Būdami Lietuvos Respublikos piliečiai, turėtume didžiuotis tuo, jog mūsų valstybėje įsivyravo, kaip žinia, graži ir pilietiškumą skatinanti tradicija – kasmetinis Konstitucijos egzaminas, suteikiantis galimybę aktyviems piliečiams pasitikrinti pagrindinio šalies įstatymo žinias.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Liaupsindami pastarosios tradicijos reikšmę, galime prisiminti Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininko Gintaro Kryževičiaus mintį, jog LR Konstitucijos išmanymas yra teisinės kultūros lygmens pagrindas, užtikrinantis teisinio tobulėjimo raidą. O štai Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dekano Tomo Davulio teigimu, Konstitucijos taisyklės – „visuomenės sugyvenimo pamatas ir kiekvienos asmenybės laisvės garantija ir kartu tai bet kurio socialinio elgesio teisėtumo matas“. Iš pirmo žvilgsnio pasirodytų, jog šie lūkesčiai yra tik gražūs norai, kurie, kaip žinia, dažniausiai prasilenkia su realybe...

Pripažinkime tai, jog pasaulyje įvykus tragedijoms ar įvairioms nelaimėms, negalime į tai nesureaguoti, kadangi esame globalaus pasaulio mažoji dalis, turinti, išties, nemenką reikšmę. Tačiau, kai tragedija ar nelaimė įvyksta mūsų šalies viduje, piliečiai tai išgyvena itin emocionaliai ir morališkai. Kita vertus, pati reakcija, dažniausiai, būna trumpalaikė, bet staigi. Diskutuojame aplinkybes, pykstame, užgauliojame, liūdime, intensyviai viską apmąstome, tokiu būdu išreikšdami savotišką solidarumą ir vienybę. Neabejoju, kad dauguma pritartų, jog būtų naudingiau visą aukštosioms institucijoms liejamą panieką išreikšti kitokia forma, pavyzdžiui, ne kuo kitu, o didžiuliais asmeniniais perversmais ir pasikeitimais, leidžiančiais, supratus norminio teisės akto vaidmenį, mums demokratinėje šalyje ne tik apsaugoti save, bet kartu apsaugoti ir kitus, už kuriuos esame taip pat pilietiškai atsakingi.

Akivaizdu, jog dar daugiau laisvės įskiepyta demokratinė Lietuvos visuomenė pradėjo vis labiau koncentruotis į seksualinių mažumų teisių problemas. Todėl didžiule siekiamybe tapo už lygybę bei laisvę kovoti arba pastarųjų ieškoti rengiamuose netradicinės orientacijos šalininkų paraduose. Tačiau, esu įsitikinusi, jog, pirmiausia, ne pramoginio ir propagandinio pobūdžio eisenose ir ne nuo jų tos piliečių lygybės verta pradėti ieškoti. Jos nekeičia ir niekada nepakeis žmonių įsitikinimų, juolab, jų eiga visuomet nesklandi, kadangi netgi viešąjį interesą ginančiųjų Seimo atstovų tikslas, iš tikrujų, nėra racionali krikščioniškųjų bei prigimtinių vertybių sklaida.

Taip pat, jei prisimintume susidorojimo atvejį su tautos išrinktuoju P. Gražuliu, saugumą turėjusių užtikrinti policijos pareigūnų veiksmus irgi būtų galima vienareikšmiškai vadinti neracionaliais ir nesuprantamais. Todėl, kalbant apie policijos pareigūnų profesionalumą, susidaro toks įspūdis, kad jis nėra lygus bei proporcingas skirtinguose šalies administraciniuose vienetuose.

Šis kontrastas, manau, atsispindi tarp minėto parado bei neseniai Dembavos miestelį sukrėtusios nelaimės. Taigi, galima pagalvoti, jog viename valstybės gale viešos tvarkos saugumo sutelkimas švaistomas perdėtai, neapgalvotai, regis, dirbtinai, kai tuo metu kitas šalies kampelis kenčia nuo pastarosios apsaugos stygiaus ne tik nelaimės įvykio eigos metu, bet jau daugiau nei dešimtmetį. Tad, mano manymu, teisingiausia būtų, visų pirma, teisinės lygybės, užtikrinančios LR Konstitucijoje įtvirtintą saugumo normą, pradėti ieškoti nevienodai, nelygiai valstybėje pažengusiuose administraciniuose vienetuose, kuriuose Konstitucijos reikšmė neturi disciplinuoto pagrindo.

Rodosi, kad dabar, po daugiau nei dvidešimties valstybės „konstravimo“ metų, demokratinėje ir nepriklausomoje šalyje egzistuoja ribos, skiriančios civilizaciją ir dykumą, demokratiją ir anarchiją, gyvybę ir mirtį. Tokie kontrastai, parodantys vyraujantį saugumo „neproporcingumą“ šalies viduje, padeda atpažinti ir nustatyti, kurioms nestabilioms, apleistoms ir užmirštoms Lietuvos vietovėms trūksta didžiulio dėmesio.

Taip pat, mano įsitikinimu, visoje šalyje vienodas LR Konstitucijos raštingumas turėtų būti keliamas prisimenant tikrąsias prigimtines vertybes bei atsakant į klausimą, kokios jos yra ir kam jų reikia. Supratę, ką iš tikrųjų reiškia šeimos sąvoka, kurios pareigos yra įvardintos pačioje LR Konstitucijos pradžioje, ir kokia jos reikšmė mūsų valstybei, būtume vienu žingsniu arčiau saugumo. Juk nederėtų pamiršti, kad šią normą įtvirtino pati mūsų Tauta. Taigi, kol Tautos prigimtinių vertybių supratimo pamatas bus ne toks pat, kol piliečiai neįvertins tradicinės šeimos kaip socialinio instituto, esančio valstybės pagrindu, tol negalėsime savęs vadinti nei teisine, nei konstitucine valstybe.

Tradicinės ir doros šeimos sąvoka turėtų būti saugios, sėkmingos ir stiprios valstybės siekiamybė, kuri užtikrintų stiprią vidinę sąjungą ir gerovę. Disciplinuotas auklėjimo principas šeimos viduje sumažintų moralinį degradavimą ir užtikrintų elementarių taisyklių laikymąsi. Gal tuomet būtų aišku, kodėl nepilnametės nakties metu turėtų būti savo namuose, o ne viešoje vietoje. Šios ir daugelio kitų taisyklių negeba įskiepyti nei darželiai, nei auklės, nei seneliai, nei mokyklos – jų išmoko tik savo pareigas žinantys ir jas atliekantys tėvai.

Žlugusi tradicinės šeimos sąjunga visada buvo, yra ir amžinai bus gėdinga bei amorali visuomenės problema, iškylanti tuomet, kai nesugebama išspręsti iškilusių gyvenimiškų bėdų, dėl pačių žmonių neįsisavintų krikščioniškųjų vertybių. Tad vertėtų suprasti, kad subyrėjus šeimai, nebetenkama gyvybiškai svarbios valstybės pamato sudedamosios dalies, nors visi ir norime sėkmingos, civilizuotos bei pažangios šalies. Turbūt nesuklysčiau teigdama, jog būtų galima išvesti paralelę tarp šeimos ir valstybės sąvokų ir tarp jų rasti bendrų, jas vienijančių požymių: „valstybė“ – tam tikroje konkrečioje teritorijoje gyvuojanti politinė organizacija, turinti nuolatinę valdžią, nuolatinius gyventojus, apibrėžtą teritoriją ir suverenitetą“; „šeima“ – tam tikroje konkrečioje teritorijoje gyvuojanti politinė organizacija, turinti nuolatinę valdžią, nuolatinius gyventojus, apibrėžtą teritoriją ir suverenitetą“. Tad atradus bendrus šių galingų sąvokų bruožus, belieka tik iškelti klausimus: kokia politika yra vykdoma šeimoje, ar tėvų rankose yra sutelkta valdžia, ar šeimos neardo įsibrovėliai, palaipsniui išstumiantys tikruosius narius ir ar šeimos sąjunga sugeba išlikti savarankiška ir nepriklausoma.

Taigi, grįžtant prie straipsnio pradžioje minimos LR Konstitucijos egzamino tradicijos... Tikriausiai, naivu būtų manyti, kad dalyvavimas pagrindinio šalies įstatymo egzamine ir pastarojo išmanymas įpareigoja piliečius laikytis teisės akto taisyklių ir dalintis žiniomis su kitais. Pripažinkime, kad nesuklysime teigdami, jog šis egzaminas tapo tik gražus pilietiškas formalumas. Tačiau tam, kad atsirastų tvirtas logikos ryšys tarp LR Konstitucijoje įtvirtintų tezių bei kasdieninio visuomenės gyvenimo realijų, formalumo neužtenka. Todėl, jei norime vadinti save oriais ir garbingais piliečiais, juolab, ginti šias kertines moralinės sąmonės sąvokas, o taip pat, judėti teisinio statuso nusipelniusios valstybės link, pagrindinio šalies įstatymo egzaminas turėtų tapti kiekvieno piliečio kasdienine bei asmenine pareiga.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Tikėjosi pasinaudoti Pigu.lt akcija: prašau, kitąkart surašykite sąlygas iškart (158)

Kas nenori sutaupyti? Aš tikrai noriu, tuo labiau, kai vaikas taupytus pinigus nori išleisti...

Išgelbėtas Tutis skolingas neliko – savo išdaigomis praskaidrina ir niūriausią dieną (21)

Noras turėti katiną brendo jau ilgai. Buvo rudens vakaras ir su dukryte ėjome iš močiutės namo....

Išlaidos šokiruoja: vien būsto pritaikymas neįgaliesiems atsieina tūkstančius (7)

26 tūkst. eurų – tokią įspūdingą sumą tektų išleisti sveikam 28 metų vaikinui, jei...

Paprašė langus įdėjusios įmonės sutaisyti balkono duris – darbuotojai pasiūlė palaukti žiemos (27)

DELFI skaitytojas, norėjęs negarantiniu laikotarpiu sutaisyti sugedusią balkono durų spyną,...

Užfiksuota avarija Geležinio Vilko g. – posūkis į dešinę baigėsi nuostoliais (64)

Vairuotojo posūkis į dešinę paskutinę minutę baigėsi liūdnai – tiesiai važiavęs...

Top naujienos

Sugniuždytas tėvas ieško pagalbos: dukra griebėsi už nugaros ir šaukė iš skausmo (46)

Jau daugiau kaip mėnesį mažeikiškis Darius Lavickas sako gyvenantis kaip blogame sapne. Dukterį...

Perversmas, po kurio milijonai liks bedarbiais (179)

„Trumpuoju laikotarpiu visos inovacijos žudo darbo rinką – nauja inovacija reiškia skausmą,...

Metų seklys: lietuvius klaipėdietis Anglijoje paversdavo vergais – prostitutėmis ir juodadarbiais (37)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Po mįslingai dingusio baikerio paieškos – pareigūnų žinia: tikrinamos visos versijos papildyta  (369)

Šeštadienio rytą Aivaro Kilkaus šeima, draugai ir geros valios žmonės susirinko dar vienai...

Nuo bjaurios automobilio problemos išgelbės vienas paprastas patarimas (24)

Atėjus drėgnajam metų sezonui dalis vairuotojų susiduria su itin erzinančia problema – langų...

Gyvai / „Betsafe-LKL“ čempionato rungtynės: „Pieno žvaigždės“ - „Lietkabelis“

„Betsafe-LKL“ čempionato rungtynės: „Pieno žvaigždės“ - „Lietkabelis“. Tiesiogiai iš...

Turtais ir prabanga besigiriančios buvusios „Olialia pupytės“ vyras pratrūko: visa tai – melas (338)

Milijonai sąskaitose, akcijos prestižinėje įmonėje, pilys Didžiojoje Britanijoje, prabangus...

Kaip sovietų gamybos „Concorde“ konkurentas virto viena didžiausių civilinės aviacijos nesėkmių (9)

Kai sovietų gamybos „ Concorde “ konkurentas 1971 metais per Paryžiaus aviacijos šou pirmą...

Gyvai / „Betsafe-LKL“ čempionato rungtynės: „Juventus“ - „Nevėžis“

„Betsafe-LKL“ čempionato rungtynės: „Juventus“ - „Nevėžis“. Tiesiogiai iš Utenos.

Italijoje apsilankęs lietuvis rado būdą, kaip turguje pavalgyti nemokamai (52)

Meluoja, kurie sako, kad kelionės yra brangus malonumas. Kartais jose galima prasisukti pigiau nei...