aA
Gyvūnų mūsų šeimoje, kiek tik save pamenu, buvo daug: pradedant nuo žiurkėnų ir papūgėlių, baigiant šunimis ir katėmis. Tačiau katės neabejotinai užėmė ir vis tebeužima svarbiausią vietą mano širdyje ir gyvenime. Gal dėl to, kad jos tokios ypatingos – be galo protingos, išmintingos, kupinos meilės, kurią trokšta dovanoti žmogui, bet ir labai pažeidžiamos, labiausiai skriaudžiamos dėl mūsų visuomenėje įsišaknijusių prietarų ir neišmanymo.
© Gretos Kniežaitės – Novikovienės nuotr.

Beveik prieš 20 metų išgelbėjau savo pirmąją katę – Matildą. Ją, tada dar vos kelių savaičių amžiaus, radau pakartą miške (taip, būtent taip žmonės soduose tesugalvojo atsikratyti, matyt, nepageidaujamai atsiradusio pūkuotuko). Išgelbėta mažylė apsigyveno namie su mūsų šunimi, su kuriuo labai greitai susidraugavo.

Po septynerių metų mūsų namuose atsirado Deizytė – Matildos dukrelė. Matilda išgyveno pas mus bemaž 20 metų, bet šių metų vasarą pralaimėjo kovą su vėžiu ir skaudančiomis širdimis turėjome atsisveikinti. Buvo labai skaudu, supratome, kad niekas nepakeis mūsų pirmosios meilės. Pasiguodėme, kad Matilda su mumis pragyveno tikrai ilgą ir labai laimingą gyvenimą.

Netrukome pajusti, kad turime per daug meilės, jog nesuteiktume namų dar bent vienam likimo nuskriaustam mažyliui. Kadangi palaikau gyvūnų prieglaudų veiklą ir pati dalyvauju gyvūnų globos organizacijų veikloje, puikiai žinau, kokia yra dabartinė situacija, kiek gyvūnų yra prieglaudose ir kiek iš jų neranda namų. Su mama susitarėme, kad skausmui dėl Matildos mirties šiek tiek aprimus pagalvosime apie kačiuko „įvaikinimą“, bet kada tai nutiks, nebuvo aišku.

Taip jau nutiko, kad vieną dieną lankiausi „Gyvybės vagonėlių“ puslapyje www.beglobis.lt ir akis užkliuvo už skelbimo „Mažas saulės spinduliukas Lučis“. Širdis suvirpėjo. Supratau, kad būtent tokio „ryžo“ kačiuko norėčiau, nes juk „ryži“ katinukai laimę neša, kaip sako tautosaka. O laimės juk mums visiems šiomis dienomis trūksta, ar ne?

Pasiskambinau į prieglaudą dėl Lučio. Atsakęs vyras patikslino, kad Lučis dar nerado namų ir šiuo metu kartu su broliukais ir sesutėmis yra namų globoje. „Galėsite pasirinkti, iš viso yra penki kačiukai vadoje. Gal dar kitą pasirinksite“, – pasakė prieglaudos darbuotojas. Dar galvojau, kad juk aiškiai pasakiau, jog noriu Lučio, tai kodėl man kitus kačiukus siūlo. Buvau tvirtai pasiryžusi, todėl tą pačią dieną su kolege nuvykau pas globėją į namus.

Ir tikrai, erdviame narvelyje tupėjo net penki mažučiukai, visi vienas už kitą gražesni! Trys berniukai ir dvi mergaitės nedrąsiai žvelgė į mane, susispietę kamputyje. Mano išsvajotasis Lučis buvo pats mažiausias, atrodė silpnesnis už kitus. Globėja, pasakodama apie kačiukus, kaip jie pateko į prieglaudą ir kaip atsidūrė pas ją, pravėrė narvelio duris. Priėjau arčiau. Keturi kačiukai išgąstingai susispietė tolimesniame kampe. Bet vienas iš jų, didesnis ryžiukas, drąsiai pralindo pro dureles ir pats užsilipo ant mano ištiesto delno.

Priglaudžiau mažiuką prie krūtinės, jis iš karto „įjungė varikliuką“ ir užsnūdo, lyg parodydamas begalinį pasitikėjimą. Tas kačiukas nebuvo Lučis. Bet širdis man pasakė, kad šis katinukas pasirinko mane ir atidavė savo likimą į mano rankas. Ar galėjau pasirinkti kažkurį kitą, o ne jį? Nors globėja dar siūlė apžiūrėti ir kitus kačiukus, bet ryžtingai pasakiau, kad jei jau mane pasirinko, tai nieko kito nelieka.

Taip Radža atsidūrė mūsų namuose. Ir netrukus jis užvaldė ne tik mūsų širdis, bet ir tapo visų namų karaliumi. Keletą pirmų savaičių su Deize jiems buvo sunkoka, nes Deizė niekaip nenorėjo suprasti, kad nuo šiol reikės dalintis namais su šiuo saulėtu išdykėliu, kuris neduoda jai ramiai snausti saulėkaitoje, vis reikalauja dėmesio ir žaidimų. Tačiau dabar, kai jau praėjo 5 mėnesiai nuo tos dienos, kai parsivežėme Radžiuką namo, jie yra geriausi žaidimų ir išdaigų draugeliai, kuriems niekada nenuobodu drauge.

Manęs kartais klausia, ar iš prieglaudos paimti, išgelbėti gyvūnai yra kitokie? Taip, jie yra kitokie. Iš gatvės išgelbėtas ar iš prieglaudos paimtas gyvūnas yra ypatingas. Dažniausiai namie gimę ir nuo pat pradžių mylėti gyvūnai yra išlepinti – jie nesupranta, kad gyvenimas gali būti kitoks. O gyvūnas, kuris matė ir bado, ir kančios, ir skausmo, supranta, kad gali būti kitaip. Taigi, patekęs į geresnę aplinką, jis bus labai dėkingas, o dėl to ir gerokai meilesnis, prieraišesnis. Sunku tai paaiškinti žodžiais, bet, pavyzdžiui, kai grįžtu namo, Deizė mane pasitinka ne visada, o Radžiukas – priešingai. Jis visuomet atbėga pasitikti, glaustosi, meilinasi.

Be Radžio dabar net neįsivaizduojame savo gyvenimo. Jis yra mūsų šeimos narys, mūsų laimę nešantis „ryžas“ saulės spinduliukas. Visus dvejojančius, ar verta imti gyvūnus iš prieglaudos, užtikrinu, kad tikrai verta. Patikėkite, turėsite ypatingą draugą, kurio meilė lydės jus per gyvenimą. Kartu su Radžiuku ir Deize visiems beglobiukams linkime surasti mylinčius namus, o visiems žmonėms – saulėtos, šiltos, katiniškos laimės.

Nei vienos minutės nesigailėjau jį pasilikusi. Kartais net pagalvoju, kad ne aš jam daugiau daviau, o jis man: išmokau būti pareigingesnė, džiaugtis anksčiau nepastebėtais dalykais (parkeliu šalia namų, ankstyvu rytu ar pirmu sniegu) ir gavau daug meilės!

VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ projekto „neBrisius.lt“ idėja užsikrėtė nuo Amerikoje vykusio „Why We Rescue“ ir, gavę idėjos autorių leidimą bei palaikymą, pradėjo analogišką ilgalaikį projektą Lietuvoje. Projekto metu fotografuojami žmonės su augintiniais, priglaustais iš prieglaudų ar gatvės, talpinamos jų laimingos istorijos, kurios, tikimės, užkrės vis daugiau ir daugiau žmonių!

Prisijunk prie projekto „neBrisius.lt“! Dėl detalesnės informacijos kreipkitės el. paštu info@ggi.lt.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vyras neišlaikė: ar mažylių kasose privaloma užleisti eilę ir tokiems tėvams? (106)

Prieš kelias dienas portalas „Kas vyksta Kaune“ pasidalino istorija, kuomet „Maximos“...

Panevėžio „Ąžuolo“ progimnazijos jaunieji miško bičiuliai vėl švarino mišką (1)

Jau apie du dešimtmečius Panevėžio „Ąžuolo“ progimnazijos jaunieji miško bičiuliai...

Jubiliejinė šventė „Minties“ gimnazijoje – gausiame skautų būryje

Spalio 18-19 dienomis Panevėžio „Minties“ gimnazijoje kaip niekada iškilmingai, jaunuolių...

Anglų kalbos pamokos, kurios truko po 14 valandų per parą

Spalio 8–12 dienomis Kauno senamiesčio progimnazijoje lankėsi tarptautinio daugiašalio...

Jauną mamytę situacija Kauno „Akropolyje“ stebina: ar pirkėjai nemato, kad tai mažylių kasa? (240)

Trečiadienį socialiniame tinkle pasklido nemažo atgarsio sulaukusi žinutė apie naudojimąsi...

Top naujienos

Iš Alytaus mero – nerimą keliančios žinios: mūsų vyrai po truputį krenta (223)

Alytaus meras Nerijus Cesiulis ir toliau aktyviai informuoja žmones apie situaciją gaisro...

Po slapto STT tyrimo – kaltinimai garsiam verslininkui: dovanų maišelyje – butelis alkoholinio gėrimo ir vokelis (64)

Lietuvos transporto ir logistikos paslaugų bendrovių grupės „ Transekspedicija “ generalinis...

Skvernelis: aš esu priešlaikinių rinkimų šalininkas (175)

Šiuo metu Lietuvoje egzistuoja trys ugniagesių gelbėtojų grandys – vieni pavaldūs...

Kelionė į Keniją šeimai neapsiėjo be nuotykių: batai iš padangų, akistata su medžiojančia liūte ir pasikeitęs vaikų elgesys (30)

Jei dar visai neseniai motinystė siejosi su dvejų metų namų rutina, tai šiandien vis daugiau...

JAV bombonešių skrydžiai virš Lietuvos ir Estijos: šį kartą rusams paspendė spąstus (611)

Trečiadienio popietę virš Lietuvos jau antrą kartą šiais metais pasirodė JAV strateginis...

Dar viena pergalė: pajėgų kroatą palaužęs Maslobojevas užsitikrino pasaulio čempionato medalį (30)

Savo pergalingą žygį WAKO pasaulio kikbokso čempionate Sarajeve (Bosnija ir Hercegovina) pratęsė...

Užkalnis. Ši vyriausybė klyno nesugebėtų užsisegti (372)

Žiūrim, ką turim. Alytuje tai dega, tai smilksta, tai rūksta senos padangos, gyventojai...

Mantas Stonkus paviešino savo susirašinėjimą su Alytaus meru: jis galėtų būti neblogas komikas (76)

Praėjusią savaitę vienoje Alytaus padangų perdirbimo gamykloje kilęs gaisras tapo rimta...

Vyras jaučiasi atsidūręs kvailio vietoje: bandė guosti išsiskyrusią draugę, bet jos lūkesčiai tik augo (64)

Taip jau nutiko, kad susipažinau su moterimi, kuri jau turi vaiką iš ankstesnių santykių. Iš...

ES narės pritarė siūlymui atidėti „Brexit“ (49)

Europos Sąjungos narės trečiadienį iš principo pritarė siūlymui atidėti Didžiosios...