aA
Noriu pasidalinti mintimis, kaip artimas žmogus ieškojo „paprasto“ darbo ir koks dabar yra požiūris į darbo ieškantį žmogų. Nepaisant visų sunkumų, ieškodamas jis ir gerai praleido laiką, nes namuose praktiškai po kiekvieno paieškos „seanso“ leipdavome iš juoko... Gal dėl to, kad buvo vasara, nereikėjo mokėti už šildymą, o valgyti vis dar turėjome.
CV
© Shutterstock nuotr.

Taigi, mūsų artimasis, pradirbęs vienoje įmonėje penkiolika metų, jai užsidarius turėjo susipažinti su bedarbio statusu. Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad jam jau daugiau nei 50 m., jis beveik negeriantis (na, gimtadienis, nauji metai ir Velykos – dažniau neįsiūlom), rūko truputį mažiau, nei statistinis lietuvis, išsilavinimas – vidurinis, tačiau turi patirties tam tikroje srityje, vairuoja... Žodžiu, ne doktorantas, bet išauklėtas darbui ir nebijo jo.

Pirmas pasiūlymas buvo darbininkiškos profesijos darbas vienoje rimtoje viešojo sektoriaus „kontoroje“, kuri rinkosi darbuotoją per darbo biržos vadinamą darbuotojų „turgų“. Viskas ten vyko labai rimtai – apklausa, pokalbis, alga truputį didesnė negu minimumo (tas truputį daugiau nei minimumas buvo kaip burtažodis, kuris, matyt, turėtų sudominti ieškantįjį darbo).

Publika atėjo įvairiaspalvė – skirtingų pomėgių ir, matyt, interesų. Niekas neaiškino, kaip renkama, kokie atrankos kriterijai ir pan. Vyko keli „turai“, „raundai“ ir pan., kol pavyko prasimušti į „superfinalą“, bet... atrinktas nebuvo. Nors dar apie mėnesį buvo tyliai šnibždamasi, kad „vis dar renkasi“, „neskubėkit eiti kitur“, „o gal dar pakvies“. Kai po dviejų mėnesių taip ir neišsirinko, tai supratom, kad gal nelabai ir ieškojo, nes iš tokio būrio pretendentų neišsirinkti būtų tikrai sudėtinga.

Antras pasiūlymas buvo kitoje viešojoje įmonėje, kuri, kaip supratome, yra pusiau privati (nors pavadinime puikuojasi VšĮ). Įmonei vadovauja vyras, bet pokalbiuose visada dalyvaudavo žmona. Pokalbiai buvo labai originalūs, vyras sakydavo, kad čia labai geras darbas, nes praktiškai nėra ką veikti. Tuo tarpu žmona nuolat jam prieštaraudavo ir sakydavo, kad reikės dirbti viską, pradedant sniego kasimu ir baigiant baldų, santechnikos remontu ir t.t. ir t.t. Galiausiai jie taip „kultūringai“ apsipykdavo ir vėl susitaikydavo, tai tie keli pokalbiai buvo kaip mini spektakliai, kurie tikrai praskaidrino niūrias bedarbio dienas.

Bet vienas toks „performansas“ baigėsi tuo, kad vadovo ponia paprašė apsilankyti mūsų namuose, nes esą tik tada ji galės įvertinti, ar pretendentas į darbuotojus yra pakankamai tvarkingas (?!). Čia jau buvo įžeista šeimos savimeilė, nes kiekvienam „seansui“ buvo lyginami balti marškiniai su priedais, o to manau užtektų ne tik kvalifikuotam darbininkui, bet ir inžinieriui.

Tada dėjom tašką viešajam sektoriui ir susikoncentravom į verslą. Bet čia buvo ne mažiau linksma, nors žiema vis labiau grasino didelėmis šildymo išlaidomis. Pirmas pasiūlymas buvo labai tinkamas mūsų žmogui: darbas paprastas, aiškus „iki skausmo“. Nuveži prekes iš sandėlio į tašką A, B, C, sutvarkai dokumentus.

Atlyginimas, aišku, „biškį“ virš minimumo, bet pradžioje, kaip ir suprantama, daugiau net neprašėm. Darbų apimtys normalios... buvo iki įsidarbinant. Ir vieną gražų rytą įspėjimas, kad už greičio viršijimą moka pats darbuotojas (normalu, negi ginčysiesi) ir lyg tarp kitko pranešama, kad nuo šiandien reikės atlikti dvigubai daugiau užsakymų. Kaip jis dirbo tą savaitę, baisu net prisiminti... Bet kažkaip ištvėrė. Neištvėrė jo „šefas“. Sako, žinai, nebesikankink, draugas grįžo iš „anglų“, tai teks jam vietą užleisti, rašyk pareiškimą savo noru. Tiesiai, be užuolankų... Bet gal reikėjo tai pasakyti prieš savaitę?

Buvo, žinoma, ir daugiau pasiūlymų, kurių bendras bruožas – absoliuti nepagarba žmogui, savivaliavimas ir tuščias „pasikėlimas“. Galima, aišku, juoktis, nes kitos išeities tiesiog nėra, bet, kita vertus, kai darbdavys mano, kad darbuotojui nereikia nei tualeto, nei vandens rankoms nusiplauti (netikėjau, bet tokių darbdavių tikrai yra), tai „biškį“ didesnis atlyginimas už minimumą yra pati mažiausia problema Lietuvoje.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Prašome Jūsų pasidalyti patirtimi – ar sudėtinga šiuo metu Lietuvoje rasti darbą, kokių atlyginimo pasiūlymų paprastai sulaukiate? Kviečiame mintimis pasidalyti ir darbdavius – ar Jums paprasta rasti kvalifikuotą darbuotoją, su kokiomis bėdomis susiduriate ieškodami naujo darbuotojo?

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Vaikiška pramoga baigėsi stomatologo kėdėje: nesitikėjo tokio daktarės požiūrio (9)

Tai 7 metų mergaitei nutiko Anykščiuose. O galėjo nutikti visai bet kur... Būna žmonių, kurie...

Negalėjo patikėti pamatytu vaizdu kelyje: tai – „krematoriumas ant ratų“ (137)

Lietuvoje svarstomas automobilių taršos mokestis priešina visuomenę, daugelis nesutinka su...

Po krušos Kaune – vėlyvą rudenį primenantys radiniai (6)

Šią savaitę šalį aplankant stichijoms, nepaliauja stebinti ir gamtos padariniai. Viena kaunietė...

Radviliškiečiai į Lietuvą parvežė Europos žmonių festivalio didžiąją taurę (1)

Pergalingai radviliškiečiams baigėsi 27-asis, Europos žmonių festivalis Kantanjedės mieste,...

Nemenčinėje perėja nebus naikinama: gyventojai pasipriešino (3)

Praeitą savaitę sužinojome, kad bus panaikinta perėja Nemenčinės plente, ties Turniškių...

Top naujienos

Susigundė populiaria idėja pagyventi dviese 18 kvadratų bute: patirtis buvo nepamirštama (19)

Per aukštai ir per garsiai – tai du pirmiausiai į galvą šaunantys įspūdžiai po bandymo...

Pilantis prakaitas, tirpstančios galūnės ir besidaužanti širdis: turintys šį sutrikimą papasakojo, ką reikia ištverti (35)

Pilantis prakaitas, tirpstančios galūnės ir širdis besidaužanti taip, lyg tuoj išlips per...

Lietuvis pavėžėjas pasidalijo įsimintiniausiomis kelionėmis: nuo išgėrusių mamyčių, merginų pasiūlymų iki studentų be drabužių (152)

„Kiekviena kelionė yra individuali ir savotiškai smagi: būna, žmonės nori pasidalinti savo...

Tarnybinio policijos šuns radiniai „Karklėje“ ir toliau stebina: narkotikus slėpė ir palapinėse, ir automobiliuose (16)

Šiandien besibaigiantis muzikos festivalis „Karklė 2019“ ne visiems taps linksmu prisiminimu....

Lietuvos rinktinės kandidatų sąrašas sutrumpėjo viena pavarde (63)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės treneriai po turnyro Suomijoje, kur sutriuškino aikštelės...

Sužadėtuvės: ar tikrai tik vyrai turi pirštis moterims ir kiek kainuoja žiedai (99)

Pagal tradicijas, vyras turėtų klauptis ant kelio ir iš kišenės ištraukęs žiedą pirštis savo...

Garsenybių trenerė Rasa Vilkienė augindama 3 dukras laikosi griežtos taisyklės: kol kas tai veikia (105)

Neretai garsenybių trenere įvardijama Rasa Vilkienė savo socialiniame tinkle dalijasi ne tik...

Su krepšininkais namo grįžęs Rapšys: Kalnietis domėjosi, ar lagamine nėra viršsvorio su medaliais (14)

Lietuvos plaukikas Danas Rapšys sekmadienį grįžo iš kone du mėnesius trukusios turnė Azijoje....

Pasaka Italijos pakrantėje: vienas gražiausių miestelių abejingų nepaliks

Pietų Italijos siela alsuojantys Pozitanas yra nedidelis miestelis prie Amalfio pakrantės, kuris...

Vilniuje prasideda senovinių automobilių žygis Baltijos keliui paminėti (30)

Vilniuje sekmadienį prasideda senovinių automobilių ir motociklų žygis Baltijos keliui paminėti.