Gyvūnų mūsų šeimoje, kiek tik save pamenu, buvo daug: pradedant nuo žiurkėnų ir papūgėlių, baigiant šunimis ir katėmis. Tačiau katės neabejotinai užėmė ir vis tebeužima svarbiausią vietą mano širdyje ir gyvenime. Gal dėl to, kad jos tokios ypatingos – be galo protingos, išmintingos, kupinos meilės, kurią trokšta dovanoti žmogui, bet ir labai pažeidžiamos, labiausiai skriaudžiamos dėl mūsų visuomenėje įsišaknijusių prietarų ir neišmanymo.
© Gretos Kniežaitės – Novikovienės nuotr.

Beveik prieš 20 metų išgelbėjau savo pirmąją katę – Matildą. Ją, tada dar vos kelių savaičių amžiaus, radau pakartą miške (taip, būtent taip žmonės soduose tesugalvojo atsikratyti, matyt, nepageidaujamai atsiradusio pūkuotuko). Išgelbėta mažylė apsigyveno namie su mūsų šunimi, su kuriuo labai greitai susidraugavo.

Po septynerių metų mūsų namuose atsirado Deizytė – Matildos dukrelė. Matilda išgyveno pas mus bemaž 20 metų, bet šių metų vasarą pralaimėjo kovą su vėžiu ir skaudančiomis širdimis turėjome atsisveikinti. Buvo labai skaudu, supratome, kad niekas nepakeis mūsų pirmosios meilės. Pasiguodėme, kad Matilda su mumis pragyveno tikrai ilgą ir labai laimingą gyvenimą.

Netrukome pajusti, kad turime per daug meilės, jog nesuteiktume namų dar bent vienam likimo nuskriaustam mažyliui. Kadangi palaikau gyvūnų prieglaudų veiklą ir pati dalyvauju gyvūnų globos organizacijų veikloje, puikiai žinau, kokia yra dabartinė situacija, kiek gyvūnų yra prieglaudose ir kiek iš jų neranda namų. Su mama susitarėme, kad skausmui dėl Matildos mirties šiek tiek aprimus pagalvosime apie kačiuko „įvaikinimą“, bet kada tai nutiks, nebuvo aišku.

Taip jau nutiko, kad vieną dieną lankiausi „Gyvybės vagonėlių“ puslapyje www.beglobis.lt ir akis užkliuvo už skelbimo „Mažas saulės spinduliukas Lučis“. Širdis suvirpėjo. Supratau, kad būtent tokio „ryžo“ kačiuko norėčiau, nes juk „ryži“ katinukai laimę neša, kaip sako tautosaka. O laimės juk mums visiems šiomis dienomis trūksta, ar ne?

Pasiskambinau į prieglaudą dėl Lučio. Atsakęs vyras patikslino, kad Lučis dar nerado namų ir šiuo metu kartu su broliukais ir sesutėmis yra namų globoje. „Galėsite pasirinkti, iš viso yra penki kačiukai vadoje. Gal dar kitą pasirinksite“, – pasakė prieglaudos darbuotojas. Dar galvojau, kad juk aiškiai pasakiau, jog noriu Lučio, tai kodėl man kitus kačiukus siūlo. Buvau tvirtai pasiryžusi, todėl tą pačią dieną su kolege nuvykau pas globėją į namus.

Ir tikrai, erdviame narvelyje tupėjo net penki mažučiukai, visi vienas už kitą gražesni! Trys berniukai ir dvi mergaitės nedrąsiai žvelgė į mane, susispietę kamputyje. Mano išsvajotasis Lučis buvo pats mažiausias, atrodė silpnesnis už kitus. Globėja, pasakodama apie kačiukus, kaip jie pateko į prieglaudą ir kaip atsidūrė pas ją, pravėrė narvelio duris. Priėjau arčiau. Keturi kačiukai išgąstingai susispietė tolimesniame kampe. Bet vienas iš jų, didesnis ryžiukas, drąsiai pralindo pro dureles ir pats užsilipo ant mano ištiesto delno.

Priglaudžiau mažiuką prie krūtinės, jis iš karto „įjungė varikliuką“ ir užsnūdo, lyg parodydamas begalinį pasitikėjimą. Tas kačiukas nebuvo Lučis. Bet širdis man pasakė, kad šis katinukas pasirinko mane ir atidavė savo likimą į mano rankas. Ar galėjau pasirinkti kažkurį kitą, o ne jį? Nors globėja dar siūlė apžiūrėti ir kitus kačiukus, bet ryžtingai pasakiau, kad jei jau mane pasirinko, tai nieko kito nelieka.

Taip Radža atsidūrė mūsų namuose. Ir netrukus jis užvaldė ne tik mūsų širdis, bet ir tapo visų namų karaliumi. Keletą pirmų savaičių su Deize jiems buvo sunkoka, nes Deizė niekaip nenorėjo suprasti, kad nuo šiol reikės dalintis namais su šiuo saulėtu išdykėliu, kuris neduoda jai ramiai snausti saulėkaitoje, vis reikalauja dėmesio ir žaidimų. Tačiau dabar, kai jau praėjo 5 mėnesiai nuo tos dienos, kai parsivežėme Radžiuką namo, jie yra geriausi žaidimų ir išdaigų draugeliai, kuriems niekada nenuobodu drauge.

Manęs kartais klausia, ar iš prieglaudos paimti, išgelbėti gyvūnai yra kitokie? Taip, jie yra kitokie. Iš gatvės išgelbėtas ar iš prieglaudos paimtas gyvūnas yra ypatingas. Dažniausiai namie gimę ir nuo pat pradžių mylėti gyvūnai yra išlepinti – jie nesupranta, kad gyvenimas gali būti kitoks. O gyvūnas, kuris matė ir bado, ir kančios, ir skausmo, supranta, kad gali būti kitaip. Taigi, patekęs į geresnę aplinką, jis bus labai dėkingas, o dėl to ir gerokai meilesnis, prieraišesnis. Sunku tai paaiškinti žodžiais, bet, pavyzdžiui, kai grįžtu namo, Deizė mane pasitinka ne visada, o Radžiukas – priešingai. Jis visuomet atbėga pasitikti, glaustosi, meilinasi.

Be Radžio dabar net neįsivaizduojame savo gyvenimo. Jis yra mūsų šeimos narys, mūsų laimę nešantis „ryžas“ saulės spinduliukas. Visus dvejojančius, ar verta imti gyvūnus iš prieglaudos, užtikrinu, kad tikrai verta. Patikėkite, turėsite ypatingą draugą, kurio meilė lydės jus per gyvenimą. Kartu su Radžiuku ir Deize visiems beglobiukams linkime surasti mylinčius namus, o visiems žmonėms – saulėtos, šiltos, katiniškos laimės.

Nei vienos minutės nesigailėjau jį pasilikusi. Kartais net pagalvoju, kad ne aš jam daugiau daviau, o jis man: išmokau būti pareigingesnė, džiaugtis anksčiau nepastebėtais dalykais (parkeliu šalia namų, ankstyvu rytu ar pirmu sniegu) ir gavau daug meilės!

VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ projekto „neBrisius.lt“ idėja užsikrėtė nuo Amerikoje vykusio „Why We Rescue“ ir, gavę idėjos autorių leidimą bei palaikymą, pradėjo analogišką ilgalaikį projektą Lietuvoje. Projekto metu fotografuojami žmonės su augintiniais, priglaustais iš prieglaudų ar gatvės, talpinamos jų laimingos istorijos, kurios, tikimės, užkrės vis daugiau ir daugiau žmonių!

Prisijunk prie projekto „neBrisius.lt“! Dėl detalesnės informacijos kreipkitės el. paštu info@ggi.lt.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pritrenkė apleistų kapinių vaizdas: čia ne Sibiras ir ne Kazachstanas (62)

Pro Pumpėnų miestelį Pasvalio rajone važiavusį DELFI skaitytoją sukrėtė kapinių vaizdas....

Nufilmavo nematytą gyvį: ar Lietuvoje jau gyvena kolibriai? (20)

DELFI skaitytojas Valdas nufilmavo jam iki šiol nematytą gyvį. „Kas čia per vabzdys? Kažkoks...

Iš degančio namo išgelbėti kačiukai ieško namų (2)

Mes juos vadiname tiesiog broliais gaisrinukais. Šie liūtaširdžiai mažyliai buvo išgelbėti iš...

Per žingsnį nuo tragedijos: sustojęs išgelbėjo moters gyvybę (35)

Tai nutiko rugpjūčio pradžioje. Grįžinėjau iš Vilniaus, buvo maždaug vidurnaktis, kai staiga...

Gyvūnų gelbėtojams svyra rankos: gatvėje rado daug apleistų sergančių kačiukų (4)

Kokiame gyvenimo etape taip lengvai pametamas žmogiškumas? Kas turi nutikti žmogui, kuris lengva...

Top naujienos

Viskas pasikeitė per naktį: oro uoste – „turistai“ su automatais, gatvėse pasirodė tankai (159)

„Sugedus lėktuvui“ nusileidę „turistai“ ir „ Aeroflot darbuotojai“ atstato automatų...

Baltarusės vyksta gimdyti į Vilnių ir moka tūkstančius: Olga papasakojo esminius skirtumus (94)

Tarp Baltarusijos moterų, besiruošiančių tapti motinomis, populiarūs gimdymai Vilniuje. Žinoma,...

Lietuvių atostogas Lenkijoje apkartino grėsmę sveikatai keliantis jūros vanduo (19)

Praeitame pasakojime apie Lenkijos pajūrį išsiaiškinome, kad sąvoka “pasijausti ponais” gal...

Bandė emigruoti į Norvegiją, bet nepasisekė: nuo to laiko savo šeimos gyvenimą pavertė pragaru (55)

„Sugyventinis sakė, kad neužsikoduos. Sakė: ką, aš nesveikas, kad negersiu? Vaikų teisių...

„Žiurkikių“ kebabais prekiaujantis verslininkas: nėra ko piktintis, pavadinimas – žmonos garbei (113)

„Žiurkikių“ kebabas. Tokį maisto patiekalą galite nusipirkti dviejose Molėtuose...

Tikriems lietuviškiems lašiniams iškilo rimtas pavojus (60)

Naujas kovos su afrikiniu kiaulių maru (AKM) planas grasina tautinio paveldo mėsos produktų gamybai...

Nufilmavo jautrią akimirką: negyvos kengūros sterblėje rado besispardantį kengūriuką

Pietų Australijoje nufilmuotas vaizdo įrašas, suvirpinęs šimtus tūkstančių feisbuko...

Inga Stumbrienė su šeima Singapūre apsistojo viename prabangiausių viešbučių: įspūdis – neišdildomas (205)

Po 14-ųjų vetuvių metinių minėjimo Balyje verslininkai Inga ir Aivaras Stumbrai apsistojo...

Dvylika efektyviausių būdų, kaip sujaudinti moterį (5)

Mokslininkai išsiaiškino, kad norint susijaudinti prieš seksą, moterims reikia daugiau laiko nei...

Mama pasibaisėjo kitų patarimais: motinos pieną ragino keisti ryžių nuoviru (11)

Konkursui „Mano istorija – esu kitokia mama negu visos“ savo pasakojimą atsiuntusi Justina...