aA
Giedrą rudens vidurdienį į Jūratės kavinės pavėsinę Valkininkuose (kaip ir prieš virtinę metų), vidurkely tarp Varėnos ir Vilniaus, rinkosi svečiai pasveikinti Malviną Jakučionienę su brandžiu Jubiliejumi. Jai atvykstančius padėjo sutikti sūnūs – nenustygstantis Vytautas ir orus Vidmantas – bei jų gražuolės žmonos. Aplink Močiutę sukinėjosi anūkai ir proanūkiai.
Gimusi mokytojauti: pasveikino garbingo jubiliejaus sulaukusią mokytoją
© Asmeninins albumas

Kai iš kiemo gilumos atidainavo balsingosios Matuizų „Verbenos“ moterys, vedinos Daivos Kielienės ir Stasės Matulevič, maestro Saulius pakvietė į salę, kur vyko sveikinimų, poezijos, anekdotų, dainų ir šokių koncertas, įspūdinga puota, ilgam teiksianti gyvus prisiminimus protui ir širdžiai.

Malvina, apsupta verbeniečių, kaip visada rūpinosi, ar svečiai patogiai įsitaisę, šypsojosi visiems, dėkojo. Sėdėjo Ji prie didžiulės vyšninės spalvos didžiažiedžių jurginų puokštės. Visą gyvenimą Malvina augino gėles namie ir mokykloje, mokė savo auklėtines tvarkyti darželius.

Ant plataus Europos kelio

Nepamirškim papročių...

Savo Mamytę šokdino sūnūs, kiti šeimos vyrai. Taip Jos jaunystės metais vestuvėse kaime mergvakary jaunosios svočia su vyru arba krikštatėviai pakviesdavo svečius vaišintis ir linksmintis.

MOKYTOJA

Netikėta staigmena svečiams – ekrane slenka kadrai – prieš 2 dešimtmečius iš namo, vedina mokinuko, išeina Mokytoja Malvina Jakučionienė. Ją pasitinka mokyklos direktorė. Trenkiant kapelos maršui, Mokytoja po tautinių juostų ir rankšluosčių tiltu žingsniuoja į Čebatorių mokyklos antrąjį aukštą. Į dailiai išpuoštą vainikais, gėlėmis ir audiniais, Jubiliatės prižiūrimą klasę – kabinetą. Ant lentos meniškas piešinys – sveikinimas, išraitytas kolegės Genovaitės. Čia Mokytojos Malvinos laukia mokyklos bendruomenė, buvę Naniškių ir Čebatorių mokyklų mokiniai, giminės, Matuizų seniūnijos valdžia, rajono švietimo skyriaus atstovai.

Štai čia Mokytojos kasdieninis pasiruošimas eilinei pamokai per visus 50 metų! Iš Jos rankų direktorė kelia į viršų rankinę, pilną pasiruošimo lapų, knygų, priemonių. Sveikinimų vainikas pinamas iš svečių lūpų, telegramų, laiškų, eilių, Krūminių moterų ansamblio dainų ir kaimo kapelos muzikos.

Mokytoja dėkoja kiekvienam svečiui už aukštus Jos darbinės veiklos įvertinimus, pasidžiaugia Jos kuruotų jaunųjų specialistų – biologų Sauliaus ir Algimanto, lituanistės Rasos Šiškevičiūtės – Rudienės pasiekimais, rajono švietimo skyriaus ir seniūnijos atstovų Janinos Šimelionienės ir Viliaus Petraškos dėmesiu, kolegos ir rašytojo Algimanto Zurbos pasveikinimu, giminių atsilankymu.

Mokyklos darbuotojai įteikia Malvinai didžiulę molio puodynę spanguolių – rūgštelės tolesniam gyvenimui palaikyti. Kolegos prisimena skerstuves Jakučionių ūkyje, kai patys būdavo vaišinami šviežiena ir bulviniais vėdarais su bruknėmis. M. Jakučionienė ne tik mokė vaikus, bet ir migdė bendrabuty, maitino. Mokytoja iki šiol skleidžia šviesą ir meilę žmonėms, yra tvirtas ramstis dramatiškais bendruomenės narių momentais.

BRANDUS JUBILIEJUS

Prisiminimų tylą nutraukė Jubiliatė:

– Gyvenu Matuizose tarp gerų žmonių, kasdien girdžiu: „Labas! Kaip Jūs gyvuojate?“ mano laikas nesnūduriuoja ant pečiaus kaip tarybinių metų bobutė – „Sodra“, kuri burbėjo, bet jos niekas neklausė. Mane matuiziškiai girdi, išklauso, priima. Pasikapstau darže, parsinešu iš pamiškės kazlėkaicį. Metų naštos nejaučiu.

Džiaugiuosi, jog turėjau tėvelį – tvirtą kataliką. Jo dėka savo namuose Mištūnuose buvome sutuokti, pakrikštytas Vytautukas gero prieteliaus – kunigo Prano Bieliausko. Mamytės buvau išmokyta verpti ir austi, auginti daržoves ir gėles, kepti duoną ir gardų valgį gaminti, skoningai patiekti. O vyras Jonas direktoriavo, planavo, statė Čebatorių mokyklą ir mokytojų namą, mokinių bendrabutį. Kai mokytojų namas tapo socialiniu būstu, baigiau gedėti Jono, nesugebėjau viena laikyti visas kertes, todėl grįžau į tėviškę Mištūnus, kur padėjau atstatyti gimtąjį namą su kryžiumi prie jo, po to gyvenau pas seserį Grigiškėse. Vaikai ir geri jų draugai surado man būstą Matuizose. Mane su prikimusiu balsu, lėtesniu žingsiu priglobė vienintelė mano „Verbena“.
Vaišinkinės, šokit trypkit, gal be polkos su ragučiais.

Sesers Marytės žentas Jurgis Pekarskis pažėrė nuostabos ir pagyrų tetai Malvinai, jį vadinančiai žentuliu. Sesuo su dukra Nijole jautriai padainavo „Oi seniai seniai...“.

„Verbenos“ vadovė Daiva:

̶ Malvina – jau mūsų giminė. Atėjusi į Matuizas Ji greit mus išgirdo ir prilipo. Ji ne tik dainuoja, deklamuoja, bet ir tarkuoja, minko, kepa.

Mokytoja Jakučionienė – gimusi mokytojauti, Ji – sveikatos, inteligencijos ir darbo žmogus. Serialus apie Marianą iškeisdavo į krepšinio varžybas. Ne tik vaikus, bet ir suaugusius savo gyvenimiška veikla mokė puoselėti krikščioniškąsias ir tautines vertybes. Uždarius mokyklą tvarkė klebonijos ūkį, sulakstė į Europos parlamentą Briuselyje. Ją kasmet matydavome televizoriaus ekrane Vasario 16-ąją ir Kovo 11-ąją Katedroje ir prie Signatarų namų Vilniuje.

Dažnai Mokytoja, pasipuošusi pačios su drauge Lucija išaustais tautiniais rūbais, puikuojasi „Merkio krašto“ nuotraukose.

Malvina – geroji mokyklos, šeimos dvasia, taip apie jos vaišingumą atsiliepė kardinolas Audrys Juozapas Bačkis, monsinjoras Kazimieras Vasiliauskas, prieš 2 dešimtmečius apsilankę Čebatorių mokykloje. Dora katalikė, patriotė, lietuvė moteris, o anot Mikalojaus Daukšos, ant tokių žmonių laikosi šeima, tauta, pasaulis, – ir buvusi mokinė, kolegė Ona įteikė Jubiliatei Malvinai saują riešutų su linkėjimais – sulaukti daugiau Jakučionyčių, pakviesti į kitą jubiliejų, su gerais žmonėmis gliaudyti gyvenimą, dalinti patirtį ir gyvuoti.

Artėjant vidurnakčiui su danguje šokančiomis žvaigždėmis girdisi aktorės Kristinos Kazlauskaitės „... Tai jau istorija...“

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
1.0000

Jonavietis pagalbos sulaukė iš Kėdainių medikų: rodės, mano dienos suskaičiuotos (16)

Gerbiami Kėdainių ligoninės COVID-19 skyriaus medikai, į Jūsų globą patekau likus bemaž porai...

Iš garsios parduotuvės užsisakiusi prekę mergina liko ir be prekės, ir be pinigų: tokių klientų – ne vienas (123)

Garsiai nuskambėjęs parduotuvės atidarymas, daugybė žinomų prekės ženklų, o tada – klientų...

Dėl kaimynų šuns kreipėsi net į specialistus: jei negalite taip prižiūrėti gyvūno, geriau neauginkite (92)

Ar kaimynus erzinantis šuns elgesys yra kaimynų, ar šuns šeimininko problema? O gal jis rodo, kad...

Dar niekur nerodytos 1991 m. sausio nuotraukos – gal atpažinsite galerijoje ir save (128)

Po televizijos bokšto užgrobimo 1991 m. sausio 13-osios naktį, tūkstančiai žmonių nuo pat ryto...

Grožio salono darbuotoja nufotografavo būrelį Kaune: per tokius išgamas ilgai negalėsime dirbti (384)

Manau, daugelis piktinasi naujais ribojimais , taisyklėmis ir rašo apie šiuo metu Lietuvoje...

Top naujienos

Autostopu keliavusios merginos nužudymo byloje – šiurpus liudininko pasakojimas: girdėjosi kraują stingdantys riksmai (1)

1976 metų gegužės 9-oji – Motinos diena : jie laukė ir laukė... Šeimos namuose Australijos...

Antras antausis Rusijoje – „Žalgiriui“ per kietas ir „Zenit“ riešutas (231)

Dvigubą Eurolygos savaitę Kauno „Žalgiris“ (11-9) baigė dar viena nesėkme. Po pralaimėjimo...

Fotografė įamžino moterų kūnus ir istorijas po gimdymo: liūdna, kad daugelis gėdijasi savo kūno po to, kai jis atliko didžiausią darbą (1)

Daugelis moterų sutiks, kad nėštumas ir gimdymas – vieni svarbiausių įvykių gyvenime. Atėjęs...

Kada karantino ribojimai keisis: rimtesnes atlaisvinimo priemones siūlo atidėti vasariui (253)

Koronaviruso statistiniai skaičiai lėtai, bet pozityvesni. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (...

Eurolygos lyderiams – Jasikevičiaus pamokos: „Barcelona“ pranoko CSKA Ulanovas sužaidė sezono rungtynes

Svarbią pergalę Eurolygos lyderių mūšyje Maskvoje pasiekė „Barcelona“ (14/6), kurį antrą...

Gydymo įstaigos piktina gyventojus: skambina visais varpais, o atsako – nėra (39)

Net ir karantino metu į įvairias Panevėžio miesto gydymo įstaigas plūsta žmonės: vieni gyvai,...

Kardiologė patarė, kaip infarkto ir insulto riziką sumažinti perpus: žuvų taukai čia nepadės (54)

Organizmo veiklai reikalingų medžiagų rezervą gyventojai vis dažniau stengiasi papildyti...

Jungtinė Karalystė užsidaro: nuo pirmadienio visiems atvykusiems privaloma saviizoliacija (39)

Visos keliavimo išimtys Jungtinėje Karalystėje bus panaikintos nuo pirmadienio ir visi...

Modesta Meškė | D+

Vos prieš pusmetį vegane tapusi Laura: pavyko atsikratyti erzinančios ir išvaizdą darkančios ligos plitimo (1)

33 metų Lauros Čekanavičienės veganės stažas – tik pusmetis, bet jau ketverius metus moteris...

Arūnas Marcinkevičius | D+

Šiurpą keliantys sąjungininkų nusikaltimai: frazė „Moterie, eikš“ prilygo mirties nuosprendžiui (2)

Sąjungininkai pasibaigus karui išprievartavo daugiau vokiečių moterų, nei Vermachto kariai –...