aA
Suvainiškis... Jau prieš rašydamas šį straipsnį žinojau, kad bent jau internete informacijos apie šį miestelį rasti bus sudėtinga. Ir neklydau. Tačiau ta nuostabi prie pat sienos su Latvija stovinti bažnyčia ir kerintis miestelio nuošalumas paskatino papasakoti apie Suvainiškį ir jums.
Suvainiškio gatvė rudenį
© Autoriaus nuotr.

Taigi, šį kartą apie dar vieną nuošalų Lietuvos miestelį pačiame Rokiškio rajono pakraštyje, Latvijos pasienyje. Nutolęs apie 20 km į šiaurę nuo Pandėlio ir apie 35 km į šiaurės vakarus nuo Rokiškio, miškais ir draustiniu atskirtas nuo likusios Lietuvos teritorijos ir iš jos pasiekiamas tik vienu keliu, kurio 5 kilometrų atkarpa vis dar žvyruota... Tiesa, jau kelerius metus žadama šią atkarpą asfaltuoti, o šiais net paskelbtas tokių paslaugų pirkimas, tačiau darbai dar lyg ir nepradėti. Lengviausiai pasiekiama didesne gyvenviete suvainiškiečiams tapo vos už 6 km Latvijoje esanti Nereta.

Apleistas muitinės pastatas
Apleistas muitinės pastatas
© Autoriaus nuotr.

Pirmą kartą Suvainiškyje apsilankiau prieš penkerius metus. Besikratydamas nuo neatmenamų laikų nelygintu per mišką vingiuojančiu žvyrkeliu, jo gale nesitikėjau rasti nieko ypatingo. Tačiau tai buvo vienas iš tų kartų, kai gerasis įspūdis pasilieka visam gyvenimui. Nustebino mane du dalykai: mano subjektyviu skoniu čia stovinti viena žaviausių Lietuvos bažnyčių ir netoli nuo jos stovintis baugus apleistas pastatas, kurio galas beveik remiasi į Latvijos sieną. Vėliau pavyko išsiaiškinti, kad šis pastatas įtrauktas į Kultūros vertybių registrą. Tai – senoji muitinė. Beje, kalbant apie bažnyčias, Rokiškio krašto miesteliai apskritai garsėja nuostabiomis bažnyčiomis: Čedasai, Panemunis, Panemunėlis, Žiobiškis turi savo unikalias ir labai gražias ir vertas aplankymo bažnyčias.

Interneto platybėse Suvainiškis garsėja trimis įvykiais: vilkų puota miestelio centre tolimais 2009-aisiais, 2011-ųjų vietinio jaunimo pramogomis (ant Šv. Marijos statulos uždėjo motociklininko šalmą – gavo baudą) ir miestelio 400 metų jubiliejaus švente 2012-aisiais. Dviejų pirmųjų įvykių dėl savaime suprantamų priežasčių neakcentuosiu, o štai trečiasis gali tapti gražia pasakojimo pradžia.

Paminklas pakelėje
Paminklas pakelėje
© Autoriaus nuotr.

Taigi, 2012-aisiais suėjo 400 metų nuo pirmojo miestelio paminėjimo. Pirmą kartą Suvainiškis buvo paminėtas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Vyriausiojo Tribunolo knygoje, kai 1612 m. lapkričio 7 d. Vilkmergės žemės teismo sprendimu Sologubams priteisiama pusė Fiodoriškių ir Suvainiškio kaimų valdų. Šiek tiek daugiau nei po šimto metų (1732 m.) Suvainiškis gavo turgaus teisę ir pradėjo klestėti.

Pavyzdžiui, apie 1760 m. metraščiuose minimas Suvainiškio tiltas per Neretos upelį. Paminėtas šis tiltas kaip labai pelningas objektas – čia muitininkai iš keliaujančių pirklių surinkdavo daug mokesčių, o ir perėjimas tiltu galimai buvo mokamas. Anuomet Nereta skyrė Abiejų Tautų Respubliką ir formaliai nepriklausomą Kuršo kunigaikštystę. Formaliai, nes ilgą laiką kunigaikštystė buvo ATR vasalu, vėliau pateko į Rusijos įtakos zoną ir galiausiai išnyko kartu su trečiuoju ATR padalijimui 1795 m.

Suvainiškio šv. apaštalo Jokūbo bažnyčia
Suvainiškio šv. apaštalo Jokūbo bažnyčia
© Autoriaus nuotr.

1782 m. miestelyje Ratkūnų dvaro savininko Antano Kamarausko iniciatyva pastatyta pirmoji medinė bažnyčia, o po metų įkurta ir parapija. Kurį laiką veikė čia ir vienuolynas, kurį kartu su bažnyčia 1932 m. uždarė caro valdžia. Apie 1840 m. bažnyčia vėl veikė, tačiau vienuolynas nebeatsikūrė.

Paminklas šv. Marijai
Paminklas šv. Marijai
© Autoriaus nuotr.

Klebono Antano Mackevičiaus rūpesčiu 1862-1863 m. pastatyta dabartinė akmenų mūro bažnyčia, vėliau gavusi Šv. Apaštalo Jokūbo vardą. Patį kleboną, įtartą palaikius 1863 m. sukilėlius, Rusijos valdžia ištrėmė į Tobolsko guberniją iš kurios jis sugrįžo tik 1870 m. Beje, teigiama, kad Suvainiškyje ne kartą lankėsi ir pamokslus sakė vyskupas Motiejus Valančius, be kita ko labai vertinęs suvainiškiečių pastangas taip greit pastatant akmenų mūro bažnyčią. Iki Antrojo pasaulinio karo bažnyčios bokštuose kabėjo 3 varpai, tačiau du per karą išvežti į Rokiškį ir negrąžinti. Nuo 1898 metų švietėjiškas idėjas Suvainiškio krašte skleidė kunigas, slaptųjų mokyklų organizatorius, knygnešys Karolis Perekšlis, o 1907 m. Suvainiškyje atidaryta pirmoji pradinė mokykla.

Suvainiškio jubiliejų žymintis akmuo
Suvainiškio jubiliejų žymintis akmuo
© Autoriaus nuotr.

Paradoksalu, tačiau Pirmasis pasaulinis karas ir kaizerinės Vokietijos okupacija paskatino tolimesnį miestelio vystymąsi. Karo metu geležinkeliai buvo ypač svarbi maisto ir amunicijos tiekimo priemonė, todėl buvo nuspręsta tuomet gana didelę Skapiškio stotį, esančią šalia plačiojo geležinkelio, siauruoju geležinkeliu sujungti su dabartinės Latvijos teritorijoje esančia Nereta. Siaurojo geležinkelio bėgiai buvo nutiesti per Pandėlį, Panemunį ir, žinoma, Suvainiškį. Atkūrus nepriklausomybę Lietuvai atiteko geležinkelio ruožas iki Suvainiškio, o tiltas per Neretą geležinkeliu jungęs anuomet nepriklausomas Lietuvą ir Latviją buvo išardytas. Tą nulėmė šios geležinkelio atšakos neperspektyvumas – anuomet santykiai su Latvija buvo, švelniai pasakius, prastoki. Kita vertus, tarpukariu Suvainiškyje nuolat veikė griežtos patikros muitinės postas, nes vietiniai nuolat bandydavo atsinešti pigesnių latviškų prekių, o ir jauni lietuviai eidavo tarnauti pas stambesnius Latvijos ūkininkus, nes šie gerai maitindavo ir mokėdavo daugiau nei Lietuvos pusėje buvusieji. Teigiama, kad griežtų pasieniečių buvimas miestelyje lėmė, kad Suvainiškyje anuomet nebuvo vagių.

Lietuvos pusėje išlikusi geležinkelio atšaka ir laikas nuo laiko atpūškuojantis traukinukas gerokai sumažino miestelio atskirtį ir leido jam tarpukaryje gana tvirtai egzistuoti. Didžiąją dalį gyventojų čia sudarė lietuviai, tačiau buvo nemažai ir žydų, išžudytų per Antrąjį pasaulinį karą. Netoli miestelio yra senosios žydų kapinės, tačiau jas pasiekti, ypač po lietaus, gali būti ne taip paprasta.

Nors siaurojo geležinkelio ruožas į Suvainiškį buvo galutinai panaikintas 1960 m., tačiau sovietmečiu apylinkėse veikė gana stiprus Suvainiškio kolūkis, kūręs darbo vietas vietiniams ir saugojęs miestelį nuo nykimo. Kita vertus didelio gyventojų skaičiaus augimo, tuo laiku būdingo daugeliui kitų Lietuvos gyvenviečių, čia nebuvo. 1959 m. surašymo duomenimis miestelyje gyveno 251, 1979 m. – 250, o 1989 m. – 279 gyventojai. Atkūrus nepriklausomybę gyventojų skaičius pradėjo mažėti. Štai, 2001 m. čia gyveno 245, o 2011 m. jau tik 175 gyventojai. 2012 m. uždaryta ir neseniai šimtmečio jubiliejų atšventusi mokykla, prieš tai kurį laiką pabuvusi pradine. Yra miestelyje ir ne vienas apleistas pastatas.

Iš kelionių po Lietuvą: ypatinga vieta už penkių žingsnių nuo Latvijos
© Autoriaus nuotr.

Tačiau ne viskas taip blogai. 2012-aisias trankiai atšvęstas miestelio 400 metų jubiliejus, atidengtas šią datą pažymintis akmuo. Miestelyje veikia šiuolaikines paslaugas teikianti biblioteka, aktyvi ir kaimo bendruomenė, jau kelerius metus lapkričio mėnesį rengianti šventę, tapusią miestelio veidu ir „Spanguoline“ pavadinta. Gyvena čia keli veiklūs ūkininkai, vyndaryste garsėja vynininkas Raimundas Nagelė, turintis ir kaimo turizmo sodybą. O ir apskritai miestelio senoji dalis yra savotiška ir verta dėmesio.

Iš kelionių po Lietuvą: ypatinga vieta už penkių žingsnių nuo Latvijos
© Autoriaus nuotr.

Beje, tyrinėtojams verta susirasti suvainiškiečių parengtą ir išleistą beveik 450 puslapių knygą – E. Jakubėno, R. Šimėnienės, V. Samulėnaitės „Suvainiškis ir jo apylinkės“ (Vilnius, leidykla „Rotas“, 2014). Deja, internete ji nepublikuojama, o ir išleista vos 300 egzempliorių tiražu.

Iš kelionių po Lietuvą: ypatinga vieta už penkių žingsnių nuo Latvijos
© Autoriaus nuotr.

Rengiant naudotasi „Enciklopedijos Lietuvai ir pasauliui“, Redos Kiselytės, Reginos Šimėnienės, Aldonos Minkevičienės ir kitų surinkta bei viešai skelbiama informacija.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Priglaustas šunelis buvo toks mažytis, kad vardą nebuvo sunku sugalvoti (6)

Larą pamatėme skelbimuose – moteris ieškojo rastam šuniukui namų, pati jau laikė kelis...

XIX amžiaus klasikas, kabinete patyręs Artimuosius Rytus (2)

Ar esate girdėję apie nuotykių rašytoją , kuris taip detaliai, vaizdžiai ir tikroviškai...

Lietuvos kino mėgėjų sąjungai Šiauliuose – 50

Gruodžio 8 d. 14 valandą Šiaulių kino muziejuje (Aušros al. 15, Šiauliai) vyks neeilinis...

Šiaulių krepšininkai siūlo prisidėti prie gyvūnų gerovės

DRAUGAI! Mūsų miesto komanda laimėjo pirmąsias rungtynes ir ta proga turime dovanų – BC...

Paupių bendruomenė nunėrė eglutę klaipėdiečiams: jai pagaminti panaudojo 14 km siūlų (13)

Asociacija Paupių bendruomenė gražiausias metų šventes pasitinka originaliai. Dar šių metų...

Top naujienos

Po protesto akcijos mokytojai lieka ŠMM: nuotaikos dabar kitos (133)

Prieš protesto akciją ministerijoje budintys mokytojai su ašaromis akyse kalbėjo, kad nuotaika...

Kuria naują tvarką: nepatenkinti gydytojų darbu galės reikalauti pinigų (16)

Sveikatos apsaugos ministerijos siūlomas „žalos be kaltės“ modelis pacientams leistų...

Orai: lietų ir šlapdribą pakeis sniego pusnys (13)

Pirmadienį orus lems ciklonas keliaujantis nuo Atlanto vandenyno . Dangumi plauks niūrūs,...

Skvernelis nepanoro LVŽS frakcijos narių priimti į vyriausybę

Nors ir nedidelė tikimybė, kaip parodė balsavimas Seime, bet, jeigu daugiausia konservatorių...

„Paskutinis skambutis“ praėjo ramiai, tačiau tuo viskas dar nesibaigia (595)

Sekmadienį Vilniuje vykusioje masinėje protesto akcijoje „Paskutinis skambutis“ susirinko apie 6...

Kad pritrauktumėte šio milijardieriaus dėmesį, jums reikia iškristi iš mokyklos (41)

Kadaise sėdėjęs kalėjime už automobilių vagystę, Tally Fofana dabar sulaukia paramos iš...

Ir Jasikevičius, ir Adomaitis turi prastų naujienų (69)

Sunku prisiminti, kada paskutinį kartą mūšis tarp Kauno „Žalgirio“ ir Vilniaus „Ryto“...

Gabriela Spanic švenčia jubiliejų: 45 metai buvo kupini dramų, detektyvų ir ne itin sėkmingų plastinių operacijų (1)

Gruodžio 10 dieną puikiai serialų mėgėjams žinoma aktorė Gabriela Spanic švenčia 45-ąjį...

Kaunietis pasipiktino ligoninės darbu: numirėliui juk nėra kur skubėti (30)

„ Kas vyksta Kaune “ redakciją pasiekė Kauno klinikinės ligoninės administracijos darbu...

Pro šalį šaudęs Valančiūnas ir „Raptors“ nervų kare antrą kartą krito prieš „Bucks“

NBA pirmenybėse dar vieną nesėkmę patyrė lygos lyderiai Toronto „Raptors“ (21-7). Kanados...