtingo išdėstymo miestas, o Kaunas – labai paprasto: viena didelė gatvė, kurioje yra viskas, ko gali prireikti. Man daug labiau patinka Klaipėda - nei per daug komplikuota, nei pernelyg paprasta. Yra dar viena priežastis: Vilniuje ir Kaune yra daug žmonių. Žinoma, Japonijos miestai, pavyzdžiui, Tokijas, yra daug didesni, tačiau Lietuvos mastu Vilnius ir Kaunas yra pakankamai dideli. Klaipėdoje yra kur kas mažiau gyventojų, praeivių gatvėse. Man labai patinka Klaipėda.

- Gyvenate Lietuvoje jau 3 mėnesius. Ar mokate kokių nors lietuviškų žodžių, frazių?

- Taip, žinoma. „Ačiū“, „labai ačiū“, „labas rytas“, „labanakt“, „viso gero“. Tik kelis žodžius.

- Ar Lietuvoje galima lengvai susikalbėti angliškai?

- Kai kurie žmonės, daugiausia senyvo amžiaus, nekalba angliškai. Aš buvau apgyvendintas miesto centre esančiame bute, kuriame dar gyvena 68-erių metų moteris, jos vardas – Vida, ji visiškai nekalba angliškai. Man yra 71 metai. Tačiau mes vis tiek galime susišnekėti, kadangi Vida naudojasi kompiuteriu. Jei ji nori man ką nors pasakyti, išverčia tai kompiuteriu į anglų kalbą ir taip aš ją suprantu. Vida ir Susumu gali bendrauti (juokiasi).

- Ar ragavote tradicinių lietuviškų patiekalų?

- Taip, man labai patiko cepelinai. Jie labai skanūs. Deja, neragavau daugiau kitų patiekalų, kadangi kainos lietuviškose kavinėse man pasirodė kiek didokos.

- Ar jums buvo sunku prisitaikyti prie kitokio gyvenimo ritmo, kitos kultūros?

- Nelabai sunku, netgi lengva, kadangi gyvenu Europoje jau 10 metų. 1991 m. nuvykau į Airiją ir gyvenau ten 1,5 metų. Vėliau lankiausi Lenkijoje, gyvenau ten 2 metus, paskui – Slovakijoje ir Čekijoje. Po kelių metų apsilankiau Estijoje. Latvijoje gyvenau 5 metus, man pažįstama Ryga, Daugpilis, Liepoja. Kiekvieną sekmadienį atvykdavau iš Liepojos į Klaipėdą autobusu. Tai populiarus maršrutas tarp latvių, jie mėgsta atvykti į Klaipėdą apsipirkti. Atvykdavau į Lietuvą labai dažnai.

- Esate aplankęs daug šalių, kurios yra toli nuo Japonijos. Kuo jums naudingas kitų kraštų pažinimas?

- Tokijuje dirbau gaisrininku 20 metų ir niekur nekeliavau. Gaisrininko darbas labai sunkus, bet svarbus, nes Tokijas – milžiniškas miestas, kuriame įvyksta daug gaisrų kasmet. Kiekvienais metais miesto gaisruose žūsta apie 100 žmonių. Tai labai daug. Po 20 metų pakeičiau profesiją: iš gaisrininko tapau mokytoju. Mokslas, mokymas yra labai svarbu visiems žmonėms, todėl ir nusprendžiau pasirinkti darbą mokymo sferoje. Kaip jau minėjau, iš pradžių nukeliavau į Airiją dėstyti japonų kalbą ir kultūrą airių vaikams mokyklose. Vėliau aplankiau Lenkijos, kitų šalių mokyklas.

- Ar lietuviai – tolerantiški žmonės? Ar jie linkę bendrauti su užsieniečiais?

- Taip, manau, taip. Man labai patinka lietuviai, kadangi jie labai šiltai priima svečius iš kitų šalių. Pavyzdžiui, mane. Aš esu pagyvenęs japonas, nebe jaunas, tačiau mokiniai, jauni žmonės, mane labai gražiai priėmė ir bendravo. Dėl to jaučiuosi labai laimingas. Manau, kad lietuviai yra labai tolerantiški ir atviri, jų širdys šiltos. Tai labai svarbu. Galbūt taip yra dėl to, kad Lietuvoje yra gilios krikščioniškos tradicijos? Viename japoniškame gide skaičiau, kad dauguma lietuvių yra katalikai. Pastarieji yra plačiai paplitę po visą pasaulį, ne vien Europą. Pietų Amerika, Australija, Afrika... Tai daugiausia katalikų gyvenamos teritorijos. Krikščionybė yra plačiai paplitusi tarptautinė religija. Tai lemia labai atvirą, šiltą širdį, kurią nešiojasi lietuvis.

- Dabar jūs esate toli nuo Japonijos. Ko labiausiai iš jos pasiilgstate?

- Aš nepasiilgstu Japonijos. Galima sakyti, aš iš jos pabėgau - visai kaip C. Sugihara. Jis išgelbėjo 6 000 žydų nuo mirties nacių koncentracijos stovyklose. Jis gyveno Kaune ir jo geriausias gyvenimo etapas prabėgo Kaune, o ne Japonijoje. Japonijos vyriausybė nepritarė tokiam Sugiharos elgesiui, kadangi tuo metu Japonija buvo hitlerinės Vokietijos sąjungininkė. C. Sugihara nepritarė Hitlerio politikai ir veiksmams: A. Hitlerio režimas pražudė 6 mln. žydų tautybės žmonių. C. Sugihara buvo didis japonų herojus – tarsi samurajus. Bet japonai nesuprato to, nesuprato, kodėl ponas Sugihara gelbėjo žydus nuo nacių persekiojimo. Tai buvo paties Sugiharos sprendimas. Jis tikėjo Dievą, Jėzų Kristų – priklausė ortodoksų bažnyčiai. Tuo metu japonų valdžia ir A. Hitleris buvo sukirtę rankomis ir vienintelis C. Sugihara bandė tam pasipriešinti. Manau, kad galbūt tai buvo Dievo balsas? Dievas pasakė jam: „Sugihara, tu turi išgelbėti tuos žmones“, kadangi Dievas yra meilė, jis myli visus žmones. Ne tik žydus - Dievas myli lietuvius, žydus, japonus, amerikiečius... visus žmones. Dievas nori išgelbėti visus žmones. C. Sugihara klausėsi Dievo balso ir nusprendė išgelbėti žydų pabėgėlius iš Lenkijos. Jis taip pat išgelbėjo daug lietuvių Kaune.

Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sutuoktinius suglumino vaizdas Vilniaus „Maximos“ vitrinoje – Kijevo kotletų nebepirko (386)

Ketvirtadienį į Vilniaus „Maximą“ užsukę sutuoktiniai norėjo nusipirkti Kijevo kotletų,...

Jaunieji Panevėžio miško bičiuliai sukalė daugiau nei 200 inkilų zylėms (2)

Gražią pavasario dieną, minint Žemės dieną , Panevėžio Laisvės aikštėje girdėjosi...

Lidso lietuviai šventė septintąją Kaziuko Mugę

Nors pastarąją savaitę Jungtinę Karalystę nuožmiai skalavo lietus ir siautėjo uraganiniai...

Negalėjo patikėti šviestuvo kainos skirtumu Lietuvoje ir užsienyje: ar tai adekvatu? (180)

Kainų skirtumai Lietuvoje ir užsienyje tautiečiams vis dar neduoda ramybės. Šįkart DELFI...

Abiturientas stebina neįtikėtinu talentu – kuria papuošalus sutažo technika (10)

Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazijos 12-tokas Aivaras Veršila iš išorės atrodo...

Top naujienos

Surinktuose dienoraščiuose – tikrasis Leningrado blokados siaubas: žmonės patys savęs neatpažino (54)

Daugybės iki tol niekur neskelbtų dienoraščių radinys tapo išskirtiniu šaltiniu, pateikusiu...

Kaunietės rankos kuria stebuklus: mane pamačiusios klientų žmonos neleido kirptis (39)

31-erių Karolina Ūzaitė – išskirtinė asmenybė, ryški ne tik savo išvaizda, bet ir vidumi....

Orai: šalčio banga jau čia pat (4)

Sekmadienio naktį lietaus debesys dar užsiliks pietrytinėje šalies pusėje. Dieną jie iš mūsų...

Šiurpo net visko matę britų pareigūnai: lietuvis kambarioką uždaužė lyg žaisdamas (49)

Prieš aštuonerius metus už grotų Jungtinėje Karalystėje , Visbiče, pasiųstas lietuvis...

Ir mažas būrys gali smogti skaudžiai: drąsūs ir nutrūktgalviški reidai, pakeitę II pasaulinio karo eigą (161)

Antrojo pasaulinio karo metais virė didžiuliai mūšiai, kurie trukdavo ne vieną mėnesį ir...

Gražiausiame pasaulyje restorane valgęs lietuvis rekomenduoja nepagailėti 70 eurų keptai vištai (234)

Pusiau rožinis, pusiau auksinis – toks yra gražiausias ir stilingiausias pasaulyje restoranas...

Motiejūnas – per žingsnį nuo sugrįžimo į NBA: derasi su „Spurs“ (128)

Šią savaitę sezoną Kinijoje baigęs Donatas Motiejūnas netrukus grįš į NBA.

Jankauskaitės albumo pristatyme Kaune – nesuvaidinti jausmai, daina Vytautui Šapranauskui ir dėl atlikėjos konkuruojantys vyrai (80)

Šeštadienio vakarą „Žalgirio“ arenoje vyko aktorės, dainininkės ir laidų vedėjos Ingos...

Pastojo, nors vartojo kontracepcijos priemones: kodėl taip nutiko? (21)

Žmonių patirtis rodo, kad kontracepcija ne visuomet yra tikrai patikima. Tačiau naujas tyrimas...

Atostogų Egipte metu pasijuto įkaitais: kelionė pigi, bet pasirinkimo laisvė suvaržyta (57)

Kiekvienas renkantis kelionę, visada perskaito kas rašoma apie viešbutį ir regioną. Skaitydami...